سندرم متابولیک چیست؟ علائم و راه درمان آن کدام است؟

METABOLIC SYNDROME 999x480 - سندرم متابولیک چیست؟ علائم و راه درمان آن کدام است؟

سندرم متابولیک چیست؟ علائم و راه درمان آن کدام است؟

مشکلی که امروز می خواهیم درباره آن صحبت کنیم سندرم متابولیک نامیده می شود. این بدان معنا نیست که متابولیسم شما آهسته عمل می کند بلکه ترکیبی از سه یا چند مورد از عوامل همچون چاقی شکمی ، قند خون بالا ، سطح تری گلیسرید بالا و فشار خون بالا می باشد. کلمه متابولیسم به فرآیند های بیوشیمیایی مربوط به عملکرد طبیعی بدن اشاره دارد. هنگامی که شما سندرم متابولیک دارید بدن شما در ریسک بالایی قرار دارد و خطر ابتلا به بیماری هایی همچون سکته مغزی و بیماری های قلبی و دیابت در شما بیشتر است. از جمله مواردی که می تواند به شما کمک کند تا به سندرم متابولیک دچار نشوید و یا بتوانید آن را بهبود دهید داشتن رژیم غذایی بر پایه گیاهان ، ورزش و پیاده روی روزانه و عدم استفاده از فست فود ها و چربی های ترانس است.

اگر دچار سندرم متابولیک هستید باید به شما بگوییم که کاهش ۳-۵ درصد از وزن بدن می تواند به کاهش سطح تری گلیسرید خون ، گلوکز و کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم منجر شود. کاهش وزن بیشتر می تواند حتی فشار خون شما را کاهش دهد و سطح کلسترول خوب خون (HDL) را افزایش دهد. در این مقاله می خواهیم یک رژیم غذایی و درمان طبیعی برای افرادی که مبتلا به سندرم متابولیک هستند را معرفی کنیم تا بتوانند عملکرد بدن خود را به حالت عادی بازگردانند.

سندرم متابولیک چیست؟؟

نام دیگر سندرم متابویک dysmetabolic syndrome ، سندرم مقاومت به انسولین و یا اختلال متابولیکی نام دارد. اما واقعا سندرم متابولیک چیست؟؟در واقع این اصطلاح مجموعه ای از شرایط از جمله چاقی شکمی ، تری گلیسرید بالا، فشارخون بالا ، کلسترول بالا است. هنگامی که فردی ۳ مورد یا بیشتر از ۳ مورد از این علائم را داشته باشد به سندرم متابولیک دچار شده است. تقریبا ۸۵ درصد افرادی که به دیابت نوع ۲ دچار هستند مبتلا به سندرم متابولیک نیز می باشند.

علائم سندرم متابولیک

علائم این اختلال رایج را بررسی کنید تا بفهمید چقدر مصون هستید و با عوارض بسیاری که با این اختلال همراهند، مقابله کنید.

چاقی شکمی

یکی از علائم کلاسیک سندرم متابولیک، چاقی شکمی یا شکم برآمده است، که بطور عامیانه به نام شکم آبجو خوری شناخته می‌شود! این علامت هنگامیکه رخ می‌دهد که چربی احشایی بیش از حد در اطراف کمر و معده جمع شده و باعث می‌شود که شکم، بیش از حد متورم شود. این تغییر بزرگ در شکل بدن، که بطور کلی به آن «سیب شکل» می‌گویند، بعنوان یک علامت اولیه هشدار دهنده سندرم متابولیک شناخته می‌شود و خطر بیماری‌های قلبی عروقی و چاقی را افزایش می‌دهد. خانم‌هایی که اندازه دور کمرشان ۹۰ سانتی‌متر یا بیشتر است، یا مردانی با دور کمر ۱۰۰ سانتی‌متر یا بالاتر، در معرض خطر زیادی برای ابتلا به اختلال متابولیک قرار دارند، بخصوص با توجه به نسبت قد و وزنشان.

2017 08 31 08.27.29 - سندرم متابولیک چیست؟ علائم و راه درمان آن کدام است؟

مقاومت به انسولین

یکی دیگر از نشانه‌های مهم سندرم متابولیک، مقاومت به انسولین است. در این وضعیت، بدن قادر نیست به درستی به انسولین واکنش نشان دهد. لوزالمعده فوق العاده فعال، انسولین بیشتری در بدن ترشح می‌کند، اما نمی‌تواند گلوکز کافی برای استفاده از انسولین، تولید کند. این بی ثباتی در سطوح انسولین و گلوکز، بدن را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت قرار می‌دهد. این بیماری، اغلب با تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار، و خستگی مشخص می‌شود. افراد مبتلا به سندرم متابولیک، نسبت به دیابت مستعد هستند.

بیماری فشار خون

بیماری فشار خون یا فشار خون بالا، یکی دیگر از علائم کلیدی سندرم متابولیک است. اگر این قاتل خاموش، تشخیص داده نشده و درمان نشود، می‌تواند یک چالش مهلک برای سلامتی انسان باشد. فشار خون بالا، یک بیماری جدی است که اگر نادیده گرفته شود، می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی عروقی، آسیب کلیوی، نارسایی احتقانی قلب و سکته مغزی شود. هیپرانسولینمی و مقاومت به انسولین، اغلب بعنوان علل اصلی، در پشت افزایش ناگهانی فشار خون دیده می‌شوند.

091115 mr bloodpressure - سندرم متابولیک چیست؟ علائم و راه درمان آن کدام است؟

 

 

کلسترول

کلسترول بالا نیز، از علائم کلاسیک سندرم متابولیک است، که می‌تواند اثرات مخربی بر سیستم قلبی عروقی بگذارد و باعث حمله قلبی یا سکته مغزی شود. هنگامیکه بدن به انسولین مقاوم می‌شود، ترشح انسولین از لوزالمعده افزایش می‌یابد. این وضعیت، هیپر انسولینمی نامیده می‌شود. هیپر انسولینمی، ذخیره چربی و لیپوپروتئین‌های تغییر یافته را افزایش می‌دهد که احتمال آسیب به سیستم قلبی عروقی را بالا می‌برد.

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی، یک اختلال عصبی است که در آن، اعصاب محیطی آسیب می‌بینند. این وضعیت که به نوروپاتی ایدیوپاتیک نیز معروف است، بعنوان یکی دیگر از نشانه‌های کلیدی اختلال متابولیک در نظر گرفته می‌شود. اعتقاد بر این است که جنبه‌های فردی سندرم متابولیک مانند اختلال تحمل گلوکز یا پیش دیابت، فشار خون بالا و چاقی، باعث این مشکل عصبی می‌شوند.

توجه

چنان چه شما از ابتلا به یکی از اجزای سندرم متابولیک آگاه باشید، مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و یا چاقی سیبی شکل، احتمالاً به دیگر اجزا نیز دچار هستید و خودتان مطلع نیستید. بهتر است در این شرایط پزشک خود را ملاقات کنید. از وی بپرسید آیا نیازی به تست کردن دیگر اجزای سندرم متابولیک وجود دارد یا نه؟ و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های جدی و خطرناک چه می توان کرد؟

چگونه سندروم متابولیک تشخیص داده می ‌شود؟

معیارهای ثابتی برای تشخیص سندروم متابولیک وجود ندارد.

انجمن قلب آمریکا(AHA) و انستیتوی قلب، ریه و خون آمریکا می گویند زمانی به یک اختلال، سندروم متابولیک اطلاق شود که دست کم سه تا از شرایط زیر وجود داشته باشند:

* بالا بودن دور کمر : در مردان 102 سانتی ‌متر یا بیشتر و در زنان 88 سانتی‌ متر یا بیشتر.

* بالابودن میزان تری ‌گلیسریدها : 150 میلی ‌‌گرم در دسی ‌لیتر یا بیشتر.

* کاهش میزان کلسترول خوب (HDL) : در مردان کمتر از 40 میلی ‌گرم در دسی‌ لیتر و در زنان کمتر از 50 میلی‌ گرم در دسی‌ لیتر.

* بالا بودن فشار خون : 130 روی 85 میلی ‌متر جیوه یا بیشتر.

* بالا بودن میزان قند خون ناشتا : 100 میلی ‌گرم در دسی‌ لیتر یا بیشتر.

21469 orig - سندرم متابولیک چیست؟ علائم و راه درمان آن کدام است؟

درمان

قدم اول درمان برای کاهش عوامل خطرساز سندروم متابولیک،‌ اصلاح سبک زندگی است. انجمن قلب آمریکا این توصیه‌ ها را برای اصلاح سبک زندگی ارائه می‌‌ دهد:

* حفظ وزن مطلوب و کاهش وزن در صورت اضافه بودن آن ( BMI کمتر از 25 )

* افزایش فعالیت بدنی: حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط، در اغلب روزهای هفته.

* عادات سالم غذاخوردن از جمله کاهش مصرف چربی های اشباع‌، چربی‌ های ترانس و کلسترول.

برای بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان می توانید از طریق لینک زیر ثبت نام کنید

رژیم غذایی دکتر خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید