سندروم پیکا و بارداری ؛ اختلال هرزه خواری یا پیکا چیست؟ 

GettyImages 557475435 570fa9b45f9b5814089a28ed 1 - سندروم پیکا و بارداری ؛ اختلال هرزه خواری یا پیکا چیست؟ 

سندروم پیکا و بارداری ؛ اختلال هرزه خواری یا پیکا چیست؟

حقیقت آن است بسیاری از زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی‌شان، تغییر در تمایلات غذایی را در طول بارداری تجربه خواهند نمود. همچنین این تغییرات هورمونی در طول بارداری سبب می شود که زنان به بوهای برخی غذاهای خاص حساس شوند و حتی برخی افراد دچار حالت تهوع می شوند. ولی نوع دیگری از تمایلات غذایی وجود دارند که تحت عنوان سندروم پیکا نامیده می‌شوند. پیکا حالتی است که فرد گرایش به مصرف مواد غیر غذایی دارد که از مرسوم‌ترین گزینه‌های غیر غذایی مصرفی میتوان به مصرف تکه‌های یخ، صابون، نشاسته، خاک، مو و غیره اشاره کرد. در کل موادی که معمولاً شامل پیکا می‌شوند عبارتند از: یخ، نشاسته، خاک و گل، کاغذ، کبریت سوخته، ذغال چوب، دوده، خاکستر سیگار، قرص‌های آنتی اسید، شیر منیزیم و غیره.

سندروم پیکا چیست؟

پیکا از واژه لاتین Magpie یا زاغ گرفته شده که پرنده‌ای است که به خوردن تقریباً همه چیز معروف می‌باشد. منظور از پیکا خوردن مواد نامناسب و گاهی غیر غذایی است که از نظر تغذیه ای کم ارزش ، بی ارزش و یا مضر هستند. این مواد نامناسب شامل مصرف خاک یا نشاسته (رایج ترین) و مصرف مواد غیر غذایی دیگر از قبیل یخ. کبریت سوخته ، سنگ ، زغال ، خاکستر ، سیگار ، مهر نماز ، نفتالین و…. می باشد. جایگزین کردن مواد نامناسب سبب کاهش دریافت مواد مغذی مفید و در نتیجه کمبود ریز مغذی ها می شود. همچنین مصرف زیاد موادیکه حاوی انرژی هستند از قبیل نشاسته می تواند سبب چاقی شود . سندروم پیکا می‌تواند تمام نژادها و رده‌های اجتماعی – اقتصادی را درگیر کند. هر چند که یکسری تمایلات فرهنگی – تربیتی در این اختلال تأثیرگذارند.

مطلب مرتبط: شایع ترین انواع اختلالات خوردن و نشانه ها و علائم آنها

1531634360 U7aW8 - سندروم پیکا و بارداری ؛ اختلال هرزه خواری یا پیکا چیست؟ 

علت ایجاد سندروم پیکا

علت دقیق پیکا هنوز ناشناخته است. یک علت ایجاد پیکا می تواند کمبودهای غذایی باشد هر چند زمانی که هیچ کمبودی هم نیست، میتواند وجود داشته باشد. برخی می‌گویند زنان باردار برای بهبود تهوع و استفراغ به خوردن مواد غیر غذایی روی می‌آورند. رایج‌ترین کمبود غذایی که با پیکا در ارتباط است، کم خونی می‌باشد. البته این بدین معنا نیست که هر شخصی که آنمی یا کم خونی دارد به مواد غیر غذایی تمایل خواهد داشت، و یا بالعکس هر کسی که به مواد غیر غذایی تمایل دارد حتماً به آنمی مبتلاست. برای سال‌های متوالی دانشمندان تلاش کردند که ارتباط هر تمایل غذایی را با یک کمبود غذایی خاص بیابند. برای مثال تصور می‌شود که تمایل به یخ، با یکی از دو مورد؛ کمبود فولیک اسید یا آنمی مرتبط است. در واقع آنمی ممکن است هم علت پیکا باشد یا در اثر پیکا ایجاد شود. در واقع مصرف مواد غیر غذایی مانند خاک می‌تواند از طریق عدم دریافت مکفی غذاهای غنی از آهن و ایجاد تداخل در جذب آهن، موجب ایجاد آنمی گردد. سوء تغذیه می‌تواند یکی از نتایج پیکا باشد چون وقتی شخصی مواد غیر غذایی می‌خورد، این امر می‌تواند با جذب مواد غذایی در بدن وی تداخل پیدا کند و یا همچنین ممکن است مصرف مواد غیر غذایی، او را از مصرف منظم غذاهای سالم باز دارد. همچنین مصرف مقادیر زیاد نشاسته در افراد مبتلا به آمیلوفاژی می‌تواند با چاقی ارتباط داشته باشد.

انواع سندروم پیکا

ژئوفاژی یا خاک خواری حالتی است که فرد به خوردن خاک تمایل دارد و گفته می‌شود که با منطقه جغرافیایی نیز ارتباط دارد. چنانچه که اغلب افراد خاک خوار در افریقای مرکزی و نواحی جنوبی ایالات متحده یافت می‌شوند. البته تمابل به خاک خواری می‌تواند در اثر کمبود مواد غذایی در بدن باشد. همچنین ممکن است تصور شود که راه تسکینی برای برخی مشکلات بالینی از جمله تهوع است.

آمیلوفاژی شامل مصرف نشاسته و خمیرهای دارای نشاسته است.

پاگوفاژی به مصرف یخ اشاره دارد، که این نوع از پیکا به نظر بی ضرر می‌باشد.

علاوه بر تمایلات مذکور؛ تمایل به مصرف برخی مواد غیر غذایی دیگر نیز وجود دارند از جمله: خاکستر، گچ، داروهای ضد اسیدی معده، شمع و غیره…

حتی مواد غیر غذایی مورد تمایل می‌توانند شامل اشیای مُضر و منجر به مسمومیت یا انسداد و غیره شوند.

اگر مواد مورد تمایل سمی یا خطرناک نباشند (مانند یخ)، دیگر لازم نیست که حتماً مصرف این مواد متوقف شوند. اما مصرف مواد سمی و ناسالمی نظیر خاک و خاک رس می‌توانند منجر به مرگ گردند؛ لذا افراد می‌بایست از علایم خطر مصرف این مواد خاص آگاه باشند. این علایم می‌توانند شامل: درد، کاهش اجابت مزاج، نفخ و یا تورم شکم و تغییر در عادات گوارشی گردند که با بارداری مرتبط نمی‌باشند.

Eat ice - سندروم پیکا و بارداری ؛ اختلال هرزه خواری یا پیکا چیست؟ 

عوارض سندروم پیکا

برخی دیگر از مواد نامناسب (پیکا) نیز ممکن است حاوی مواد سمی یا آلودگی میکروبی باشند. و یا ممکن است در جذب مواد معدنی از قبیل آهن اختلال ایجاد کنند. در نهایت مشکلاتی نظیر مسمومیت ، یبوست، کم خونی همولیتیک جنینی، بزرگ شدن بناگوش و انسداد معده و روده کوچک و آلودگی انگلی از عوارض پیکا می باشند.

خطرات احتمالی سندروم پیکا

در برخی افراد پیکا برای کنترل تهوع یا استرس های عصبی، لذت از جویدن برخی مواد، یا به علل وراثتی (تمایل ارثی به مصرف برخی مواد) می باشد. خطرات احتمالی پیکا شامل مشکلات خونی (به شکل آنمی) و گوارشی (رقابت در هضم و جذب مواد مغذی) می باشد. باید مشاوره با بیماران مبتلا به پیکا انجام گیرد و نوع ماده مصرف شده و علت مصرف آن تعیین شود و خطرات مصرف آن باید خانم باردار تذکر داده شود. در مورد پیکا توصیه می شود شمارش کامل خون برای بررسی وجود کم خونی درخواست شود. ویار حاملگی متفاوت با پیکا است و حالتی می باشد که در آن، خانم باردار به مصرف یک ماده غذایی تمایل زیادی پیدا می کند. نمونه هایی از ویار حاملگی شامل تمایل زیاد به مصرف قره قورت، ترشی ها، شیرینی ها و … می باشد.

نتیجه گیری

در مورد مشکل سندروم پیکا اطلاعات چندانی در دسترس نیستند. بزرگ‌ترین نگرانی افراد مبتلا، این است که ممکن است زنان باردار این مشکل را به علت شرم و خجالت، پنهان نگه دارند و سلامت خود و فرزندشان را به مخاطره بیاندازد. نگران نشوید، این حالت غیر عادی نیست. برخی از مهم ترین کارها و اقدامات در این زمینه عبارتند از:
به پزشک خود این وضعیت را اطلاع دهید.
وضعیت آهن بدن و سایر ویتامین ها و مواد معدنی دریافتی را بررسی کنید.
از مواد دیگری استفاده کنید مثل آدامس های بدون شکر جویدنی

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید