عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

معده 2 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

آیا تا به حال شده با شکم صاف بخوابید و وقتی بیدار شدید ببینید شکم‌تان متورم شده است؟ خب این مسئله هیچ ربطی به اضافه وزن یا چیزهایی مثل آن ندارد. مشکل شما در واقع، نفخ است و مقصر اصلی این داستان، رژیم غذایی‌تان است. نفخ معده  مشکلی است که می‌تواند شما را چاق‌تر نشان دهد، آن‌وقت است که با خود فکر می‌کنید شما که توانسته‌اید وزن‌تان را کنترل کنید پس چرا هنوز شکم دارید؟ در حقیقت این شکم نیست که شما را چاق نشان می‌دهد، نفخ معده است که بدون اضافه وزن، جذابیت‌تان را کم می‌کند.

علاوه بر مشکلات زیبایی، مشکلات سلامت و دردسرهای مربوط به آن هم هستند که در این میان اذیت‌تان می‌کنند. اگر متوجه شدید که مشکل نفخ شکم دارید اما علت آن را نمی‌دانید با ما همراه باشید. ما در این مطلب به عادات بد غذایی و غذا هایی که باعث نفخ معده می شود، اشاره می‌کنیم. می‌توانید به توصیه‌های گفته شده در این مطلب عمل کنید و از دیدن اندام خود در آینه به‌علاوه سبک و راحت بودن‌تان لذت ببرید.

مطلب مرتبط: عادات بد غذایی و روش های غلبه بر آن را بشناسیم

سریع غذا خوردن

سرعت زندگی همه ما را به عجله می اندازد، اما اگر مجبورتان می کند غذا را هم سریع بخورید باید مواظب باشید. وقتی سریع غذا می خورید در کنار غذا، هوا را نیز می بلعید که باعث میشود معده مانند بالن شود. هوای به دام افتاده در معده تنها عامل تحریک کننده نفخ نیست. وقتی با عجله غذا می خورید، به خوبی نمی جوید، و باعث می شود قطعات بزرگ غذا وارد روده شود و آنجا بماند تا کامل گوارش شود.

مطلب مرتبط: عوارض سریع غذا خوردن برای بدن

bigstock Beautiful Girl Eating Pasta An 33529226 810x558 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

خوردن فست‌فود

پیتزا جدا از اینکه غذای بسیار خوشمزه‌ای است، نمک و چربی فراوانی هم دارد؛ دو ماده اصلی که منجر به نفخ می‌شوند. جالب است بدانید تنها یک برش پیتزا،‌ حدود ۱۷گرم چربی و ۷۵۰میلی‌گرم سدیم دارد؛ چیزی حدود یک‌سوم میزان مصرف روزانه‌تان. مصرف زیاد نمک منجر به حفظ آب در بدن شده و به مرور وزن‌تان را زیاد می‌کند. غذاهای چرب هم می‌توانند خالی شدن شکم را به تعویق انداخته و باعث ‌شوند به شکل نامساعدی احساس اشباع بودن و نفخ داشته باشید.

shutterstock 101817142 web - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

با نی می نوشید

آب میوه، آب سبزیجات و … امروزه انواع نوشیدنی های باب طبع مردم تولید می شود که می توان آنها را با نی نوشید. اما نی به همان اندازه که کار را راحت می کند مجبورتان می کند هوای اضافه را هم بمکید، برای همین است که فکر می کنید مانند یک توپ باد شدید. مهم نیست که چقدر آرام یا عمیق از نی می مکید، هوایی که بالای نی مانده را به شکم خود می فرستید و اجتناب از آن غیر ممکن است. بهتر است از لبه ی لیوان نوشیدنی خود را بنوشید.

1 7 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

نوشیدنی های گازدار

اگر عاشق نوشیدنی‌های گازدار هستید باید بدانید که بسیاری از آنها در معده می‌مانند و باعث می‌شوند معده مثل یک بادکنک، متورم شود. اگر می‌خواهید اندام لاغر خود را حفظ کنید، از مصرف این نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

Soda1 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

استفاده از قند های رژیمی

قند های مصنوعی مانند آسپارتام و سوکرالوز به هر چیز که رژیمی باشد مانند شیرینی، آبمیوه ها و آدامس ها اضافه می شود. اما کم کالری یا بدون کالری بودن با هزینه روبه روست. با اینکه FDA قند های مصنوعی صفر کالری را سالم اعلام کرده، این قندها به صورت جدی باعث نفخ می شوند. قندهای مصنوعی برای مدتی طولانی به اطراف معده آویزان می مانند چون درست هضم نمی شوند ( یا اصلا هضم نمی شوند ). قابل درک است چون هیچ چیزی ندارند که سیستم بدن به عنوان غذا بشناسد. این نوع غذاها را از برنامه خود خارج کنید و می بینید که به سرعت مشکلتان رفع خواهد شد.

دردسرهای خام‌خواری

اسفناج سرشار از فیبر حلال است که باعث می‌شود در سالادها و ساندویچ‌ها، ترکیبی اشباع‌کننده محسوب شود، اما این ماده مغذی در آن دسته از افرادی که معده حساسی دارند می‌تواند به نفخ و تورم بینجامد. اگر از طرفداران پر و پا قرص خوردن سبزیجات خام هستید، متخصصان توصیه می‌کنند آنها را با اسموتی‌های مختلف مخلوط کنید چراکه تاحدودی باعث تجزیه آنها می‌شود و هضم آنها را آسان‌تر می‌کند.

13f34e2b533e12c6166f88368dcd8c07 XL - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات، سهوا باعث می شود مقدار زیادی هوا را ببلعید. مانند استفاده از نی یا سریع غذا خوردن، این هوای اضافی باعث نفخ معده و آروغ زدن می شود. سعی کنید کمتر از از آدامس و آبنبات استفاده کنید.

gum1 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

شام را نزدیک به زمان خواب می خورید

اگر یک یا دو ساعت قبل از خواب شام می خورید در واقع خود را برای نفخ صبح گاهی آماده کردید. دراز کشیدن باعث اختلال در هضم غذا می شود، پس اگر با غذایی که در معده دارید به رختخواب بروید، ممکن است خیلی زود هضم نشود و باعث نفخ هنگام صبح شود. شاید همیشه تنظیم این زمان کار آسانی نباشد اما سعی کنید 3 تا 4 ساعت قبل از خواب شام میل کنید. قبل از خواب تا جایی که ممکن است سرپا بایستید تا دستگاه گوارش حرکت داشته باشد. اگر مجبورید که قبل از خواب شام بخورید وعده ای کوچک استفاده کنید.

سیگار می‌کشید

می‌دانید که سیگار اثرات سوئی بر قلب و ریه‌ها دارد، اما چیزی که اکثر مردم نمی‌دانند این است که این عادت می‌تواند باعث کند شدن جنبندگی و تحرک دستگاه گوارش شده و مشکلاتی مانند بازگشت اسید به مری یا مشکلات کبدی ناشی از نفخ معده و تورم به همراه داشته باشد.

629 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

به علائم آلرژی غذایی بی توجهی می کنید

با وجود هشدار هایی که بابت آلرژی غذایی داده می شود بسیار از ما چون زیاد تحت تاثیر این آلرژی ها قرار نمی گیریم به آن بی توجهیم. بعضی از آلرژی ها هم برایمان زیاد شناخته شده نیست برای همین متوجه نمی شویم. کسانی که به گندم آلرژی دارند و نمی توانند گلوتن هضم کنند معمولا مشکلات گوارشی و نفخ معده دارند، و اگر مشکل عدم تحمل لاکتوز داشته باشید ممکن است به دفعات اتساع و ناراحتی را تجربه کنید. اگر بدون اینکه چنین مشکلاتی داشته باشید دچار نفخ و مشکلات گوارشی می شوید حتما با پزشک خود چک کنید تا مشخص شود به چه غذایی حساس هستید.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی فاقد گلوتن تنها راه کنترل بیماری سلیاک

خیلی خیلی تنبل هستید

می‌دانید که نشستن زیاد می‌تواند به اضافه‌وزن و افزایش چربی شکمی بیانجامد، اما آیا این را هم می‌دانستید که این مسئله می‌تواند به افزایش تدریجی حجم شکمتان بیانجامد؟ وقتی تحرک کافی نداشته باشید شکم‌تان در وضعیت خوبی نخواهد بود و دچار گاز معده می‌شوید. برای پیشگیری از وقوع چنین وضعیتی، سعی کنید روزانه کمی قدم بزنید و یا ۱۰ دقیقه در خانه ورزش کنید.

مواد غذایی که باعث نفخ معده می شوند

حبوبات

حبوبات از جمله عدس و لوبیا بسیار مغذی هستند و معمولا پای ثابت رژیم غذایی متعادل محسوب می شوند. با این حال، به خاطر داشتن مقدار بالای فیبر و نشاسته سبب تحریک روده ها و ایجاد نفخ می شود. برای جلوگیری از این حالت نامطلوب، حبوبات را حداقل یک شب خیس کنید. سپس آنها را صاف کرده و یک بار بگذارید در آب چند دقیقه بجوشد و مجددا آب را بیرون بریزید تا رنگ حبوبات روشن تر شود. پس از این مرحله بگذارید کاملا پخته شود. نکته طلایی اینکه هرگز هنگام پخت حبوبات نمک اضافه نکنید زیرا باعث سفت شدن پوست آنها می شود.

beansAmericancommonbeans - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

میوه ها و سبزیجات خام

میوه ها و سبزیجات برای کاهش وزن و حفظ سلامتی بسیار عالی هستند اما از آنجا که فیبر زیادی دارند، سبب ورم معده می شوند به خصوص اگر به آنها سیر یا پیاز خام اضافه شود. اگر تمایل به خوردن این خوراکی ها پس از غذا دارید، از سبزیجات پخته میل نمایید و به آرامی خوب آنها را بجویید.

280911 981 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

کلم ها

خانواده کلم ها مانند کلم بروکلی در معده حالت تخمیری پیدا می کنند و باعث نفخ می شوند. البته این سبزیجات کم کالری هستند و در برنامه بسیاری از رژیم های غذایی وجود دارند. راه برطرف کردن این مشکل، افزودن چند دانه زیره یا رازیانه هنگام پخت است که علاوه بر طعم و عطر دلپذیر، هضم مشکل را نیز کاهش می دهد.

8 Colon Cancer Anticancer Food2 medium banooyeshahr - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

قارچ‌های دکمه‌ای

قارچ‌های دکمه‌ای در غذاهای بسیاری استفاده می‌شوند. این قارچ‌ها حاوی پولیول‌ها هستند که روده باریک به سختی می‌تواند آنها را هضم کند و از این طریق باعث سنگینی و نفخ می‌شود. خوردن قارچ زیاد تاثیر ملین زیادی هم به همراه دارد.

41430 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

محصولات لبنی

هرچند مصرف لبنیات در همه افراد منجر به نفخ و گاز نمی‌شود، آن دسته از افرادی که نسبت به لاکتوز حساسیت دارند اغلب بعد از مدتی که شیر، پنیر یا ماست یونانی مصرف می‌کنند متوجه می‌شوند که شکمشان بزرگ شده است. وقتی لاکتوز – قند طبیعی موجود در لبنیات – به خوبی در روده باریک جذب نشود، ناگزیر به روده بزرگ خواهد رفت و در آنجا توسط باکتری روده تخمیر می‌شود. نتیجه کار در هر صورت تولید نفخ و گاز خواهد بود.

تخصصی صنعت لبنی - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

میوه‌های خشک

این نوع میوه‌ها، منبع غنی مواد مغذی و فیبر هستند، اما برای آن دسته از افرادی که مشکل سوءجذب فراکتوز دارند، این نوع میوه‌ها می‌تواند باعث ایجاد سر و صدا در شکم شود و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد بدن به سختی قندهای طبیعی را جذب خواهد کرد.

large 18 - عادات بد غذایی و غذاهایی که باعث نفخ معده می شود

دیدگاهتان را بنویسید