عصاره پوسته کاکائو از چاقی و مقاومت به انسولین پیشگیری می کند

ba201903071458460716692 - عصاره پوسته کاکائو از چاقی و مقاومت به انسولین پیشگیری می کند

عصاره پوسته کاکائو از چاقی و مقاومت به انسولین پیشگیری می کند

چاقی حالتی است که در اثر آن، انرژی ذخیره ای در بدن که معمولاً به شکل بافت چربی است افزایش میابد به طوری که منجر به خطرات زیادی برای سلامتی می گردد. چاقی به سلول ها هشدار می دهد به نحوی که می تواند سبب مشکلات سلامتی درازمدت شود. نمونه هایی از تغییرات سلولی ناشی از چاقی شامل التهاب و آسیب به توابع متابولیکی مانند استفاده از انسولین و ایجاد انرژی است. در حال حاضر، مطالعات جدید نشان داده است که عصاره پوسته کاکائو دارای سه ترکیب مفید است که می تواند به طور بالقوه سبب کاهش یا جلوگیری از برخی از این تغییرات سلولی شود.

کاکائو، چای سبز و قهوه دارای سه ترکیب مشابه هستند که عبارتند از: پروتوکاتوکوئیک اسید، اپیکاتچین و پروسیانیدین B2. در چاقی، آدیپوسیت های سفید (سلول های چربی سفید) چربی زیادی را جذب می کنند و سبب رشد ماکروفاژها که سلول های سیستم ایمنی هستند، می شوند. تعامل بین چربی دهی آدیت فاکتورها و ماکروفاژها، به نوبه خود، سبب افزایش حالت التهابی ماندگار یا مزمن می شود که با چاقی همراه است. با پیشرفت چاقی، چربی تجمع یافته و سبب افزایش ماکروفاژهای بافت چربی التهاب مزمن می شود. در نهایت التهاب مزمن منجر به کاهش توانایی سلول ها در جذب و تبدیل گلوکز به انرژی می شود. این اختلال سبب ایجاد مقاومت به انسولین شده که در دیابت نوع ۲ قابل مشاهده است.

95259 660x440 - عصاره پوسته کاکائو از چاقی و مقاومت به انسولین پیشگیری می کند

ترکیبی از چربی بیش از حد، افزایش سطح گلوکز و التهاب همچنین آسیب میتوکندری در سلول هایی است که با سوختن چربی و گلوکز انرژی می گیرند. با این حال، پس از بررسی این اثرات مختلف چاقی در سلول های چربی و ایمنی موش ها، محققان دریافتند   که می توانند آنها را با عصاره پوسته کاکائو درمان کنند. عصاره پوسته کاکائو قادر به حفظ میتوکندری ها و عملکرد آنها، تعدیل کردن روند التهاب و حفظ حساسیت به انسولین است. در افراد چاق، خطر ابتلا به بیماری های درازمدت مانند دیابت نوع ۲، سرطان و بیماری های قلبی-عروقی، بیشتر است.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید