عفونت هایی مانند سرماخوردگی، آبله مرغان با برخی خطرات سکته مغزی در کودکان مرتبط است


تصویر خبر: عفونت هایی مانند سرماخوردگی، آبله مرغان با خطر سکته مغزی در کودکان مرتبط استنویسنده سرنا گوردون
خبرنگار HealthDay

چهارشنبه، فوریه ۱۲، ۲۰۱۴ (HealthDay News) – بر اساس چندین مطالعه جدید، عفونت‌های رایج، مانند سرماخوردگی یا آبله مرغان، ممکن است خطر سکته مغزی را در کودکان افزایش دهند.

خبر خوب این است که سکته مغزی در کودکان هنوز بسیار نادر است، و یکی از مطالعات نشان داد که واکسن های دوران کودکی به نظر می رسد محافظت در برابر سکته در دوران کودکی را ارائه می دهند.

«کودکانی که سکته کرده بودند در مقایسه با گروه شاهد، به احتمال زیاد عفونت اخیر داشتند [children without stroke]دکتر هدر فولرتون، نویسنده ای که در سه مطالعه شرکت داشت، گفت: “یک ارتباط قوی برای عفونت در هفته قبل از سکته مغزی وجود داشت، تقریباً هفت برابر افزایش خطر سکته مغزی.”

فولرتون افزود، با این حال، اکثر والدین نیازی به نگرانی بیش از حد در مورد سکته ندارند. او گفت: “به وضوح، عفونت ها بسیار شایع هستند و سکته مغزی در کودکان بسیار نادر است. آنچه در حال رخ دادن است این است که عفونت ها به عنوان محرک سکته در کودکانی که احتمالا مستعد سکته هستند، عمل می کند.”

فولرتون مدیر مرکز سکته مغزی و بیماری عروق مغزی کودکان در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو است. او و همکارانش قرار است این یافته ها را روز چهارشنبه در جلسه انجمن سکته مغزی آمریکا در سن دیگو ارائه کنند.

مطالعاتی که فولرتون در آن شرکت داشت، همگی بخشی از یک مطالعه بزرگتر در مورد اثرات عروقی عفونت در کودکان بود. در زمان تجزیه و تحلیل خود بر روی عفونت‌ها و واکسن‌های رایج، و همچنین مطالعه روی ویروس‌های تبخال و خطر سکته مغزی، محققان ۳۱۰ کودک را که سکته مغزی کرده بودند، انتخاب کردند. میانگین سنی آنها حدود ۷ سال بود.

مطالعه سوم که به بررسی پاروویروس – عامل بیماری پنجم پرداخت – شامل نمونه خون ۱۶۲ کودکی بود که سکته کرده بودند. همه این مطالعات یک گروه مقایسه ای از کودکانی داشتند که سکته مغزی نکرده بودند.

اولین مطالعه نشان داد که داشتن عفونت کمتر از یک هفته قبل از سکته مغزی با ۶.۵ برابر بیشتر خطر سکته مغزی مرتبط است. شایع ترین نوع عفونت گزارش شده در این مطالعه عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که خطر سکته مغزی در کودکانی که فقط مقداری، تعداد کمی از واکسن‌های توصیه‌شده در دوران کودکی را دریافت کرده‌اند یا هیچ‌کدام از آنها را دریافت نکرده‌اند، ۶.۷ برابر بیشتر است. طبق این مطالعه، دریافت واکسن سرخک، اوریون، سرخجه (MMR)، فلج اطفال یا پنوموکوک به طور قابل توجهی در برابر سکته مغزی محافظت می کند.

در مطالعه دوم، محققان به دنبال شواهدی مبنی بر عفونت تبخال قبل از سکته بودند. آنها ویروس هرپس سیمپلکس ۱ و ۲، سیتومگالوویروس، ویروس اپشتین بار و ویروس واریسلا زوستر (که بیشتر به نام آبله مرغان شناخته می شود) را آزمایش کردند. آنها شواهدی از ویروس هرپس حاد اخیر را در ۴۱ درصد از کودکانی که سکته کرده بودند پیدا کردند. به گفته فولرتون، شایع ترین ویروس هرپسی که یافت شد، هرپس سیمپلکس ۱ بود که باعث تبخال می شود.

فولرتون گفت که مطالعه پاروویروس فقط یک نگاه اولیه بود تا ببینیم آیا ارتباطی وجود دارد یا خیر. از ۱۶۲ کودک مبتلا به سکته، ۱۰ کودک با شواهد پاروویروس B-19 و هیچ عفونتی در ۳۶ کودک بدون سکته یافتند. او گفت: “پیدا کردن بسیاری از عفونت های پاروویروس در گروه سکته مغزی شگفت انگیز بود. ما این مطالعه را پیگیری خواهیم کرد.”

از آنجایی که مطالعات در یک جلسه پزشکی ارائه شده اند، داده ها و نتیجه گیری ها باید به عنوان مقدماتی در نظر گرفته شوند تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شوند. یک متخصص خاطرنشان کرد: مطالعات رابطه علت و معلولی را ایجاد نکردند.

“اینها مطالعات مورد شاهدی بودند که به بررسی افراد مبتلا به سکته مغزی در مقابل افراد شاهد پرداختند – شما با جمعیت عمومی سروکار ندارید. بنابراین، باید توجه داشت که اگرچه ارتباط قوی وجود دارد، سکته مغزی در کودکان هنوز یک چیز بسیار غیر معمول است.” گفت دکتر کنت برومبرگ، مدیر مرکز تحقیقات واکسن و رئیس بخش اطفال در مرکز بیمارستان بروکلین، در شهر نیویورک.

وی گفت: “هدف این مطالعات درک بهتر سکته مغزی است نه هشدار دادن به مردم.”

برومبرگ گفت: “از بین همه عوامل خطر بالقوه ای که آنها ذکر کردند، عاملی که ما واقعاً روی آن کنترل داریم آبله مرغان است و من واکسن آبله مرغان را برای محافظت در برابر افزایش آبله مرغان و برای محافظت در برابر یک چیز غیر معمول – سکته مغزی در دوران کودکی” توصیه می کنم. وی خاطرنشان کرد که محققان در تلاش برای ساخت واکسنی برای ویروس هرپس سیمپلکس ۲ بوده اند که تا به امروز موفقیت آمیز نبوده است.
نمایش اسلاید


عفونت های باکتریایی ۱۰۱: انواع، علائم و درمان
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

فولرتون، نویسنده این مطالعه، گفت که اگر والدین علائم بیماری را در کودکان مشاهده کنند، اگر عفونت اولیه در طول دوره بیماری شروع شده باشد، درمانی برای عفونت های ویروسی در دسترس است. و اگرچه هیچ یک از متخصصان نتوانستند دلیل آن را توضیح دهند، فولرتون گفت: “کودکانی که بیشتر واکسینه شده بودند، میزان سکته مغزی کمتری داشتند. این یک دلیل دیگر برای واکسینه کردن فرزندتان است.”

علاوه بر عفونت اخیر، عوامل خطر زیادی برای سکته مغزی در کودکان شناخته شده نیست. طبق گفته انجمن قلب آمریکا، یک عامل خطر قوی ترومای اخیر به سر یا گردن است. AHA تخمین می زند که سکته مغزی تقریباً پنج نفر از ۱۰۰۰۰۰ کودک را در ایالات متحده سالانه تحت تأثیر قرار می دهد.

علائمی که والدین باید به دنبال کودکان باشند مانند بزرگسالان است:

طبق مطالعه چهارمی که در نشست سکته مغزی توسط محققان استرالیایی ارائه شد، کودکان نیز ممکن است در طول سکته دچار تشنج شوند، به ویژه کودکان خردسال. به طور نگران کننده ای، این مطالعه نشان داد که تنها حدود نیمی از والدین بلافاصله با کمک اضطراری تماس گرفتند.

میانگین زمان قبل از اینکه والدین کودکان را به اورژانس بیاورند تقریباً دو ساعت بود و برخی از والدین به اندازه یک روز طول می‌کشیدند. اما، زمانی که فردی در حال سکته مغزی است، رسیدن سریع به بیمارستان بسیار مهم است. داروهای لخته‌ساز ممکن است بتوانند سکته را متوقف کرده و آسیب ناشی از آن را محدود کنند، اما تنها زمانی که ظرف چند ساعت پس از شروع علائم تجویز شوند.

بنابراین، اگر فکر می کنید علائم سکته مغزی را در کودک خود می بینید، فورا با ۹۱۱ تماس بگیرید، نویسنده این مطالعه توصیه کرد.

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۴ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.

از جانب لوگوی WebMD

منابع بیماری های عفونی
راه حل های سلامت از طرف حامیان ما

منابع

منابع: هیدر فولرتون، MD، استاد، عصب شناسی و اطفال، و مدیر مرکز سکته مغزی و بیماری عروق مغزی کودکان، دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو. کنت برومبرگ، دکتر، مدیر مرکز تحقیقات واکسن، و رئیس بخش اطفال، مرکز بیمارستان بروکلین، شهر نیویورک؛ فوریه ۱۲، ۲۰۱۴، ارائه ها، کنفرانس بین المللی سکته مغزی انجمن سکته مغزی آمریکا، سن دیگو