علائم آرتروز گردن، علت و 7 روش درمان طبیعی آرتروز گردن

ستون فقرات شما از 24 استخوان تشکیل شده است که استخوان مهره نامیده می شوند که در بالای یکدیگر قرار دارند. این استخوان ها به کانالی که برای محافظت از نخاع ایجاد می شود، متصل می گردند.هفت مهره کوچک که از پایه جمجمه شروع می شوند و گردن را در بر می گیرند، ستون فقرات گردن را تشکیل می دهند. اسپوندیلوز گردنی یا آرتروز گردن در ستون فقرات گردن ایجاد می شود، هفت مهره کوچک که گردن را تشکیل می دهند. آرتروز گردن با تغییرات سن، سایش و پارگی در طول زمان رخ می دهد. این بیماری اغلب باعث درد و سفتی در گردن می شود. در این مقاله به بررسی تمامی علائمو علل آرتروز گردن خواهیم پرداخت و روش های درمانی آن را بررسی خواهیم کرد.

علائم آرتروز گردن

دلایل آرتروز گردن

همانطور که سن بالا می رود دیسک در ستون فقرات، شروع به برآمدگی می کند. آنها همچنین آب خود را از دست می دهند، شروع به خشک و ضعیف شدن می کنند. این مشکل باعث از بین رفتن فضای بین دیسک می شود.

همانطور که بند مفاصل فشار را افزایش می دهند، آنها شروع به تخریب و توسعه آرتروز می کنند، شبیه آنچه که ممکن است در مفصل ران یا مفصل زانو رخ دهد. غضروف مفصلی صاف و لغزنده که مفاصل را پوشش و محافظت می کند، از بین می رود.

اگر غضروف به طور کامل از بین برود، باعث سایش استخوان می شود. برای تشکیل غضروف از دست رفته ی بدن تان ممکن است با رشد استخوان های جدید در مفاصل به منظور پشتیبانی از مهره ها پاسخ دهد. با گذشت زمان، رشد بیش از حد استخوان، به نام اسپوز استخوان، ممکن است فضای اعصاب و نخاع را که از آن عبور می کنند تنگ کند.

ریسک فاکتورهای آرتروز گردن

تشخیص آرتروز گردن

1- معاینه فیزیکی: پس از اینکه پزشک از سابقه ی بیماری و سلامت عمومی تان مطلع شد، معاینه کامل گردن، شانه ها، بازوها و اغلب پاها را انجام می دهد.

2- اشعه ایکس؛ که تصویر ساختارهای متراکم همچون استخوان را ارائه می دهد. اشعه ایکس همسانی استخوان ها را در گردن تان و همچنین تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات گردن را نشان می دهد، مانند از دست دادن ارتفاع دیسک یا حضور اسپوز استخوان.

3- اسکن تصویربرداری(MRI) تصاویر بهتر از بافت نرم بدن مانند عضلات، دیسک ها، اعصاب و نخاع ایجاد می کنند. MRI نشان می دهد که به آیا علائم تان از آسیب به بافت های نرم ایجاد شده است یا خیر.

4- سی تی اسکن (CT) دقیق تر از اشعه ایکس ساده می تواند به پزشک تان کمک کند کانال نخاعی و هر نوع استخوان را بهتر ببیند.

5- میلوگرام یک نوع خاص از سی تی اسکن است. در این روش یک رنگ کنتراست به داخل کانال نخاعی تزریق می شود تا چرخش نخاعی و ریشه های عصبی واضح تر نشان داده شود.

6- الکترومیوگرافی (EMG) الکترومیوگرافی ضایعات الکتریکی عضلات در حالت استراحت و در طول انقباضات را اندازه گیری می کند. مطالعات هدایت عصبی اغلب همراه با EMG انجام می شود تا تعیین گردد که آیا عصب ستون فقرات درست عمل می کند.

درمان آرتروز گردن

1- حرکات ورزشی

کشش گردن

 • با نگاه به جلو با سر و گردن در حالت خنثی شروع کنید. سر خود را به آرامی به سمت عقب متمایل کنید تا چشمانتان به سمت سقف نگاه کنند. سپس موقعیت را برای 2-3 ثانیه حفظ کنید.
 • اکنون سر خود را به آرامی به سمت جلو متمایل کنید در حالی که چانه خود را نزدیک سینه می‌بینید، نگاه خود را به سمت زمین آورید.
 • موقعیت را برای 2-3 ثانیه نگه دارید و به حالت خنثی برگردید.

چرخش گردن

 • اولین تمرین با نگاه مستقیم سر و چشم‌ها به جلو شروع می‌شود.
 • در حالت خنثی، سر خود را به آرامی به سمت چپ متمایل کنید و گوش خود را به سمت شانه بیاورید، بدون اینکه آن را لمس کنید.
 • موقعیت را برای 2-3 ثانیه نگه دارید.
 • کمی مکث کنید. حالا سر را به آرامی به طرف راست بچرخانید و گوش خود را به سمت شانه سمت راست بیاورید
 • قبل از کج شدن سر به سمت راست خود به حالت خنثی برگردید.
 • این کار را برای 5-10 تکرار تکرار کنید.
 • تمرین دوم شامل انداختن سر روی شانه‌ی سمت راست است، سپس آن را به آرامی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت به دور گردن می‌چرخانید. همین حرکت را برعکس کنید.

2- داروها

در مرحله اول درمان، پزشک ممکن است داروهای متعددی را که برای کنار آمدن با درد و التهاب تجویز کند.

استامینوفن: درد متوسط اغلب با استامینوفن تسکین می یابد.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) : اغلب با استامینوفن تجویز می شود، درد و تورم را کاهش می دهند و چندین هفته تجویز میشوند.

آرام بخش عضلانی: داروهایی مانند سیکلوبنزاپرین یا کاریسوپرودول می تواند برای درمان اسپاسم عضلانی دردناک استفاده شود.

3- گردن بند طبی نرم

یک بالشتک حلقه ای است که دور گردن قرار می گیرد و با یک تسمه نگه داشته می شود. پزشک تان ممکن است توصیه کند که گردن بند طبی نرم بپوشید تا حرکات گردن را محدود و عضلات گردن تان استراحت کند. گردن بند طبی نرم فقط باید برای مدت کوتاهی استفاده شود، زیرا استفاده ی طولانی مدت می تواند قدرت عضلات گردن را کاهش دهد.

4- روش های غیر تهاجمی

1- فیزیوتراپی معمولا اولین درمان غیر جراحی است که پزشک تان توصیه می کند. تمرینات خاص می تواند به کاهش درد و همچنین تقویت و کشیدگی عضلات ضعیف کمک کند. در بعضی موارد، فیزیوتراپی ممکن است شامل درمان موضعی یا استفاده از کشش باشد تا به آرامی مفاصل و عضلات گردن تان را بکشید.

2- اوزون درمانی به ترکیب اکسیژن و اوزون گفته می‌شود که بر اساس نحوه کاربرد آن در غلظت‌های مختلف وجود دارد. از اوزون دیسککتومی (یا اوزونو کلئولیزیس) برای تسکین درد ناشی از آرتروز گردن استفاده می‌شود و اوزون به درون و اطراف دیسک تزریق می‌شود‌.

3- شاک ویوتراپی یک دستگاه چند منظوره است که در ارتوپدی، فیزیوتراپی، اورولوژی، علوم ورزشی و جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویژگی اصلی شاک ویو تراپی، تسکین فوری درد و بازیابی دامنه حرکات است.

4- لیزر درمانی سرد یک روش غیر تهاجمی برای آرتروز گردن است و برای درمان آرتروز گردن با لیزر نیازی به ایجاد برش روی پوست نیست بنابراین زمان بهبود کوتاه است.

5- گاهی اوقات پزشک پیشنهاد می‌دهد که برای کاهش درد ناشی از آرتروز گردن از طب سوزنی استفاده شود.

5- نکات مراقبتی

1- وقتی که می خوابید سرتان باید با ستون فقرات تان در یک خط باشد.

2- از بالش صاف استفاده نکنید. به این دلیل که بالش بیش از حد صاف باعث می شود سر خود را پایین تر از ستون فقرات تان قرار دهید. به یاد دارید که راجتر در (بالا) گفت که سر را به عنوان ادامه ستون فقرات در نظر بگیرید.

3- از خوابیدن روی شکم تان خودداری کنید.

4- نکات اصلی در مورد انتخاب یک بالش خوب برای درد آرتروز گردن عبارتند از:

 • باید به اندازه کافی گسترده باشد تا فاصله بین شانه ها و گردن تان را حفظ کند.
 • باید بتوانید بالش را تغییر شکل دهید. این راه مناسب محافظتی است. پیشنهاد راجتر استفاده از بالش پر.
 • برای خواب، بالش باید به اندازه کافی بلند باشد تا فضای بین تشک را با گوش شما پر کند.

6- جراحی

جراحی به طور معمول برای اسپوندیلوز گردنی و درد گردن توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک تشخیص دهد که:

یک عصب ستون فقرات توسط فتق دیسک یا استخوان (رادی کولوپاتی گردن)، فشار داده می شود یا

نخاع تان فشرده شده است (میلوپاتی اسپندیلوز گردن) بیماران مبتلا به علائم پیشرونده عصبی مانند ضعف بازو، بی حسی یا احتمال سقوط نیاز به عمل جراحی دارند.

در صورتی که درد شدید و با درمان غیر جراحی نیز بهبود نیافته باشد جراحی توصیه می شود. با این حال، برخی از بیماران مبتلا به درد گردن شدید، به دلیل گسترش آرتروز، سایر مشکلات پزشکی و یا سایر علل درد، مانند فیبرومیالژیا نمی توانند جراحی شوند.

تشخیص ساده علائم دیسک گردن و روشهای درمان

7- توصیه های طب سنتی

 • 2 تا 3 حبه سیر خردشده را با روغن گیاهی تفت‌داده و بگذارید کمی خنک شود. سپس گردن خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه با این مخلوط ماساژ دهید.
 • مقدار کمی آب را با 1 تا 2 قاشق غذاخوری نمک اسپوم مخلوط‌کنید تا خمیر ضخیمی به دست آید. سپس برای کاهش درد این خمیر را بر روی محل آسیب‌دیده قرار دهید. برای اثر بیشتر این عمل را هرروز تکرار نمایید.
 • یک قاشق غذاخوری پودر چریش را با اندکی آب ترکیب کنید و خمیر سفتی از آن بسازید. خمیر را در ظرف فلزی قرار دهید؛ ظرف را داخل ظرف بزرگ‌تری حاوی آب بگذارید و اجازه دهید آب داخل ظرف بزرگ‌تر به جوش بیاید. بعد از چند دقیقه خمیر را بیرون بیاورید. این خمیر داغ را روی نواحی آسیب دیده بمالید، پس از 30 دقیقه آن را بشویید.
 • مقداری از روغن خردل را کمی گرم کنید. در صورت وجود تورم بهتر است کمی آب پیاز را به روغن مخلوط کنید. ناحیه درد را به‌آرامی با روغن ماساژ دهید، با کیسه پلاستیکی خوب بپوشانید و حوله گرم روی آن قرار دهید. برای کسب نتیجه مطلوب بهتر است این کار را هر روز و قبل از خواب انجام دهید.

نتیجه

آرتروز گردن عارضه ای است که در آن به علت بروز تغییراتی در غضروف مفصلی در ناحیه گردن رخ داده و منجر به آسیب دیدگی بافت دیسک بین مهره ای و رباط های اطراف مهره ها شده است. این بیماری بر اثر شرایط شغلی، سن و آسیب های فیزیکی به وجود می آید. با مراجعه به یک متخصص ارتوپد یک روش درمانی متناسب خود را دریافت کنید و از پیشرفت بیماری پیشگیری کنید.

بهترین داروهای موجود برای درمان سریع کمردرد و درد گردن

دیدگاهتان را بنویسید