علائم دندان درآوردن کودک چیست؟

دندان درآوردن کودک یک اتفاق بزرگ در زندگی کودک است اما می‌تواند ناراحت کننده باشد. هر چه والدین بیش تر در مورد دندان در آوردن بدانند بهتر می‌توانند به کودک خود کمک کنند. هنگامی که نوزاد داخل رحم مادر است، دندان‌های او شروع به رشد می‌کنند. در موارد نادری کودک با یک یا دو دندان متولد می‌شود یا در چند هفته اول تولد، دندان در می‌آورد؛ اما اکثر نوزادان، اولین دندان هایشان را بین ۴ تا ۷ ماهگی در می‌آورند؛ با این وجود برخی کودکان نیز دیرتر از این زمان دندان در می‌آورند. علائمی که به دنبال دندان در آوردن در بچه‌ها دیده می‌شود در بچه‌های مختلف متفاوت است.

اکثر نوزادان، اولین دندان هایشان را بین ۴ تا ۷ ماهگی در می‌آورند.

علائم دندان درآوردن کودک چیست؟

علائم ممکن است فقط چند روز طول بکشد، در همان زمانی که کودک در حال دندان در آوردن است یا اینکه ممکن است چند ماه طول بکشد. در تعداد کمی از کودکان دندان در آوردن علائم مشخصی ایجاد نمی‌کند.
بیش از یک سوم کودکان معمولا علامتی ندارند. برخی از بچه‌ها آب از دهانشان می‌آید برخی بی‌قرار می‌شوند و عده‌ای دیگر ممکن است نتوانند خوب بخوابند.

به صورت کلی علائمی که ممکن است به دنبال دندان در آوردن در بچه‌ها دیده شود عبارتند از:

  • آب ریزش از دهان
  • تورم و برجسته شدن لثه‌ها
  • پیدا شدن یک دندان در زیر لثه
  • بی‌قراری، نق زدن و گریه کردن کودک
  • کودک به خوبی نمی‌خوابد.
  • تمایل کودک برای گاز گرفتن، جویدن و مکیدن اشیاء سفت
  • صورت خود را می‌مالد.
  • کودک تمایلی به غذا خوردن ندارد.
  • کودک گوش خود را می‌گیرد.

اگر چند مورد از این علائم را در کودک ببینید احتمال اینکه کودک شما در حال دندان در آوردن باشد زیاد است با این حال این امکان نیز وجود دارد که علت چیز دیگری باشد.

اگر کودک شما دچار تب، اسهال و آبریزش بینی است آن را به حساب علائم دندان در آوردن تنها نگذارید. مخصوصا اگر این علائم بیش تر از ۲۴ ساعت طول بکشد. برخی متخصصین بر این باورند که تب و اسهال از علائم دندان در آوردن نیستند و یکی از دلایل احتمالی ایجاد این علائم این است که نوزادانی که در معرض دندان در آوردن هستند برای تسکین درد لثه‌های خود، اشیاء مختلف را وارد دهان خود می‌کنند و میکروب‌ها و ویروس‌های مختلف از این طریق وارد بدن کودک می‌شود.
دندان در آوردن کودک می‌تواند دردناک باشد اما معمولا کودک را بیمار نمی‌کند. اگر کودک دچار علائمی مانند بی‌حالی، کم شدن اشتها، اسهال، استفراغ، راش‌های پوستی، تب بالا، سرفه یا گرفتگی بینی باشد با پزشک خود تماس بگیرید زیرا این علائم طبیعی دندان در آوردن نیستند.

چه موقع باید نگران دندان درنیاوردن کودک مان باشیم؟

اولین دندان کودک زمانی در می‌آید که کودک بین ۴ تا ۷ ماهگی قرار دارد. اما این کاملا طبیعی است که کمی دیرتر هم دندان در بیاورد. اگر دندان کودک شما دیر در بیاید اما رشد استخوان، پوست و مویش طبیعی باشد احتمالا مشکلی وجود ندارد. اما اگر دندان‌های کودک تا ۱۸ ماهگی در نیامد حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید.

اگر دندان‌های کودک تا ۱۸ ماهگی در نیامد حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید.

راه‌هایی که موجب کاهش درد ناشی از دندان درآوردن در کودک می‌شود چیست؟

هر کدام از راه‌های زیر می‌تواند به کاهش درد کودک تا حدودی کمک کند:

به کودک چیزی بدهید که آن را بجود: کودکان، مخصوصا کودکانی که در حال دندان در آوردن هستند، دوست دارند مدام چیزی را بجوند و این خوب است که به کودک اجازه دهید که به همان میزان که دوست دارد با لثه هایش بجود اما قبل از آن باید مطمئن شوید که چیزی که بچه وارد دهانش می‌کند تمیز و بی‌خطر است.

به کودک غذاهای سرد بدهید: دادن چیزهای سرد برای کم کردن درد می‌تواند کمک کننده باشد. پستانک سرد، حلقه‌ها و اسباب بازی‌های یخ زده …….

لثه‌های کودک خود را ماساژ دهید: شما همچنین می‌توانید لثه‌های کودک خود را با انگشت تمیز خود ماساژ دهید اگر هنوز دندان‌های کودک شما در نیامده می‌توانید اجازه دهید که انگشت شما را گاز بگیرد. اگر شما پرستار بچه هستید، سعی کنید انگشت خود را در آب سرد فروبرده و لثه‌های کودک را قبل از هر بار غذا خوردن ماساژ دهید.

درمان دارویی: داروهایی که برای کاهش درد بر روی لثه کودک هنگام دندان درآوردن می‌مالید ممکن است کمک کننده نباشد زیرا به سرعت از دهان کودک پاک می‌شود. همچنین ژل‌ها و مایع‌هایی که حاوی بنزوکائین هستند می‌توانند درد دندان درآوردن را تسکین دهند. اما برای کودکان زیر ۲ سال نیاید استفاده کنید زیرا می‌تواند عوارض نادر اما جدی مانند متهموگلوبینمی (وضغیت خطرناکی که باعث کاهش اکسیژن خون به صورت شدید و خطرناک می‌شود) را برای کودک ایجاد کند.

دوزهای کمی از مسکن‌هایی مانند استامینوفن و ایپوبروفن می‌تواند به کودک شما کمک کند. اما قبل از استفاده هر گونه دارو بهتر است با دکتر کودکان مشورت کنید و دقیقا به همان شیوه‌ای که پزشک توصیه می‌کند دارو را به کودک خود بدهید.

برای سلامت دندان‌های کودک خود می‌توانید به دکتر دندانپزشک در وب سایت دکترتو مراجعه کنید و اینترنتی نوبت بگیرید همچنین می توانیدبروزترین قیمت دندانپزشکی کودکان را مطلع شوید:

بهترین دندانپزشکان تهران

بهترین دندانپزشکان شیراز

بهترین دندانپزشکان اصفهان

بهترین دنداپزشکان بندرعباس

بهترین دندانپزشکان اهواز

منابع: babycenter webMD

دیدگاهتان را بنویسید