علت بوی بد ناف چیست | عفونت ناف و ترشح ناف


ناف حفره‌ای است که روی شکم ما قرار دارد. البته معمولا چندان به ناف‌مان فکر نمی‌کنیم، چون از ابتدای زندگی در آن مکان وجود داشته و برای همه عادی شده است. اما خوب است بدانید ناف واقعا یک حفره است و جاییست که بند ناف در دوران جنینی به آن وصل بوده است. این حفره به چهار قسمت راست، چپ، بالا و پایین تقسیم می‌شود. گاهی ممکن است متوجه بوی بد ناف شوید و این سوال برایتان پیش آید که علت آن چیست؟ آیا ناف شما عفونت کرده است و یا ترشح خاصی باعث این بوی بد می باشد. این سوالات را در مقاله بصورت کامل پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

علت بوی بد ناف چیست؟

به گزارش سیمای سلامت به نقل از «نیوهلث ادوایزر» بوی بد ناف در اکثر موارد تهدید جانی ندارد. اما می تواند نشان دهنده ی شرایطی خاص باشد. در اکثر موارد این موضوع به دلیل عدم رعایت بهداشت فردی است، اما ممکن است بوی ناف همراه با ترشح، دفع باد، خارش یا درد باشد.

چرک یا خرده آشغال

تجمع چرک یا لایه های مرده‌ی پوست می تواند موجب سوزش پوست شده و بوی تعفن ایجاد کند.

التهاب یا آماس

اگر پوست نزدیک ناف ملتهب است ممکن است دچار عفونت باکتریایی ناهوازی شده باشید و این عفونت علت بوی بد ناف باشد.

فرم بدنی

افرادی که شکمی بزرگ دارند بیشتر درخطر عفونت ناف هستند، چون ناف آنها بزرگ تر است و چرک، باکتری و رطوبت بیشتری وارد آن می شود.

بارداری

به احتمال زیاد اصلا نیازی به نگرانی نیست. یکی از تغییرات بارداری افزایش میزان تعریق بدن است؛ که میتواند بسوی ناف جاری شده، در آن تجمع کرده و ایجاد بوی ناخوشایند کند. کافیست روزی دوبار نافتان را با الکل و گوش پاکن تمیز کنید.

تماس با اشعه UV

اشعه یو وی به پوست آسیب می زند، به همین علت قرار گرفتن ناحیه ی ناف در معرض آن می تواند باعث بروز التهاب و عفونت شود.

دیابت

افراد دیابتی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های مختلف از جمله عفونت ناف می باشند. این عفونت ها ممکن است شروع به ایجاد بوی بد و ترشح از ناف کنند.

عفونت ناف – علائم عفونت ناف در بزرگسالان

 

عفونت باکتریایی: این نوع عفونت در صورتی ایجاد می شود که ناف تمیز و شسته نشود. اگر در ناف بو و ترشح چرکی وجود داشته باشد، احتمال عفونت باکتریایی وجود دارد.

عفونت قارچی: این نوع از عفونت هم با بو و ترشح همراه است. شایع ترین نوع قارچ، کاندیدا است که در محیط گرم و مرطوب رشد می کند.

باز بودن اورهوس: این حالت در اثر بسته نشدن اورهوس که مجرایی بین مثانه و ناف است، و معمولا بعد از تولد بسته می شود ایجاد می شود. این اتفاق می تواند موجب عفونت باکتریایی یا قارچی شود.

عفونت پس از اعمال جراحی: ابتلا به عفونت پس از برخی عمل های جراحی امری شایع است. و می تواند ایجاد بوی ناخوشایند و ترشح چرکی کند. رایج ترین علت ابتلا به این عفونت ها انسداد شرایین است که باعث قرمزی، ورم و درد می شود.

شرایط پوستی نادر

برخی شرایط پوستی ممکن است منجر به بوی بد ناف شود. اما این موارد نادر هستند.

بیشتر بخوانید:

کیست های چربی: این حالت می تواند ایجاد بوی بد و ترشح کند اما بسیار نادر است. خطری جدی محسوب نمی شود، اما عفونتی است که در اثر کیست ایجاد شده و نیاز به پیگیری دارد.

اگزما: این مشکل می تواند باعث تجمع شدید سلول های مرده ی پوستی شود که منجر به پوسته پوسته شدن و انسداد حفره ی ناف می شود. در صورت وجود باکتری و چربی در ناف، اوضاع بدتر خواهد شد.

بوی ناف در چه افرادی شایع است؟

اگر شرایط زیر را دارید، احتمال بدبو شدن ناف در شما بیشتر است:

 • دیابت دارید
 • اخیراً نافتان را پیرسینگ (سوراخ) کرده‌اید
 • اضافه وزن دارید

رفع بوی بد ناف

اگر بوی بد ناشی از کثیفی یا چرب بودن ناف باشد، می‌توانید با شست‌وشوی دقیق آن بوی بد را برطرف کنید.

اگر بوی ناف ناشی از عفونت باشد، باید برای رفع آن و درمان عفونت به پزشک مراجعه کنید.

روش صحیح نظافت ناف

بوی بد ناف می تواند باعث خجالت زدگی فرد شود. در اینجا توضیح کاملی از چگونگی نظافت ناف آورده ایم. با دانستن این موارد دیگر در مورد بوی ناف سوالی در ذهن نخواهید داشت.

آماده سازی: ابتدا وسایل مورد نیازتان را فراهم کنید. وسایلی مثل: آب، روغن بچه، الکل یا محلول ضدعفونی و گوش پاکن.

سابیدن و پاک کردن: گوش پاکن را در محلول بزنید و ناف خود را با آن بسابید. تا زمانی که تمام چرک ها تمیز شوند ادامه دهید.

پاک کردن محلول ضدعفونی: حالا دوباره نافتان را با یک گوش پاکن تمیز بسابید تا از محلول پاک شود.

مراقبت نهایی: برای سالم نگه داشتن پوست ناف، از کرم های محافظ پوست استفاده کنید.

روش‌های خانگی برای رفع بوی بد ناف

 • از محلول سالین برای رفع عفونت استفاده کنید. این محلول رطوبت را جذب کرده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند.
 • اگر درد دارید از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • روغن درخت چای یکی از روش‌های طبیعی بسیار خوب برای درمان عفونت است. این روغن ضدقارچ و ضدباکتری بوده و درنتیجه به بهبود عفونتِ ناف کمک می‌کند.
 • الکل هم گزینۀ خوبی برای رفع بوی بد ناف محسوب می‌شود. اگر بند نافِ نوزادتان بو می‌دهد، یک توپ پنبه‌ای را به الکل آغشته کرده و بر روی بند ناف او بمالید. این کار را روزی دو مرتبه تکرار کنید.
 • از ورود صابون، کرم یا لوسیون به داخل ناف جلوگیری کنید. اگر ناف به درستی تمیز نشود، باکتری‌ها را به خود جذب می‌کند.

ترشح ناف

چرک، باکتری، قارچ و سایر جرم‌ها می‌توانند در ناف حبس شده و تکثیر شوند و به بروز عفونت منجر گردند. در چنین وضعیتی ممکن است متوجه شوید که مایعی سفید، زرد، قهوه‌ای رنگ یا خونی از ناف‌تان خارج می‌شود. همچنین ممکن است این ترشح بوی بدی داشته باشد.

برخی از دلایل شایع ترشح ناف در زنان و مردان عبارت‌اند از:

 • عفونت باکتریایی
 • عفونت قارچی
 • دیابت
 • جراحی
 • کیست اوراکوس (urachal cyst)
 • کیست چربی

زمان مراجعه به پزشک

اگر ترشح ناف دارید، برای تشخیص علت آن به پزشک مراجعه کنید. ترشح ناف می‌تواند نشانه‌ای از وجود عفونت باشد، مخصوصاً اگر به تازگی عمل جراحی انجام داده باشید. سایر علائم عفونت عبارت‌اند از:

 • تب
 • قرمزی پوست
 • حساسیت در ناحیه شکم
 • حس درد هنگام دفع ادرار