علت فساد ناپذیری عسل طبیعی: چرا عسل فاسد نمی شود؟

hotelmikham 1 5 - علت فساد ناپذیری عسل طبیعی: چرا عسل فاسد نمی شود؟

علت فساد ناپذیری عسل طبیعی: چرا عسل فاسد نمی شود؟

عسل طبیعی ماده ای  عجیب و شگفت آور است. بر خلاف سایر مواد غذایی، با گذشت زمان فاسد نمی شود. از قدیمی ترین نمونه شناخته شده عسل، در مقبره های مصر باستان و مربوط به به حدود ۳۰۰۰ سال قبل می باشد ، که هنوز هم کاملا سالم و قابل خوردن بود. در واقع می توان گفت عسل طبیعی تاریخ انقضایی ندارد. برای شناخت علت فساد ناپذیری عسل ابتدا نگاه کوتاهی بر روند و نحوه تولید عسل توسط زنبوران می پردازیم.

نحوه تولید عسل توسط زنبوران :

عسل مشتق شده از شهدِ گیاهان ، ترکیبی از قند های مختلف (۴۵ درصد)، پروتئین ها، و ترکیبات دیگر، بصورت محلول در آب  می باشد. قند غالب موجود در شهد ساکاروز است. در واقع نقش کلیدی زنبور عسل در تبدیل شهد جمع آوری شده از گیاه به عسل طبیعی می باشد.

زنبور عسل دارای دو معده مجزا است که فرآیند فراوری و تبدیل شهد به عسل در معده عسل زنبور که جدای معده معمولی زنبور است صورت می گیرد. زنبورهای کارگر، شهد جمع آوری شده را می مکند و وارد معده عسل خود می کنند و با افزودن آنزیم انورتاز به شهد و با تکرار این فرآیند (قی کردن و دوباره مکیدن) ساکارز موجود در عسل را به قندهای ساده تری مثل گلوکز و فرکتوز تبدیل می کنند. و طی این فرآیند رطوبت شهد گرفته شده و به غلظت مورد نظر می رسد .حدودا ۷۰ درصد شهد رطوبت است که زنبوران کارگر این درصد را به کمتر از ۲۰ درصد کاهش می دهند. فرآیند تبدیل شهد به عسل حدود ۱ تا ۳ روز بطول می انجامد.

504698 928 - علت فساد ناپذیری عسل طبیعی: چرا عسل فاسد نمی شود؟

علت فساد ناپذیری عسل طبیعی:

مقدار آب (رطوبت) عسل طبیعی

در واقع مقدار رطوبت پایین (حدودا ۱۷ درصد) عسل به خیلی از باکتری ها اجازه فعالیت در عسل را نمی دهد. به هر دلیلی اگر مقدار رطوبت عسل افزایش یاید به فرآیند تخمیر و فساد عسل منجر می شود. بنابراین تنها راهی که میتوان از فاسد شدن عسل جلوگیری کرد این است که حتما عسل را در یک جای کاملاً خشک نگهداریم تا مانع فساد آن شود.

مطلب مرتبط: نکات کلیدی برای نگهداری عسل طبیعی در شرایط مناسب

اسیدی بودن عسل طبیعی

عسل طبیعی  یک ماده اسیدی با PH حدود ۴ می باشد. اسیدهایی مانند اسید اگزالیک و اسید فرمیک در عسل وجود دارند که سبب فساد ناپذیری عسل طبیعی می شوند. اسید غالب موجود در عسل طبیعی اسید گلوکونیک می باشد. شکم زنبورها حاوی آنزیم اکسیداسیون گلوکز است که هنگام استخراج شهد عسل به آن اضافه می شود. مخلوط این آنزیم و شهد عسل سبب ایجاد اسید گلوکونیک و پرواکسید هیدروژن می شود. همچنین پرواکسید هیدروژن مانند سد دفاعی در برابر هر میکروبی که بخواهد در داخل عسل رشد کند قرار میگیرد و مانع از رشد آن می شود.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم آنلاین دکتر خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید