عوارض و مضرات کندر که شاید از آن بی خبر باشید


کندر نوعی ماده شبیه به آدامس (صمغ) است که از برش‌های تنه درخت کندر (Boswellia carteri) به دست می‌آید. بسیاری از مردم کندر را به‌عنوان دارو مصرف می‌کنند. این صمغ دارویی برای درمان قولنج و نفخ شکم استفاده می‌گردد و گاهی اوقات به‌عنوان کرم دست بر روی پوست مالیده می‌شود.

روغن کندر نیز به شکل موضعی و استنشاقی برای کاهش درد استفاده می‌گردد.

مصرف کندر بصورت خام در ایران بسیار رایج بوده به حدی که در مواردی استفاده از این میوه زیاده روی می شود. کندر فواید و خواص بسیاری برای بدن دارد ولی باید بدانید که مضرات کندر هم می تواند خطرناک باشد. در ادامه این مقاله به مضرات کندر خوراکی می پردازیم.

در تحقیقی که چند سال پیش بر روی تعدادی مادر باردار انجام گردید، محققان به این مسئله پی بردند مادرانی که قبل از بدنیا آمدن فرزندانشان بیش از سه ماه کندر مصرف کرده بودند، کودکان آنها بیش فعال شده ولی در مقابل مادرانی که کمتر از یک ماه کندر مصرف کرده بوند کودکانشان از هوش بالایی برخوردار شدند.

موارد منع مصرف کندر

هر چند گزارشی از ایجاد مشکل برای مصرف در حین بارداری و شیردهی وجود ندارد ولی بهتر است در این دوران از کندر استفاده نکنید، چون کندر جریان خون را در رحم و لگن تحریک می کند و این مورد می تواند باعث سقط جنین گردد.

گزارشی از تداخل مصرف کندر با داروها دیده نشده است ولی بهتر است با ایبوپروفن، آسپیرین و سایر داروهای ضد التهاب مصرف نشود.

مصرف کندر برای کودکان و نوزادان توصیه نمی شود.

مضرات کندر 

کلا زیاده روی در مصرف هیچ ماده غذایی توصیه نمی شود و کندر نیز از این قاعده مستثنی نیست. مصرف زیاد کندر موجب سوختن خلط های خون و بلغم می شود و می تواند مشکلات بسیاری را برایتان بوجود آورد.
کندر می تواند موجب سردرد در افراد گرم مزاج شده و همچنین موجب جذام و برخی بیماریهای پوستی بگردد.
مضرات کندر شامل مواردی چون سوزش پشت جناغی، تهوع، احساس پری شکم، رفلاکس، اسهال، درد اپیگاستریک، بی اشتهایی و درماتیت می باشد.
بیماران مبتلا به گاستریت حتما کندر را با احتیاط زیاد مصرف کنند.

عوارض جانبی روغن کندر

ارزیابی فواید و مضرات احتمالی روغن کندر نیازمند پژوهش‌های بیشتری است. خوردن این روغن ممکن است اثرات سمی داشته باشد و انجام این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود (مگر آنکه پزشک خوردن روغن را تایید کند).

بعلاوه، برخی از افراد ممکن است با مالیدن روغن کندر به پوست خود، ناراحتی یا واکنش آلرژیک را تجربه کنند. قبل از استفاده از هرگونه روغن، مقدار کمی از آن را بر روی پوست بمالید و بررسی کنید که به آن حساسیت نداشته باشید. دقت داشته باشید که این روغن را هرگز به‌طور رقیق‌نشده بر روی پوست نمالید.

زنان باردار یا شیرده و کودکان باید برای مصرف این روغن تحت نظر پزشک باشند.

ذکر این نکته مهم است که مصرف سرخود روغن کندر برای درمان یک بیماری و خودداری از مصرف داروهای مرسوم یا تاخیر انداختن در مصرف آن‌ها می‌تواند عواقب جدی‌ای داشته باشد.

بهترین روش مصرف کندر

بهترین مدل مصرف کندر این است که مقداری از کندر را بکوبید و هر روز در دهان گذاشته و بجوید، البته بدلیل تلخی طعم کندر می توانید با آب میل نمایید.

دوز مناسب برای مصرف کندر به چندین عامل بستگی دارد، مانند سن، وضعیت سلامت و سایر شرایط. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی‌ای وجود ندارد که طیف مطلوب برای دوز مصرف کندر را مشخص کرده باشد. به یاد داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوما بی‌خطر نیستند و دوز مصرفی آن‌ها بسیار مهم می‌باشد. حتما دستورالعمل درج شده بر روی برچسب محصول را دنبال کرده و همچنین قبل از مصرف هرگونه دارو یا مکملی، با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات رایج

آیا کندر برای کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ موثر است؟

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ نشان داد که روغن کندر هیچ اثر قابل توجهی در کاهش قند خون ندارد و تفاوت چندانی با دارونمای استفاده شده در مطالعه نداشته است.

آیا خوردن روغن کندر بی‌خطر است؟

اگرچه برخی از تولیدکنندگان این روغن مصرف خوراکی آن را برای درمان طیف وسیعی از مشکلات سلامت توصیه می‌کنند، اما هیچ شواهد علمی‌ای برای بی‌خطر یا موثر بودن این روغن وجود ندارد. اگر قصد خوردن روغن کندر را دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آیا می‌توان روغن کندر را مستقیم بر روی پوست مالید؟

روغن کندر ملایم بوده و اغلب مردم می‌توانند آن را مستقیما بر روی پوست خود بمالند. با‌این‌وجود، اگر سوزش، مور مور شدن یا ناراحتی را تجربه کردید، روغن کندر را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل، روغن جوجوبا یا روغن دانه انگور رقیق کنید. روغن کندر را در اطراف چشم استفاده نکنید.