عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

kids breakfast 1 - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است و نباید از خوردن آن پرهیز شود. شتاب زندگی مدرن باعث شده است که همیشه ی خدا وقت کم بیاوریم. در این بین خیلی‌ها برای جبران کمبود وقت قید صبحانه را می‌زنند و احتمالا با نوشیدن یک چای از خانه بیرون می‌زنند؛ اما باید بدانید که این وعده ی غذایی خیلی مهم است و عوارض پرهیز از خوردن صبحانه را باید جدی بگیرید.

در این مطلب به مواردی اشاره می‌کنیم که بدن شما درصورت پرهیز از خوردن صبحانه با آن‌ها مواجه می‌شود.

عوارض پرهیز از خوردن صبحانه

 1. چاقی

برای کنترل بهتر وزنتان حتما صبحانه میل کنید. تصور نکنید که با صرف‌نظر کردن از این وعده، کالری کمتری دریافت کرده و زودتر لاغر می‌شوید. نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد افرادی که صبحانه می‌خورند و ورزش می‌کنند وزن بیشتری کم می‌کنند و راحت تر می‌توانند وزن خود را تثبیت کنند. مصرف غلات برای این وعده ی غذایی باعث می‌شود که مصرف مواد چرب کاهش پیدا کند. افرادی که صبحانه نمی‌خورند برای کسب انرژی و مقابله با گرسنگی در وعده های اصلی یا میان وعده ها پرخوری می‌کنند. بدون شک همیشه شنیده اید که صبحانه اصلی‌ترین وعده ی غذایی روزانه است. اهمیت این وعده برای افرادی که قصد لاغری دارند چند برابر می‌شود.

a man measuring his waist - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

 1. کاهش سطح حافظه

محققان دانشگاه مریلند مشاهده کردند کودکانی که صبحانه نمی‌خورند در مدرسه احساس خستگی بیشتری کرده و نمی‌توانند به درستی تمرکز داشته باشند. برعکس این قضیه هم وجود دارد به طوری که کودکانی که برای صبحانه بلغور جو دوسر مصرف می‌کنند حافظه کوتاه مدت قوی‌تری دارند.

Thanuja Bandara Parenting 2016 11 004 - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

 1. بی نظمی در قاعدگی خانم‌ها

تحقیقات ثابت کرده‌اند خانم‌هایی که صبحانه را از وعده غذایی خود حذف کرده‌اند بیشتر دچار بی نظمی در قاعدگی می‌شوند. در نتیجه چند روز قبل از خونریزی احساس گرسنگی و ضعف شدیدی دارند. همچنین دردهای شکمی بیشتر و شدت خونریزی مشکلات دیگری برای آن‌ها ایجاد خواهد کرد. خوردن صبحانه ابتلا به یبوست را نیز کاهش خواهد داد.

درمانی و مشکلات پیش از قاعدگی1 - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

 1. بیماری‌های قلبی

  کسانی که هر روزه صبحانه میل می‌کنند کمتر به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند. نتایج یک تحقیق در این زمینه وجود دارد که نشان می‌دهد پرهیز از خوردن صبحانه با فشار خون بالا، مقاومت نسبت به انسولین و همچنین قندخون بالا همراه است.

  635887350674437848 - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

 2. کاهش سطح خلق و خوی

مصرف مواد غذایی مناسب برای صبحانه باعث تامین ویتامین ‌ها و مواد معدنی بدن شده و کمک می ‌کند که با انرژی بیشتری روز را سپری کنید. اما صرفنظر کردن از اولین وعده غذایی باعث می ‌شود که خیلی زود احساس خستگی و کج‌ خلقی کنید. نتایج پژوهش ها نشان می ‌دهد بزرگسالانی که صبحانه‌ کاملی مصرف می‌ کنند خوش ‌خلق ‌تر و مثبت‌ تر از افراد دیگر هستند.

0d2cad4c 880b 429f a4e8 5d316316c198 - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

 1. میگرن

  پرهیز از خوردن وعده‌های غذایی باعث افت سنگین قند مورد نیاز بدن می‌شود. نخوردن صبحانه نیز باعث افزایش فشار خون- ابتلا به میگرن و سردردهای شدید می‌شود.

  میگرن 805x345 - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

 2. احساس گرسنگی دائم

زمانیکه روز خود را بدون صبحانه آغاز می‌کنید معده شما سیگنال‌هایی به مغز فرستاده و اعلام خالی بودن می‌کند؛ در نتیجه از همان ابتدای روز حس گرسنگی در بدنتان شکل گرفته و باقی می‌ماند. صبحانه نخورها در واقع بیشتر در دام تغذیه ناسالم می افتند.

Will I feel hungry on FitChef food - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

 1. ریزش مو

صبحانه اصلی‌ترین وعده‌ی هرروز است و نقش مهمی در افزایش طول و رشد فولیکول مو دارد. خوردن غذاهایی که فاقد مواد پروتئینی هستند درمیزان کراتین مو تاثیر مستقیم دارد، از رشد موها جلوگیری می‌کند و باعث ریزش مو می‌شود.

کردن ماسک مو برای درمان ریزش مو در خانه - عوارض پرهیز از خوردن صبحانه و آسیب های جدی آن برای سلامتی انسان

 

دیدگاهتان را بنویسید