عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

baby and mother 1 -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

 عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

بیشتر مردم می دانند که قدرت باروری زنان با بالا رفتن سنشان کم می شود. اما حتی در مناسب ترین سنین باروری انتخاب شیوه زندگی و عوامل خارجی می تواند شانس یک زن از داشتن یک نوزاد سالم را تحت تاثیر قرار دهد. معمولا زنانی که می خواهند شانس بارداری خود را بالا ببرند نمی دانند بهترین کاری که می توانند بکنند چیست و یا باید از چه چیزهایی بپرهیزند. در ادامه شاخص هایی که باید انجام شوند و یا باید از آنها پرهیز شود تا شانس باروری بالا برود را به شما معرفی می کنیم.

چاقی

وزن بر قدرت باروری زنان اثرگذار است. اگر اضافه وزن دارید یا فردی چاق هستید، سعی کنید برای افزایش بخت باروری و بارداری، با کاهش میزان لازم و سالم، تناسب اندام خود را حفظ کنید. مطالعات نشان داده‌اند زنانی که شاخص توده بدنی (BMI) آنها بالاتر از حد معمول بوده است، طولانی‌تر و بیشتر از زمان معمول افردی با شاخص توده بدنی طبیعی‌تر در انتظار حامله شدن مانده‌اند. در نظر داشته باشید که کاهش حتی ۵ تا ۱۰ درصد از وزن هم می‌تواند به گونه‌ای چشمگیر، باعث افزایش تخمک‌گذاری و احتمال بارداری شود. زنانی که در سن 18 سالگی دچار چاقی می شوند بیشتر مشکل سندرم تخمدان پلی کیستیک را تجربه می کنند، و با باروری نیز مشکل پیدا خواهند کرد. سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین مشکلات هورمونی بین زنان در سن باروری است. و علت اصلی ناباروری است. چاقی همچنین می‌تواند در مردان هم سطح تستوسترون را پایین ببرد و ناباروری را در آنها افزایش دهد.

Obesity Linked to 13 Types of Cancer 1440x810 -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

بیش از حد لاغر بودن

همینطور که چربی بیش از حد می تواند مانع بارداری شود، نداشتنش به اندازه کافی نیز می تواند مشکل ساز شود. زنانی که BMI  پایین دارند کمبود لپتین نیز دارند، هورمونی که گرسنگی و احساس سیری را کنترل می کند. لپتین کم باعث نامنظم شدن دوره های قاعدگی می شود. تثبیت وزن سالم یکی از مهمترین کارهایی است که یک خانم می تواند برای افزایش احتمال باروری خود انجام دهد.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی افزایش وزن برای لاغر های در آرزوی چاق شدن

IMG 0003 -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

بالا رفتن سن

افزایش سن نیز روی قدرت باروری زنان تاثیر گذار است. زمانی که یک زن در سن 40 یا 50 سالگی به یائسگی می رسد، به دلیل عدم تخمک گذاری دیگر قادر به باردار شدن نیست. اما این اتفاق می تواند قبل از یائسگی هم برای خانم ها پیش بیاید و یک خانم ممکن است مشکل نامنظمی و کاهش تخمک گذاری را تجربه کند. هیچ سن رسمی برای کاهش احتمال باروری وجود ندارد. بسیاری از پزشکان می گویند از سن 35 سال به بعد باروری سخت تر می شود. کارشناسان معتقدند که اگر سنی زیر ۳۵ سال دارید و به رغم تلاش برای فرزندآوری، بیش از ۱۲ ماه یا یک سال در این زمینه موفق نشده‌اید، یا به مدت ۶ ماه تلاش در صورتی که سنی بالاتر از ۳۵ سال دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

مواد شیمیایی خانگی

قرار گرفتن در معرض آلاینده ها، آفت کش ها، و ترکیبات صنعتی می تواند توانایی یک زن و شوهر را به داشتن فرزند تا 29 درصد کاهش دهد. در تحقیقاتی که انجام شد محققان 15 ماده شیمیایی شایع را شناسایی کردند که موجب یائسگی زودهنگام می شوند.

این مواد شامل:

  1. 9PCB ( که سالهاست ممنوع شده اند )
  2. آفت کش
  3. دو نوع پلاستیک به نام فتالات ( معمولا در عطرها و لاک های ناخن پیدا می شوند )
  4. سم فوران، که محصول جانبی از احتراق صنعتی است.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به جنین در حال رشد صدمه می زند. در مرحله اول سیگار کشیدن شانس خانم ها برای باردار شدن را کم می کند. علت 13 درصد از موارد ناباروری سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن باعث مختل شدن هومون ها و صدمه رسیدن به DNA در مردان و زنان می شود. این آسیب شامل کسانی که کم سیگار می کشند نیز می شود. برای بالا بردن شانس خود بهتر است سیگار نکشید و از دود آن نیز تا جایی که ممکن است دور بمانید.

57593544 -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

الکل

شاید همین حالا هم بسیاری از مضرات نوشیدن الکل را بدانید، کاهش احتمال باروری را نیز باید به این لیست اضافه کنید. پزشکان در مورد استفاده از این نوشیدنی ها به خانم ها هشدار می دهند. همچنین، الکل هم قبل از بارداری و هم در طول آن بسیار مضر است. نوشیدن الکل در دوره بارداری می تواند باعث تولد زودرس نوزاد شود. بهترین کار ترک کامل استفاده از نوشیدنی های الکلی است چون هم باعث حفظ سلامت خودتان می شود هم فرزندتان.

river -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

شیردهی

اینکه در طول شیردهی نمی توان باردار شد یک افسانه است. اما این درست است که آوردن کودکی دیگر در حالی که یک شیرخوار دارید بسیار مشکل است مخصوصا برای مادری که شیرده است. خانم هایی که به دلیل بالا رفتن سنشان می خواهند سریع فرزند دیگر نیز به دنیا بیاورند تا دیگر نگران اوضاع باروری خود نباشند، باید حتما با پزشک خود درباره مدت شیردهی صحبت کنند. همچنین بهتر است قبل از اقدام به بارداری یک سال و نیم صبر کرد. تحقیقات نشان داده خانم هایی که پس از بدنیا آوردن فرزند کمتر از 18 ماه برای بارداری بعدی صبر کردند ممکن است تولد زودرس فرزند جدید را تجربه کنند.

مطلب مرتبط:  افزایش شیر مادر ؛ نکاتی در رابطه با افزایش شیر مادر

2a88e022 2743 4295 b4ef 11137b2ba1f1 -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

قاعدگی نامنظم

قاعدگی نامنظم دلیلش هر چیزی که باشد از عدم تعادل هورمونی تا مشکلات وزنی و یا مصرف دارو و … می تواند در قدرت باروری زنان اختلال ایجاد کند. یک دلیل ساده آن این است که شما به سختی دوران تخمک گذاری خود رو تشخیص می‌دهید و در نتیجه نمی دانید دقیقا آن لحظه ماندگار را ایجاد کنید.

ورزش شدید

ورزش کردن کمک می کند لاغر، قوی و پر انرژی شوید – تمام چیزهایی که برای بارداری لازم دارید .اما چیزی که باید در نظر بگیرید این است که اگر بیش از حد شدید ورزش کنید می تواند روی تخمک گذاری اثر منفی بگذارد. این مشکل فقط برای ورزشکاران خیلی لاغر اتفاق نمی افتد، اخیرا تحقیقی با موضوع باروری و عقیمی انجام شد . محققان دریافتند خانم هایی که وزن متعادل دارند اگر در هفته بیش از پنج ساعت ورزش بیش از حد سنگین انجام دهند شانسشان برای بارداری کم می شود. واضح ترین نشانه داشتن مشکل بالقوه بهم خوردن چرخه قاعدگی است. حتی با کم شدند و سبک شدن این دوره نیز باید توسط یک دکتر ویزیت شوید.

Trx1 -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

تزریق ضد بارداری

یک ماه پس از توقف تزریق بیشتر هورمون های ضد بارداری می توانید دوباره باردار شوید. اما یک استثنا وجود دارد: دپوپروورا، آمپول ضد بارداری، هر آمپول دپوپروورا 12 تا 14 هفته مانع بارداری می شود، اما پس از کنار گذاشتن آن برخی خانم ها ممکن است تا یک سال هم قادر به باردار شدن نباشند. پزشکان توصیه می کنند خانمها چندین ماه قبل از اقدام به بارداری تزریق اینگونه داروها را متوقف کنند.

مشکل تیروئید

تحقیقات نشان داده مشکل تیروئید می تواند با مشکلات تخمک گذاری و بارداری تداخل داشته باشد. افرادی که از مشکل شدید تیروئید رنج می برند برخی علائم را به صورت آشکار دارند. برخی خانم ها از اینکه چنین مشکلی دارند بی اطلاع هستند و این به دلیل خفیف بودن علائم آن باشد. با این حال در همین حد نیز تیروئید ممکن است تاثیر منفی خود را بگذارد، پس انجام یک آزمایش ضرری ندارد.

مطلب مرتبط:  رژیم غذایی مناسب در پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)

thyroid 750 -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

کافئین

برخی تحقیقات نشان داده اند که اگر معتاد کافئین باشید ممکن است با بارداری به مشکل بخورید. کافئین با انقباضات عضلانی که تخمک ها به کمک آن از تخمدان و از طریق لوله فالوپ به رحم می روند تداخل دارد. در یک تحقیق مشخص شد نوشیدن 5 فنجان قهوه یا بیشتر در طول روز می تواند شانس باروری یک زن را نصف کند. با این حال بعضی تحقیقات هم می گویند کافئین با قدرت باروری تداخلی ندارد. برای اطمینان بهتر است به میزان کافئینی که در روز مصرف می کنید نگاهی بیندازید و اگر خیلی بالا است کنترلش کنید. برای آنکه بتوانید میزان مصرف کافئین را تحت کنترل قرار دهید باید به منابع نوشیدنی هایی که مصرف می کنید مثل ، چای، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات و بستنی قهوه توجه داشت. کافئین در نوشیدنی های گیاهی، داروهای بدون نسخه مثل مسکن های سردرد، قرص های سرماخوردگی، و داروهای ضد آلرژی نیز یافت می شود. به برچسب مواد تشکیل دهنده آنها توجه داشته باشید.

2467 -  عواملی که روی قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

مشکلات پزشکی در باروری زنان

مشکلات سلامت مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، اندومتریوز، و فیبروئید رحم می توانند روی شانس باروری زنان یا طی کردن مسیر بارداری تاثیر بگذارند. خانم هایی که مشکل خود ایمنی دارند ( مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید ) ممکن است مشکلات شناختی داشته باشند، یعنی شاید بدنشان یک تخمک بارور را رد کند یا به اسپرم های همسرش حمله کند. با این حال در بسیاری از موارد این چنینی خانم می تواند باردار شود و نوزادی سالم به دنیا بیاورد. کار با یک تیم متخصص می تواند به این افراد کمک کند علائم را کاهش دهند و مدیریت کنند.

سابقه ی مشکلات بهداشت جنسی

عفونت های منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و کلامیدیا می تواند حتی سالها پس از تماس یک خانم با آن باعث بیماری التهابی لگن و مشکلات باروری شود. در واقع، کلامیدیا می تواند باعث صدمه به لوله های رحم بدون هیچ نشانه ی دیگری شود. بسیاری از زنان تا زمانی که به مشکلات بارداری بر نخورند اصلا متوجه این مسئله نمی شوند. این مهم است که اشاره شود عفونت واژینال ( مانند عفونت قارچی ) روی باروری هیچ تاثیری ندارد.

استرس

به طور قطع استرس باعث ایجاد اختلال در قدرت باروری زنان می شود. استرس وظایف هیپوتالاموس و همچنین هورمون فرمان دهنده به تخمدانها برای آزاد کردن تخمک را تحت تاثیر قرار می دهد. چنانچه استرس داشته باشید تخمک گذاری به شکل نامنظم انجام شده و در بعضی موارد اصلا صورت نمی گیرد. بنابراین حتی پس از مقاربت در روزهای تخمک گذاری شانس باروری کاهش پیدا می کند. استرسها می توانند به شکل دائم یا موقتی باشند. بدن به استرسهای ثابت خو می گیرد بنابراین در دوران تخمک گذاری، تخمک گذاری به خوبی صورت می گیرد اما درباره استرس های ناگهانی مثل فوت فامیلی، تصادف یا طلاق ممکن است در تخمک گذاری اختلال ایجاد شود. این موضوع برای هر خانمی متفاوت خواهد بود. تخمک گذاری در بعضی از خانمها با خارج شدن از شهر تغییر می کند این در حالی است که این موضوع ممکن است هیچ تغییری در تخمک گذاری خانم دیگری ایجاد نکند. حتی استرسهای مثبت هم می تواند در روند تخمک گذاری تاثیر داشته باشد. زمانیکه تحت استرس هستید و برای بارداری اقدام کرده اید، ترشحات رحم این پیغام را می دهند که مشکلی وجود دارد. بنابراین چنانچه برای باروری اقدام می کنید استرس را از خود دور کنید.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم غذایی اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید