عوامل خانوادگی بر شانس کودک برای شکاف کام تأثیر می گذارد


تصویر خبر: عوامل خانوادگی بر شانس ابتلای کودک به شکاف کام تأثیر می گذارد

پنجشنبه، ۳۰ دسامبر ۲۰۲۱ (اخبار هلث دی)

به نظر می رسد وضعیت اقتصادی با افزایش خطر تولد با شکاف کام یا لب مرتبط است، تحقیقات جدید نشان می دهد که بر اساس شواهد گذشته می تواند منجر به تاخیر در مراقبت و نتایج ضعیف تر شود.

شکاف کام و شکاف لب اصطلاحاتی هستند که منافذ یا شکاف در سقف دهان و لب را توصیف می کنند، شرایطی که در بدو تولد وجود دارد.

دکتر جردن سوانسون، یکی از نویسندگان این مطالعه، جراح ترمیمی و دهان در بیمارستان کودکان فیلادلفیا، گفت: “ما بررسی کردیم که آیا عوامل فقر در وهله اول با خطر داشتن شکاف لب یا کام مرتبط است یا خیر.”

تیم او داده‌های یک پایگاه داده تولد در ایالات متحده را از حدود ۶.۲۵ میلیون تولد در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تجزیه و تحلیل کرد. از این تعداد، نزدیک به ۳۰۰۰ (حدود ۰.۰۵٪) با شکاف لب با / بدون شکاف کام و ۱۱۸۰ (۰.۰۲٪) با شکاف کام مبتلا شدند. فقط.

برای سنجش وضعیت اقتصادی، محققان به تحصیلات مادر، استفاده خانواده از برنامه تغذیه فدرال ایالات متحده و بیمه (Medicaid یا خصوصی) پرداختند. آنها همچنین متغیرهایی مانند مراقبت های دوران بارداری، وزن مادر، استفاده از تنباکو و سلامت، و همچنین اندازه نوزاد و سایر ویژگی ها را در نظر گرفتند.

برخی معیارها به طور قابل توجهی با خطر شکاف لب / شکاف کام مرتبط بودند.

تحصیلات مادر یک عامل محافظتی بود، با ۲۷٪ کمتر خطر شکاف لب برای نوزادانی که از مادران تحصیل کرده دانشگاه متولد می شدند، در حالی که کمک های غذایی فدرال با افزایش ۲۵٪ خطر شکاف کام مرتبط بود. پوشش Medicaid با خطر هیچ کدام ارتباطی نداشت.

خطر شکاف لب در زنانی که مراقبت های دوران بارداری را به سه ماهه دوم بارداری موکول کردند، ۱۴ درصد افزایش یافت و در زنانی که تا سه ماهه سوم بارداری صبر کردند، ۲۳ درصد افزایش یافت.

زمان مراقبت های دوران بارداری با خطر شکاف کام ارتباطی نداشت.

این مطالعه همچنین برخی از عوامل خطر شناخته شده برای شکاف کام یا لب را تأیید کرد. قابل توجه، جنسیت مرد، سیگار کشیدن در سه ماهه اول و دیابت بارداری مادر، همگی با افزایش خطر شکاف لب مرتبط بودند. سیگار کشیدن و عفونت های مادر قبل از بارداری با افزایش خطر ابتلا به شکاف کام مرتبط بود، در حالی که جنسیت زن یک عامل محافظتی در برابر آن بود.

بیشتر عوامل خطر برای شکاف کام با عوامل شکاف لب همپوشانی نداشتند و این نظریه را تایید می‌کند که دلایل مختلفی دارند.

در مورد اینکه چرا عوامل اقتصادی ممکن است خطرات را تحت تأثیر قرار دهند، تیم این نظریه را مطرح کرد که مادرانی که تحصیلات بیشتری دارند ممکن است در مورد آن اطلاعات بهتری داشته باشند و به مراقبت های دوران بارداری و تغذیه مناسب در دوران بارداری دسترسی بهتری داشته باشند. آنها گفتند که حمایت تغذیه ای ارائه شده به زنانی که در برنامه تغذیه فدرال ثبت نام کرده اند ممکن است از خطر شکاف کام “تعیین شده توسط محیط زیست” جلوگیری کند، اما نه “تعیین ژنتیکی” شکاف کام.

یافته ها در شماره ژانویه منتشر شده است جراحی پلاستیک و ترمیمی.

به گفته محققان، محققان گفتند امیدوارند یافته های آنها به روشن شدن رابطه بین وضعیت اقتصادی و شکاف ها کمک کند و منجر به سیاست های بهداشت عمومی بهتر برای رسیدگی به آنها شود.

دکتر گیاپ وو از بیمارستان کودکان فیلادلفیا، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «چنین تفاهم‌ها و مشارکت‌هایی میان محققان، متخصصان سلامت، سیاست‌گذاران، آژانس‌های اجتماعی و جوامع محلی به ما این امکان را می‌دهد که به‌عنوان یک جامعه به سمت برابری سلامت بیشتر برویم». در یک نشریه خبری

اطلاعات بیشتر

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده بیشتر در مورد شکاف لب و شکاف کام صحبت می کند.نمایش اسلاید

بیماری های دوران کودکی: سرخک، اوریون و غیره
به نمایش اسلاید مراجعه کنید