عوامل موثر در رشد قد کودکان و نوجوانان

7463030 728 - عوامل موثر در رشد قد کودکان و نوجوانان

عوامل موثر در رشد قد کودکان و نوجوانان

هیچ راه اثبات شده‌ای برای پیش‌بینی میزان رشد قد یک کودک در دوران بزرگسالی وجود ندارد. اما با استفاده از برخی فرمول‌ها می‌توان میزان آن را تا حدودی حدس زد. برای این منظور باید قد مادر و پدر (بر حسب سانتی‌متر) را با یکدیگر جمع کرده و در مرحله بعد اگر فرزند پسر است مجموع قد والدین را با عدد 13 جمع کرد و اگر فرزند دختر است مجموع قد آن‌ها را از 13 کم کرد. سپس عدد به دست آمده را بر 2 تقسیم نمود.

اگرچه ژنتیک حدود 60 تا 80 درصد در میزان قد افراد نقش دارد، اما عوامل محیطی مانند تغذیه و ورزش نیز می‌توانند در رشد قد کودکان و نوجوانان نقش داشته باشند. البته اگر کودک یا نوجوان به بیماری‌هایی مانند اختلال در ترشح هورمون رشد (HGH)، اختلال غده تیروئید و… مبتلا باشد تا زمانی که این مشکلات درمان نشوند رشد وی به حالت طبیعی باز نمی‌گردد.

مطلب مرتبط:  با غذا‌های موثر در افزایش قد آشنا شوید

عوامل موثر در میزان رشد قد کودکان و نوجوانان:

1- دریافت کافی پروتئین

پروتئین برای ساخت و حفظ عضلات بدن و ساخت هورمون رشد HGH  ضروری می باشد. کمبود پروتئین در رژیم غذایی با کاهش توده عضلانی بدن و اختلال در رشد همراه است. بهترین منابع غذایی دارای پروتئین عبارتند از: گوشت قرمز لخم، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات کم چرب و حبوبات.

مطلب مرتبط: نشانه ها و علائم کمبود پروتئین در بدن

bigstock Ingredients For Protein Diet 49497017 - عوامل موثر در رشد قد کودکان و نوجوانان

2- دریافت کافی ریزمغذی‌ها

کلسیم (در لبنیات)، آهن (در انواع گوشت)، روی (در انواع گوشت و مغزهای خوراکی) و ویتامین A (در اسفناج، هویج، تخم‌مرغ و لبنیات) تاثیر بسزایی در روند رشد کودکان و نوجوانان دارند. میزان نیاز روزانه بدن به این مواد مغذی عبارتست از:

 3- مصرف لبنیات

لبنیات (شیر، ماست و پنیر) دارای پروتئین، کلسیم و ویتامین‌هایB  و A هستند. این گروه غذایی باید در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان وجود داشته باشد. توصیه می‌شود برای پیشگیری از بروز اضافه وزن و چاقی از لبنیات کم چرب استفاده شود.

156409816 - عوامل موثر در رشد قد کودکان و نوجوانان

4- مصرف مغزهای خوراکی

مغزها (گردو، بادام، پسته و…) دارای مواد معدنی، ویتامین‌ها، پروتئین و چربی‌های مفید هستند. کودکان و نوجوانان می‌توانند از مغزها به عنوان یک میان وعده سالم استفاده کنند. از آنجاکه این دسته از مواد غذایی حاوی کالری بالایی هستند نباید در مصرف آن‌ها زیاده‌روی کرد.

18215 895 - عوامل موثر در رشد قد کودکان و نوجوانان

5-  کاهش مصرف غذاهای شیرین

ترشح زیاد هورمون انسولین تولید هورمون رشد را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از افزایش بیش از حد انسولین خون بهتر است مصرف شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های شیرین به حداقل برسد. مواد غذایی شیرین نه تنها مانع رشد می‌شوند، بلکه یکی از علل مهم بروز اضافه وزن در این گروه سنی به شمار می‌روند.

6-  پرهیز از مصرف وعده‌های غذایی حجیم قبل از خواب

میزان ترشح هورمون رشد در شب افزایش می‌یابد. برخی محققان معتقدند که مصرف زیاد غذا در شب میزان ترشح انسولین را افزایش و در نتیجه میزان هورمون رشد را کاهش می‌دهد. بنابراین توصیه می‌شود آخرین وعده غذایی سبک بوده و با زمان خواب حداقل 2 ساعت فاصله داشته باشد.

7- حفظ وزن در محدوده طبیعی

مقدار چربی ذخیره شده در بدن با تولید هورمون رشد مرتبط است. در افراد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی شکمی تولید این هورمون مختل می‌شود. رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم نقش بسزایی در کنترل وزن دارند. به منظور پیشگیری یا درمان چاقی توصیه می‌شود مصرف غذاهای پرکالری و پرچرب، فست ‌فودها، لبنیات پرچرب، گوشت پرچرب یا فرآوری شده (مانند سوسیس و…) و انواع شیرینی‌جات و نوشیدنی‌های شیرین و انرژی‌زا کاهش یابد. از سوی دیگر، لازم است مصرف سبزیجات، غلات کامل و سبوس‌دار و حبوبات افزایش یابد. همچنین کودکان و نوجوانان باید روزانه حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی انجام دهند.

120323 - عوامل موثر در رشد قد کودکان و نوجوانان

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

برنامه غذایی دکتر خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید