فواید سلنیوم برای بدن و علائم کمبود آن

selenium - فواید سلنیوم برای بدن و علائم کمبود آن

فواید سلنیوم برای بدن و علائم کمبود آن

سلنیوم یک ماده معدنی کمیاب و ضروری است . از فواید سلنیوم میتوان به محافظت در برابر بیماری‌های قلبی خاص، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن ، به حداکثر رساندن عملکرد تیروئید ، کاهش التهاب ، پیشگیری از سرطان ، کاهش نشانه‌های پیری زودرس ، محافظت در برابر آنتی بادی‌ها، افزایش سلامت مو و تعادل هورمون‌ها اشاره کرد. سلنیوم یک ماده ارگانیک است که به طور عمده از خاک، آب و مواد گیاهی مشتق می‌شود. واضح است که انسان‌ها این ماده را بیشتر از طریق منابع گیاهی به دست می‌اورند. سلنیوم به عنوان یک ماده غیر فلزی در نظر گرفته می‌شود. اگرچه مقادیر زیاد سلنیوم سمی است ولی مصرف صحیح آن برای عملکردهای سلولی خاص بسیار ضروری است. به همین خاطر قرار دادن مواد گیاهی غنی از سلنیوم در رژیم غذایی برای نگهداری از سلامت کلی بدن مهم است.

علائم و عوارض جانبی کمبود سلنیوم چیست؟

ضعف عضلانی یا دردهای عضلانی، بی رنگی موها یا پوست و سفید شدن ناخن‌ها از علائم کمبود سلنیوم محسوب می‌شوند. در کشورهای پیشرفته کمبود این ماده‌ی معدنی به ندرت پیش می‌آید. اما با این حال کمبود این ماده‌ی معدنی می‌تواند در بین افرادی که به مدت طولانی تغذیه‌ی وریدی داشته‌اند بروز پیدا کند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کمبود سلنیوم می‌تواند باعث بروز پرکاری تیروئید و همچنین ضعف سیستم ایمنی بدن شود. به عقیده‌ی محققان، کمبود این ماده‌ی معدنی به طور مستقیم نمی‌تواند باعث بروز بیماری شود اما با این حال باعث می‌شود بدن زودتر در دام بیماری‌هایی بیفتد که بر اثر مشکلات تغذیه ای و عفونی به وجود می‌آید. اختلالات و مشکلات جدی مربوط به روده‌ها می‌تواند باعث شود که بدن در جذب این ماده‌ی معدنی دچار مشکل شود.

فواید سلنیوم برای بدن

فواید سلنیوم: 1- باروری:

سلنیوم برای باروری مردان اهمیت دارد زیرا در بیوسنتز تستوسترون وتکامل طبیعی اسپرماتوزوئید لازم می باشد. مطالعات اخیر وجود دو ترکیب سلنو پروتئینی خاص را در اسپرم به اثبات رسانده است. یکی از آنها گلوتاتیون پراکسیداز می باشد که در هسته اسپرم می باشد که کاربرد ساختاری وآنزیماتیک دارد

فواید سلنیوم: 2-  آنتی بادی‌ها وسلامت سیستم ایمنی بدن:

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که سلنیوم در تحریک آنتی بادی‌ها بسیار مهم است که عناصر سیستم ایمنی بدن هستند و می‌توانند اجسام خارجی ویروسی، باکتریایی ، قارچی و تک یاخته‌ای را نابود کنند. سلنیوم در تحریک این آنتی بادی‌ها بسیار مفید است. بعد از واکسیناسیون برای یک بیماری خاص، استفاده از سلنیوم می‌تواند بدن شما را مقاوم‌تر سازد.

مطلب مرتبط:  تقویت سیستم ایمنی بدن با تغذیه مناسب

فواید سلنیوم: 3- ضد التهاب:

سلنیوم علاوه بر افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، خاصیت ضد التهابی نیز دارد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که سلنیوم به کاهش استرس اکسیداتیو که اغلب در اطراف مفاصل و استخوان‌ها رخ می‌دهد بسیار مفید است. با کاهش التهاب در قسمت‌های حیاتی بدن، شما می‌توانید فعال، سالم و بدون درد زندگی کنید.

مطلب مرتبط:  مواد غذایی ضد التهاب که به درمان التهاب در بدن کمک می کند

فواید سلنیوم: 4- از بین بردن علایم آسم:

اگر بیماری مزمن باشد، اگر آسم به اندازه کافی درمان نشود، دچار مشکل می شود. بر اساس یک مطالعه اخیر سلنیوم یک ماده معدنی قوی است که به کاهش علائم مرتبط با آسم کمک می کند. از آنجایی که این اختلال تنفسی یک مشکل سلامتی رایج است، حتی اگر سلنیوم را در رژیم غذایی کودکان خود قرار دهید، برای جلوگیری از آسم در بعد زندگی، حتی بهتر خواهد بود.

59982 - فواید سلنیوم برای بدن و علائم کمبود آن

فواید سلنیوم: 5- مغز:

سلنیوم در ساخت یک ماده شیمیایی در مغز به نام نوروترانسمیتر نقش مهمی ایفا می کند و با کمبود سلنیوم خطر جنون و ضعف افزایش می یابد. طبق مطالعات انجام شده ، افت عملکرد مغز در افراد بالای 65 سال با کمبود سلنیوم در رژیم غذایی دو برابر بیشتر است. کمبود سلنیوم با بیماریهای پارکینسون وآلزایمر نیز مرتبط است. بر اساس گزارشی، بیماران مبتلا به آلزایمر که روزانه از مکمل های سلنیوم مصرف می کردند، پیشرفت بیماری در آنها کند شده بود.

فواید سلنیوم: 6- آب مروارید:

سلنیوم می تواند چشم ها را در برابر بیماری آب مروارید محافظت کند.

فواید سلنیوم: 7- خلق و خو:

کمبود سلنیوم می تواند منجر به افسردگی، بی حوصلگی، اضطراب و پرخاشگری گردد.

مطلب مرتبط:  بهترین مواد غذایی ضد افسردگی و اضطراب

فواید سلنیوم: 8- پیری:

سلنیوم بعنوان یک آنتی اکسیدان روند پیری را کند می کند. طبق یک تئوری علت پیری از بین رفتن سلولهای سالم توسط رادیکالهای آزاد می باشد و اگر بدن به اندازه کافی آنتی اکسیدان تولید نکند، آسیب ها روی هم انباشته شده وروند پیری سرعت می گیرد

aging 1 w700 - فواید سلنیوم برای بدن و علائم کمبود آن

فواید سلنیوم: 9- بیماریهای قلبی:

سلنیوم به عنوان یک رقیق کننده خون عمل می‌کند و خطر لخته شدن خون در رگ‌ها را کاهش می‌دهد. این ماده همچنین می‌تواند سطح کلسترول بد خون را تا حد زیادی کاهش دهد. این کلسترول در رگ‌ها و شریان‌ها تجمع پیدا می‌کند و باعث ایجاد بیماری‌های قلبی- عروقی، سکته، حملات قلبی و سایر موارد می‌شود. بنابراین سلنیوم یک ماده قدرتمند برای سلامت قلب انسان است.

فواید سلنیوم: 10- جلوگیری از سرطان:

سلنیوم یک ماده ضروری برای بیشتر فرایندهای سلولی است. این فرآیندها شامل پاسخ بدن به فعالیت‌های سرطان‌زاست. سرطان یکی از بیماری‌‌های کشنده در سراسر جهان است و هنوز در بیشتر موارد بدون درمان باقی مانده است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف متعادل سلنیوم می‌تواند کاهش بسیار خوبی در تشکیل سلول‌های سرطانی به خصوص در پروستات؛ ریه و روده داشته باشد. سلنیوم یک ماده ضروری در بیشتر فعالیت‌های آنزیمی است که می‌تواند آپوپتوز را تحریک کند. رادیکال‌های آزاد که محصول فرعی متابولیسم سلولی است می‌تواند منجر به سرطان و آسیب به DNA شود. سلنیوم به ترمیم DNA کمک می‌کند و از بروز سرطان جلوگیری خواهد کرد. در نهایت، گلوتاتیون سوپراکسید(یک ترکیب ضد سرطانی مهم در بدن) از سلنیوم برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کند.

فواید سلنیوم: 11- سلامت تیروئید:

زمانی که صحبت از سیستم غدد درون ریز و تنظیم هورمون‌ها در بدن به میان می‌آید، غده تیروئید یکی از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین غده‌هاست. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که سلنیوم یک ترکیب ضروری برای عملکرد غده تیروئید است و به تنظیم مقدار هورمون‌هایی که از این غده ترشح می‌شود کمک می‌کند. هورمون‌ T3 یکی از مهم‌ترین محصولات از غده تیروئید است و سرعت متابولیسم کلی بدن را کنترل می‌کند. بدون سلنیوم، هورمون T3 نمی‌تواند تولید شود و همین امر برای بدن بسیار مضر است.

تیروئید - فواید سلنیوم برای بدن و علائم کمبود آن

چه کسانی به مصرف مکمل سلنیوم نیاز دارد

* همان طور که گفتیم در کشورهای پیشرفته کمبود این ماده‌ی معدنی نادر است و بیشتر در مواردی دیده می‌شود که فرد دچار التهاب روده ای حادی باشد مانند بیماری کرون و یا این که بخشی از معده‌ی آن‌ها با جراحی خارج شده باشد. این مشکلات باعث می‌شود که جذب سلنیوم با مشکل روبه رو شود. این بیماران نیاز دارند تا از مکمل سلنیوم استفاده کنند تا کمبود آن جبران شود.

* میزان سلنیوم خون افرادی که از بیماری‌های جدی التهابی یا بیماری‌های عفونی شدید رنج می‌برند نیز پایین است برای همین لازم است که از مکمل استفاده کنند.

* افرادی که از کمبود ید رنج می‌برند نیز می‌توانند مکمل سلنیوم مصرف کنند. کمبود ید نیز در کشورهای پیشرفته نادر است اما در کشورهای در حال توسعه دسترسی به ید محدود است. محققان معتقدند که کمبود سلنیوم وضعیت کمبود ید را بدتر می‌کند. حتماً می‌دانید که کمبود ید روی عملکرد غده‌ی تیروئید تأثیر منفی می‌گذارد.

* افرادی که به مدت طولانی تغذیه‌ی وریدی داشته‌اند نیز به مصرف مکمل سلنیوم نیاز دارند.

* توجه داشته باشید علاوه بر موارد ذکر شده در بالا افرادی که از مشکلات زیر رنج می‌برند نیز برای درمان مشکلاتشان به مصرف مکمل نیاز پیدا می‌کنند:

افرادی که از آکنه، آسم، سرطان کولورکتال، سرطان مری، ناباروری، کیست رحمی، بیماری پارکینسون، بیماری‌های پارادونتال (که بافت‌های محافظتی دندان‌ها را درگیر می‌کند)، پسوریازیس، آب مروارید و سرطان معده رنج می‌برند.

خطرات مصرف بیش از اندازه‌ی سلنیوم

وجود بیش از اندازه‌ی سلنیوم در خون (یعنی بالای 100 میکروگرم در دسی لیتر) می‌تواند باعث ابتلا به یک بیماری به نام سلنوز (مسمومیت با سلنیوم) شود. این بیماری می‌تواند باعث بروز ریزش مو، آسیب روی ناخن‌ها، حالت تهوع، زودرنجی، خستگی، آسیب‌های سطحی به سلول‌های عصبی می‌شود.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

برنامه غذایی آنلاین

 

دیدگاهتان را بنویسید