فواید پروتئین وی چیست

فواید پروتئین وی

ورزشکاران معمولا از وی به عنوان یک مکمل در کنار تمرینات مقاومتی به منظور بهبود سنتز پروتئین عضلات و رشد توده های عضلانی استفاده می کنند. اما باید ابتدا بدانیم وی چیست و از فواید پروتئین وی مطلع باشیم. شیر از دو نوع پروتئین تشکیل شده است : کازئین و وی. پروتئین وی از کازئین داخل شیر جدا می شود و به عنوان محصول جانبی تولید پنیر شکل می گیرد.

از آنجایی که پروتئین وی شامل 9 آمینو اسید ضروری است ، به عنوان یک پروتئین کامل در نظر گرفته می شود. محتوای لاکتوز آن بسیار کم است. تحقیقات انجام شده نشان می دهند فواید پروتئین وی بسیار زیاد بوده و محققان دائما در حال یافتن فواید جدیدی می باشند. در این مقاله سعی کرده ایم فواید پروتئین وی ، تاثیرات جانبی و خطرات بالقوه آن را برای شما شرح دهیم.

حقایقی درباره پروتئین وی :

  • بسیاری از مزایای بالقوه پروتئین وی بر اساس مطالعات بوده و شواهد بیشتری برای قضاوت قاطعانه نیاز است.
  • پروتئین وی ترکیبی از بتا-لاکتوگلوبین ، آلفا لاکتبالومبین ، سرم آلبومین و ایمونوگلوبین ها است.
  • مزایای احتمالی عبارتند از کاهش وزن و کلسترول
  • خطرات احتمالی عبارتند از تهوع و سردرد. اما مصرف دوز متوسط وی هیچ گونه خطری ندارد.
فواید پروتئین وی در بدنسازی
فواید پروتئین وی در بدنسازی

فواید پروتئین وی :

کمک به کاهش وزن : در یک تحقیقی که بر روی 158 نفر صورت گرفت ، افرادی که پروتئین وی مصرف کردند چربی قابل توجهی از دست دادند و عضلات بیشتری به دست آوردند. از این رو یکی از مهم ترین فواید پروتئین وی ، کمک به کاهش وزن است.

خاصیت ضد سرطانی : نتایج قابل توجهی در مجله ” تحقیقات ضد سرطانی ” برای استفاده از پروتئین وی در درمان سرطان منتشر شده است.

کاهش کلسترول : آزمایشی به مدت 12 هفته بر روی 70 زن و مرد ( که اضافه وزن داشتند ) صورت گرفت و در این آزمایش پارامترهایی همچون سطح انسولین و میزان چربی اندازه گیری شده است. آن ها دریافتند که کسانی که پروتئین وی مصرف کردند در مقایسه با افرادی که کازئین مصرف کردند کاهش قابل توجهی در کلسترول کلی و کلسترول LDL در هفته 12 داشته اند. از این رو یکی از فواید پروتئین وی ، کاهش میزان کلسترول می باشد.

بهبود تنگی نفس : یکی از فواید پروتئین وی بهبود پاسخ ایمنی در کودکان مبتلا به آسم است. یک مطالعه کوچکی که بر روی 11 کودک صورت گرفت نشان می دهد ، کودکان مبتلا به آسم که دو بار در روز 10 گرم پروتئین وی مصرف می کنند ، واکنش ایمنی بالایی داشته اند.

تاثیر مثبت بر بیماری های قلبی عروقی و کاهش فشار خون : تحقیقات انجام شده نشان می دهد ، که پروتئین وی منجر به کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا شده و خطر سکته قلبی و مغزی را کاهش می دهد.

کاهش وزن بیماران مبتلا به HIV : تحقیقی منتشر شده در مجله تحقیقات پزشکی نشان می دهد که مصرف پروتئین وی منجر به کاهش وزن در بیماران مبتلا به HIV مثبت می گردد.

خواص پروتئین وی در بدنسازی
خواص پروتئین وی در بدنسا

انواع پروتئین وی :

سه نوع دسته اصلی برای پروتئین وی وجود دارد : کنسانتره پروتئین وی ( WPC ) ، پروتئین وی ایزوله شده ( WPI ) و پروتئین وی هیدرولیزه ( WPH ).

  1. کنسانتره پروتئین وی : WPC شامل چربی و کربوهیدرات کمی است. درصد پروتئین موجود در WPC بستگی به میزان کنسانتره بودن آن دارد. هرچه میزان کنسانتره کمتر باشد ، تا 30 درصد شامل پروتئین بوده و هر چه بیشتر شود تا 90 درصد.
  2. پروتئین وی ایزوله شده : WPI به منظور حذف تمامی لاکتوز و چربی ها بیشتر مورد پردازش قرار می گیرد. WPI معمولا حداقل 90 درصد پروتئین دارد.
  3. پروتئین وی هیدرولیزه : WPH به عنوان پروتئین از پیش تجزیه شده شناخته شده است ، زیرا تحت بخشی از آب کافت ( واکنش جدا شدن پیوندهای شیمیایی به واسطه اضافه کردن آب ) قرار دارد. WPH به اندازه دو نوع دیگر پروتئین نیاز به هضم ندارد. WPH معمولا در مکمل های پروتئین پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید