قبل از خرید زعفران به چه نکاتی توجه کنیم؟


زعفران گران‌ترین ادویه دنیاست. این گران بودن باعث شده تا سودجویان با پیاده کردن تقلب های مختلف در پی کسب سودهای کلان باشند. اگر میخواهید زعفران اصل را تهیه کنید و سرتان کلاه نرود در ادامه این مقاله با ما همراه باشید!

برای اینکه به اهمیت تشخیص زعفران اصل از تقلبی پی ببرید، نگاهی به آمار زیر بیندازید.

 • به گزارش تسنیم، نتیجه آزمایش ۷ هزار نمونه زعفران حکایت از آن داشت که بیش ۷۸ درصد زعفران های توزیع شده به رنگ مصنوعی تارتازین آلوده هستند.
 • گفته می شود بیش از ۵۰ درصد زعفرانی که در دنیا به فروش می رسد به زعفران های ناسالم و غیراصل آلوده هستند.
 • طبق اظهارات یکی از اعضای شورای ملی زعفران، تشخیص زعفران‌های غیر اصل در بازار کار آسانی نیست و برخی افراد سودجو از رنگ‌های شیمیایی و مضر در تولید زعفران‌های تقلبی استفاده می‌کنند.

خرید زعفران از کشاورز (سرگل و دخترپیچ)

گران بودن طلای سرخ، زمینه ای برای ورود متقلبان به این بازار شده است. به همین دلیل خرید زعفران اصل کار دشواری شده است. حدود ۷۵۰ روش برای تقلب در زعفران وجود دارد و هیچ راه خانگی برای تشخیص اصالت زعفران وجود ندارد.

در نتیجه بهتر است این ادویه با ارزش را از فروشگاه‌های مطمئن و یا به طور مستقیم از کشاورز خرید کنید.

بذرگران یکی از این فروشگاه های معتبر است که این مشکل را برای شما حل کرده است. شما میتوانید در سایت بذرگران با خرید زعفران از کشاورز از کیفیت و اصالت محصول خود مطمئن باشید.

بذرگران زعفران را از کشاورزان روستای بیهود قائنات تامین کرده و پس از تایید اصالت و کیفیت آن را در ظروف استاندارد و بهداشتی بسته بندی کرده و به دست شما میرساند.

­­چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

تشخیص زعفران اصل از تقلبی کار دشواری است و به راحتی در منزل قابل تشخیص نیست. اما چند راه وجود دارد که ممکن است بتواند به شما در شناسایی زعفران تقلبی کمک کند.

علائم تشخیص زعفران تقلبی 

 • مشاهده ساختار فیزیکی: انتهای زعفران سرگل باید شکل شیپور مانندی داشته باشد.
 • زعفران مزه ای تلخ دارد بنابراین قبل از خرید حتما یک مقدار کوچک زعفران را مزه کنید و در صورتی که شیرین بود از خرید آن منصرف شوید. زیرا ممکن است سودجویان با اضافه کردن عسل و آب قند قصد افزودن ناخالصی به آن را داشته باشند.
 • زعفران عطری هیجان آور و مطبوعی دارد. اگر زعفران اصیل را قبلا بوئیده باشید به راحتی میتوانید با استشمام تفاوت زعفران اصل و تقلبی را متوجه شوید.
 • اگر مقداری زعفران را در آب سرد بریزید و مشاهده کنید که سریع رنگ خود را به آب منتقل میکند آن زعفران آغشته به رنگ مصنوعی است. زعفران اصل در رنگدهی پایدار بوده و دیر عمل میکند.
 • زعفران براق و درخشان نیست! متقلبان کلاله ذرت را پس از رنگ کردن به عنوان زعفران به فروش میرسانند. تنها تفاوتی که این محصول تقلبی با زعفران اصل دارد براق بودن آن است.
 • قبل از خرید، حتما مقداری زعفران را بر روی کاغذ له کنید، در صورتی که لکه های چربی را مشاهده کردید از خرید آن منصرف شوید. زیرا متقلب ها با افزودن چربی و ناخالصی در پی فروش محصول تقلبی به شما هستند.
 • به عنوان نکته آخر هیچگاه زعفران نرم و یا سابیده شده را خریداری نکنید. زیرا احتمال تقلب در این نوع زعفران بسیار بالاست. همواره سعی کنید زعفران را به صورت دخترپیچ و یا سرگل و از فروشگاه ها و افزاد معتبر خریداری کنید.
 • تقلب کردن در زعفران دخترپیچ تقریبا غیرممکن است به همین دلیل میتوانید این نوع زعفران را با خیال آسوده خریداری کنید.

موارد فوق تنها بخشی از ترفندهایی است که برخی از سودجویان به کار میبرند. برای اطمینان از اصالت و کیفیت زعفران به شما پیشنهاد میکنیم تا خرید خود را در سایت بذرگران نهایی کنید.

با ورود به سایت https://bazrgaran.com/ میتوانید زعفران را با تضمین کیفیت و اصالت همراه با برگه آزمایش خریداری کنید.