قرص زینک

قرص زینک ( روی ) برای سلامتی سیستم ایمنی بدن بسیار ضروری می باشد. کمبود روی در بدن باعث می شود بیشتر مستعد ابتلا به هر گونه بیماری باشید. روی مسئول بسیاری از عملکردهای مختلف داخل بدن انسان بوده و به تحریک فعالیت 100 نوع آنزیم مختلف کمک می کند. تنها با مصرف مقدار کمی قرص زینک از مزایای بالقوه آن بهره مند خواهید شد. قرص زینک در انواع مختلفی موجود بوده و تحقیقات انجام شده نشان می دهد این ماده معدنی منجر به بهبود سیستم ایمنی بدن ، تثبیت سطح قند خون و سلامت پوست و چشم و قلب شما می گردد.

زینک یا روی یک ماده معدنی ضروری است که در تمام اندام ها ، بافت ها و مایعات بدن یافت می شود. به عنوان دومین ماده معدنی فراوان در بدن پس از آهن ، نقش مهمی در فرآیندهای بیولوژیکی ، تثبیت ساختارهای سلولی و ارگان ها ، عملکرد سیستم ایمنی ، بهبود زخم ، تقسیم سلولی ، رشد ، لخته نشدن خون ، عملکرد تیروئید ، حس های بینایی و چشایی و بویاییدارد.

زینک چیست ؟

زینک یک ماده معدنی اساسی است ، بدین معنا که توسط بدن تولید نمی شود و باید در کنار رژیم غذایی مصرف شود. روی نقش بسیار مهمی در عملکردهای مختلف داخل بدن انسان داشته ، اما همچنین می تواند توانایی بدن شما در استفاده از سایر مواد مغذی را مختل کند. این قرص برای حفظ تعادل ایمنی و کاهش التهابات داخل بدن به عنوان یک آنتی اکسیدان ، عملکرد شناختی و خیلی مهمی دارد. زینک برای فعالیت کاتالیزوری بیش از 300 آنزیم حاضر در سنتز و متابولیسم کربوهیدرات ها ، چربی ها ، پروتئین ها ، اسیدهای نوکلئیک و سایر مواد مغذی لازم است.

قرص زینک برای سیستم ایمنی بدن
قرص زینک برای سیستم ایمنی بدن

تحقیقات اخیر نشان می دهد که میزان مصرفی مجاز زینک در روز 8 میلی گرم برای بانوان و 11 میلی گرم برای آقایان می باشد. این عنصر در بسیاری از مواد غذایی مختلف یافت می شود و به عنوان مکمل زینک ( قرص زینک ) نیز در دسترس است. در هنگام خرید مکمل زینک قطعا متوجه شده اید که انواع مختلفی از این مکمل در دسترس است. این فرم های مختلف زینک به روش های مشخصی در سلامتی تاثیر می گذارد. برخی از رایج ترین انواع مکمل زینک عبارتند از :

 • زینک گلوکونات = یکی از رایج ترین فرم های قرص زینک است که در داروهای سرماخوردگی و اسپری های بینی نیز یافت می شود.
 • زینک استات = همانند زینک گلوکونات ، برای کاهش علائم و افزایش سرعت ریکاوری به قرص های سرماخوردگی اضافه می شود.
 • زینک سولفات = علاوه بر کمک به پیشگیری از کمبود روی ، مشخص شده است که سولفات روی شدت آکنه را کاهش می دهد.
 • زینک پیکولینات = برخی تحقیقات نشان می دهد که بدن شما ممکن است این فرم را بهتر از سایر انواع روی جذب کند.
 • زینک اوروتات = این فرم از روی به اسید اوریک متصل شده و یکی از رایج ترین انواع قرص زینک در بازارها محسوب می شود.
 • زینک سیترات = مطالعات انجام شده نشان می دهد این فرم قرص روی به اندازه زینک گلوکونات قابلیت جذب بالایی دارد.

حتما مطالعه کنید : مکمل های کلیدی را بهتر بشناسید!

مزایای مصرف قرص زینک :

قرص زینک برای سلامتی سیستم ایمنی بدن ، سنتز درست DNA ، داشتن رشد سالم در دوران کودکی و بهبود زخم حیاتی می باشد. برخی از متداول ترین خواص قرص زینک عبارتند از :

قرص زینک برای سیستم ایمنی بدن

بر طبق مجله اروپایی ایمونولوژی ، بدن انسان برای فعال شدن لنفوسیت T ( سلول های T ) به روی نیاز دارد. سلول های T به دو روش به بدن انسان کمک می کنند :

 • کنترل و تنظیم پاسخ های ایمنی
 • حمله به سلول های آلوده و یا سرطانی
 • کمبود زینک می تواند عملکرد سیستم ایمنی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

بسیاری از داروهای ضد التهاب و گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی بدن حاوی زینک می باشند. مطالعات انجام شده نشان می دهد قرص های زینک حاوی 92-80 میلی گرم روی باعث کاهش دوره سرماخوردگی تا 33% می گردند. از دیگر خواص قرص زینک این است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به کاهش التهاب و محافظت در برابر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی ، سرطان و دیابت کمک می کند. دانشمندان بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی به این نتیجه رسیده اند که :

فواید قرص زینک

افرادی که از کمبود زینک رنج می برند ، حساسیت بیشتری نسبت به انواع بیماری ها دارند.

خواص زینک : کنترل سطح قند خون

قرص زینک به دلیل قابلیت کنترل سطح قند خون و ترشح انسولین به خوبی شناخته شده است. انسولین هورمونی است که وظیفه انتقال قند از جریان خون به بافت های شما را بر عهده دارد. برخی تحقیقات انجام شده درباره خواص قرص زینک در کنترل قند خون نشان داده است :

قرص زینک ممکن است به ثابت نگه داشتن سطح قند خون و بهبود حساسیت بدن به انسولین کمک کند. مکمل های زینک همچنین در بهبود سطح قند خون کوتاه مدت و بلند مدت در افراد دیابتی موثر هستند. تحقیقات دیگری نیز مشخص کرده است زینک به کاهش مقاومت به انسولین کمک کرده که نهایتا می تواند توانایی بدن در استفاده موثر از انسولین برای حفظ سطح طبیعی قند خون را بهبود ببخشد.

مبارزه با آکنه

قرص زینک اغلب برای تقویت سلامتی پوست و درمان برخی شرایط رایج پوستی همچون آکنه مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد زینک سولفات برای کاهش علائم آکنه های شدید بسیار مفید است. یک مطالعه 3 ماهه بر روی 332 نفر نشان داده که مصرف 30 میلی گرم روی در درمان آکنه های التهابی بسیار موثر بوده است.

خواص قرص زینک : بهبود سلامتی سیستم قلب و عروق

خاصیت قرص زینک

بیماری قلبی یک مشکل جدی است که تقریبا 33% عامل مرگ و میر را در سرتاسر جهان تشکیل می دهد. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف قرص زینک ممکن است چندین عامل خطر برای بیماری های قلبی را بهبود بخشد و حتی ممکن است باعث کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول شود.

با بررسی 24 مطالعه مشخص شد که مکمل های روی به کاهش سطح کلسترول LDL بد و همچنین تری گلیسیرید خون کمک کرده و می توانند به طور بالقوه منجر به پیشگیری از بیماری های قلبی گردند. همچنین مطالعه ای دیگر بر روی 40 خانم جوان درباره خواص قرص زینک نشان داده است که مصرف هر چه بیشتر مکمل زینک با پایین بودن سطح فشار خون سیستولیک مرتبط است. همچنین محققان به این نتیجه رسیده اند که پایین بودن سطح روی با افزایش خطر بیماری های قلبی مرتبط می باشد.

خاصیت قرص زینک در درمان اسهال

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی هر ساله 1.6 میلیون کودک زیر 5 سال به دلیل اسهال از بین می روند. مصرف قرص زینک به کاهش اسهال کمک می کند. یک مطالعه پزشکی PLoS که به دنبال تشکیل کمپین بهداشت عمومی در سراسر کشور برای افزایش استفاده از قرص زینک در درمان اسهال در دوران کودکی در بنگلادش بوده ، تایید کرد که مصرف یک دوره 10 روزه از قرص زینک در درمان اسهال تاثیر به سزایی دارد و همچنین به جلوگیری از وقوع انواع بیماری ها کمک شایانی می کند.

حتما مطالعه کنید : نحوه مصرف همزمان مکمل ها

خواص قرص زینک در یادگیری و حافظه

تحقیقات انجام شده در دانشگاه تورنتو و منتشر شده در مجله Neuron نشان داد که :

روی نقش مهمی در تنظیم ارتباط یاخته های عصبی ( رشته مغزی و ستون فقراتی ) با یکدیگر دارد ، که این موضوع تاثیر به سزایی در شکل گیری خاطرات و یادگیری انسان خواهد داشت.

درمان سرماخوردگی

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف قرص زینک و یا شربت زینک 24 ساعت بعد از شروع سرماخوردگی ، در کاهش دوره و شدت سرماخوردگی بسیار مفید خواهد بود.

خاصیت قرص زینک در بهبود زخم

روی در حفظ یکپارچگی و ساختار پوست نقش به سزایی دارد. بیماران مبتلا به زخم های مزمن اغلب دچار متابولیسم کمبود روی و سطوح پایین آن می باشند. از روی در کرم های پوست برای درمان جای هر گونه جوش و لکه ای استفاده می شود. یک مطالعه سوئدی که بر روی تاثیر روی در بهبود زخم صورت گرفته است به این نتیجه رسید که ” روی موضعی منجر به تحریک درمان زخم پا از طریق بهبود رو بافت دار کردن ، کاهش التهابات و رشد میکروب ها می گردد. ” زمانی که زینک را روی زخم خود می زنید ، نه تنها کمبود روی جبران می شود بلکه به عنوان یک عنصر دارویی نیز عمل می کند.

تاثیر قرص زینک در کاهش بیماری های مزمن ناشی از افزایش سن :

مطالعه صورت گرفته در دانشگاه ایالتی اورگان نشان می دهد که بهبود وضعیت روی از طریق رژیم غذایی و یا مصرف مکمل ها منجر به کاهش بیماری های التهابی می گردد. زینک تاثیر به سزایی در سیستم ایمنی بدن انسان دارد. کمبود زینک منجر به افزایش التهابات در بیماری های مزمن و ایجاد فرآیندهای التهابی جدید می گردد.

جلوگیری از انسداد ماکولا ناشی از افزایش سن ( AMD ) :

انحطاط ماکولا یک بیماری شایع چشم و یكی از اصلی ترین دلایل افت بینایی در سراسر جهان است. قرص زینک اغلب برای کاهش سرعت تخریب ماکولا وابسته به سن ( AMD ) و محافظت در برابر کاهش بینایی و نابینایی استفاده می شود. یک مطالعه در 72 نفر مبتلا به AMD نشان داد که مصرف 50 میلی گرم سولفات روی در روز به مدت سه ماه باعث کاهش سرعت پیشرفت این بیماری می گردد. تا به اینجا با بیشتر خواص قرص زینک آشنا شده ایم ، اکنون به منابع غذایی حاوی این ماده مغذی می پردازیم.

منابع غذایی حاوی زینک :

بهترین منابع غذایی حاوی زینک گوشت حیوانات ، لوبیا ، آجیل ، ماهی و سایر غذاهای دریایی ، غلات و محصولات لبنی می باشد. به دلیل پایین بودن دسترسی زیستی روی در غذاهای گیاهی ، گیاه خواران به 50% بیشتر روی نیاز خواهند داشت که باید حتما قرص زینک مصرف کنند. مکمل های زینک به شکل کپسول و قرص نیز موجود می باشند. برخی از متداول ترین منابع غذایی حاوی زینک عبارتند از :

 • صدف خام : 14.1 میلی گرم
 • گوشت گاو پخته شده : 7.0 میلی گرم
 • لوبیا پخته ( کنسروی ) 1/2 فنجان : 6.9 میلی گرم
 • خرچنگ پخته شده : 6.5 میلی گرم
 • گوشت خوک پخته شده : 3.4 میلی گرم
 • برنج پخته شده 1/2 فنجان : 2.2 میلی گرم
 • نخود فرنگی پخته شده1 فنجان : 1.2 میلی گرم
 • ماست ساده : 1.3 میلی گرم
 • گردو : 1.3 میلی گرم
 • بادام زمینی خشک تفت داده شده: 0.9 میلی گرم
منابع غذایی حاوی زینک
منابع غذایی حاوی زینک

مقدار مجاز مصرف قرص زینک :

دریافت مقدار کافی روی برای کودکان بسیار اهمیت دارد ، زیرا حتی کمبود بسیار ناچیز روی باعث ایجاد اختلال در رشد ، افزایش خطر ابتلا به عفونت ، افزایش خطر ابتلا به اسهال و بیماری های تنفسی می گردد. مقدار توصیه شده برای کودکان 1 تا 8 ساله 3 الی 5 میلی گرم است و با افزایش سن این مقدار نیز افزایش می یابد.

 • آقایان 9 تا 13 ساله : روزانه 8 میلی گرم
 • آقایان بالای 14 سال : روزانه 11 میلی گرم
 • خانم های بالای 8 سال : روزانه 8 میلی گرم
 • خانم های 14 تا 18 ساله : روزانه 9 میلی گرم
 • خانم های باردار و شیرده : روزانه 11 الی 13 میلی گرم ( بستگی به سن آن ها نیز دارد )

علائم کمبود روی در بدن انسان :

به طور معمول کمبود روی به علت مصرف نادرست رژیم غذایی رخ می دهد. با این حال ، ممکن است به علت نارسایی مزمن و بیماری های مزمن مانند دیابت ، سرطان بد خیم ، بیماری کبد و بیماری سلول داسی شکل رخ دهد. برخی از متداول ترین علائم کمبود روی عبارتند از :

 1. کمبود اشتها
 2. کم خونی
 3. بهبود آهسته زخم
 4. آکنه و اگزما
 5. احساس طعم و بوی غیر طبیعی
 6. افسردگی
 7. اسهال
 8. ریزش مو

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید