قرص مفصل ساز

قرص مفصل ساز

امروزه کمبود انواع ویتامین و مواد معدنی لازم برای استحکام استخوان ها و غضروف ها در بین مردم شایع شده است و بسیاری از مردم از عدم وجود غضروف رنج می برند. اما درمان های متفاوتی برای ایجاد غضروف وجود دارد. تمرینات وزنه برداری علی‌ رغم مزایای زیادی که برای شما دارند ، می‌ توانند مفاصل شما را به دلیل تحمل وزن بیش از حد نابود کنند.

حتما مطالعه کنید : قرص ویتامین سی برای سیستم ایمنی بدن

در بسیاری از ورزش‌ های استقامتی ، شما مفاصل خود را تحت فشار قرار می‌ دهید. با افزایش سن ممکن است شما دردهایی را در نواحی حس کنید که تصور درد در آن ناحیه را نداشته اید. بسیاری از افراد ورزشکار در سنین بالا ناگهان احساس درد می‌ کنند و در این زمان هیچ گونه راه حلی به جز استفاده از قرص مفصل ساز وجود ندارد. قرص مفصل ساز نقش به سزایی در بهبود و محافظت از مفاصل دارند.

غضروف قوزک پا ، زانوها ، مچ دست ، آرنج‌ ها و شانه‌ ها معمولا به دلیل آرتریت ( بیماری مزمنی که با التهاب پایدارمفاصل مشخص می شود ) آسیب می‌ بینند. به همین دلیل لازم است که با تغذیه‌ مناسب به بازسازی طبیعی و سریع این غضروف‌ ها کمک کرد. یکی از اسید آمینه‌ هایی که در غضروف سازی سریع موثر است ، اسید آمینه‌ لیزین می‌ باشد که نقش مهمی در جذب کلسیم ، تولید کلاژن برای بازسازی بافت‌ های آسیب‌ دیده ، بهبود ظاهر پوست و محکم کردن تاندون‌ ها دارد. از این رو لیزین یک غضروف ساز محبوب در میان ورزشکاران می باشد.

به عقیده‌ محققان کمبود لیزین باعث کند شدن سرعت رشد بافت‌ های آسیب‌ دیده می‌ شود. بدن ما روزانه به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به 12 میلی‌ گرم لیزین نیاز دارد. قرص مفصل ساز عبارتی است که در سال های اخیر زیاد شنیده می شود. بسیاری از مردم و بیماران اطلاعاتی از آناتومی مفصل دارند و می دانند غضروف قسمتی از مفصل بوده که در حرکت نرم و روان آن موثر است. 

می دانید که علت بسیاری از درد های مفصلی ، ساییدگی و آرتروز بوده و پدیده غالب در ساییدگی مفصل ، آسیب دیدن و از بین رفتن غضروف است. پس منطقی به نظر می رسد که اگر دارویی همچون کپسول غضروف ساز بتواند غضروف های آسیب دیده مفصل را ترمیم کند و تا حد زیادی درد آن را نیز از بین ببرد.

برخی از رایج ترین مشکلات مفصلی عبارتند از :

آرتروز

آرتروز انواع مختلفی دارد که دو مورد از آنها استئوآرتریت و روماتوئید می‌ باشد. از این میان ، استئوآرتریت شایع‌ ترین مشکل در میان بدنسازها و سایر ورزشکاران است. این امر به دلیل فرسایش مفاصل و از بین رفتن غضروف‌ های استخوانی صورت می‌ گیرد. غضروفی که زمانی صاف بوده است به مرور زمان زبر شده و منجر به درد و ساییدگی می‌ گردد. به همین دلیل است که اکثر ورزشکاران معمولا به دنبال بهترین قرص برای زانو درد هستند.

بورسیت

در مفاصل ما کیسه‌ های مایعی وجود دارند که آن‌ ها را بورس می‌ نامند. این کیسه‌ ها قابلیت حرکت مفاصل بدون ارتباط و سایش را امکان پذیر می‌ سازند. در صورتی که این کیسه‌ ها متورم شده و یا آسیب ببینند ، بورسیت رخ می دهد. این مشکل اغلب در شانه یا آرنج مشاهده می‌ شود ، اما ممکن است در سایر نقاط بدن نیز اتفاق افتد.

التهاب تاندون

التهاب تاندون یکی از رایج‌ ترین درد بدنسازان و سایر ورزشکاران می‌ باشد و بسیاری بر این باورند که درمان آن آسان است. با این حال در صورتی که این مشکل درمان نشود ، در آینده مشکل ساز خواهد بود. التهاب تاندون به معنای تورم تاندون اطراف مفصل می‌ باشد و مقابله با آن ضروری است.

مزایای قرص مفصل ساز :

  1. کاهش درد مفاصل
  2. افزایش انعطاف پذیری
  3. افزایش محدوده حرکات

بسیاری از موادی که در قرص مفصل ساز یافت می‌ شوند ، عملکرد متفاوتی داشته و برخی از آن‌ ها صرفا به عنوان مهارکننده درد و برخی دیگر نیز به عنوان روان کننده مفاصل و ترمیم آسیب ها استفاده می‌ شوند. از این رو هنگام خرید کپسول غضروف ساز باید نهایت دقت را بکنید تا بهترین مکمل را انتخاب نمایید!

کسانی که به دنبال مکملی برای پیشگیری از پوکی استخوان ، حفظ غضروف هایی سالم و یا کاهش دردهای ناشی از آماس مفصلی – استخوانی ( ورم مفصل ) هستند ، باید از مکمل های جوینت ساپورت ( کپسول غضروف ساز ) استفاده کنند. بسیاری از ورزشکارانی که تمرینات فیزیکی شدید و یا استقامتی به صورت مداوم انجام می دهند ، علاوه بر عضلات خود باید مراقب استخوان و مفاصل خود نیز باشند و از بهترین قرص مفصل ساز استفاده نمایند. 

مواد موجود در قرص مفصل ساز :

گلوکزامین سولفات

گلوکزامین یک ماده غضروف ساز است که نقش اساسی در ساخت غضروف ایفا می‌ کند. غضروف بافتی است که به عنوان نرم کننده مفاصل عمل می‌ کند و گلوکزامین یکی از اجزای این بافت است. این ماده به تولید ماده سینوویال ( یکی از روان‌ کننده‌ های مفاصل ) و همچنین پروتئوگلیکا ( مولکول‌ های جذب کننده ضربه در غضروف ) کمک می‌ کند.

کندرویتین سولفات

کندرویتین یکی از مشتقات گلوکزامین است که به قدرت و انعطاف‌ پذیری بافت‌ های مفصلی در بدن کمک می‌ کند. این ماده همچنین یکی از اجزای تشکیل دهنده غضروف نیز محسوب می‌ شود.

سیسوز

در بسیاری از کشورها نظیر هند افراد از این عصاره برای درمان بیماری‌ های چشم ، گوش ، قاعدگی نا منظم ، شکستگی استخوان ، بی‌ اشتهایی ، سوختگی و دردهای ماهیچه‌ ای استفاده می‌ کنند. نظریه‌ ها نشان می‌ دهند که سیسوز می‌ تواند سرعت بهبود شکستگی‌ ها و مشکلات بافتی را افزایش دهد. این ماده نیز اخیرا به عنوان قرص مفصل ساز نیز به‌ کار برده می‌ شود و به عنوان بهترین قرص برای زانو درد شناخته شده است.

هیالورونیک اسید

یک آمینوگلیکان ژل مانند است که در فضای بافتی ، مایع سینوویال مفصل‌ ها و مایع زجاجیه یافت می‌ شود و به عنوان روان کننده و محافظ عمل می‌ کند. از این رو این ماده در فرمول بهترین قرص مفصل ساز یافت می شود.

MSM

MSM یا متیل سولفونیل متان یکی از منابع آلی سولفور است که توسط بدن در تشکیل بافت‌ های مفصلی به‌ کار برده می‌ شود. سولفور برای بیش از 150 ترکیب بدن از جمله آنزیم‌ ها ، هورمون‌ ها ، پادتن‌ ها و رادیکال‌ های آزاد مهم است.

امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 برای تشکیل پروستوگلاندین‌ های ضدالتهاب ضروری می‌ باشند. تغذیه امگا 3 می‌ تواند التهاب و درد را کاهش دهد.

بوسویلا سراتا

یکی از گیاهان دارویی هندی است که برای کاهش التهاب ، درد و سفتی به‌ کار برده می‌ شود و در فرمول بیشتر غضروف ساز ها یافت می شود.

قرص مفصل ساز حاوی زردچوبه

ریشه زردچوبه یکی از درمان‌ های سنتی هند بوده که برای التهاب به‌ کار برده می‌ شود. زردچوبه چاشنی زرد رنگی است که در آشپزی استفاده شده و آنتی اکسیدان و آنتی التهاب کورکومین را برای بدن فراهم می‌ کند. در قرص مفصل ساز این ماده آنزیم Cox-2 را مسدود کرده و این آنزیم وظیفه انتقال درد را بر عهده دارد. از این رو در بیشتر کپسول غضروف ساز این ماده وجود دارد.

میزان و زمان مصرف قرص مفصل ساز :

میزان و زمان مصرف بسته به نوع محصول متفاوت است ، اما مقدار توصیه شده معمولا دو الی سه قرص یا کپسول و روزانه سه بار به همراه غذا می‌ باشد. قبل از مصرف دستورالعمل آن را مطالعه نمایید و در صورتی که به صدف حساسیت دارید ، می‌ توانید از محصولاتی که فاقد گلوکزامین یا کندوریتین هستند ، استفاده نمایید.

بهترین قرص برای زانو درد

نکات کلیدی در مورد انتخاب بهترین قرص مفصل ساز :

امروزه قرص های مفصل ساز زیادی در بازار موجود بوده و از این رو انتخاب بهترین قرص برای زانو درد و سایر دردهای مفصلی کار آسانی می باشد. این مکمل ها حاوی مواد تشکیل دهنده متفاوتی هستند. به یاد داشته باشید که لیست طولانی مواد تشکیل دهنده به معنای کیفیت بالای آن محصول نیست. قبل از خرید کپسول غضروف ساز ، حتما با پزشک خود در مورد سایر داروهای مصرفی مشورت کنید ، زیرا برخی از این مکمل ها با برخی داروهای خاص همچون داروهای رقیق کننده خون تداخل دارند و نباید با هم مصرف شوند.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید