لاغری موضعی و کوه یخ


چرا جراحی برای لاغری موضعی نه؟

۱- جراحی لاغری موضعی برای برداشتن چربی‌ها نوعی ظاهرسازیست. جراح فقط چربی‌های ظاهری را برمی‌دارد که کم‌خطرتر است و با چربی‌های خطرناک‌تر کاری ندارد چون دستش به آنها نمی‌رسد. جراح چربی‌های رسوب کرده در بافت کبد و قلب را برنمی‌دارد. چربی‌هایی که در دیواره رگ‌ها نشسته را برنمی‌دارد. حتی امکان این که چربی‌های ظاهری هم به طور یکنواخت و متناسبی برداشته شود نیست، مثلاً شخص شکم لاغر پیدا می‌کند با بازوهای چاق و بدنش تناسب خود را هم از دست می‌دهد.

۲- وقتی شخص با جراحی لاغری موضعی ظاهرا لاغر می‌شود یک دلخوشی و اطمینان خاطر کاذب پیدا می‌کند در حالی که او از درون همان فرد چاق قبلی است و عوارض و خطرات ناشی از چاقی هنوز تهدیدش می‌کند. وقتی یک روش به جای حل ریشه‌ای مشکل، به ظاهرسازی یا سرپوش گذاشتن بر روی آن مبادرت کند، با ایجاد خوشبینی کاذب و تاخیر در گرفتن تصمیم صحیح، می‌تواند مانع سلامتی ما شود.

۳- هیچ موضوعی بی‌دلیل نیست. اضافه‌وزن ما هم قطعاً دلایلی دارد و این دلایل در درون ماست، در نگرش‌ها و فکرها و انتخاب‌ها، عادت‌ها و رفتارها، آگاهی‌ها و مهارت‌ها و سبک زندگی‌مان. بنابراین راه حل را هم باید در درون خود جستجو کنیم و به دنبال بهبود و توازن در درون خود باشیم.
اما جراح نمی‌تواند افکار و عادت‌های ما را جراحی کند بنابراین دلایل چاقی در ما پابرجا باقی می‌ماند و چربی‌هایی که برداشته شده به همان دلیل که قبلا جمع شده بودند دوباره به تدریج سر و کله‌شان پیدا می‌شود.

✔️مثال:
اگر یک لوله آب در جایی نشت کند و آب در آنجا جمع شود، برای رفع مشکل، لازم است اول از خودمان بپرسیم این آب از کجا می‌آید و منشاء آن را پیدا و ترمیم کنیم و اگر فقط به خشک کردن آب‌های جمع شده اکتفا کنیم دوباره به زودی در همان‌جا آب جمع می‌شود و با همان صحنه قبلی مواجه می‌شویم.

✔️نکته:
اگر بعد از برداشته شدن چربی‌ها با جراحی، چربی‌ها به هر دلیل در همان جای قبلی تجمع نکنند، قطعا از جاهای دیگر سر در می‌آورند یا در اعضا و احشای داخلی شخص تجمع می‌کنند که اتفاقا خطرناک‌تر است.

۴- عوارض جراحی لاغری موضعی بر روی بافت چربی موارد خطرناک و مرگباری مثل آمبولی چربی و از کار افتادن ریه‌ها به دنبال آن و حتی مرگ را شامل می‌شود. اخبار مرگ و میر افرادی که به خاطر لاغر شدن به اتاق عمل رفته بودند، به عنوان مشت نمونه خروار، به طور مکرر در رسانه‌ها منتشر شده است.