مراقبت و نگهداری از سالمند

مراقبت و نگهداری از سالمند
مراقبت از سالمند به مراقبت های تخصصی طراحی شده برای پاسخگویی به نیاز و الزامات شهروندان سالمند در مراحل مختلف گفته می شود. به این ترتیب مراقبت از سالمند یک تعریف گسترده است و می تواند به پرستاری و مراقبت در منزل و یا خانه ی سالمندان و بیمارستان اشاره کند.
صرفا مسن بودن دلیلی برای در نظر گرفتن خدمات مراقبت از سالمند نیست و وجود بیماری های مختلف یا محدودیت های جسمی در سن بالا، موجب بحث در مورد مراقبت های تخصصی از سالمند می شود.
مراقبت از سالمند همیشه لازم نیست و برخی از شهروندان مسن ممکن است هرگز برای مستقل زندگی کردن، نیاز به مراقبت خاصی نداشته باشند.در واقع مراقبت از سالمند زمانی موضوع مهمی می شود که یک سالمند در انجام فعالیت های روزمره زندگی خود activities of daily living(ADLs)) ) با مشکل مواجه شود. ADL هامی توانند شامل پخت و پز، تمیز کردن، خرید، حمام کردن، رانندگی، مصرف داروها و غیره باشند.
یک کاهش عمومی در درجه سلامتی سالمند، اغلب موجب توجه و معرفی خدمات مراقبت از سالمند می شود و ممکن است نشان دهنده پایان توانایی لازم برای انجام فعالیت های روزمره زندگی بصورت مستقل باشد.به عنوان مثال، فراموشی که معمولا به صورت تدریجی شکل می گیرد، به این معناست که شخصی که همیشه داروهایش را به موقع مصرف می کرد، الان در انجام اینکار دچار مشکل می شود.کاهش بینایی به این معناست که فرد سالمند دیگر نمی تواند با خیال راحت در خانه ی خود به این طرف و آن طرف برود. یا آرتریت پیشرفته به این معناست که بیمار بدون کمک برای وارد یا خارج شدن از وان دچار مشکل می شود.
نیاز به مراقبت از سالمند ممکن است زودتر نیز اتفاق بیفتد. به عنوان مثال اگر سالمند شما در دوران نقاهت بعد از شکستگی لگن به سر میبرد یا اخیرا دچار سکته شده است و هنوز هم از دردهای آن رنج می کشد،نیاز به مراقبت های تخصصی دارد.
اعضای خانواده یا دکتر اولین افرادی هستند که می توانند نیاز به مراقبت از سالمند را تشخیص دهند. تیم پزشکی یا اعضای خانواده باید حواسشان به هرگونه تغییراتی که توانایی لازم برای انجام ADL ها به صورت مستقل را تحت تاثیر قرار می دهد باشد.تعدادی نشانه های هشدار دهنده ای وجود دارد که ممکن است از طرف سالمند خود ببینید و باید بی درنگ به فکر کمک و خدمات مراقبت از سالمند باشید:
مشکلات جسمی
راه رفتن، تعادل (مشکلات راه رفتن)، مشکلات حسی (از دست دادن یا کاهش شنوایی،بینایی،بویایی)، بیماری های مزمن (دیابت،بیماری قلبی، ورم مفاصل)، محدودیت های فیزیکی موقت یا دائم که توانایی لازم در انجام ADL ها را تحت تاثیر قرار می دهد

مشکلات شناختی
گیجی، از دست دادن حافظه، مشکلات مربوط به تمرکز و توجه، فراموش کردن زمان مصرف داروها، مشکلات صحبت کردن و تکلم، جنون

مشکلات عاطفی
افسردگی، تنهایی، تغییر در شخصیت (تحریک پذیری،عصبانیت،مودی و غیره)، از دست دادن علاقه به انجام فعالیت ها

مشکلات جسمی– مشکلات مزمن سلامتی اغلب در افراد مسن و افرادی که قادر به انجام فعالیت هایی که زمانی انجام میدادند نیستند رخ می دهد. بدن آنها ممکن است شکننده تر، سفت و سخت تر و کمتر انعطاف پذیر شود. بیماری های مزمن ممکن است موجب اختلال ثانوبه و یا ایجاد بیماری های جدید شود.
فقط یه خاطر اینکه سالمند شما مشکل جسمی در رابطه با خود گزارش نداده است به این معنا نیست که نیازی به مراقبت از سالمند نیست.بنابراین یک معاینه ی فیزیکی کامل (از جمله بینایی،شنوایی) بصورت منظم بخش مهمی از برنامه ی سلامت کلی آنهاست.

مشکلات شناختی– اگرچه مشکلات شناختی، حتی بصورت خفیف، در سنین بالا انتظار می رود؛ برخی از مشکلات شناختی ممکن است مانع زندگی مستقل سالمند شود.مشکلات شناختی ممکن است موجب ایجاد مشکلات حافظه،تکلم،قضاوت و کنترل عواطف و غیره شود. در صورت زوال عقل خفیف ممکن است نیازی به مراقبت از سالمند نباشد،اما هر نوع زوال عقلی که نگرانی های جدی در مورد ایمنی بهمراه داشته باشد نیاز به مراقبت دارد.

مشکلات عاطفی- کاهش میزان سلامتی، از دست دادن همسر، عدم توانایی در انجام کارهای لذت بخش تمام مسائلی است که ممکن است برای سالمندتان مشکلات عاطفی بوجود آورد. مشکلات عاطفی ممکن است از طریقی خود را آشکار کنند. به عنوان مثال سالمند ممکن است از نظر اجتماعی منزوی باشد، مودی یا تحریک پذیر شود و یا افکار خودکشی در سر داشته باشد. بسیاری از سالمندان ممکن است وجود مشکلات عاطفی که برای پزشک و اعضای خانواده موضوع بسیار مهمی است را انکار کنند.

به محض مشاهده ی تغییرات، بحث مراقبت از سالمند به میان می آید و به تعویق و تاخیر انداختن آن برای سلامتی و ایمنی سالمندتان می تواند خطرناک باشد.
اعضای خانواده و یا همراه سالمند، برای شروع باید سوالات زیر را بپرسند:
برای اطمینان از امنیت طولانی مدت و فوری سالمند چه نوع مراقبتی مورد نیاز است؟
چه نوع مراقبت هایی در دسترس هستند؟
چه نوع خدماتی می توانند برای ارائه ی مراقبت از سالمند استفاده شوند؟
آیا مراقبت از سالمند در خانه بهتر است یا مرکز نگهداری گزینه ی بهتری می تواند باشد؟
محدودیت های مالی برای ارائه مراقبت از سالمند چه مواردی هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید