مزوتراپی بعد از کاشت مو چه تاثیراتی بر روند رشد مو دارد؟


داشتن و یا نداشتن مو یکی از جذاب‌ترین مسائل در حوزه زیبایی است. موضوعی که در عصر جدید بسیاری آن را بی‌اهمیت می‌خوانند و بر این باور هستند که بسیاری از مردم هستند که علی‌رغم نداشتن موی سر بسیار جذاب‌اند و در حال حاضر نبود مو و به عنوانی کچلی در آقایان عصر حاضر به یک نوع مد مبدل شده است. اما نکته‌ای که ما در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم جذابیت‌های داشتن یا نداشتن مو نیست، بلکه پاسخ به این سؤال است که آیا پس از کاشت مو، الزامی برای انجام مزوتراپی مو هست یا خیر یا به‌نوعی دیگر اصلاً مزوتراپی بعد از عمل کاشت مو تأثیری بر کاهش یا عدم ریزش موهای رشد کرده دارد؟

تاثیر مزوتراپی بعد از کاشت مو طبیعی

شاید خالی‌ازلطف نباشد قبل از اینکه به مسئله اصلی بحث خود بپردازیم تعریفی کلی از روش مزوتراپی داشته باشیم. به طور خلاصه این شیوه درمانی را می‌توان روشی دانست که شامل تزریق آنزیم‌ها، هورمون‌ها و بسیاری دیگر برای جوان‌سازی و سفت شدن پوست و همچنین ازبین‌بردن چربی‌های اضافی به کار گرفته می‌شود. علاوه بر درمان چین‌وچروک و ازبین‌بردن چربی ناخواسته، از مزوتراپی برای درمان ریزش مو ناشی از آلوپسی نیز استفاده می‌شود.

همچنین در بسیاری موارد به‌صورت مشترک با سایر درمان‌ها و گاهی از مزوتراپی بعد از کاشت مو برای رشد موها و تقویت آنها استفاده می‌شود. در نهایت روش درمانی مزوتراپی مو برای این است که مسائل اساسی مانند گردش خون ضعیف و التهاب را که باعث آسیب به پوست می‌شود، اصلاح کند. این درمان عصاره‌های گیاهان طبیعی، مواد معدنی، ویتامین‌ها یا داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل را به داخل سر تزریق می‌کند.

بد نیست که حالا تعریفی از مزوتراپی داشتیم، نگاهی گذرا به عمل کاشت مو نیز داشته باشیم. همان‌طور که از اسم آن نیز مشخص است، شیوه درمانی کاشت مو یک روش تهاجمی همراه با دوران نقاهت طولانی‌مدت است که البته در روش‌های جدید کاشت مو عوارض و دوران نقاهت به حداقل رسیده و سرعت کاشت نیز به دلیل استفاده از دستگاه‌های میکرو و روش کاشت مستقیم بسیار افزایش‌یافته است. در کل می‌توان روش درمانی مزوتراپی را یک روش پوششی برای بعد از عمل کاشت مو دانست به‌طوری‌که بسیاری از پزشکان پس از انجام جراحی کاشت مو حداقل دو جلسه مزوتراپی را برای بیماران خود تجویز می‌کنند.

تأثیر مزوتراپی در رشد موها بعد از کاشت مو

 همان‌طور که در بالا عنوان کردیم یکی از اصلی‌ترین دلایل پیشنهاد پزشکان برای استفاده از روش مزوتراپی جهت درمان ریزش مو، اصلاح میزان گردش خون و التهاب در پوست سر بیمار است پس عاملی که تعداد گرافت های سالم مو را تعیین می‌کند، گردش خون پوست سر است؛ خون ریشه مو را با مواد مغذی ضروری و سایر محرک‌های رشد تأمین می‌کند. مزوتراپی یک روش بسیار مؤثر برای تأمین فولیکول‌های مو با موادی است که هم رشد مو را تحریک می‌کنند و هم کیفیت مو را بهبود می‌بخشند.

هدف مزوتراپی بعد از کاشت مو بازیابی و افزایش گردش خون در پوست سر، تأمین مواد مغذی و افزایش فولیکول‌ها که باعث تحریک لایه مزودرم و تشویق رشد مو و تولید موی جدید می‌شود، است. پزشکان برای دستیابی سریع‌تر به نتیجه مطلوب پس از کاشت مو حداقل دو جلسه مزوتراپی را به بیمار خود توصیه می‌کنند چون پس جراحی کاشت مو، مزوتراپی به نواحی مختلفی در سر تزریق می‌شود، نه فقط قسمت‌های کاشته شده؛ این کار علاوه بر ضخیم کردن موهای کاشته شده باعث می‌شود از ریزش موهای خود فرد نیز جلوگیری شود.

از دیگر مزایای مزوتراپی بعد از کاشت مو می‌توان کاهش التهاب، خنثی‌کردن DHT اضافی (هورمونی که باعث ریزش مو می‌شود)، تحریک کلاژن و الاستین پوست سر و افزایش تراکم فولیکول‌های مو را نام برد. همچنین با استفاده از این روش می‌توان تا حد بسیاری موهای کاشته شده و موهای قبلی را تقویت کرد.

بهترین زمان مزوتراپی بعد از کاشت مو

به طور معمول پزشکان برای افرادی که کاشت مو انجام داده اند حداقل دو جلسه مزوتراپی تجویز می‌کنند که با توجه به قدرت فولیکول های مو تعداد جلسات تشخیص داده می‌شود پس اگر فولیکول های مو ضعیف باشد تعداد جلسات بیشتری لازم است. متخصصان کاشت مو معتقدند بهترین زمان انجام مزوتراپی بعد از عمل کاشت مو طبیعی، ماه سوم می‌باشد.

جمع‌بندی

در پایان این مقاله می‌توانیم به یک پاسخ جامع در خصوص چرایی انجام مزوتراپی بعد از جراحی کاشت مو رسید و آن این است که تمامی پزشکان و متخصصان پوست پس از انجام و درمان کاشت مو برای بیماران خود شیوه مزوتراپی را برای اصلاح گردش خون و رفع و کاهش التهاب در پوست سر بیمار را توصیه می‌کنند. اینکار علاوه بر درمان موارد بالا و جلوگیری و کاهش ریزش مجدد موهای قدیم و جدید با تزریق مواد معدنی و ویتامینه به لایه‌های زیرین پوست سر سبب تقویت ریشه مو و پوست سر شما می‌گردد.