مصرف انجیر مفید برای سلامت قلب و دستگاه گوارش

.jpg - مصرف انجیر مفید برای سلامت قلب و دستگاه گوارش

مصرف انجیر مفید برای سلامت قلب و دستگاه گوارش

محققان می‌گویند مصرف انجیر می‌تواند برای سلامت قلب و دستگاه گوارش مفید باشد. انجیر یکی از میوه‌های پرطرفدار در رژیم غذایی مدیترانه‌ای و نیز کشورهای حوزه آسیای مرکزی و خاورمیانه است. ترکیه امروزه بزرگ‌ترین تولیدکننده انجیر جهان است. در کنار خواص بی‌نظیر انجیر برای بدن، این میوه در مصارف دارویی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مثال، ایرانی‌ها از انجیر برای درمان زگیل و یبوست استفاده می‌کنند. مردم عمان انجیر را در آب می‌جوشانند و از آن برای درمان سنتی سرفه بهره می‌برند. همچنین یونانیان باستان از حجم بالای انجیر برای دفع کرم روده استفاده می کردند.

تحقیقات متعدد از تاثیرات شگفت‌انگیز مصرف انجیر در پیشگیری از بیماری‌ها حکایت دارد. مهم‌ترین تاثیرات مصرف انجیر شامل موارد ذیل می باشد:

  1. کمک به بیماری‌های قلبی:

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد مصرف انجیر سبب کاهش فشار خون و تنظیم ضربان قلب در موش‌ها شده است. محققان می‌گویند به دلیل وجود پتاسیم، فنول‌ها و فلاونوئیدها در انجیر، مصرف این میوه می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.

  1. تنظیم قند خون:

شیرینی طبیعی انجیر موجب  ثبات در سطح قند خون می‌شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد ترکیب موادی همچون فلاونویدها، فنولیک اسید، تانین‌ها و ویتامین E سبب افزایش تولید انسولین و کاهش گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت می‌شود.

  1. حرکت راحت مواد غذایی در روده:

تحقیقات متعدد نشان داده است مصرف انجیر می‌تواند سبب تسهیل در حرکت مواد غذایی در روده شود. مطالعات درباره تاثیرات مصرف انجیر در یبوست نشان داد افرادی که از این میوه استفاده می‌کنند دارای حرکات منظم روده هستند و کمتر به یبوست مبتلا می‌شوند.

همچنین یک تحقیق که به‌تازگی انجام شده است نشان می‌دهد افرادی که از مخلوط انجیر و پودر کتان به طور مداوم و برای ۱۴ روز استفاده کرده‌اند، از فعالیت منظم روزانه دستگاه گوارش خود و اجابت مزاج خبر دادند. این افراد اعلام کردند روند دفع مدفوع آن‌ها بهتر شده است و به طور روزانه اجابت مزاج می‌کنند همچنین فرآیند دفع مدفوع در آن‌ها با درد کمتر و به سهولت انجام شده است.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید