مقایسه بوتاکس مو با سایر روش‌های ترمیمی مو


در حوزه خدمات زیبایی درباره بوتاکس از دوستان، خانواده و سلبریتی موردعلاقه تان زیاد شنیده اید. اما جالب است بدانید بوتاکس علاوه بر از بین بردن خطوط و حجم دهی، می‌تواند برای درمان طاسی با الگوی مردانه مورد استفاده قراربگیرد. تحقیقات نشان می‌دهند، بوتاکس مو نتایج مشابهی با مصرف داروی فیناستراید، که دارویی برای درمان ریزش موست، دارد. اما بوتاکس از عوارض جانبی این دارو، معدوم است. بوتاکس مو همچنان در مرحله آزمایشی است پس این مطلب به دنبال حمایت و تبلیغ این روش نیست. سازمان غذا و داروی آمریکا هم این روش را تایید نکرده و پیش بینی می‌شود احتمال این اتفاق در آینده هم اندک باشد. در حال حاضر، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. در انتهای این مطلب شما در خواهید یافت که آیا این روش برای شما جوابگو خواهد بود؟ و چه مقدار هزینه به صورت تقریبی برای این درمان پیش بینی می‌شود؟

راهنمای مطالعه:

روش بوتاکس برای رشد مو

بوتاکس مو روشی برای ازبین‌رفتن موهای وز و کمک به نرم‌تر شدن موهای شما است. بوتاکس یک درمان نرم کنندگی عمقی است که به بازسازی موها کمک می‌کند. این شیوه عملکردی در بوتاکس مو با استفاده از مواداولیه ای مانند پروتئین‌ها، آمینو اسیدها، ویتامین‌ها و لیپیدها صورت می‌پذیرد.

روش بوتاکس برای رشدموها یک درمان شیمیایی نیست و در کنار یک نرم کننده عمیق بودن به بازسازی موی شما نیز کمک می‌کند. بوتاکس مو ترکیبی از مواد متشکل از کلاژن، مرطوب کننده، تغذیه کننده، ویتامین B6، ویتامین E  و روغن خاویار است که هر گونه شکاف در الیاف مو را پر میکند و آن را ابریشمی، براق و زیباتر جلوه می‌دهد. روش بوتاکس برای رشد موها شباهت فراوانی با بوتاکس صورت دارد و به راحتی تمامی شکاف‌های ساقه مو را پر می‌کند. هم‌چنین نوک شکافته شده موها را ترمیم، پیچ و تاب موها را کم کرده و شادابی و درخشانی خاصی به موهای شما خواهد بخشید.

بوتاکس مو ریشه‌ی موها را از درون تقویت کرده و به همین دلیل، ظاهری نرم، سالم، درخشان و زیبا را بدون کاهش حجم موها به ارمغان می‌آورد. شیوه درمانی بوتاکس مو با شامپو آغاز می‌شود تا موها را تمیز کرده و گره‌های مو را باز کند و آن را برای نرم کنندگی آماده کند. سپس بوتاکس با مالش دادن محصول از روی ریشه تا نوک مو، روی رشته‌ها اعمال می‌شود. بوتاکس باید برای مدت ۲۰ تا ۹۰ دقیقه روی موهای خیس باقی بماند. برخی از آرایشگران ممکن است قبل از خشک کردن موهایتان را با یک اتو داغ، اتو کنند. دیگر متخصصین ممکن است این محصول را در موهای شما رها کنند تا خودش خشک شود و تا موهای شما را صاف می‌کنند، بیشتر به رشته‌های موی شما نفوذ کنند. شما نتایج روش بوتاکس را بلافاصله پس از خشک شدن موهای خود خواهید دید.

مقایسه بوتاکس مو با سایر روش‌های ترمیم مو

حقیقت این است که روشی به‌عنوان برترین یا بهترین روش برای درمان ریزش مو و بیماری طاسی وجود ندارد بلکه روش‌هایی هستند که ممکن است مشکل را عمیق‌تر بررسی و حل نمایند. روش بوتاکس به موی شما تزریق نمی‌شود. در عوض، یک عامل نرم کنندگی دارد که مستقیماً برروی رشته‌های موی شما اثر می‌گذارد. یکی از مزایای این روش این است که شما بوتاکس مو را در خانه خود نیز می‌توانید انجام دهید.

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل نیز یکی از روش‌های ترمیم مو است که شما در منزل نیز می‌توانید انجام دهید و از این لحاظ مانند روش درمانی بوتاکس مو می‌ماند. اما تفاوت شیوه درمانی بوتاکس مو با ماینوکسیدیل در این است که ماینوکسیدیل دوره فاز رشد فعال مو(Anagen) را افزایش داده و باعث ضخیم شدن موهای نازک (موهای مینیاتوری) می‌شود. در واقع ماینوکسیدیل باعث تقویت موهای کرکی سر می‌شود و به‌تدریج موها بلندتر و کلفت‌تر می‌شوند. تقویت موی سر با مصرف طولانی‌مدت ماینوکسیدیل اغلب اتفاق خواهد افتاد.

فیناستراید

فیناستراید نیز مانند دو روش یاد شده در بالا (بوتاکس مو و ماینوکسیدیل) جزو شیوه‌های درمانی آسان و قابل انجام در منزل برای موهاست. ریزش موی ناشی از طاسی الگوی مردانه زمانی رخ می‌دهد که هورمونی به نام DHT (دی هیدروتستوسترون) از رسیدن مواد مغذی حیاتی مورد نیاز فولیکول‌ها به آنها جلوگیری می‌کند و سبب تضعیف فولیکول موها و در نهایت ریزش موها می‌گردد. اما فیناستراید مانع از تولید DHT شده و از این طریق از فولیکول‌های مو محافظت می‌کند. کاهش DHT می‌تواند باعث توقف ریزش موی ناشی از طاسی الگوی مردانه شده و حتی به رشد مجدد موها کمک کند.

بوتاکس یا کراتینه مو

یکی از تفاوت‌های مهم و قابل تأمل میان بوتاکس مو و شیوه درمانی کراتینه مو در شیمیایی و غیر شیمایی بودن این دو روش است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم روش درمانی بوتاکس مو یک درمان کاملاً غیرشیمیایی است درحالی‌که روش کراتینه مو یک درمان شیمیایی است لذا اکثر متخصصان برای نرم کنندگی و تقویت موها شیوه درمانی بوتاکس را توصیه می‌کنند.

ریزش موی کششی، نظریه جدید در مورد الگوهای ریزش مو

به‌صورت عجیبی این باور وجود دارد که، هورمون آندروژن تنها دلیل ریزش مو و طاسی در زنان و مردان است. اما همچنان شواهدی بر علیه این نظریه وجود دارد. آندروژن تنها دلیل ریزش مو نیست اما می‌تواند در کنار دلایل اصلی قرار بگیرد. ماهیچه ژله‌ای کف سر که متصل به بالاترین لایه پوست سر است، نقش کلیدی‌ای را در آلوپسی آندروژنیک ایفا می‌کند. چنین امری به این دلیل است که ماهیچه ژله‌ای کف سر، در شرایط استرس زای فیزیکی همچون رشد جمجمه، یا کشیدگی پوست سر و ماهیچه‌های گردن، قرار می‌گیرد. جالب است بدانید این ماهیچه دقیقاً در منطقه‌ای قرار دارد که آلوپسی شروع به ظهور (پشت‌گوش‌ها تا خط رویش و روی شقیقه) می‌کند. پروفسور فروند کانادایی که رهبر یک تیم تحقیقاتی درباره بوتاکس مو بود، زمانی که برای درمان سردرد بوتاکس به کف سر خود تزریق کرد، متوجه شد موهای او در حال رویش مجدد هستند. پس از آن تحقیقاتی با ۵۰ مرد که طاسی درجه ۲ تا ۵ داشتند را آغاز نمود. برای مقایسه، این تیم از پارامترهای مخصوصی استفاده کرد. تعدد مو در ۲ سانتی‌متر، پس از بوتاکس افزایش‌یافته و تعداد موهایی که ریزش داشتند، کاهش پیدا کرده بود که این نتایج تقریباً مشابه نتایج مصرف فیناستراید است (اما بدون عوارض جانبی دارو).

مزایا و معایب بوتاکس مو برای رشد موها

از مزایای بوتاکس می‌توان به این مورد اشاره داشت که بوتاکس، دلیل زیرپوستی و لایه زیری طاسی که در اصل کشیدگی پوست سر است را از بین می‌برد. این بدین معنی است که دیگر نیازی به مداخله داروها یا درمان‌های دیگری نیست و موجب جلوگیری از کاشت مو یا سایر روش‌ها است. یکی از مزایای بوتاکس که هنوز به‌صورت شهودی ثابت نشده، کاهش چربی کف سر است. اگر با پوست سری چرب، دست‌وپنجه نرم می‌کنید این روش می‌تواند راهکاری برای از بین بردن یاخته‌های ناهنجار چربی باشد. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بوتاکس این است که یک‌مرتبه انجام می‌شود. بعد از اینکه از کلینیک خارج شوید دیگر نیاز ندارید دوباره به این معضل بیندیشید، نیازی ندارید نگران برگشتن دوباره به کلینیک باشید و نیازی ندارید داروهایی را به‌صورت مرتب، مصرف کنید.

از بزرگ‌ترین معایب بوتاکس می‌توان به هزینه گزاف آن اشاره کرد. علاوه بر هزینه اجرایی، هزینه بازدید از کلینیک‌ها تا زمان پیداکردن کلینیک مناسب هم مطرح است. هیچ‌کس از تزریق لذت نمی‌برد. در بوتاکس تزریق به کف سر از ۳۰ نقطه مختلف انجام می‌شود. خوشبختانه سوزن‌ها بسیار باریک بوده و این تزریقات دردناک نیستند. کل زمانی که تزریق بوتاکس صرف می‌کند ۳۰ دقیقه است و بعد از آن نیاز است یک ساعت با آرامش دراز بکشید تا بوتاکس جذب ماهیچه‌ها بشود و بعد از آن کار شما تمام شده است. تا ۲ روز بعد از تزریق باید نقاط تزریق به دور از گرما باشند که این یعنی دوش آب گرم و سونا تا دو روز بعد از بوتاکس، انجام نشدنی است. بین ۳ تا ۵ روز بعد، بوتاکس شروع به اثرگذاری می‌کند و برای ۳ تا ۵ ماه ماندگاری دارد. برای هر تزریق احتمال بسیار پایینی از عفونت وجود دارد که اگر تزریق درست انجام بشود، بعید است همچنین اتفاقی بیفتد.

مزایای بوتاکس مو

غیرتهاجمی بودن، قابل انجام بودن در منزل و غیرشیمیایی بود این روش درمانی مهم‌ترین مزایای بوتاکس مو برای انتخاب کردن توسط متقاضیان است.

عوارض بوتاکس مو

این روش یکی از روش‌های درمانی عاری از عوارض شدید و دامن‌گیر در شیوه‌های درمانی است و تا این لحظه متخصصان این شیوه درمانی را یکی از روش‌های ایمن برای حوزه مو دانسته‌اند. اما نکته‌ای که وجود دارد در این روش نیز ممکن است مشکلات آلرژیک باتوجه‌به سیستم بدن شما وجود داشته باشد.

هزینه بوتاکس مو

حجم، جنس و میزان آسیب‌دیدگی موها به علاوه نوع برند بوتاکسی که استفاده می‌کنید همگی در میزان برآورد هزینه درمان شما تأثیرگذار است.

آیا بوتاکس برای رشد مو مناسب است؟

بوتاکس جزو درمان‌های ریشه‌ای و زیرساختی به شمار می‌آید و نتایج مشابهی در درمان با فیناستراید دارد. اکثر مردم بوتاکس را به‌عنوان رفع کننده چین‌وچروک می‌شناسند برای همین فراگیر شدن این روش، به دلیل تشابه اسمی زیاد موردتوجه قرار نگرفته است. قطعاً گذر زمان نظر مردم را نسبت به این روش کم دردسر و بدون عوارض تغییر دهد.