ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی: غذاهایی علائم سرماخوردگی را بدتر می کنند

junk food banned 696x424 - ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی: غذاهایی علائم سرماخوردگی را بدتر می کنند

ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی: غذاهایی علائم سرماخوردگی را بدتر می کنند

با شروع فصل سرما یکی از بیماری های رایج سرماخوردگی است. درد و خارش گلو، سرفه خشک و کوتاه و گرفتگی بینی از علائم رایجی هستند که معمولا همه ما در هنگام سرماخوردگی آنها را تجربه می کنیم. معمولا درمان کامل سرماخوردگی حدود 5 روز طول می کشد اما اگر رژیم غذایی و شیوه زندگیمان را تغییر ندهیم، شاهد بدتر شدن علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا خواهیم بود. در ادامه درباره ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی با شما همراه خواهیم بود.

ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی

شیرینی ها

مصرف زیاد شیرینی ها می تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند. افزایش قند خون سبب اختلال در کار گلبولهای سفید خون می شود و عفونت در بدن گسترش می یابد. به علاوه، مصرف شکر منجر به افزایش التهاب در بدن می شود.

n00035127 b - ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی: غذاهایی علائم سرماخوردگی را بدتر می کنند

کربوهیدرات های ساده

این نوع کربوهیدرات ها نیز سبب افزایش قند خون می شوند. البته همه کربوهیدرات ها بد نیستند. نان گندم کامل، غلات کامل و … به سبب دارا بودن فیبر فراوان التهاب را در بدن کاهش می دهند و میتوانید آنها را در هنگام سرماخوردگی مصرف کنید.

غذاهای تند

ادویه های تند اگرچه برای رفع احتقان بینی در هنگام سرماخوردگی مفیدند، اما اگر مبتلا به آنفلوآنزا هستید و از معده درد نیز رنج می برید، به هیچ وجه غذای تند نخورید.

.jpg - ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی: غذاهایی علائم سرماخوردگی را بدتر می کنند

میوه های خانواده مرکبات

اگرچه این میوه ها سرشار از ویتامین C هستند، اما به کسانی که در هنگام سرماخوردگی و آنفلوآنزا معده درد دارند، توصیه می شود علاوه بر غذاهای تند، از مصرف مرکبات نیز پرهیز کنند چون این میوه ها سبب تحریک معده می شوند و حالت تهوع را تشدید می کنند.

غذاهای چرب

وقتی سرما می خورید یا آنفلوآنزا دارید، اشتهایتان کم می شود. در این هنگام مصرف غذاهای چرب سبب افزایش التهاب بدن می شود.

56899 - ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی: غذاهایی علائم سرماخوردگی را بدتر می کنند

آب نبات های بدون قند

این نوع آب نبات ها دارای سوربیتول هستند که می تواند مشکلات گوارشی را تشدید کند. سوربیتول نوعی قند مصنوعی است که قابل هضم نیست و می تواند سبب اسهال و ناراحتی معده شود. اسهال در سرماخوردگی خطرناک است چون باعث کاهش آب بدن می شود.

کافئین

نوشیدنی های کافئین دار بدن را کم آب می کنند. این نوشیدنی ها اگر همراه قند باشند، التهاب بدن را افزایش می دهند و مقابله با عفونت ها را سخت تر می کنند.

.jpg - ممنوعیت های غذایی هنگام سرماخوردگی: غذاهایی علائم سرماخوردگی را بدتر می کنند

غذاهای ترد

این غذاها می توانند گلو را تحریک کرده و سرفه را تشدید کنند. از خوردن کراکر، آجیل و حتی سبزیجات خام در هنگام سرماخوردگی اجتناب کنید .

ترشیجات

این غذاها نیز چون دارای سرکه و نمک هستند، التهاب گلو را افزایش می دهند.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید