مهم‌ترین تفاوت کاشت مو مصنوعی در برابر کاشت طبیعی


معرفی کاشت مو به صورت مصنوعی در اواخر دهه ۷۰  تحول عظیمی در صنعت کاشت مو ایجاد کرد. روش «کاشت مو مصنوعی» که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت، به استفاده از کلاه‌گیس یا پوستیژ مو اشاره نمی‌کند؛ بلکه در این روش تارهای موی مصنوعی یکی پس از دیگری همانند روش کاشت مو واقعی کاشته می‌شوند. نکته مهم این است، این کاشت باید توسط پزشکان متخصص با استفاده از دستگاه‌های ویژه جهت کاشت انجام شود. موادی که برای تولید موهای مصنوعی استفاده می‌شود فیبر مصنوعی است که با بدن انسان سازگار است. در این مقاله به بررسی نحوه کاشت مو مصنوعی و مزایا و معایب این روش و همچنین روش‌های جایگزین بهتر می‌پردازیم.

راهنمای مطالعه:

 انواع روش های کاشت مو مصنوعی

روش کاشت موی مصنوعی فرایند پیوند الیاف مصنوعی است که در رنگ‌های مختلف و با طول‌های مختلف به‌عنوان جایگزینی برای فولیکول‌های موی خود شخص وجود دارند.

سال ۱۹۸۳ سازمان غذا و داروی آمریکا این روش را غیراستاندارد و ممنوع اعلام کرده است و اکنون از این روش استفاده نمی‌شود. پس از آمریکا، کشورهای دیگر نیز این روش را ممنوع کردند. در ادامه دلایل این تصمیم را بررسی می‌کنیم.

امروزه برخی از کلینیک‌های کاشت مو از این روش استفاده می‌کنند و اظهار دارند که با توسعه الیافی که سازگاری بیولوژیکی بیشتری دارند، پیشرفت‌هایی را انجام داده‌اند؛ البته این روش دیگر در ایران استفاده نمی‌شود. تفاوت اصلی انواع این روش، در نوع موهای مصنوعی است که انواع مختلفی دارند و شامل مونو اکریلیک و پلی اکریلیک و پلی‌استر هستند. (منبع: Ncbi)

کاشت مو مصنوعی با استفاده از تارهای موی مصنوعی ساخته شده از الیاف پلی‌آمید و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. این نوع موهای مصنوعی از موهای طبیعی مقاوم‌تر بوده و در طول‌های مختلف (از ۱۶ سانتی‌متر تا ۴۵ سانتی‌متر)، ۲۱ رنگ و اشکال صاف، موج‌دار و فرفری موجود است. این موها از موهای طبیعی قابل تشخیص نیست و می‌توان آن‌ها را مانند موهای معمولی شستشو کرد؛ اگرچه برای دوام بیشتر نیازمند شامپوهای مخصوص و محصولات مراقبت از مو هستند.

مراحل کاشت مو مصنوعی

از آنجایی که این روش با خطراتی همراه است، ارزیابی وضعیت بیمار و انجام چندین آزمایش پزشکی برای ادامه کار بسیار مهم است. گام بعدی مشاهده واکنش بدن به موهای مصنوعی یا همان فیبرها است. به مدت حداقل یک ماه هر یک هفته باید تعدادی آزمایش انجام شود. درصورتی‌که بیمار آزمایش‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد، می‌تواند پیوند موی مصنوعی انجام دهد.

برای تست سازگاری الیاف مو با بدن، ابتدا حدود ۱۰۰ مو مصنوعی در ناحیه طاسی سر فرد کاشته می‌شود. بیمار برای یک ماه جهت بررسی واکنش آلرژیک تحت‌نظر خواهد بود. در صورت عدم وجود واکنش‌های آلرژیک، پزشک توصیه می‌کند که عمل کامل انجام شود. مراحل کاشت مو مصنوعی شامل موارد زیر است:

 • بعد از تاییدیه تست سازگاری الیاف مو با بدن از نظر ژنتیکی فرایند عمل کاشت مو مصنوعی شروع میشود.
 • در ابتدا، پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.
 • سپس با استفاده از دستگاه کاشت مو به‌صورت خودکار، تارهای مو را یکی‌یکی در پوست سر قرار می‌دهد. دستگاه کاشت مو، گره را در انتهای هر تار داخل فاسیای پوست سر وارد کرده و به آن قلاب می‌کند.
 • روند کاشت تا رسیدن به تراکم مناسب مو ادامه می‌یابد.
 • پس از اتمام کاشت، پزشک پوست سر را با یک ضدعفونی‌کننده تمیز می‌کند.
 • بسته به ناحیه طاسی، حداکثر ۲۰۰۰ مو مصنوعی را می‌توان در یک جلسه کاشت. پس از انجام عمل کاشت مو مصنوعی، بیمار باید هر ماه برای بررسی پوست سر، به کلینیک مراجعه کند. در صورت وجود پلاک‌های سبوم (برجستگی‌های بی‌رنگ و ریز) در زیر موهای کاشته شده، باید حتماً پیگیری شود، زیرا می‌تواند ابتلا به عفونت، التهاب و حتی کیست را در پی داشته باشد. در این جراحی بیمار می‌تواند بلافاصله پس از عمل، فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد.

  کاربردهای کاشت مو مصنوعی برای چه افرادی است؟

  افراد زیر واجد شرایط برای روش کاشت مو مصنوعی هستند:

  • افرادی که بانک مو مناسب ندارند، چگالی مو در آن‌ها کم است یا کاملا طاس هستند.
  • افرادی که مایل به انجام مراحل کاشت مو نیستند، زیرا باید چند ماه منتظر بمانند تا موها رشد کنند. در روش کاشت مو مصنوعی بلافاصله نتیجه کاشت مشخص می‌شود.
  • افرادی که مشکلات حساسیت پوستی یا پوسته سر، HIV ، هپاتیت، دیابت کنترل نشده، آسم، مشکلات قلبی، بیماری‌های خودایمنی و فشارخون بالا نداشته باشند و از داروهای رقیق‌کننده خون یا مسدودکننده‌های بتا استفاده نمی‌کنند.

  پروتز مو چیست و چه تفاوت‌هایی با کاشت مو مصنوعی دارد؟

  در پروتز، روی یک پوسته شبیه پوست سر، موهایی از جنس موی انسان قرار دارند. این پروتزها در انواع رنگ‌ها و ابعاد وجود دارند و در هر فرد متناسب با ابعاد ناحیه کاشت می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد. سپس این پروتزها با چسب‌های گیاهی مخصوصی در ناحیه مورد نظر چسبانده می‌شوند. پروتز مو از نظر طبیعی بودن، نحوه اتصال آن به سر و ماندگاری با کلاه‌گیس متفاوت است، ولی نیازمند مراقبت‌های اساسی است.

  در روش کاشت مو مصنوعی همان‌طور که اشاره شد، به‌جای استفاده از تارهای مو طبیعی، از فولیکول‌های مو مصنوعی استفاده می‌شود و تارهای مو یک‌به‌یک در ناحیه موردنظر کاشته می‌شوند. در واقع تفاوت اصلی روش مصنوعی و طبیعی در نوع موها است. موهای مصنوعی در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف در دسترس هستند. پروتز مو و کاشت مو مصنوعی هر دو از روش‌های موقتی هستند که عوارض زیادی را به دنبال دارند.

  مزایای کاشت مو مصنوعی

  کاشت موی مصنوعی، روشی ساده، سریع و بدون درد محسوب می‌شود. نتایج آن بلافاصله مشخص شده و بیماران مجبور نیستند مانند روش‌های کاشت مو طبیعی منتظر رشد موها باشند. تراکم بالای مو در عرض چند ساعت ایجاد می‌شود. یک روش سرپایی است که به فرد این امکان را می‌دهد بلافاصله پس از کاشت به زندگی روزمره خود بازگردد. یک گزینه خوب برای بیمارانی است که ناحیه اهداکننده برای کاشت مو ندارند. همچنین قراردادن موهای مصنوعی یک روش جراحی بسیار ساده است و هیچ برشی برای برداشتن فولیکول‌های اهداکننده یا برداشتن پوست سر لازم نیست.

  چرا کاشت مو مصنوعی منسوخ شده است؟

  روش کاشت مو مصنوعی خطرات و معایب خاص خود را دارد. سیستم ایمنی بدن فرد ممکن است موهای مصنوعی را به‌عنوان یک ماده خارجی مضر برای بدن شناسایی کرده و آن‌ها را از بین ببرد. همچنین احتمال واکنش‌های آلرژیک بعد از عمل وجود دارد. حدود ۳۰ درصد از موهای مصنوعی در سال از بین می‌روند؛ بنابراین برای حفظ زیبایی ظاهری، فرد هرسال به کاشت مجدد نیاز خواهید داشت که این کاشت مجدد منظم هرساله می‌تواند منجر به ایجاد زخم شدید در پوست سر شود.

  تمیزکردن منظم مو ضروری است؛ زیرا احتمال تشکیل پلاسما چربی در قاعده الیاف مو وجود دارد. اگر پاک‌سازی انجام نشود، ممکن است باعث عفونت یا التهاب و حتی ایجاد کیست شود. برای بررسی موها باید هر ماه به کلینیک مراجعه کرد.

  خارش پوست سر می‌تواند در این افراد مشکل‌ساز باشد، زیرا باید وسوسه خراشیدن را تحمل کنند. خاراندن پوست سر می‌تواند موهای مصنوعی را در محل خارش از بین ببرد. برای حفظ موهای مصنوعی باید از شامپوها و محصولات مخصوص مو استفاده کنید. بلافاصله پس از عمل، باید با مراقبت از موهای خود از آسیب به آنها جلوگیری کنید.

  این احتمال وجود دارد که این روش در دراز مدت موهای طبیعی اطراف را از بین ببرد. کاشت مکرر ممکن است منجر به از بین رفتن فولیکول‌های مو شود که به‌تدریج با بافت اسکار جایگزین می‌شوند و منجر به آلوپسی سیکاتریس می‌شود. کاشت مجدد مداوم می‌تواند منجر به گردش خون ضعیف شود که نه‌تنها می‌تواند از رشد مو جلوگیری کند، بلکه ممکن است میزان زنده ماندن موهای موجود را کاهش دهد.

  برخی از بیماران نیز از سردرد شبه میگرنی در روز بعد از عمل شکایت دارند. از طرفی عوارض بلندمدت این روش مشخص نیست. اگرچه چرخه عمر تارهای موی مصنوعی پیوند شده با یکدیگر متفاوت است، طول عمر برآورد شده در حدود ۸ تا ۱۰ سال در نظر گرفته می‌شود. این میزان ماندگاری با مراقبت‌های فرد رابطه مستقیم دارد. در مقایسه با روش‌های کاشت مو طبیعی که دائمی است، این روش ماندگاری موقت دارد.

  سایر روش‌های کاشت مو بدون نیاز به بانک مو

  ترمیم مو به روش HRT یکی دیگر از روش‌های کاشت مو بدون نیاز به بانک مو است. البته این روش نیز مانند کاشت مو مصنوعی به دلیل عوارضی که به دنبال داشته، منسوخ شده است. در این روش ترمیم از موهای طبیعی در داخل پروتزهای مخصوصی شبیه به فولیکول‌های مو طبیعی استفاده می‌شود. این روش کاشت، ماندگاری موقت دارد. افراد باید هرچند ماه برای ترمیم مجدد ناحیه کاشت مراجعه کنند که هزینه زیادی را به‌مرور برای فرد به دنبال خواهد داشت. ایجاد حساسیت و عفونت نیز از مهم‌ترین عوارض این روش به شمار می‌رود.

  کاشت با استفاده از موهای نواحی دیگر بدن مانند ریش و سینه از جمله روش‌هایی است که نیاز به بانک مو ندارد. اما موهای ناحیه‌های دیگر بدن با موهای سر متفاوت‌اند و نمی‌توانند نتیجه دلخواه فرد را به دنبال داشته باشند. به همین دلیل از این روش نیز معمولاً استفاده نمی‌شود و به طور کلی روش کاشت مو طبیعی بهترین روش برای رفع مشکلات طاسی در خانم‌ها و آقایان محسوب می‌شود. برای انجام هر نوع کاشت مو مراجعه به متخصص پوست مو باتجربه و ماهر ضروری است. متخصص پس از بررسی پوست سر و ناحیه بانک مو و سایر شرایط پزشکی بیمار، تصمیم می‌گیرد که کدام روش مناسب است.