مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

micro mineral rich food - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

کرومیوم یک ماده مغذی مهم برای بدن انسان است زیرا نقش مهمی در متابولیسم و عملکرد انسولین دارد و این امر باعث تنظیم میزان قند در بدن انسان می شود. برخی از انواع غذاها تنها مقدار کمی از کرومیوم را فراهم می کنند در حالی برخی دیگر مقدار قابل توجهی از کرومیوم را فراهم می کنند. مصرف مواد غذایی حاوی کروم  می تواند به شما در دستیابی به مقدار لازم کرومیوم مورد نیاز بدن برای عملکرد مناسب کمک کند.

مطلب مرتبط: چرا بدن شما نیاز به کروم (کرومیوم) دارد؟

مواد غذایی حاوی کروم

غذاهای غنی از کرومیوم عبارت از بروکلی، جودوسر، سیب زمینی شیرین، ذرت، گوشت گاو، تخم مرغ و غیره می باشند این مواد مغذی برای مصرف روزانه توصیه می شود. حدود 90 درصد از آمریکایی ها مقدار لازم کرومیوم را با رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند.

مواد غذایی حاوی کروم: 1. بروکلی

بسیاری از مزایای سلامتی بروکلی شناخته شده است از جمله داشتن کرومیوم غنی شده است. بروکلی بخارپز بهتر از بروکلی جوشیده است زیرا تمام ارزش غذایی خود را حفظ می کند.

700x400 - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 2. سیب زمینی شیرین

شناخته شده است که سیب زمینی شیرین از سیب زمینی معمولی سالم تر است. آنها منبع خوبی از کرومیوم نیز هستند.

Süßkartoffeln - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 3. ذرت

ذرت یک منبع عالی و طبیعی کرومیوم است. با این حال، امروزه از ذرت به صورت ژنتیکی طراحی شده بیشتر به منظور کشتار حشرات استفاده می کنند. ذرت بنفش هنوز بدون GMO است.

corn - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 4.جودوسر

جودوسر یکی از دانه های سالم است و باید بخشی از رژیم روزانه شما باشد. اگر کرومیوم کافی نداشته باشید، باید جو را به عنوان یکی از غذاهای غنی از کرومیوم مشاهده کنید.

jo dosar 600x600 - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 5. گوشت گاو تغذیه شده با علف

اگر شما یک عاشق گوشت هستید گوشت گاو تغذیه شده با علف بهترین نوع است. گاوهایی که بر روی علف رشد می کنند به جای رژیم غذایی از زباله های پردازش ذرت، گوشت گاوی تولید می کند که سالم تر و با طعم بیشتری است و همچنین از کرومیوم و سایر مواد معدنی نیز بالا است.

فایده نخوردن گوشت قرمز برای سلامتی که باید بدانید - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 6. تخم مرغ

تخم مرغ های مجزا بسیار مغذی هستند از جمله از کرومیوم غنی شده اند.

58d184cc1400002000070c41 - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 7. مخمر آبجو

یکی از غذاهای کرومیوم، مخمر آبجو است. فقط یک قاشق غذاخوری از مخمر آبجو حدود 15 میکروگرم کرومیوم را فراهم می کند.

brewers yeast hidoctor.ir6  - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 8. لوبیا سبز

لوبیا سبز یک منبع عالی از کرومیوم هستند و به همین دلیل آنها باید بخشی از رژیم غذایی روزانه شما باشند. فقط یک فنجان لوبیا سبز حاوی حدود 2.04 میکروگرم کرومیوم است. لوبیا سبز سالم هستند نه فقط به دلیل اینکه حاوی کرومیوم هستند اما لوبیا سبز غنی از ویتامین K، ویتامین C، ویتامین B2، فیبر، منگنز و فولات هستند.

Green bean - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 9. انگور

انگور منبع خوبی از کرومیوم نیز هست. با این حال، اگر شما نتایج بهتر می خواهید شما باید آب انگور بنوشید. برآورد شده است که فقط یک فنجان آب انگور حاوی حدود 8 میکروگرم کرومیوم است.

l uva nutre il cervello e salva la memoria 1 - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

مواد غذایی حاوی کروم: 10. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از غذاهای غنی از کرومیوم است. یک فنجان گوجه فرنگی حاوی 1.26 میکروگرم کرومیوم است. گوجه فرنگی غنی از پتاسیم، فیبر، بیوتین و ویتامین C نیز هست.

7433132 636 - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن

میزان کروم بعضی از مواد غذایی در جدول زیر نشان داده شده است:

ماده غذایی (100 گرم)میزان کروم (میکروگرم)ماده غذایی (100 گرم)میزان کروم (میکروگرم)
گوشت گوساله57تخم مرغ16
جگر گوساله55مرغ15
نان غلات کامل42کورنفلکس14
نان جو کامل30گوشت گوسفند12
پنیر چدار30بروکلی11
پوست سیب27اسفناج10
سیب زمینی21آب انگور7.5
فلفل سبز19پرتقال5
قند0آب پرتقال2.2
لوبیا سبز1.1سیب پوست کنده1.4
موز1

با وجود این همه مادۀ غذایی حاوی کروم شاید تصور کنید که غیر ممکن است که به کمبود کروم مبتلا شوید. باید بدانید که مصرف غذاهای حاوی شکر باعث کاهش ذخیرۀ کروم بدن شما می شود ورزش و ضربه های فیزیکی باعث کاهش ذخیرۀ کروم تا حد هیچ می شود توجه داشته باشید که برخی ازغذاهای ذکر شده در بالا مثل آبجو گرچه منبع غنی از کروم هستند اما مصرف آن برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مضر است زیرا باعث تسریع تخریبها وعوارض حاصل از دیابت می شود.

آیا مکمل کرومیوم لازم است؟

همانطور که مطالعات مختلف نتیجه های مختلفی را نشان داده اند معلوم نیست که آیا مکمل های کرومیوم ضروری هستند یا خیر. انواع مختلف مکمل های کرومیوم از جمله نیکوپینات چند کرومیومی، پیکولینات کرومیوم و چندین نوع دیگر موجود است. همانطور که بزرگسالان روزانه مقدار کمی کرومیوم نیاز دارند کرومیوم مورد نیاز از غذا فراهم می شود. با این حال، مکمل های کرومیوم به عنوان کپسول یا قرص و همچنین به عنوان بخشی از مولتی ویتامین ها در دسترس هستند.
محققان تاکنون قادر به شناسایی یک نقش بیولوژیکی خاص کرومیوم در بدن نشده اند که در صورتی که مکمل های کرومیوم ضروری باشند مشکل وجود دارد. اکثر متخصصان تغذیه معتقدند که سالم تر است که کرومیوم را از مواد غذایی دریافت کنید و نه از طریق یک مکمل.

chromium kambood alaem gy - مواد غذایی حاوی کروم برای دریافت کروم مورد نیاز بدن
اداره ایمنی مواد غذایی اروپا در سال 2014 کرومیوم را از فهرست مواد مغذی ضروری حذف کرد. همچنین در اغلب موارد، مکمل های کرومیوم می توانند بسیار گران باشند که نقش تصمیم گیری در مصرف این مکمل ها را ایفا می کند.
هنگامی که در مقادیر متوسط مصرف می شوند سالم در نظر گرفته می شود. با این حال، هنگام مصرف بیش از حد کرومیوم می تواند منجر به عوارض جانبی مختلف و حتی سمیت شود. یک چیز خوب این است که مصرف بیش از حد کرومیوم بسیار کمیاب است زیرا این ماده معدنی در مقادیر بسیار کمی به سلولهای بدن انسان وارد می شود. بقیه کرومیوم از بدن خارج می شوند. در مواردی که مکمل های کرومیوم بیش از حد مصرف می شوند و آوردوز کرومیوم رخ می دهد این ماده معدنی وارد سلول می شود و منجر به آسیب DNA می شود. برای این دلیل، توصیه نمی شود مکمل های کرومیوم بیشتر از نسخه تجویز شود. بهترین چیز این است که کرومیوم مورد نیاز را از غذاهای غنی از کرومیوم دریافت کنید. و از هرگونه عوارض احتمالی یا مصرف بیش از حد اجتناب شود.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رژیم غذایی اینترنتی

 

دیدگاهتان را بنویسید