مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

1 11 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

اغلب زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS به دنبال غذاهایی هستند که نباید بخورند و کمتر سراغ غذاهایی که باید بخورند می روند. آیا تا به حال به مواد غذایی مفید در این نوع سندروم فکر کرده اید؟ آیا می دانید چه نوع مواد غذایی برای شما با این نوع بیماری مفید است. می توانید لیستی از آنها را تهیه کنید. ما به شما کمک می کنیم تا با مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک آشنا شوید، مواد غذایی که با آنها می توانید به جنگ با سندروم تخمدان پلی کیستیک بروید. این مواد غذایی عبارتند از:

مطلب مرتبط: رژیم غذایی برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

۱- خانواده توت ها

خانواده توت ها جز میوه هایی با بیشترین مقدار آنتی اکسیدان هستند و به دلیل وجود همین آنتی اکسیدانها در بسیاری از بیماری ها از جمله سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS موثر هستند. با گنجاندن انواعی از توتها به برنامه غذایی خود با سندروم تخمدان پلی کیستیک مبارزه نمایید و بر این نوع بیماری غلبه کنید.

6479 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۲- برگهای شلغم

برگهای سبز شلغم دارای کالری بسیار کمی بوده ولی حاوی ترکیبات مغذیی هستند که می تواند سبب کاهش وزن شده و همچنین به درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS کمک می کند ، این برگها حاوی ویتامین C و کلسیم می باشند ، کلسیم موجود در برگهای سبز شلغم به علت پایین بودن اسید اگزالات در این برگها ، می تواند سریع جذب بدن شود ؛ اسید اگزالات موجود در سایر سبزیجات مانع از جذب کلسیم موجود در آنها می شود .

turnip - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۳ – مغزها

همه ما می دانیم که مغزها سرشار از پروتئین و چربی های خوب هستند و از اثرات مفید آنها در بیماری های مختلف آگاه هستیم. اما جالب است بدانید که مغزها در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS نیز موثر هستند. بر طبق جدیدترین مقاله منتشر شده در مجله تغذیه اروپا زنانی که به مدت 6 هفته از مغزهایی نظیر گردو و بادام استفاده می کردند سطح کلسترول بد خونشان به طور معناداری کاهش پیدا کرد. همچنین سطح قند خونشان پایین آمد و حساسیت سلولهای آنها نسبت به انسولین افزایش پیدا کرد. از دیگر فواید مغزها ایجاد تعادل در سطح هورمونی بدن زنان مبتلا به این نوع سندروم می باشد.

agill - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۴ – قارچ

یکی از مواد غذایی مناسب برای افراد مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS ، قارچ ها می باشند . قارچ ها علاوه بر کم کالری بودن حاوی ویتامین های گروه B بویژه ویتامین B2 می باشند که برای عملکرد غده تیروئید و متابولیسم بدن ضروری می باشد و می تواند از افزایش وزن و چاقی جلوگیری کند . قارچ همچنین حاوی ویتامین B3 می باشد که می تواند سطح قند خون را در حالت تعادل نگه داشته و از نوسانات آن جلوگیری کند . قارچ را می توان به شکل خام و یا پخته مصرف نمود ، با افزودن کمی آب لیموترش می توانید از سیاه شدن قارچ ها به هنگام مصرف جلوگیری کرد .

41430 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۵ – ماهی

امگا 3 موجود در ماهی اثرات بسیار خوبی را در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS دارد. بر طبق جدیدترین نتایج مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه آمریکا، زنان مبتلا به این نوع سندروم که به مدت 6 هفته روزانه 1500 میلی گرم امگا 3 مصرف می کردند سطح هورمون های جنسی مردانه در این زنان کاهش پیدا کرد و حساسیت سلولهای این زنان نسبت به هورمون انسولین افزایش پیدا کرد. بنابراین از اثرات معجزه آسای ماهی های حاوی امگا 3 در بهبود بیماریتان غافل نشوید.

ed436b62 8bb9 41ef b3a1 0ae8f6cf5b92 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۶-  کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از مفیدترین مواد غذایی برای زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS می باشد . بروکلی علاوه بر کم کالری بودن کمتر از ۱% چربی دارد و از شاخص گلیسمیک (GI) پایینی برخوردار می باشد . کلم بروکلی منبع بسیار خوبی از کلسیم می باشد ؛ کلم بروکلی را می توان به شکل خام و یا بخار پز شده مصرف نمود ؛ به هنگام بخار پز نمودن توجه داشته باشید که ساقه کلم بروکلی دیرتر از گل های آن پخته می شود و بهتر است ساقه و گل ها را جدا کرده و گل ها را دیرتر بخار پز نماییم .

57528746 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۷-  اسفناج

اسفناج به دلیل داشتن فیبر فراوان و مواد مغذی نظیر اسید فولیک و آهن نقش موثری در سندروم تخمدان پلی کیستیک دارد و باعث بهبود باروری در زنان مبتلا به این نوع سندروم می شود. پس تنبلی نکنید از این نوع سبزی در سالاد های خود بیشتر استفاده کنید.

.jpg - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۸- جو

جو یکی از غلاتی است که در درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS بسیار مفید می باشد . جو نه تنها کالری کمی دارد بلکه از نظر شاخص گلیسمیک(GI) نیز بسیار پایین می باشد . غلاتی که شاخص گلیسمیک آنها بالا می باشد سریعاً در بدن شکسته و تجزیه شده و در نتیجه سبب افزایش ناگهانی سطح گلوکز خون می شوند و این امر به نوبه خود سبب تحریک غده پانکرآس در ترشح مقادیر زیادی انسولین می گردد . میزان معینی از انسولین برای بدن لازم و ضروری می باشد ، اما مقادیر بیش از اندازه انسولین می تواند منجر به بروز مقاومت در برابر انسولین و چاقی شود . این امر منجر به تشدید علایم ناشی از سندرم PCOS می گردد ؛ بنابراین مواد غذایی مانند جو که دارای (GI) پایین می باشد مدت زمان هضم آن ها در بدن طولانی تر بوده و افزایش سطح قند خون در بدن تدریجی می باشد نه ناگهانی و در نتیجه سطح انسولین خون نیز ناگهانی افزایش نمی یابد . مواد غذایی (GI) پایین سبب می شود که افراد برای مدت زمان طولانی تری احساس سیری نمایند زیرا انرژی حاصل از این نوع مواد غذایی به کندی و به تدریج در بدن آزاد می شود .

139410270431222616917524 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۹-  روغن زیتون

بهترین روغن برای زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک روغن زیتون است. این نوع روغن به دلیل داشتن اسیدهای چرب تک غیر اشباع عامل موثری در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک است.

زیتون زیتون کنسروی - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۰ -دارچین

دارچین دارای ترکیبات ویژه ای است که می تواند از افزایش ناگهانی انسولین و بروز مقاومت در برابر انسولین تا حد زیادی جلوگیری کرده و در نتیجه می تواند از بروز چاقی و سندرم PCOS نیز جلوگیری کند . استفاده از دارچین به میزان نصف قاشق چای خوری در روز ، می تواند از نوسانات سطح قند خون جلوگیری کرده و سبب کاهش احساس گرسنگی و ولع در خوردن مواد غذایی گردد . دارچین به علت دارا بودن ترکیبات خاص و با کاهش میزان سرعت خالی شدن معده از مواد غذایی به مدت طولانی تر در درون معده ، می تواند از افزایش ناگهانی قند خون که پس از خوردن مواد غذایی به وجود می آید ، جلوگیری کند.

1115865 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۱-  چای نعناع

بهتر است زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS هر روز چای نعناع مصرف نمایند. مصرف این نوع نوشیدنی باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون شده و از ریزش مو در این زنان جلوگیری می نماید. مصرف چای سبز نیز به زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک توصیه می شود زیرا چای سبز سبب بهبود متابولیسم در این افراد شده و به کنترل وزن آنها کمک می نماید و حساسیت سلولها نسبت به انسولین را افزایش می دهد و باعث کاهش کلسترول خون (کلسترول بد خون) در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود.

671117 882 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۲-  جوانه گندم

جوانه گندم یکی از مناسب ترین مواد غذایی برای سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS می باشد . جوانه گندم سرشار از ویتامین B6 (پیریدوکسین) می باشد و با مصرف یک فنجان جوانه گندم در روز می توان ۷۵% از نیاز بدن به این ویتامین را تأمین کرد . جوانه گندم همچنین منبع خوبی از سایر ویتامین های گروه B بوده و حاوی روی (Zinc) نیز می باشد و از طرفی حاوی منیزیم فراوانی می باشد . جوانه گندم را به طرق مختلف می توان استفاده کرد ، در انواع سالادها ، در تهیه نان و یا در سوپ ها و آش ها و …می توان از آن استفاده کرد . نگهداری طولانی مدت جوانه گندم سبب فساد و ترشیدگی آن می شود زیرا جوانه گندم حاوی چربی های غیر اشباع می باشد . برای نگهداری جوانه گندم آنرا درون ظرف در بسته و در محیط خنک و خشک قرار دهید که به دور از تابش نور خورشید باشد .

7147943 361 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۳- تخم آفتابگردان

تخمه آفتابگردان اگرچه دارای کالری زیاد می باشد اما با مصرف آن در حد اعتدال می توان از مزایای فراوان آن در جهت سلامتی استفاده کرد . تخمه افتابگردان حاوی ترکیبات مغذی فراوانی است که می توان در کاهش علائم ناشی از سندرم PCOS مؤثر باشد . تخمه آفتابگردان حاوی ویتامین B2 (ریبوفلاوین) و ویتامین B6 (پیریدوکسین) می باشد که هر دوی این ویتامین ها در کاهش علائم ناشی از سندرم PCOS مؤثرند . مصرف یک فنجان تخمه آفتابگردان در روز می تواند ۳۱% از نیاز بدن به این ویتامین B6 را برآورده کند . تخمه آفتابگردان ، علاوه بر ویتامین های گروه B حاوی روی (Zinc) و منیزیم نیز می باشد که هر دوی این مواد معدنی در کاهش سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS مؤثرند .

153572197 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۴- کلم

کلم یکی از بهترین منابع گیاهی است که حاوی کلسیم ، انواع ویتامین ها و انواع مواد معدنی می باشد ، کلسیم دارای نقش اساسی در تشکیل تخمک و همچنین رشد فولیکول موجود در تخمدانها می باشد .کلم را به شکل خام در انواع سالادها مصرف کرده می توان برگهای کلم را تفت داده و در کنار غذا همراه با کمی پیاز خرد شده و سیر له شده و کمی روغن زیتون آنرا مصرف کرد .

Cabbages - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۵- سینه مرغ

اگر نگران افزایش وزن و یا سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS می باشید ، سینه مرغ یکی از گزینه های مناسب مواد غذایی می باشد . سینه مرغ حاوی پروتئین فراوان و چربی و کربوهیدرات کم می باشد . سینه مرغ همچنین حاوی ویتامین های گروه B مانند ویتامین B3 و B6 می باشد . ویتامین B3 ، بویژه در افرادی که بر اثر بروز مقاومت بدن در برابر انسولین سایز دور کمر آنها در حال افزایش می باشد ، مناسب است . ویتامین B6 نیز دارای نقش اساسی در جلوگیری از اختلالات هورمونی بوده و در باروری نیز مؤثر است ، از طرفی وجود ویتامین B6 برای جذب روی در روده لازم است .

201671515247524620a - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۶- دانه های کنجد

دانه کنجد حاوی ترکیبات مغذی فراوانی است که در کاهش علائم سندرم PCOS مؤثر است . این دانه های بسیار کوچک منبع بزرگی از ویتامین B6 می باشد ، مصرف نصف فنجان دانه کنجد می تواند تا حد زیادی نیاز بدن به ویتامین B6 را تأمین کند . علاوه بر این ، کنجد حاوی منیزیم ، اسیدهای چرب سالم و یک منبع گیاهی مناسب برای تأمین کلسیم بدن می باشد . دانه کنجد همچنین حاوی روی (Zinc) نیز می باشد ، می توان از دانه کنجد در تهیه انواع سالاد و یا سایر غذاها استفاده کرد .

57617 - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۷- ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان حاوی ترکیبات ویژه ای است که می تواند تستوسترون موجود در پلاسمای خون را بطور چشمگیری کاهش دهد و در نتیجه در کاهش برخی علائم ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS مانند بروز آکنه و رویش موهای زائد مؤثر است . محققان دریافتند ترکیبات ویژه موجود در ریشه شیرین بیان (گلیسیوهیزین) می تواند سبب کاهش و یا توقف فعالیت آنزیم تولید کننده تستوسترون گردد . البته لازم به یادآوری است که مصرف مداوم و بیش از اندازه شیرین بیان می تواند سبب بروز فشار خون ، سر درد ، مشکلات قلبی ، کمبود پتاسیم و ورم شود .

regaliz mgg2sip9p9ie00v1v6jzj78khmw8t2ngtugac2besk - مواد غذایی مفید در سندروم تخمدان پلی کیستیک PCOS

۱۸- ماهی تن

ماهی تن ، یکی از مناسب ترین مواد غذایی برای زنانی است که دچار افزایش وزن بوده و می خواهند با کاهش وزن خود با علائم ناشی از تخمدان پلی کیستیک نیز مبارزه کنند . هر قوطی کنسرو ماهی تن ، حاوی ۳۳ گرم پروتئین می باشد . مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین سبب می شود که بدن کالری بیشتری بسوزاند تا بتواند این مواد غذایی پروتئین دار را به خوبی هضم و جذب کند . علاوه بر این ، ماهی تن حاوی ویتامین های گروه B و همچنین ویتامین D می باشد که هر دو در کاهش سندرم PCOS مؤثرند . لازم به یادآوری است که نباید در مصرف ماهی تن زیاده روی کرد زیرا مصرف زیاد آن می تواند سبب بروز مسمومیت (به سبب وجود جیوه) شود . از طرفی زنان باردار و مادران شیرده و یا زنانی که قصد باردار شدن دارند نباید در مصرف آن زیاده روی کنند .

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاوره رژیم غذایی آنلاین

 

دیدگاهتان را بنویسید