موارد مصرف زنجبیل

موارد مصرف زنجبیل؛ زنجبیل گیاهی با ساقه سبز و گلهای سبز مایل به زرد می باشد. پودر زنجبیل از ریشه این گیاه تهیه می شود و در نقاط گرمسیری قاره آسیا اعم از چین، ژاپن و هند می روید اما درحال حاضر این گیاه در نقاطی از امریکای جنوبی و افریقا نیز روییده می شود. از این گیاه در خاورمیانه به عنوان دارو و در پخت مواد غذایی استفاده می شود.

معروفترین زنجبیل ها: زنجبیل افریقایی، زنجبیل سیاه، زنجبیل هندی و زنجبیل جامائیکا

 

موارد مصرف زنجبیل

از زنجبیل معمولا برای درمان انواع مشکلات گوارشی از جمله امراض حرکتی، تهوع، کولیک، دل درد، نفخ معده، اسهال، سندروم روده تحریک پذیر یا IBS، تهوع ناشی از مصرف داروهای سرطان، تهوع ناشی از داروهای ایدز، استفراغ بعد از عمل جراحی و بی اشتهایی استفاده می شود. به علاوه از این گیاه برای تسکین درد آرتروز روماتوئید (RA)، استئوآرتریت، درد قاعدگی، عفونت ریه، سرفه، مشکلات تنفسی و ریوی، میگرن، برونشیت و دیابت استفاده می شود و گاهی اوقات این گیاه برای تسکین درد سینه، درد کمر و دل درد، قطع مصرف داروهایی بنام SSRI( بازدارنده بازجذب سرتونین)، آنورکسیا و برای افزایش شیر مادر و تعریق استفاده می شود. زنجبیل برای درمان وبا، خونریزی، اسهال خونی و عفونی، مالاریا، بیضه ملتهب، گزش مار سمی و دندان درد مفید است.

برخی با ریختن آب تازه زنجبیل روی پوست از آن برای درمان سوختگی استفاده می کنند. روغن زنجبیل برای تسکین درد ناشی از سوختگی پوست استفاده می شود و از عصاره این گیاه برای جلوگیری از گزش حشرات نیز بکار می رود.

از گیاه زنجبیل به عنوان طعم دهنده در مواد غذایی و آشامیدنی ها استفاده می شود. به علاوه از این گیاه در تولید صابون و لوازم آرایش نیز استفاده می شود.

گیاه زنجبیل یک گیاه ملین، ضد نفخ و آنتی اسید است.     

 

زنجبیل حاوی مواد شیمیایی است که می تواند تهوع و التهاب را کاهش دهد. این مواد شیمیایی عمدتا در معده و روده وجود دارند اما وجود آنها در سیستم مغز و اعصاب نیز به کاهش تهوع کمک می کند.

 

 

موارد مصرف زنجبیل

آشنایی با موارد مصرف زنجبیل:

 • تهوع و استفراغ مصرف داروها: زنجبیل میزان تهوع و استفراغ ناشی از مصرف داروهای ایدز/ اچ.آی.وی را کاهش میدهد. مصرف روزانه گیاه زنجبیل 30 دقیقه قبل از مصرف دارو به مدت 14 روز می تواند میزان تهوع و استفراغ را در بیماران کاهش دهد.

 • قاعدگی دردناک: مصرف 500 تا 2000 میلی گرم زنجبیل طی 3 تا 4 روز اول سیکل قاعدگی میزان درد قاعدگی را کاهش می دهد. مصرف 3  دوز 500میلی گرمی یا 4 دوز 250 میلی گرمی در موارد خاص توصیه می شود. این دوزها به برخی افراد در 3 روز اول قاعدگی داده می شود. مصرف عصاره زنجبیل به اندازه داروهای ایبوپروفن یا مفنامیک اسید مفید است.

 • تهوع در دوران بارداری: مصرف زنجبیل می تواند میزان تهوع و استفراغ زنان باردار را کاهش دهد. البته مصرف هرنوع گیاه یا داروی ضد تهوع باید زیرنظر پزشک انجام شود. 
 • استئوآرتریت: مصرف زنجبیل می تواند دردهای استخوانی ناشی از پوکی استخوان را کمتر کند. طبق تحقیقات انجام شده، مصرف 4 دوز 250 میلی گرمی عصاره زنجبیل می تواند درد آرتروز زانو را کمتر کند.  به علاوه استفاده از ترکیب زنجبیل با آلپینیا می تواند درد پاها را در هنگام ایستادن و بعد از راه رفتن کمتر کند. همچنین طبق مطالعات انجام شده، مصرف 2 دوز 500 میلی گرمی عصاره زنجبیل به اندازه مصرف 3 دوز 400 میلی گرمی ایبوپروفن برای درد لگن و زانو مفید است. همچنین ترکیب عصاره زنجبیل با گلوکوزامین به اندازه داروی ضدالتهاب و شل کننده عضله دیکلوفناک و گلوکوزامین سولفات مفید می باشد. ماساژ درمانی با ترکیب روغن زنجبیل و پرتغال می تواند درد زانو را کاهش دهد.
 •  تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی: مصرف 1 تا 1.5 گرم زنجبیل یک ساعت قبل از عمل جراحی می تواند میزان تهوع و استفراغ طی 24 ساعت اول بعد از جراحی را کاهش دهد. زنجبیل گیاهی است که می تواند میزان تهوع و استفراغ را تا 38 درصد کاهش دهد. بنابراین به بیماران توصیه می شود که روغن زنجبیل را  قبل از جراحی برای کاهش تهوع و استفراغ بعد از جراحی استفاده کنند. مصرف گیاه زنجبیل به منظور کاهش تهوع و استفراغ عوارض جانبی ندارد.
 • سرگیجه: مصرف زنجبیل برای کمتر شدن سرگیجه مفید است.

 

موارد زیر جزء موارد مصرف زنجبیل نمی باشد.

 • کم شدن درد عضله ناشی از ورزش

 • پیشگیری از تهوع و امراض مربوط به ماشین زدگی. البته تجربه افراد در مصرف زنجبیل متفاوت است به گونه ای که برخی معتقدند زنجبیل موثرتر از داروی دیمن هیدرینات است.

 • زایمان زودرس

 • بهبود بعد از جراحی

 • کاهش وزن، کاهش توده چربی، دور کمر و دور باسن

 • گزش حشرات: استفاده از زنجبیل یا مالیدن آن روی پوست تاثیری بر کم شدن خارش پوست ناشی از گزش حشرات و پشه ندارد.

 

موارد مصرف زنجبیل در بیماری ها

زنجبیل در چه بیماری هایی قابل مصرف است؟ موارد مصرف زنجبیل

چای-زنجبیل-673x400.jpg

 • اثر زنجبیل در نقص سیستم تنفسی:

برخی بیماران مبتلا به آسم و مشکلات تنفسی و ریوی، مصرف زنجبیل را در کاهش دفعات استفاده از اسپری مفید دانسته اند.

 • زنجبیل برای جلوگیری تهوع ناشی از شیمی درمانی:

تجارب درمورد تاثیر عصاره زنجبیل بر تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی متفاوت است. برخی بیماران سرطانی، مصرف عصاره زنجبیل به همراه داروهای ضد تهوع را در کاهش میزان تهوع ناشی از شیمی درمانی مفید و موثر می دانند.  

 • زنجبیل و دیابت:

برخی بیماران دیابتی مصرف زنجبیل به مدت 8 هفته را برای کاهش سطح انسولین خون و برخی دیگر مصرف این گیاه را برای کاهش سطح قند خون مفید دانستند. البته تاثیر این گیاه به مدت زمان مصرف نیز بستگی دارد. 

 • مصرف زنجبیل و اثر آن بر سوء هاضمه:

مصرف 1.2 گرم پودر زنجبیل یک ساعت قبل از خوردن غذا می تواند سرعت تخلیه مواد غذایی از معده را افزایش دهد.  

 • کاهش علائم خماری با زنجبیل :

استفاده از زنجبیل قبل از نوشیدن مشروب می تواند علایم خماری از جمله تهوع، استفراغ و اسهال را کمتر کند.  

 • زنجبیل موثر در کاهش سطح کلسترول:

مصرف 1 گرم زنجبیل روزی 3 بار به مدت 45 روز می تواند سطح تری گلیسیرید و کلسترول را در افراد کاهش دهد.

 • کاهش سندروم روده تحریک پذیر یا IBS با زنجبیل:

برخی بیماران معتقدند که مصرف زنجبیل روزی 3 بار به مدت 8 هفته به اندازه داروی mevebrine در کاهش علایم سندروم موثر است. 

 • زنجبیل کاهنده درد مفصل و آرتریت روماتوئید:

مصرف زنجبیل به مدت 8 هفته درد مفصل را تا 37 درصد کاهش می دهد.

مصرف زنجبیل برای کاهش درد مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید مفید است.

 • اثر زنجبیل بر کنترل شدت میگرن:

مصرف زنجبیل می تواند طول و شدت درد میگرن را کمتر کند.

 • کاهش اشکال در بلعیدن با مصرف زنجبیل:

مصرف زنجبیل می تواند اشکال در بلعیدن افرادی که دچار سکته شده اند را کمتر کند.

البته تاثیر مصرف زنجبیل بر آنورکسیا، عفونت روده، طاسی، خونریزی، سرماخوردگی، داروی SSRI، آنفلوآنزا، بی اشتهایی، دندان درد و سایر امراض اثبات نشده است.

 

عوارض جانبی مصرف زنجبیل:

اگر زنجبیل به صورت خوراکی مصرف شود، تاثیر بهتر و مطمئن تری دارد. اثرات و عوارض مصرف این گیاه خفیف و ملایم بوده و شامل سوزش معده، اسهال و معده درد می باشد. برخی زنان با مصرف زنجبیل دچار خونریزی شدید قاعدگی می شوند.

زنجبیل در کوتاه مدت برای پوست نیز مفید است اما گاهی موجب خارش می شود

 

احتیاط در مصرف زنجبیل: 

موارد مصرف زنجبیل و نیاز به احتیاط در مصرف آن

hp-caution-icon.png

 • نوجوانان: مصرف زنجبیل به مدت 4 روز قبل از شروع قاعدگی برای دختران نوجوان مفید است.
 • زنان باردار: درمورد تاثیر زنجبیل در طول بارداری بحث های زیادی مطرح است. طبق برخی تجارب، زنجبیل بر هورمون های جنسی تاثیر گذاشته و یا خطر سقط را افزایش میدهد. برخی مطالعات نشان دادند که زنجبیل برای رفع تهوع دوران بارداری مفید است اما تجارب در مورد تاثیر زنجبیل بر خطر زایمان زودرس یا کاهش وزن نوزاد و یا شدت خونریزی متفاوت است.  از همین رو توصیه می شود که زنان باردار قبل از مصرف هرگونه گیاه یا دارو با پزشک مشورت کنند.
 • شیردهی: شواهد و اطلاعات دقیق و معتبری در مورد تاثیر مصرف زنجبیل بر شیردهی وجود ندارد.
 • خونریزی: مصرف زنجبیل ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد.
 • دیابت: مصرف زنجبیل می تواند موجب افزایش سطح انسولین یا  کاهش سطح قند خون شود. بنابراین به بیماران دیابتی توصیه می شود که در مصرف زنجبیل با پزشک مشورت کنند.

 

موارد مصرف زنجبیل آیا زنجبیل با داروی خاصی تداخل مصرف دارد؟

darookhaneh-farsi-app-review-panevesht.jpg

1- داروهای رقیق کننده خون ( داروهای ضدانعقاد خون):

زنجبیل سرعت لخته شدن خون را کند می کند اما مصرف این گیاه با داروهای ضدانعقادخون ممکن است شانس خونریزی و لخته شدن خون را افزایش دهد. برخی داروهای ضد انعقاد خون شامل آسپرین، دیکلوفناک، کلوپیدوگرل، ایبوپروفن، ناپروکسن، دلتاپرین، انوکساپرین، هپارین، وارفارین و فنوپروکمون می باشند. بنابراین به بیماران توصیه می شود که غلظت خونشان را مرتبا چک کنند و درصورت لزوم و تحت نظرپزشک، دوز دارو را تغییر دهند. 

 

2- -داروهای دیابتی:

زنجبیل سطح قندخون را کاهش میدهد. داروهای دیابتی نیز برای پایین آوردن سطح قندخون استفاده می شوند اما مصرف زنجبیل با داروهای دیابتی موجب افت شدید قندخون می شود. بنابراین به بیماران توصیه می شود که سطح قندخون خود را مرتب چک کنند. برخی داروهای دیابتی شامل گلیمپرید، گلیبورید، انسولین، پیوگلیتازون، روزیگلیتازون، کلورپروپامید، گلیپیزید، تولبوتامید می باشند.

 

3- داروهای فشارخون (مسدودکننده کانال کلسیمی):

زنجبیل فشارخون را در بیماران فشارخون و قلبی کاهش میدهد اما مصرف زنجبیل با داروهای فشارخون موجب افت شدید فشارخون و یا بی نظمی تپش قلب می شود. برخی داروهای فشارخون و قلبی شامل نیفدیپین، وراپامیل، دیلیتازم، ایزرادیپین، فلودیپین، آملودیپین می باشند.

 

 موارد مصرف زنجبیل با میزان مصرفی آن

 • مصرف 2 دوز  1 گرمی زنجبیل 30 دقیقه قبل از مصرف داروهای ایدز به مدت 14 روز برای رفع تهوع و استفراغ ناشی از داروهای ایدز

 • مصرف 4 دوز 250 میلی گرمی عصاره زنجبیل به مدت 3 روز از شروع دوره قاعدگی برای کم شدن دردهای قاعدگی. همچنین مصرف 3 دوز 1500 میلی گرمی پودر زنجبیل به  مدت 2 روز قبل از قاعدگی و ادامه آن در 3 روز اول قاعدگی

 • تهوع بارداری: مصرف 2 تا 4 دوز 500 تا 2500 میلی گرمی زنجبیل به مدت 3 روز تا 3 هفته 

 • استئوآرتریت: مصرف 170 میلی گرم زنجبیل روزی 3 بار، مصرف یک دوز 225 میلی گرمی از زنجبیل با آلپینا روزی 2 بار، مصرف دوز 250میلی گرمی زنجبیل روزی 4 بار، مصرف 340میلی گرم زنجبیل به همراه 1000میلی گرم گلوکوزامین به مدت 4 هفته

 • تهوع و استفراغ بعد از جراحی: مصرف 1 تا 2 گرم پودر زنجبیل 30 تا 60 دقیقه قبل از بیهوشی، مصرف 1 گرم زنجبیل 2 ساعت بعد از جراحی

 • سرگیجه: مصرف 1 گرم پودر زنجبیل یک ساعت قبل از سرگیجه

 • استئوآرتریت: مصرف 4دوز ژل حاوی زنجبیل به مدت 6 هفته

 • استفاده از اسپری حاوی زنجبیل 3 بار بعد از جراحی

گردآورنده: زهرا محبی

دیدگاهتان را بنویسید