مکمل های غذایی برای تقویت سیستم ایمنی

۵- قارچ های دارویی

قارچ های دارویی از زمان بقراط برای مصارف گوناگون پزشکی مورد استفاده قرار میگرفته اند، بسیاری از قارچ های دارویی برای اهمیت آنها در افزایش قدرت سیستم ایمنی مورد بررسی قرار گرفته اند.
بیشتر از ۲۷۰ نوع قارچ دارویی وجود دارد که در افزایش قدرت سیستم ایمنی نقش دارند، برخی مطالعات بیان میکنند که مصرف برخی از این قارچ های دارویی میتواند به افزایش قدرت سیستم ایمنی برای مقابله با عفونت های تنفسی و بیماری های ریوی کمک کند. به طور مثال در مطالعه که بر روی بیماران مبتلا به سل صورت گرفت مشاهده شد استفاده از قارچ کوردیسپس باعث کاهش قابل توجه باکتری ها در ریه شد.
قارچ دم بوقلمون نوع دیگری از قارچ ها است که تاثیر بسیار زیادی بر روی افزایش قدرت سیستم ایمنی دارد. این قارچ در افزایش قدرت بدن برای مقابله با سرطان ها هم نقش ویژه ای دارد.
انواع دیگری از قارچ های دارویی وجود دارند که میتوانند به افزایش سلامت شما کمک کنند و شما میتوانید آنها را به صورت مکمل و یا به صورت دم کرده استفاده کنید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

۶-۱۵ سایر مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی

علاوه بر مکمل هایی که در بالا گفته شد برخی از مکمل ها و گیاهان دارویی دیگر هم میتوانند در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شما نقش داشته باشند. از جمله موارد زیر:

آستراگالوس یا گون: یک گیاه دارویی است که در طب سنتی چین مورد استفاده قرار میگرفته است، در مطالعات بر روی حیوان ها دیده شده که باعث افزایش پاسخ های ایمنی بدن آنها میشود.
سلنیم: یک ماده معدنی است که برای عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن ضروری به شمار میرود، در مطالعات بر روی حیوان های دیده شد که مصرف مکمل سلنیم باعث افزایش مقاومت بدن بخصوص در برابر عفونت های ویروسی آنفولانزا از جمله H۱N۱ میشود.
سیر: سیر دارای قدرت فوق العاده آنتی ویروسی و ضد التهابی است، در مطالعاتی که روی سیر و سیستم ایمنی حیوان ها صورت گرفت دیده شد که مصرف سیر با افزایش قدرت سلول های سفید خونی در مقابله با بیماری ها عفونی همراه است، با این حال مطالعات انسانی کمی بر روی سیر صورت گرفته و نیاز به مطالعات بیشتری بر روی آن است.
آندروگرافیس: گیاهی است دارای ترکیبی به نام آندروگرافولید که خاصیت ضد ویروسی دارد و میتواند برای عفونت های ویروسی از جمله آنفولانزا نوع A کمک کننده باشد.
شیرین بیان: شیرین بیان دارای ترکیبات زیادی است که میتوانند به بدن برای مقابله با ویروس ها کمک کنند، بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته عصاره شیرین بیان میتواند برای کمک به درمان بیماری های حاد تنفسی مثل کرونا مفید واقع شود.
پلاگرونیوم: در برخی از مطالعات دیده شده که مصرف عصاره این گیاه میتواند به درمان عفونت های تنفسی رایج مثل سرماخوردگی، برونشیت کمک کننده باشد، البته نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه میباشد.
ویتامین های گروه ب (ب کمپلکس): ویتامین های گروه ب و بخصوص ویتامین ب ۶ و ب ۱۲ نقش مهمی در عملکرد صحیح سلول های ایمنی بدن دارند، با این حال بسیاری از افراد دچار کمبود این ویتامین ها هستند که باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی آنها میشود.
کورکومین: کورکومین ماده اصلی و موثر زردچوبه است و دارای خاصیت ضد التهابی بسیار زیاد است و باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی شما میگردد.
اکیناسه: خانواده بزرگی از گیاهان هستند که برخی از آنها در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نقش دارند، برخی از آنها به طور اختصاصی خواص ضد ویروسی دارند و بدن را در برابر ویروس هایی چون راینو ویروس حمایت میکنند.
پروپولیس: یک ماده مقوی است که توسط زنبور های عسل برای درزگیری کندو ها تولید میشود، دارای خاصیت فراوان برای تقویت سیستم ایمنی است و میتواند در برابر عفونت های ویروسی به بدن کمک کند. با این حال مطالعات بیشتری بر روی انسان ها مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید