می‌دانید چای ماچا چیست و چه خواصی دارد؟ طرز تهیه چای ماچا

می‌دانید چای ماچا چیست و چه خواصی دارد؟ طرز تهیه چای ماچا

چای ماچا یک نوشیدنی جدید است که به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده است. بسیاری از افراد تصور می کنند که چای ماچا همان چای سبز است اما اینگونه نیست و مواد تشکیل دهنده این چای با چای سبز تفاوت دارد. چای ماچا نسبت به چای سبز کافئین بیشتری دارد که همین امر موجب شده که خاصیت آن نسبت دیگر نوشیدنی‌ها افزایش پیدا کند. 
چای ماچا خواص بسیار زیادی دارد اما بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که در برخی مکمل‌ها این چای وجود دارد اما FDA وجود چای ماچا را در مکمل‌ها را تایید نمی‌کند بنابراین به غیر از مصرف چای ماچای اصل به سراغ هیچ گونه مکملی با این عنوان نروید.
در ادامه این مقاله شما را با چای ماچا و فواید آن بیشتر آشنا می‌کنیم.

چای ماچا
خواص چای ماچا

رژ لب ترندیت رژ لب ترندیت ست بلوز شلوار زنانه ست بلوز شلوار زنانه

چای ماچا چیست؟

چای ماچا یک نوع چای سبز است که با شیوه‌های متفاوتی فرآوری و برداشت می‌شود. این نوشیدنی از سال‌ها پیش در کشورهای آسیایی برای از بین بردن بیماری‌ها و تقویت انرژی مصرف می‌شد.
درخت این چای در تمام طول زمستان به خواب زمستانی می‌رود اما با فرا رسیدن فصل بهار از خواب زمستانی بیدار شده و با عمل فتوسنتز چای خوش طعمی در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد.

برای برداشت چای ماچا ابتدا گیاه چای ماچا را از ۴ هفته قبل از برداشت با سایبان‌های چوبی می‌پوشانند تا نور آفتاب به آنها نتابد و برگ‌های آن به طور طبیعی در سایه رشد کند. بعد از گذشت این مدت برگ‌ها را از ساقه جدا می‌کنند و بعد این برگ‌ها را با انجام فرآیندی به یک پودر نرم تبدیل می‌کنند. این فرآیند برداشت موجب می‌شود که چای ماچا نسبت به دیگر نوشیدنی‌ها از فواید بیشتری برخوردار باشد. از ویژگی‌های این چای می‌توان به کافئین بالا، آمینو اسید، تیانین و کلروفیل اشاره کرد. 
چای ماچا علاوه بر بو و رنگ خاصی که دارد برای از بین بردن چربی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، همین امر موجب شده که این چای یکی از محبوب‌ترین چای ها در آسیا و چین شود.

چای ماچا در دو نوع نازک و ضخیم وجود دارد. نوع نازک آن برای مصارف روزانه و نوع ضخیم آن که فواید کمتری دارد و با قیمت پایین‌تری هم می‌توان خریداری کرد برای تولید شیرینی جات مانند بستنی و ماکارونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شما به طور روزانه یک لیوان چای ماچا مصرف کنید تا چندین ساعت بدن شما پر انرژی می‌ماند. شما این چای را می‌توانید به صورت گرم یا سرد بدون از دست رفتن خواص چای تهیه کنید و آن را بنوشید.

 ماچا چیست
چای ماچا چیست؟

خواص چای ماچا

1. آنتی اکسیدان فراوان
چای ماچا سرشار از کاتچین است. این کاتچین‌ها که آنتی اکسیدان‌های طبیعی هستند. موجب تثبیت رادیکال‌های آزاد مضر می‌شوند. رادیکال‌های آزاد به طور کلی موجب بروز بیماری‌های مزمن و آسیب‌های سلولی می‌شوند. 
در اینجا باید به شما بگوییم که چای ماچا بیشتر از هر نوع چای دیگری مانند چای سبز آنتی اکسیدان دارد. طبق تحقیقات انجام گرفته تعداد کاتچین‌های موجود در چای ماچا از انواع نوشیدنی‌های دیگر بیشتر است.
در یک تحقیقی که بر روی موش‌ها انجام گرفت، هنگامی که به آن‌ها مکمل‌های چای ماچا می‌دادند رادیکال‌های آزاد موجود در بدن‌شان کمتر شده و فعالیت‌های آنتی اکسیدانی‌شان بهبود پیدا کردند.
هنگامی که شما به رژیم غذایی خود چای ماچا را  اضافه می‌کنید در واقع میزان آنتی اکسیدانی که به بدن‌تان می‌رسد افزایش پیدا می‌کند، همین امر از بروز آسیب‌های سلولی و بیماری‌های مزمن جلوگیری می‌کند.

2. چای ماچا کمک‌تان می‌کند بیدار بمانید
همانطور که متوجه شدید چای ماچا سه برابر چای سبز کافئین دارد. این مقدار تقریبا برابر با یک فنجان قهوه است. بنابراین اگر قصد دارید که چای ماچا را قبل از خواب مصرف کنید باید بدانید که باعث می‌شود خواب‌تان نگیرید.
البته در تحقیقاتی که متخصصین انجام داده‌اند گفته شده است که مصرف روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین موجب می‌شود که حافظه تقویت شود، انرژی افزایش پیدا کند و سرعت کاهش شناختی نیز کمتر شود.
اگر شما می‌توانید کافئین مصرف کنید بهترین گزینه برای شما چای ماچا است زیرا خواص بسیار زیادی نسبت به دیگر نوشیدنی‌ها دارد.

خواص چای ماچا
بیدار ماندن با چای ماچا

3. محافظت از کبد با چای ماچا
از دیگر خواص چای ماچا می‌توان به محافظت از کبد اشاره کرد. با توجه به اینکه کبد نقش مهمی در سم‌زدایی، سلامتی بدن و اثر بخشی داروها دارد باید به سلامتی کبد خود اهمیت دهید. چای ماچا موجب تقویت کبد و افزایش سلامتی آن می‌شود. 
طی مطالعه‌ای که به مدت شانزده هفته بر روی موش‌های دیابتی انجام گرفت نشان داده شد که چای ماچا می تواند از بروز آسیب در کلیه و کبد جلوگیری کند. در یک مطالعه دیگر که بر روی ۸۰ نفر که کبد چرب غیر الکلی داشتند انجام گرفت در طی 90 روز به هر یک از افراد ۵۰۰ میلی گرم چای سبز (ماچا) دادند. پس از گذشت ۱۲ هفته متوجه شدند که عصاره‌های آن، آنزیم‌های کبد را کاهش داده که این امر نشان دهنده افزایش سلامت کبد است زیرا اگر سطح این آنزیم‌ها افزایش پیدا کند کبد آسیب می‌بیند.
البته برای تاثیرات چای ماچا بر روی انسان تحقیقات بیشتری باید انجام گیرد زیرا تحقیقاتی که تا به حال انجام شده است تنها  اثرهای چای سبز را بر روی حیوانات بررسی کرده‌اند.

4. چای ماچا برای لاغری
همانطور که گفته شد چای ماچا سرشار از کاتچین است. این کاتچین ها که نوعی آنتی اکسیدان هستند با نام EGCg شناخته میشوند. باید بدانید که چای ماچا 3 برابر چای سبز آنتی اکسیدان دارد، همین امر موجب شده که چای ماچا چربی سوز تر از چای سبز باشد.
در یک تحقیق مردان سالم ژاپنی را به دو دسته تقسیم بندی کردند و تمرککز این تحقیق را  بر روی چربی بدن آن هاگذاشتند. ابتدا به مدت دو هفته این مردان تغذیه سالم انجام دادند و بعد به دو دسته با وزن یکسان تقسیم بندی شدند. به یک گروه از آن ها یک بطری چای ماچا که حاوی ۶۹۰ میلی‌گرم کاتچین داده شد و به گروه دیگر یک بطری چای سبز حاوی ۲۲ میلی گرم کاتچین بود دادند. پس از گذشت مدت زمانی ثابت شد که افرادی که نوشیدنی با کاتچین بیشتر مصرف کرده بودند حجم چربی بدن، چربی دور کمر، شاخص توده بدنی و ناحیه چربی زیر پوست آن ها به مقدار زیادی کاهش پیدا کرده است. با توجه به این تحقیق می‌توان گفت که چای ماچا نسبت به چای سبز می تواند موجب کاهش وزن بیشتر و رسیدن به تناسب اندام در افراد شود.
همچنین چای ماچا در هنگام ورزش می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد و موجب چربی سوزی بیشتری نیز شود.

چای ماچا برای لاغری
چای ماچا برای لاغری

5. چای ماچا و جلوگیری از بروز سرطان
چای ماچا با توجه به فوایدی که دارد می‌تواند سلامت بدن را افزایش دهد. طی تحقیقات انجام گرفته بر روی حیوانات نشان داده شده است که این ترکیبات می‌توانند از بروز سرطان جلوگیری کنند.
در طی تحقیقات انجام گرفته بر روی عصاره چای سبز نشان داده شده است که سرعت رشد سلول‌های سرطانی و اندازه تومور در موش‌ها کاهش پیدا کرده است. در طی این تحقیقات می‌توان گفت که اپی گالو کاتشین (نوعی ترکیب شیمیایی مفید) که نوعی کاتچین است می‌تواند از بروز سرطان جلوگیری کند. در طی یک مطالعه دیگر نشان داده شده است که اپی گالو کاتشین موجود در چای ماچا می‌تواند سلول‌های سرطان پروستات را از بین ببرد. 
به جز این تحقیقات در مطالعات دیگری هم که بر روی  اپی گالو کاتشین انجام گرفت نشانه داده شده است که این ماده می‌تواند تاثیر موثری بر روی سرطان ریه، سرطان پوست و سرطان کبد بگذارد. البته باید بدانید که تمامی تحقیقات تنها بر روی حیوانات انجام گرفته شده است بنابراین برای رسیدن به نتایج دقیق‌تر باید این تحقیقات بر روی انسان انجام شود.

6. چای ماچا و جلوگیری از پیری
کاتچین موجود در چای ماچا علاوه بر تقویت سوخت و ساز بدن، با از بین بردن رادیکال‌های آزاد در سلول‌ها می‌تواند از آسیب‌های پوستی نیز جلوگیری کند. البته در کنار این چای باید از پوست خود به طور کامل محافظت کنید.

خواص چای ماچا
جلوگیری از پیری با چای ماچا

7. چای ماچا و محافظت از قلب
از دیگر خواص چای ماچا می‌توان به محافظت از قلب اشاره کرد. همانطور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ و میر، بیماری‌های قلبی است. همچنین طی مطالعات انجام گرفته نشان داده شده که تقریبا یک سوم مرگ و میرهای افراد بالای 35 سال به دلیل بروز بیماری‌های قلبی اتفاق می‌افتد. در تحقیقات انجام گرفته نشان داده شده است نوشیدن چای ماچا موجب سلامتی و تقویت قلب می‌شود.
همچنین در طی این تحقیقات به این نتیجه رسیدند که چای ماچا موجب کاهش سطح کلسترول، ال دی ال، تری گلیسیرید و سطح کلی کلسترول خون می‌شود. همچنین گفته شده است که این ماده برای جلوگیری اکسیداسیون کلسترول ال دی ال هم بسیار مفید است و می‌تواند از بروز بیماری قلبی جلوگیری کند. در طی مطالعات دیگری هم که انجام گرفته نشان داده شده که چای ماچا علاوه بر کاهش خطر بروز بیماری قلبی می‌تواند از سکته قلبی نیز جلوگیری کند.

8. چای ماچا و تقویت سوخت و ساز بدن
در روند تحقیقاتی که انجام گرفته شده نشان داده شده است اگر افراد به طور روزانه حداقل چهار فنجان چای ماچا مصرف کنند سرعت سوخت و ساز بدن‌شان افزایش پیدا می‌کند. محققان بر این باورند که کاتچین موجود در چای ماچا که حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است قابلیت این را دارد که مقدار سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. البته اگر قصد دارید نتایج این نوشیدنی را مشاهده کنید باید روزانه حداقل 4 فنجان از آن را بنوشید. علاوه بر آن ژنتیک هم نقش مهمی در تاثیر گذاری چای ماچا بر بدن دارد.
شما می توانید هر روز صبح چای ماچا مصرف کنید تا در طول روز بتوانید انرژی بیشتری داشته باشید.

خواص چای ماچا
تقویت سوخت و ساز بدن با چای ماچا

9. بهبود قند خون و دیابت با چای ماچا
اگر قصد دارید به سراغ یک نوشیدنی بدون قند بروید و همچنین به دنبال نوشیدنی هستید که خواص زیادی داشته باشد چای ماچا بهترین انتخاب است. البته برخی از افراد پودر ماچا را در ماست یخ زده، آبمیوه‌های قندی، بستنی، سس سالاد و سس پاستا نیز استفاده می‌کنند که این امر موجب می شود مقدار زیادی قند به بدن شما برسد، این قند موجب می‌شود که قند خون شما افزایش پیدا کند بنابراین بهترین گزینه این است که پودر ماچا را به عنوان چای مصرف کنید.

10. کاهش استرس با چای ماچا
هنگامی که شما استرس می‌گیرید، بدن شروع به ترشح کورتیزول (هورمون دفاعی بدن) می‌کند. اگر سطح کورتیزول بدن شما افزایش پیدا کند، بدن شما به حالت دفاعی می‌رود و این امر موجب احساس خستگی، بی‌قراری و اضطراب می‌شود. از مهم‌ترین تاثیرات منفی افزایش کورتیزول م‌یتوان به افزایش وزن در ناحیه شکم اشاره کرد. 
کورتیزول مسئولیت هشدار به مغز در برابر خطر را دارد، همین امر موجب شده که انسان بتواند میلیون‌ها سال زنده بماند اما در حال حاضر این امر موجب مشکلاتی از جمله افزایش وزن شده است. هنگامی که کورتیزول به مغز پیام می‌فرستد، مغز برای اطمینان از این که بدن انرژی کافی برای مقابله با مشکلات را دارد و قابلیت این را دارد که از خود دفاع کند شروع به ذخیره گلوکز به صورت چربی می‌کند.
شما با مصرف چای ماچا می‌توانید از بروز استرس، رادیکال‌های آزاد و اضطراب جلوگیری کنید.

خواص چای ماچا
کاهش استرس با چای ماچا

عوارض و مضرات چای ماچا

علاوه بر تمامی خواص و فواید چای ماچا این چای عوارضی نیز برای بدن دارد:
گفته شده است که کودکان و خانم‌های باردار و شیرده چای ماچا مصرف نکنند زیرا کافئین و سرب (داخل محصولات چینی سرب وجود دارد اما چای ماچا ژاپنی بدون سرب است) موجود در چای ماچا برای خانم‌های باردار و شیرده و همچنین کودکان مضر است. 
علاوه بر این موضوع چای ماچا ممکن است که تداخل دارویی ایجاد کنند بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید قبل از مصرف چای ماچا حتما با پزشک خود مشورت کنید.
همچنین چای ماچا موجب کاهش جذب آهن می‌شود بنابراین افرادی که مبتلا به کم خونی هستند بهتر است که این چای را مصرف نکنند.

مضرات چای ماچا
عوارض چای ماچا

تشخیص چای ماچا اصل

 • چای ماچا که یکی از خوش طعم‌ترین و بهترین نوع چای‌ها است، در کشور ژاپن تولید می‌شود.
 • چای ماچای اصل دارای ویژگی‌هایی است که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه داشته باشید تا بتوانید چای ماچای اصل را تهیه کنید.
 • اولین نکته این است که چای ماچا رنگ سبز شفافی دارد و به صورت پودر شده در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد. همچنین مزه این چای کمی به تلخی می‌زند همین امر نشان دهنده اصل بودن چای ماچا است.
 • رنگ پودر چای ماچا فسفری و بسیار نرم و لطیف است. همچنین هنگامی که چای ماچا را مصرف می‌کنید طعم آن بسیار شبیه به چای سبز و رقیق است.
 • توجه داشته باشید که در هنگام خرید حتما چای ماچای اصل را خریداری کنید زیرا نوع اصل آن خواص زیادی دارد و برای برطرف کردن بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات بدن مفید می‌باشد.
تشخیص چای ماچا اصل
تشخیص چای ماچای اصل از تقلبی

طرز تهیه چای ماچا

 1. برای تهیه چای ماچا ابتدا باید پودر ماچا و همزن چای ماچا را تهیه کنید.
 2. برای هر نفر ۱ قاشق چای خوری پودر ماچا در نظر بگیرید.
 3. در این مرحله باید پودر ماچا را الک کنید تا ناخالصی‌های آن گرفته شود.
 4. با توجه به تعداد نفرات، آب را بر روی حرارت بگذارید اما توجه داشته باشید که آب تنها باید گرم شود و به دمای ۷۹ درجه سانتی گراد برسد و به جوش نرسد.
 5. ابتدا پودر ماچا را داخل فنجان بریزید و بعد آرام آرام آب گرم را به آن اضافه کنید.
 6. با همزن چای ماچا، چای خود را به مدت ۳۰ ثانیه هم بزنید اما توجه داشته باشید که این کار را باید به آرامی انجام دهید.
 7. پس از هم زدن هنگامی که چای شما کف کرد نشان دهنده این است که چای شما آماده شده است و می‌توانید آن را بنوشید.
طرز تهیه چای ماچا
 طرز تهیه چای ماچا

بهترین زمان مصرف چای ماچا چه زمانی است؟

هنگامی که شما یک فنجان چای ماچا مصرف می‌نوشید به مدت ۴ ساعت پر انرژی و سرحال خواهید ماند بنابراین اگر قصد انجام فعالیتی را دارید که برای آن نیاز به انرژی است باید چای ماچا را قبل از آن مصرف کنید. به عنوان مثال قبل از شروع درس، ورزش و یا کار می‌توانید این چای را بنوشید تا پر انرژی شوید.

نکات مهم پایانی درباره چای ماچا

همانطور که می‌دانید هر چیزی که خاصیت دارد در صورت زیاده روی در مصرف آن می‌تواند تبدیل به مضراتی برای بدن شود. بنابراین در مصرف این چای نیز زیاده روی نکنید.

 • روزانه بیشتر از ۲ فنجان چای ماچا مصرف نکنید زیرا این امر ممکن است که موجب بروز بی‌خوابی و افت فشار خون شود.
 • چای ماچا را با معده خالی و یا به صورت ناشتا مصرف نکنید زیرا این امر موجب معده درد می‌شود.
 • اگر چای ماچا را بعد از ساعت ۷ شب مصرف کنید ممکن است که دچار بی‌خوابی شوید.
 • این چای را حتما از عطاری‌ها و یا فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.
 • در زمان مصرف چای اگر احساس تپش قلب، بی‌خوابی و یا اسهال کردید مصرف چای ماچا را به حداقل برسانید.
 • چای ماچا را در محلی خنک و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید