نحوه استفاده از محلول کلیندامایسین برای جوش صورت و نکات مهم

استفاده از درمان های شیمیایی برای جوش صورت بسیار حساس است و نمی توان هر دستورالعملی را استفاده کرد زیرا احتمال ماندن جای جوش تا سال ها وجود دارد. در این مطلب ما با کمک چندین مجله معتبر پزشکی استفاده از کلیندامایسین برای جوش صورت را برایتان توضیح می دهیم.

نکته: کلیندامایسین را معمولا هر 12 ساعت به مقدار کمی و به صورت نازک در محل جوش استفاده می کنند (اگر پوست چرب دارید هر 8 ساعت یک بار). دقت کنید قبل از مصرف کلیندامایسین، حتما محل جوش را با آب گرم و صابون خیلی آرام شستشو دهید و اجازه دهید خشک شود. بعد به آرامی فقط در محل جوش ها و یک مقدار اطراف جوش ها بمالید تا از بیرون زدن جوش در بافت های مجاور نیز جلوگیری کنید.

کلیندامایسین برای آکنه

با توجه به NIH، زمانی که کلیندامایسین برای آکنه تجویز می شود، می تواند به صورت خوراکی یا موضعی بعنوان یک کرم، ژل فسفات، لوسیون، پد یا فوم استفاده شود. کلیندامایسین نمی تواند آکنه را درمان کند، اما ممکن است آن را کنترل کند. به همین دلیل مهم است که:

  • اگر آکنه بهبود یافته است، بیماران همچنان به مصرف کلیندامایسین ادامه دهند و تا زمانی که به طور مستقیم عمل کند، آن را مصرف کنند.
  • قبل از استفاده از کلیندامایسین برای آکنه، بیماران باید مناطق آلوده را با صابون شستشو داده و خشک کنند.
  • بعد از اصلاح صورت یا محل جوش، 30 دقیقه صبر کنید. این دارو باید در کل منطقه ای که آلوده به آکنه است، حتی به جوش های تکی مالیده شود.
  • در صورت استفاده از کلیندامایسین، بیماران نباید صورت یا دیگر مناطق آلوده خود را بیش از دو یا سه بار در روز شستشو دهند.

کسانی که از فرم فوم کلیندامایسین استفاده می کنند، باید مراقب باشند تا آن را در نزدیکی لب، چشم و بینی نگذارند، زیرا حاوی الکل است. بعلاوه فوم قابل اشتعال است، بنابراین باید احتیاط شود.

داروی مشابه: بنزوئیل پروکساید –کاربرد برای جوش، عوارض و نحوه مصرف اصولی

علاوه بر عوارض جانبی دیگر، افرادی که از کلیندامایسین برای آکنه مصرف می کنند ممکن است خشکی پوست، خارش، سوزش، قرمزی و یا چربی پوست پیدا کنند. آن ها همچنین ممکن است جوش یا ضایعات جدید را تجربه کنند.

نحوه اثرگذاری

  • کلیندامایسین موضعی برای درمان هر چیزی از جوش های مضر اما خفیف تا آکنه شدید استفاده می شود.
  • درست مثل آنتی بیوتیک های خوراکی، آنتی بیوتیک های موضعی مانند کلیندامایسین باعث مهار رشد باکتری ها می شوند.
  • یکی از علل اصلی آکنه، گسترش آلودگی باکتریایی است.
  • کاهش میزان این باکتری های القا کننده آکنه باعث جلوگیری از گسترش قرمزی و تورم می شود.
  • کلیندامایسین مانع از تشکیل منافذ مسدود شده نمی شود زیرا این منافذ، قطعه دیگری از پازل توسعه آکنه هستند. در واقع، وقتی که کلیندامایسین به تنهایی استفاده می شود، خیلی مؤثر نیست.

داروی مشابه: داکسی سایکلین چیست؟ عوارض، نحوه و مقدار مصرف برای جوش صورت

آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی بهترین روش برای درمان آکنه نیستند. آن ها در مقایسه با دیگر دارو های موضعی آکنه در دسترس، به آرامی عمل می کنند؛ بنابراین مصرف کلیندامایسین موضعی همراه با درمان دیگری برای آکنه، کارآیی آن را افزایش می دهد.

متخصص پوست احتمالا یکی دیگر از داروهای ضد آکنه مانند بنزوئیل پراکسید یا یک رتینوئید موضعی را تجویز می کند که همراه با کلیندامایسین مصرف شود. استفاده از این دو دارو علیه آکنه، در رسیدن به نتایج سریع تر موثر است. بعلاوه اینکار به جلوگیری از رشد باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک کمک می کند.

اثرات جانبی کلیندامایسین موضعی

تمام داروهای ضد آکنه می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. خوشبختانه عوارض جانبی کلیندامایسین موضعی معمولا خیلی جدی نیستند. خشکی، سوزش و یا لایه برداری جزئی از پوست رایج ترین این عوارض است. هنگام استفاده از داروها، ممکن است پوست سوزش پیدا کند و بیمار نیز با کمی خارش آن را تحریک کند.

حتما بخوانید: علل، نشانه ها و جدیدترین روش درمان سریع جوش صورت (2019)

عوارض جانبی جدی از آنتی بیوتیک موضعی بسیار نادر است. اکثر افراد کلیندامایسین موضعی را به اندازه کافی تحمل می کنند اما اگر عوارض جانبی ناراحت کننده باشند، به پزشک اطلاع دهید. سوزش دردناک، ترک خوردگی پوست یا قرمزی شدید نیاز به توجه پزشک دارد.

اگر چه این عوارض جانبی بسیار نادر است، منتها در صورت مشاهده، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید؛ سردرد شدید، اسهال، گرفتگی عضلات شکم و مدفوع خونی.

لینک های بسیار مفید درمان جوش صورت

دیدگاهتان را بنویسید