نصب پروتز مو بدون چسب چگونه انجام می‌شود؟


انجام نصب پروتز مو بدون چسب و یا با استفاده از چسب یکی از روش‌های رایج و پرطرفدار ترمیم مو است که برای درمان انواع طاسی و مشکلات ریزش مو استفاده می‌شود، البته روشی نیمی دائمی است که در آن با توجه به نیاز و مشکل افراد موهای طبیعی یا مصنوعی با پروتزهای نانویی مشبک و ظریفی که متناسب با پوست سر است روی سر متصل می‌شود.

راهنمای مطالعه:

پروتز مو دقیقا چیست؟

در این روش به گونه‌ای عمل می‌شود که موها ظاهری کاملا طبیعی پیدا می‌کند و افراد با هر میزان ریزش مو دیگر نگران خالی بودن موها و ظاهر آن نخواهند شد.

ممکن است افراد به دلیل تجربه‌های ناخوشایندی که در روش‌های دیگر داشته‌اند تصور کنند که پروتز مو هم به دلیل استفاده از چسب، بعد از مدتی پاسخگوی نیاز ظاهری افراد نباشد، اما این‌طور نیست. امروزه با پیشرفته شدن تکنولوژی و متدهای روز دنیا در حوزه سلامت مو نصب پروتز مو با بهترین ابزار و مواد موجود انجام می‌شود.

پروتز‌مو از تور نانویی و سیلیکون‌های یک میلیمتری و موهای طبیعی ساخته می‌شود. تور نانویی که شکل مشبکی دارد با پوست و موی سر سازگاری دارد و اکسیژن‌رسانی را از طریق حفره‌های کوچک به پوست و کف سر انجام می‌دهد. موهای جدید در این شرایط به راحتی رشد می‌کنند و مانعی برای آن‌ها وجود ندارد.

ترمیم مو با روش پروتز معمولا با دو روش استفاده از چسب و روش بدون چسب (استفاده از کلیپس) انجام می‌شود.

پروتز مو با استفاده از چسب

در این روش پروتز مو با چسب های مخصوص روی سر ثابت می‌شود. به طور کلی چسب‌هایی که برای اتصال پروتز استفاده می‌شوند چسب‌های مخصوص گیاهی و بیولوژیکی هستند و هیچ حساسیتی برای پوسته سر ایجاد نمی‌کنند.

انواع چسب پروتز مو با دوام متفاوت با توجه به نیاز افراد وجود دارد؛ اما نکته قابل‌توجه درباره آن‌ها این است که در روش انجام این نوع پروتز شما نیاز به ترمیم و بازسازی چسب برای تحکیم و حفظ حالت طبیعی پروتز خواهید داشت که این امر در مقابل زیبایی و خوش حالتی که این روش به موهایتان می‌بخشد ارزش انجام دادن دارد.

انواع چسب ترمیم مو در بازار وجود دارد که متداول‌ترین آن‌ها چسب‌های تیپی، سوپرتیپ، چسب مایع، چسب‌های رولی، چسب اولترا هولد، چسب آل بیس و چسب‌های بایوپلیمری هستند. دوام هر کدام از این چسب‌ها بسته به چرب و خشک بودن پوست سر افراد متفاوت است. متخصصان توصیه می‌کنند که بهتر است پروتز مو چند وقت یک‌بار از سر جدا شود و دوباره روی سر قرار بگیرد.

از چه چسبی برای ترمیم مو و پروتز مو استفاده کنیم

استفاده از چسب‌های دو طرفه برای استفاده روزمره افرادی که پروتز موی آن‌ها از نوع توری ست و پوسته‌ای زیر تور وجود ندارد، مناسب است. برای استفاده روزمره چسب مایع توصیه نمی‌شود چرا که استفاده مکرر چسب مایع برای پروتز توردار فاقد پوست ممکن است به مرور حفره‌های تور را بپوشاند و بعد از مدتی پاک‌سازی آن از سطح تور و پوست سر سخت باشد.

توجه داشته باشید برای مجالس و زمانه‌ای کوتاه و ضروری استفاده از چسب مایع بلامانع است. استفاده از هر دو نوع چسب دو طرفه و مایع برای پروتز نوع توردار پوستی مانعی ندارد و می‌توانید با مشورت متخصص و یا طبق تجربه‌ی شخصی خود انتخاب مناسبی داشته باشید.

ویژگی چسب خوب برای پروتز مو چیست؟

برای این که بدانید چسب استفاده شده در پروتز موی شما ماندگار و بدون ایجاد حساسیت است به نکات زیر توجه کنید:

  • به شفاف بودن چسب و چسبندگی قوی آن توجه کنید.
  • یک چسب باکیفیت ماندگاری بالای ۱۰ روز دارد.
  • ضدتعرق و حساسیت بودن چسب اهمیت دارد.
  • استفاده از چسب‌های گیاهی مطمئن‌تر است.
  • چسب‌هایی مناسب سر هستند که ضد آب و قابل شست و شو باشند.
  • یک چسب خوب مانع از پوسیدگی بیس پروتز مو می‌شود.
  • ضد حساسیت و ضد خارش بودن چسب‌ها در عدم ایجاد عارضه اهمیت دارد.

آیا روش پروتز مو بدون چسب امکان‌پذیر است؟

در کنار چسب‌های متداولی که امروزه در پروتز مو استفاده می‌شود. دو روش دیگر نیز برای پروتز مو وجود دارد که بدون نیاز به چسب انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها استفاده از کلیپس‌های مخصوصی است که به سطح نانوی پروتز دوخته می‌شود و به موهای فرد متصل می‌شود.

پروتز مو بدون چسب چگونه انجام می‌شود؟

بعضی از افراد هستند که تمایل زیادی دارند تا هرچه سریع‌تر با پروتز مو بدون چسب به زیبایی مطلوبشان برسند. ترمیم مو با کلیپس برای افرادی که موهای سالم‌تر و نیمه پری دارند بیشتر توصیه می‌شود. چرا که کلیپس در لابه‌لای مو قرار می‌گیرد و اگر مویی نباشد و فرد به نوعی طاس باشد نمی‌تواند از روش پروتز با کلیپس استفاده کند.

معمولا استفاده از این روش برای خانم‌ها به دلیل داشتن حجم موهای بیشتر نسبت به آقایان نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت. آقایان در صورتی می‌توانند از کلیپس استفاده کنند که موهای پرپشت و سالمی داشته باشند تا کلیپس به راحتی لای موهایشان قرار بگیرد و دیده نشود. البته قبل از انتخاب روش پروتز با کلیپس بهتر است نکاتی در مورد این روش بدانید تا با علم و آگاهی درباره انجام آن تصمیم بگیرید.

روش پروتز مو با کلیپس روشی موقتی و قابل جدا شدن است چرا که پروتز به سر نمی‌چسبد. به همین دلیل نمی‌توانید با کلیپس فعالیت‌هایی مثل خوابیدن، حمام، استخر و یا ورزش کردن داشته باشید. این در حالی است که در روش پروتز مو چسبی پروتز به طور کامل و محکم روی سر ثابت قرار می‌گیرد و با تعرق، قرار گرفتن در آب و انجام ورزش‌های سنگین و پرتحرک به هیچ وجه از سر جدا نمی‌شود

استفاده از کلیپس روش محدودی است که زیبایی آن در مقابل پروتز چسبی کمتر است، اما با این حال چون استفاده از آن سریع و آسان است بسیاری از افراد این روش را برای زمانه‌ای محدود و زمان‌هایی که عجله دارند می‌پسندند. در روش پروتز مو بدون چسب مهم‌ترین نکته عدم نیاز به ترمیم و یا تراشیدن و کوتاه کردن موهاست. افراد زیادی هستند که به دلیل مشغله‌ زیاد وقت تعویض چسب و کوتاه کردن موهایشان را ندارند. از این رو استفاده از کلیپس برای این دسته افراد ممکن است کاربردی‌تر باشد.

برای انتخاب نوع روش پروتز مو بدون چسب یا با چسب بهتر است علاوه بر در نظر گرفتن ویژگی‌های هر کدام، با متخصصان این حوزه مشورت کنید تا بهترین نتیجه را طبق شرایط خاص خود دریافت کنید. برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید با شماره ۰۲۱۷۲۰۷۶ تماس بگیرید.

تعویض چسب پروتز مو

افرادی که ترمیم مو با روش پروتز با چسب انتخاب می‌کنند باید این نکته را بدانند که دوام چسب بعد از گذشت زمانی کم می‌شود. استحکام و ماندگاری چسب‌های پروتز مو علاوه بر رعایت و توجه به نکات بهداشتی به چرب یا خشک بودن پوست افراد نیز بستگی دارد.

به همین دلیل چسب پروتز بعد از ۲ الی ۳ هفته نیاز به شارژ مجدد دارد. معمولا کلینیک بعد از نصب پروتز خدمات تعویض و شارژ مجدد چسب را به شما ارائه می‌کند؛ اما در صورتی که در سفر بودید یا دسترسی به کلینیک نداشتید می‌توانید با یک ریموور مناسب شیره‌ چسب قبلی را پاک کنید و با چسب جدید پروتز مو را روی سر قرار دهید. بهتر است قبل از انجام این کار آموزش‌های لازم را ببینید تا با مهارت کامل آن را انجام دهید.