نقش پرستار سالمند در مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر و بیماری زوال عقل

یک رابطه درمانی خوب میان پرستار سالمند و سالمند باعث می شود که پرستار سالمند بتواند بهترین خدمات مراقبتی را ارائه دهد. ارتباط صمیمی، احترام پرستار سالمند به سالمند و تشخیص نقات قوت سالمند می تواند در این موضوع به پرستار سالمند کمک کند. پرستار سالمند همچنین می تواند نکات زیر را برای بهبود کیفیت ارتباطش با سالمند مبتلا به آلزایمر به کار بگیرد:

  • استفاده از جملات کوتاه
  • استفاده از زبان صریح و کلمات ساده
  • لحن صدای آرام
  • لبخند در هنگام صحبت

پرستار سالمند باید در نظر داشته باشد که سالمندان مبتلا به آلزایمر، به زمان بیشتری برای پاسخگویی نیاز دارند. بنابراین، پرستار سالمند باید به اندازه کافی به سالمند زمان بدهد. از سوی دیگر، بهتر است که پرستار سالمند سوالات را به صورت کاملا ساده و با گزینه های احتمالی بپرسد تا سالمند راحت تر بتواند آنها را پاسخ دهد.

در مراحل پیشرفته آلزایمر، زمانی که بخش زیادی از حافظه از بین رفته است، ممکن است سالمند برای دیدن مادرش بیقراری کند و یا بخواهد که برای آشپزی به خانه خودش برگردد. این موضوع می تواند برای پرستار سالمند پیچیده باشد، به ویژه زمانی که پرستار سالمند می داند که والدین سالمند از دنیا رفته اند. در این موارد بهتر است که پرستار سالمند به جای اصرار ورزیدن بر حقیقت، با احساسات سالمند کنار بیاید. برای مثال پرستار سالمند می تواند بگوید که مادر شما الان اینجا نیست و یا به گونه ای حواس سالمند را پرت کند. پرستار سالمند همچنین می تواند با گرفتن دست سالمند او را آرام کند. شرایط سالمند به گونه ای است که اگر نسبت به این موضوع احساس خوبی نداشته باشد، صریحاً این موضوع را به پرستار سالمند خواهد گفت.

پرستار سالمند باید بتواند رفتار سالمند را به خوبی بشناسد. مثلا پرستار سالمند باید بداند که راه رفتن سالمند می تواند ناشی از درد، احساس ناخوشایند و یا احساس تنهایی باشد. تشخیص احساس سالمند می تواند به پرستار سالمند کمک کند تا عکس العمل مناسبی را برای بهبود حال سالمند انجام دهد. از طرف دیگر، سالمند ممکن است نتواند احساس ناراحتی خود را با زبان بیان کند و این پرستار سالمند است که باید این موضوع را از رفتار سالمند تشخیص دهد. برای مثال، بیقراری سالمند می تواند ناشی از ترس و احساس نا امنی او باشد و پرستار سالمند باید احساس امنیت را برای سالمند فراهم کند.

محیط مناسب برای بیمار آلزایمری

پرستار سالمند باید بداند که محیط بیمارستان برای سالمندان مبتلا به آلزایمر نامناسب است. بهتر است که پرستار سالمند یک محیط مناسب را در خانه سالمند برای او به آماده کند. نور کافی، مسیر راه رفتن امن، تعبیه دستگیره های مناسب برای پیشگیری از زمین خوردن و … از جمله کارهایی است که پرستار سالمند می تواند در جهت ایجاد یک محیط مناسب برای سالمند انجام دهد. نکته قابل توجه دیگر برای پرستار سالمند قرار دادن وسایل شخصی سالمند مانند عکس های مورد علاقه او در کنار تخت خواب است که به او در جهت شناسایی محیط کمک می کند.

مراقبت های شخصی

هیچ انسانی دوست ندارد که بدنش در معرض دید افراد غریبه نمایان شود. با این وجود، معمولا از سالمندان مبتلا به آلزایمر خواسته می شود که این کار را برای کمک پرستار سالمند در امور نظافتی انجام دهند. بهتر است که پرستار سالمند این نکته را در نظر بگیرد و بدن سالمند را تا حد ممکن پوشیده نگه دارد. همچنین، خوب است که پرستار سالمند نظر سالمند را نیز در مورد امور شخصی و نظافت بپرسد. برای مثال پرستار سالمند می تواند در مورد شانه کردن موها و یا انتخاب لباس از سالمند نظر خواهی کند.

سلامتی و نقش پرستار سالمند برای مراقبت از بیمار آلزایمری

معمولا پرستار سالمند حجم زیادی از استرس، اضطراب و فشار های روحی و جسمی را تحمل می کند. این موضوع ممکن است گاهی باعث شود که پرستار سالمند سلامتی خودش را فراموش کند. بنابراین، پرستار سالمند باید همیشه در نظر داشته باشد که از استراتژی های موجود در جهت حفظ سلامتی روحی و جسمی اش استفاده کند. بسیاری از کارشناسان و پرستار سالمندان با تجربه، حفظ سلامتی پرستار سالمند را هم تراز با سلامتی سالمند می دانند.

نتیجه گیری

مراقبت پرستار سالمند از سالمند یک کار پیچیده اما در عین حال ارزشمند است. با افزایش سن مردم جامعه، تخصص های مراقبتی به ویژه برای سالمندان مبتلا به آلزایمر برای پرستار سالمند اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. تا جایی که مهارت های مراقبتی پرستار سالمند در مورد مبتلایان به آلزایمر به اصلی ترین و اساسی ترین مهارت های پرستار سالمند تبدیل شده است.

مراقبت از سالمندان مبتلا به آلزایمر نیازمند حساسیت، صبوری، مهربانی و دلسوزی پرستار سالمند است. هر پرستار سالمند برای موفقیت در کارش باید این ویژگی ها را داشته باشد. پرستار سالمند باید همچنین در کنار حفظ سلامتی سالمند، سلامتی خود را نیز در نظر گرفته و به آن توجه کند.

دیدگاهتان را بنویسید