نقش کوآنزیم Q10

کوآنزیم Q10 ماده ای است که مواد غذایی را به انرژی تبدیل می کند. این ماده تقریبا درهر سلولی یافت می شود و یک آنتی اکسیدان قوی است. رادیکال های آزاد به سلول های بدن حمله می کنند و به غشای سلول آسیب می زنند و DNA را دستکاری کرده و حتی موجب مرگ سلول می شوند. رادیکال های آزاد منجر به پیری و بروز برخی بیماری ها از جمله بیماری های قلب و عروق و سرطان می شوند. آنتی اکسیدان هایی مثل کوآنزیم قادرند رادیکال های آزاد را خنثی کنند و از بروز برخی صدمات و آسیب ها پیشگیری نمایند و یا آسیب ها را به حداقل برسانند. کوآنزیم برای بیماری های قلبی مفید است زیرا می تواند تولید انرژی را در سلول ها افزایش دهد، از تشکیل لخته خون پیشگیری نماید و همانند آنتی اکسیدان عمل کند.

مکمل کوآنزیم برای پیشگیری و درمان بیماری های زیر مفید است:

بعد از حمله قلبی:

افرادی که روزانه مکمل های کوآنزیم را 3 روز بعد از حمله قلبی مصرف می کنند، کمتر دچار حملات قلبی متناوب و درد قفسه سینه می شوند. مرگ این افراد نسبت به افرادی که مکمل مصرف نمی کنند، کمتر است. بیماران قلبی قبل از مصرف مکمل کوآنزیم باید با پزشک خود مشورت کنند.  

نارسایی قلب:

مصرف کوآنزیم به همراه سایر داروها برای درمان نارسایی قلب مفید است. افرادی که مبتلا به نارسایی قلبی مادرزادی هستند، قلبشان قادر به پمپاژ خون نیست و سطح کوآنزیم آنها پایین است. نارسایی قلب موجب انباشته شدن خون در بخش هایی از بدن از جمله ریه و پاها و تنگی نفس می شود. مکمل کوآنزیم برای کاهش ورم پا، کم شدن تجمع آب در ریه، بهبود تنفس و افزایش توان و قدرت بیماران قلبی برای انجام ورزش مفید است. استفاده خودسرانه از کوآنزیم برای درمان نارسایی قلب توصیه نمی شود و باید قبل از مصرف این مکمل با پزشک مشورت نمود.

فشار خون:

کوآنزیم Q10 برای پایین آوردن فشارخون مفید است. تاثیر مصرف این مکمل طی 4 تا 12 هفته ظاهر می شود. مصرف این کوآنزیم، فشارخون سیستولی را به بیش از 17 میلی متر و فشار خون دیستولی را به 10میلی متر بدون عوارض جانبی کاهش میدهد. از مصرف خودسرانه این مکمل برای کاهش فشارخون اجتناب کنید و برای درمان به پزشک مراجعه کنید. 

کلسترول بالا:

افرادی که کلسترول بالا دارند از کمترین سطح کوانزیم برخوردارند لذا کوآنزیم Q10 می تواند مکملی برای درمان کلسترول بالا باشد. از عوارض مصرف استاتین ها که داروی کاهنده کلسترول است، پایین آمدن سطح کوانزیم بدن است لذا با مصرف مکمل کوانزیم می توان این سطح را به حالت اولیه بازگرداند. کوآنزیم درد عضلانی ناشی از مصرف استاتین را کاهش می دهد اما درصورت تمایل به مصرف کوانزیم به همراه استاتین با پزشک خود مشورت کنید.

دیابت:

مکمل کوآنزیم Q10 برای حفظ سلامت قلب، کنترل قندخون و فشارخون در افراد دیابتی مفید است لذا به بیماران دیابتی توصیه می شود که قبل از مصرف کوآنزیم 10 با پزشک مشورت کنند.  

مشکلات قلبی ناشی از شیمی درمانی:

کوانزیم Q10 به پیشگیری از مشکلات قلبی ناشی از داروهای شیمی درمانی، آدریامایسین یا سایر داروهای آتراسایکلین کمک می کند لذا به بیمارانی که تحت عمل شیمی درمانی قرار دارند توصیه می شود که قبل از مصرف هرگونه مکمل یا داروهای گیاهی با پزشک خود مشورت کنند. 

جراحی قلب:

مصرف کوآنزیم  Q10 قبل از جراحی قلب بویژه جراحی بایپس و پیوند قلب می تواند آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد را کمتر کند، عملکرد قلب را تقویت کند و از بی نظمی تپش قلب در طول احیا بکاهد. از مصرف خودسرانه هرگونه مکمل قبل از جراحی اجتناب کنید اما درصورت لزوم می توانید با پزشک مشورت کنید.

بیماری لثه:

بیماری لثه یکی از مشکلاتی است که موجب تورم، خونریزی، درد و قرمزشدن لثه ها می شود. افرادی که دچار بیماری لثه هستند، کمترین سطح کوآنزیم را دارا هستند. مکمل کوآنزیم Q10 به روند درمان و ترمیم بافت سرعت می بخشد.

دیگر فواید کوآنزیم Q10:

1484311_447_0.jpg

  • کوانزیم Q10 عملکرد سیستم ایمنی را در افراد مبتلا به اچ.آی.وی یا ایدز بهبود می دهد
  •  حرکت اسپرم را افزایش داده و باروری مردان را بهبود می بخشد.
  • برای درمان بیماری پارکینسون مفید است
  •  توان و قدرت افراد دچار آنژین را برای انجام ورزش افزایش می دهد
  • برای پیشگیری از میگرن مفید است

منابع غذایی:

کوانزیم Q10 در ماهی سالمون و تن، جگر و غلات کامل یافت می شود. با مصرف این مواد غذایی می توان نیاز بدن به کوآنزیم را برطرف کرد اما مصرف مکمل کوانزیم Q10 نیز برای حفظ سلامتی بدن مفید می باشد.

کوانزیم به شکل کپسول ژلی، اسپری، کپسول و قرص در بازار موجود است. از کوانزیم در مواد آرایشی نیز استفاده می شود.

شیوه مصرف:

 دادن کوآنزیم Q10 به کودکان و نوجوانان زیر 18سال باید زیر نظر پزشک انجام شود.

بهترین دوز مصرف کوانزیم 10 در افرادی با سنین 19 سال به بالا 30 تا 200 میلی گرم است. کوانزیم ژلی جذب بهتری نسبت به کپسول و سایر اشکال آن دارد. دوزهای بالاتر برای بیماری های خاص تجویز می شود.

کوآنزیم 10 یک ماده محلول در چربی است لذا باید با غذاهای چرب مصرف شود تا بدن بتواند آن را بخوبی جذب کند. مصرف کوآنزیم در شب به افزایش توان و قدرت بدن کمک می کند.

موارد احتیاط:

بدلیل وجود عوارض جانبی برخی داروها، مصرف هرگونه مکمل باید زیر نظر پزشک انجام شود. کوآنزیم Q10 یک مکمل ایمن و بدون عوارض جانبی است البته در برخی موارد با ناراحتی گوارشی همراه است. کوانزیم Q10 قندخون را پایین می آورد بنابراین به افراد دیابتی توصیه می شود که قبل از مصرف این مکمل و به منظور پیشگیری از افت قندخون با پزشک مشورت کنند.

تداخل دارویی:

درصورت مصرف برخی داروها، از استفاده خودسرانه از کوانزیم Q10 مگر با تجویز پزشک اجتناب کنید.

داروهای شیمی درمانی:

بحث های زیادی در مورد تاثیر آنتی اکسیدان کوآنزیم Q10 بر داروهای شیمی درمانی وجود دارد در هر صورت به بیماران سرطانی و کسانی که تحت شیمی درمانی هستند، توصیه می شود که قبل از مصرف آنتی اکسیدان ها یا هرگونه مکمل با پزشک مشورت کنند.

دانروبیسین یا دوکسوروبسین:

کوآنزیم Q10 برای کاهش مسمومیت قلب ناشی از مصرف دانوروبسین و دوکروبسین که جزو داروهای شیمی درمانی برای درمان انواع سرطان ها هستند، مفید است. به بیماران توصیه می شود که قبل از مصرف انتی اکسیدان یا هرگونه مکمل با پزشک مشورت کنند.

داروهای فشارخون:

مصرف کوآنزیم Q10 به همراه داروهای فشارخون برای کاهش فشارخون مفید است. در صورت ابتلا به فشارخون و قبل از مصرف کوآنزیم Q10 با پزشک مشورت کنید. از مصرف منظم این مکمل ها اجتناب کنید.

داروهای رقیق کننده خون:

کوانزیم Q10 تاثیر داروهای وارفارین (کامودین) یا کلوپیدیگرل (پلاویکس) در رقیق کردن خون را کاهش می دهد. درصورت مصرف داروهای رقیق کننده خون و قبل از مصرف مکمل کوانزیم با پزشک مشورت کنید.

بتاکسولول:

مکمل کوآنزیم Q10 عوارض جانبی بتاکسولول که یکی از داروهای قلب است را کاهش می دهد. داروی مسدودکننده بتا برای درمان گلوکوما استفاده می شود. 

داروهایی که سطح کوانزیم Q10 را در بدن کاهش می دهند:

  1. استاتین ها که برای پایین آوردن سطح کلسترول مصرف می شوند مثل آترواستاتین (لیپیتور)، لواستاتین (مواکور)، پراواستاتین (پراواکول) و سیمواستاتین (زوکور)
  2. مشتقات اسید فیبریک برای کاهش سطح کلسترول مثل ژمفیبروزیل (لوپید)
  3. داروهای مسدودکننده بتا برای فشارخون مثل آتنولول، لابتولول، متوپرول، پروپرانول
  4. داروهای ضدافسردگی 3حلقه ای مثل آمی تریپتیلین، دوکسپین و ایمیپرامین

دیدگاهتان را بنویسید