نمک دریا | خواص نمک دریا و مضرات آن

مقایسه نمک دریا و نمک سفره

نمک دریا عموما از سدیم کلرید تشکیل شده است که در تنظیم میزان مایعات بدن و کم و زیاد کردن فشار خون نقش دارد، از آنجا که پردازش بسیار کمی بر روی نمک  دریا صورت گرفته است دارای املاح بیشتری نسبت به نمک سفره است که عموما پردازش شده هستند و تقریبا همه املاح خود را از دست داده اند. البته این مسئله هم میتواند نقطه مثبتی برای نمک دریا باشد و هم نقطه منفی در این مورد، زیرا نمک دریا میتواند حاوی آلودگی های محیطی از جمله فلزات سنگین مثل جیوه باشد.
با همه این تفاسیر از آنجا که مقدار املاح مفید در نمک دریا بسیار کم است و شما باید مقدار بسیار زیادی از آن بخورید تا بتوانید به میزانی که به راحتی میتوانید از سایر غذاها آنها را تامین کنید از نمک دریا آنها را دریافت کنید.
نکته دیگر در مورد نمک دریا این است که بلور های آن درشت تر است و در نتیجه به ازای هر قاش چای خوری میزان کمتری سدیم نسبت به نمک سفره دارد – نمک سفره در هر قاشق چای خوری ۲۳۰۰ میلی گرم سدیم دارد در حالی که این عدد در نمک دریا ۲۰۰۰ میلی گرم است.- این مسئله بخاطر این است که تعداد بلور های نمک دریا در یک قاشق چایخوری کمتر از نمک سفره است.
با این حال بسیاری از افراد نمک دریا را سالم تر از نمک سفره میدانند و به این مسئله آگاهی ندارند که میزان سدیم هر دو نوع نمک یکسان است و مصرف زیاد آن باعث بالا رفتن فشار خون و بروز بیماری های قلبی عروقی میشود.
بنابر این تفاوت چندانی بین نمک دریا و نمک سفره وجود ندارد و تنها تفاوت آنها میزان مینرال هایی است که در نمک دریا وجود دارد، البته این مینرال ها مقدار چشمگیری نیستند و میتوان از آنها چشم پوشی کرد، از طرفی دیگر نمک دریا میتواند شامل آلودگی با فلزات سنگین باشد.

ضرر های نمک دریا

اضافه کردن نمک دریا باعث بهبود طعم غذا و برخی فواید دیگری برای فرد میشود، با این حال این مساله نباید باعث شود که شما بیش از اندازه از نمک خوراکی استفاده کنید.
مردم ایران معمولا در همه غذاهای خود از نمک استفاده میکنند و اغلب دریافت نمک آنها از طریق رژیم غذایی بیشتر از میزان مورد نیاز بدن است.
دریافت زیاد نمک دریا با بروز بیماری هایی چون افزایش فشار خون، پوکی استخوان، سنگ کلیه و برخی بیماری های دیگر در ارتباط است، این مسئله در مورد نمک سفره هم صدق میکند و تقاوتی در این رابطه بین این دو نوع نمک وجود ندارد.
علاوه بر این نگرانی دیگری که در مورد نمک دریا وجود دارد آلودگی هایی است که میتواند در نمک دریا وجود داشته باشد، از آنجایی که بسیاری از آلودگی های صنعتی وارد دریا میشوند، نمک دریا میتواند حاوی این آلودگی ها از جمله آلودگی به سرب، آرسنیک و سایر فلزات خطرناکی باشد که باعث برخی بیماری ها از جمله سرطان و ناهنجاری های ژنتیک میشود در خود باشد.
بنابر این اگر شما تمایل دارید که از نمک دریا استفاده کنید باید بدانید که خواص معجزه آسایی در انتظار شما نیست و از طرفی باید مراقب بهداشتی بودن آن باشید.
به این نکته هم توجه داشته باشید که افراد با بیماری های کلیوی، فشار خون بالا و نارسایی های قلبی باید به طور اختصاصی مراقب میزان دریافت نمک خود داشته باشند و تفاوتی بین نمک خوراکی و نمک دریا وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید