نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش ، قبل و بعد از ورزش

نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش / نوشیدنی چربی سوز قبل از ورزش / نوشیدنی لاغر کننده بعد از ورزش

در کنار تغییرات ساده شیوه زندگی ، نوشیدنی لاغری در بهبود روند کاهش وزن و لاغری تاثیر به سزایی دارد. تحقیقات انجام شده نشان داده است که نوشیدنی هایی همچون چای سبز ، قهوه و شیک های پروتئین به افزایش سرعت متابولیسم ( سوخت و ساز بدن ) کمک شایانی کرده که همه این موارد باعث کاهش وزن می شوند! افزایش چربی دور شکم کار آسانی است ، اما از بین بردن آن ها بسیار چالش برانگیز بوده و خیلی دشوارتر از چیزی است که تصور می کنید. از این رو برای چربی سوزی نیاز به ترکیبی متعادل از تمرینات ورزشی و رژیم غذایی سالم خواهید داشت. با تغییری کوچک در سبک زندگی ، انجام تمرینات ورزشی ، پیروی از رژيم غذایی سالم و مصرف نوشیدنی های چربی سوز هنگام ورزش می توانید به نتیجه دلخواه خود دست یابید!

در این مقاله سعی داریم بهترین نوشیدنی لاغری برای کاهش وزن را به شما معرفی کنیم. اگرچه یک رژیم غذایی سالم و مواد غذایی غنی از فیبر همان چیزیست که شما نیاز دارید ، اما نباید اهمیت نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش را که به بهبود سوخت و ساز بدن کمک کرده ، با چربی های شکم مقابله می کند و به شما در رسیدن به اهداف کاهش وزن کمک می کند را فراموش کنید!

نوشیدنی های چربی سوز هنگام ورزش :

چای سبز

مهم ترین نوشیدنی لاغری چای سبز است که غنی از آنتی اکسیدان های معروفی به نام کاتچین است. کاتچین ها باعث از بین رفتن چربی اطراف شکم می شوند. مطالعات زیادی نشان داده است که نوشیدن چای سبز به طور مرتب به کوچک شدن شکم شما کمک می کند. کاتچین باعث آزاد شدن چربی سلول های چربی در شکم شده و همچنین سرعت چربی سوزی کبد را افزایش می دهد.

با بررسی 14 مطالعه مشخص شد افرادی که به مدت 12 هفته چای سبز با غلظت بالا نوشیدند ، به طور متوسط ​​0.2 تا 3.5 کیلوگرم بیشتر از افرادی که چای سبز نمی نوشند ، چربی از دست دادند. همین موضوع به دلیل محتوای زیادی کاتچین داخل چای سبز است. ماچا نوع دیگری از چای سبز است که حاوی کاتچین بیشتری بوده و همین امر باعث شده تا گزینه مناسب تری برای کاهش وزن محسوب شود.

چای سبز برای کاهش وزن

مطالعه ای انجام شده نشان می دهد خانم هایی که روزانه 3 گرم ماچا مصرف می کنند در مقابل خانم هایی که مصرف نمی کنند ، چربی سوزی بیشتری در حین تمرین تجربه کرده اند. علاوه بر این چای سبز حاوی کافئین بوده که با افزایش سطح انرژی و بهبود عملکرد در حین ورزش به روند کاهش وزن کمک می کند. از این گذشته افرادی که نوشیدنی لاغری چای سبز میل می کنند فشار خون پایین تری داشته و خطر ابتلا به بیماری هایی همچون بیماری قلبی ، برخی سرطان ها و دیابت کاهش می یابد!

خلاصه : نوشیدن چای سبز با بهبود سرعت سوخت و ساز بدن ( متابولیسم ) و تشویق چربی سوزی به کاهش وزن کمک شایانی می کند!

قهوه بهترین نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش

اکثر مردم در سراسر جهان برای افزایش انرژی و روحیه ، روزانه مقدار زیادی قهوه می نوشند. این امر بدین دلیل است که قهوه حاوی کافئین است ، ماده ای که به عنوان یک محرک در بدن عمل کرده و به روند کاهش وزن کمک می کند. کافئین ممکن است مصرف انرژی را کاهش داده و به افزایش سرعت سوخت و ساز کمک کند که همین موضوع در کاهش وزن بسیار موثر است.

یک مطالعه در 33 بزرگسال دارای اضافه وزن نشان داد افرادی که روزانه قهوه حاوی 6 میلی گرم کافئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدنشان نوشیده اند در مقایسه با افرادی که کافئین کمتری و یا اصلا کافئین میل نکرده اند ، کالری بسیار کمتری دریافت کردند.

دانشمندان درباره نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش به این نتیجه رسیده اند افرادی که موفق به حفظ روند کاهش وزن در بازه زمانی طولانی بوده اند ، به طور قابل توجهی نوشیدنی های چربی سوز بیشتری میل کردند. قهوه سبز نوع دیگری از قهوه است که حاوی اسیدهای کلروژنیک بوده و با افزایش روند تبدیل چربی به انرژی می تواند به کاهش وزن کمک کند. در حقیقت کار آن سوزاندن ذخایر چربی است. قهوه سبز یک آنتی اکسیدان بوده و فاقد رادیکال های آزاد می باشد و می توانید به جای قهوه معمولی روزانه قهوه سبز میل کنید!

خلاصه : نوشیدنی های چربی سوز کافئین دار ممکن است با افزایش سرعت متابولیسم ، کاهش کالری دریافتی و تحریک چربی سوزی باعث کاهش وزن شوند.

نوشیدنی لاغری چای سیاه

مانند چای سبز ، چای سیاه حاوی ترکیباتی است که ممکن است باعث کاهش وزن شود. چای سیاه یک نوع چایی است که نسبت به انواع دیگر چای ها ، اکسیداسیون بیشتری ( قرار گرفتن در معرض هوا ) را تحمل کرده و در نتیجه طعم قوی تر و رنگ تیره تری دارد. این نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش غنی از پولی فنول است ، ترکیبی از گروه پولی فنولیک به نام فلاونوئیدها. پلی فنول ها آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که ممکن است به کاهش وزن بدن کمک کنند.

تحقیقات انجام شده بر روی 111 نفر نشان می دهد افرادی که روزانه 3 فنجان چای سیاه به مدت 3 ماه مصرف کردند در مقایسه با گروه دیگری ، کاهش وزن بیشتر و کاهش چربی دور کمر بیشتری را تجربه کردند!

خلاصه : چای سیاه حاوی پولی فنول ها ، آنتی اکسیدان مناسبی برای کاهش وزن هستند که به کاهش چربی های بدن و بهبود روند کاهش وزن کمک شایانی می کند.

آب

آب یکی از بهترین نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش محسوب می شود که باعث سلامتی نیز می شود. همیشه یک بطری دو لیتری آب به همراه داشته باشید. آب سموم بدن را بیرون کشیده ، اشتهای شما را کنترل کرده و یکی از ارزان ترین و در دسترس ترین نوشیدنی های چربی سوز می باشد. افزایش میزان مصرف آب یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود سلامت کلی است.

نوشیدن آب برای کاهش وزن
نوشیدن آب برای کاهش وزن

نوشیدن آب بیشتر نیز ممکن است با سیر نگه داشتن شما مابین وعده های غذایی و افزایش تعداد کالری هایی که می سوزانید ، سایز دور کمر شما را کاهش دهد! تحقیقات انجام شده نشان می دهد که نوشیدن آب قبل از غذا کمک شایانی به کاهش وزن و دریافت کالری کمتر می کند.

یک مطالعه انجام شده بر روی 48 بزرگسال دارای اضافه وزن نشان داد افرادی که قبل از وعده های غذایی 500 میلی لیتر آب نوشیده اند و در عین حال از رژیم غذایی کم کالری پیروی کرده اند ، در طول 12 هفته 44% بیشتر از افرادی که قبل از غذا آب نمی نوشند وزن کم کردند.

نوشیدن آب سرد باعث افزایش مصرف انرژی در حالت استراحت می شود ، این تعداد کالری است که هنگام استراحت می سوزید. به عنوان مثال یک مطالعه انجام شده بر روی 21 کودک دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف انرژی در حال استراحت تا 25% بعد از 40 دقیقه پس از نوشیدن 10 میلی لیتر آب سرد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، افزایش می یابد.

خلاصه : نوشیدن آب بیشتر می تواند به سوزاندن کالری و کاهش مصرف در وعده های غذایی کمک کند ، که این امر می تواند منجر به کاهش وزن شود.

شیک های پروتئین

نوشیدنی هایی که حاوی پروتئین زیاد هستند می توانند گرسنگی را کنترل کرده ، میزان اشتها را کاهش دهند و به احساس سیری بیشتر کمک کنند. همین موضوع در دوران کاهش وزن و چربی سوزی بسیار حائز اهمیت است. امروزه پودرهای پروتئینی زیادی در بازار موجود است که میان به عنوان نوشیدنی چربی سوزی هنگام ورزش میل کنید! پروتئین سطح هورمون های کاهش گرسنگی مانند GLP-1 را افزایش و گرلین ، هورمون تحریک کننده اشتها ، را کاهش می دهد.

یک مطالعه در 90 بزرگسال دارای اضافه وزن نشان داد افرادی که روزانه 56 گرم پروتئین وی به مدت 23 هفته مصرف کردند ، نسبت به گروه دیگر 2.3 کیلوگرم کاهش وزن داشته اند. پودرهای پروتئین وی ، نخود و شاهدانه انواع مختلفی از پودرهای پروتئین بوده که به عنوان یک نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش ، کمک شایانی به کاهش وزن می کنند.

خلاصه : نوشیدنی های پروتئینی باعث کاهش اشتها و افزایش سیری می شوند. پودرهای پروتئینی را می توان به عنوان یک میان وعده سریع و رضایت بخش به هر نوشیدنی اضافه کرد.

آب سبزیجات : نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش

اگرچه باور همه بدین گونه است که آب میوه باعث افزایش وزن می شود ، اما نوشیدن آب سبزیجات به روند چربی سوزی و کاهش وزن کمک شایانی می کند. در یک مطالعه انجام شده بر روی بزرگسالانی که 178 میلی لیتر آب سبزیجات با مقدار سدیم کم مصرف کرده و از رژیم های غذایی کم کالری پیروی کرده اند ، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که آن ها کاهش وزن چشمگیری داشته اند. از سوی دیگر آن ها با مصرف نوشیدنی لاغری آب سبزیجات به میزان قابل توجهی مصرف سبزیجات را افزایش و میزان مصرف کربوهیدرات را به میزان چشمگیری کاهش داده است.

در نظر داشته باشید که مصرف سبزیجات کامل بهترین گزینه برای بهبود سلامتی است ، زیرا سبزیجات غنی از فیبر بوده و این فیبر در فرآیند آبگیری از بین می رود. با این وجود مصرف آب سبزیجات کم کالری می تواند باعث افزایش مصرف سبزیجات شما شده و حتی ممکن است به کاهش وزن کمک کند.

خلاصه : اگرچه سبزیجات کامل بهترین گزینه برای سلامتی محسوب می شود ، نوشیدنی چربی سوز هنگام ورزش آب سبزیجات در کنار رژیم غذایی سالم تاثیر به سزایی در روند کاهش وزن و چربی سوزی خواهد داشت!

نوشیدن چربی سوز هنگام ورزش BCAA

BCAA که به عنوان آمینو اسیدهای زنجیره ای نیز معروف است از سه اسید آمینه لوسین ، والین و ایزولیسین تشکیل شده است. این نوشیدنی لاغری مانع تجزیه عضلات شده و می توانید به عنوان یک نوشیدنی ورزشی مناسب میل کنید. بی سی ای ای را در حین انجام تمرینات ورزشی چربی سوزی به جای آب میل کنید. این دسته از نوشیدنی ها به فرم گرفتن و سفت شدن بدن در دوران کاهش وزن کمک کرده و همچنین باعث شکل گیری عضلات شکم نیز می شود!

نوشیدنی چربی سوز قبل از ورزش

هیدراته ماندن با آب فراوان قبل ، در حین و بعد از تمرین هیچ مشکلی ندارد. اما آیا می دانید که نوشيدني هاي لاغر کننده ای وجود دارد که می توانید قبل از تمرین بنوشید ؟! خواه این نوشیدنی ها عضلات شما را درگیر کنند ، الکترولیت ها را متعادل کنند یا انرژی بیشتری به شما بدهند ، شما نمی خواهید بدون آنها از خانه خارج شوید. این بدین دلیل است که وقتی بدن خود را قبل از تمرین به درستی تغذیه می کنید ، خود را برای کاهش وزن موثرتر آماده می کنید. در ادامه قصد داریم شما را با بهترین نوشیدنی چربی سوز قبل از ورزش آشنا کنیم.

پروتئین وی

پروتئین وی ، یکی از دو پروتئین موجود در شیر ، ممکن است هم برای قبل و هم بعد از تمرین مفید باشد زیرا ماهیچه های شما را از اسیدهای آمینه مورد نیاز برای ترمیم و رشد تامین می کند. طبق تحقیقی که در ژورنال Sports Medicine به چاپ رسیده است محققان دریافتند که پروتئین وی در ترکیب با تمرینات مقاومتی با اندکی افزایش اضافی در توده های عضلانی بدون چربی یا توده بدون چربی بدن همراه است. همانطور که جیم می گوید ثابت شده است که یک پروتئین وی قبل از تمرین باعث افزایش سنتز عضلات می شود وی برای دستیابی به نتایج مطلوب ، مصرف 25-20 گرم پروتئین وی را در عرض یک ساعت قبل از تمرین توصیه می کند.

آب انگور

اگر قبل از ورود به باشگاه به دنبال نوشیدنی خاصی هستید ، قطعا آب انگور بهترین گزینه می باشد. آب انگور یک انتخاب سالم به عنوان بهترین نوشیدنی چربی سوز است که مواد مغذی میوه ای مانند آنتی اکسیدان های پلی فنول و قندهای طبیعی را برای انرژی بخشیدن به تمرین به شما ارائه می دهد. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که آب انگور می تواند به افزایش عملکرد ورزشکاران کمک کند. در مطالعه ای که در سال 2015 منتشر شد ، محققان 28 دونده تفریحی را به دو گروه تقسیم كردند. به یک گروه آب انگور داده شد ، در حالی که به گروه دیگر یک نوشیدنی کنترل مشابه داده شد. پس از حدود یک ماه تمرینات تحت نظارت ، محققان دریافتند گروهی که آب انگور نوشیدند مدت بیشتری طول می کشد تا خسته شود ، علائمی از افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی را نشان می دهد و در مقایسه با گروهی که آب انگور نمی نوشند ، کاهش احتمالی التهابات بدن را به نمایش می گذارند.

نوشيدني هاي لاغر کننده قبل از ورزش : آب نارگیل

آب نارگیل یکی از بهترین نوشیدنی های چربی سوز است که به نظر می رسد این یک دوست ایده آل برای تمرین است ، زیرا به شما کمک می کند بدن خود را در هنگام آماده سازی عرق کنترل کنید. آب نارگیل یک نوشیدنی هیدراته است که مصرف آن قبل از تمرین مفید خواهد بود. همانطور که عرق می کنیم الکترولیت ها را از دست می دهیم ، اما با هیدراته شدن قبل از ورزش احتمال تعادل الکترولیت ها ، حتی با شدت زیاد وجود دارد. آب نارگیل خنک سرشار از آنتی اکسیدان است – از این رو قبل از شروع تمرین به دنبال آن آب نارگیل باشید و بعد از پایان کار احساس خوبی خواهید داشت.

نوشیدنی های لاغر کننده بعد از ورزش

از نوشیدنی بعد از تمرین برای کاهش وزن نتیجه بهتری خواهید گرفت ، به عنوان مثال شیک ها و نوشیدنی های پروتئینی که در زمان مناسب مصرف می شوند. زمان مناسب نوشیدن 30-45 دقیقه بعد از تمرین است و پس از نوشیدن یک شیک پروتئینی کاملا بر روی بدن شما تاثیر خواهد گذاشت و تا حدود زیادی از خستگی که بعد از تمرین می گیرید راحت خواهید شد. آیا می خواهید لاغر شوید ؟ آیا بعد از جلسه تمرین احساس گرسنگی شدید می کنید ؟ پس به جای نوشیدن پودر پروتئین ، یک شیک پروتئین خانگی به عنوان نوشیدنی بعد از تمرین برای کاهش وزن را امتحان کنید.

شیک های پروتئین یک مکمل غذایی برای پودر پروتئین است که بسیاری از افراد به عنوان نوشیدنی بعد از تمرین برای کاهش وزن مصرف می کنند و همچنین مقدار مناسبی پروتئین به بدن می دهندکه برای عضله سازی ، ریکاوری و ساخت آنزیم ها و هورمون ها در بدن ضروری است. به غیر از کاهش وزن و چربی سوزی ، از دیگر مزایای نوشیدن این شیک ها بعد از اتمام تمرین می توان موارد زیر را ذکر کرد :

 1. بهبود عملکرد ورزشکاران و ریکاوری عضلات
 2. بهبود و مدیریت کاهش وزن
 3. بهبود و تحریک رشد عضلات
نوشیدنی های لاغر کننده بعد از ورزش

شیک پروتئین تمشک – موز ( پروتئین – 7.81 گرم )

 • آنتی اکسیدان ، پروتئین ، کلسیم ، آهن و انرژی – شما در این شیک پروتئین همه چیز را دارید. یک وعده غذایی مغذی به خودی خود و بسیار خوشمزه و غنی است.
 • مواد تشکیل دهنده : ½ فنجان تمشک ، 1 موز ، 2 قاشق غذاخوری کره بادام ، 1 فنجان شیر بادام ، 1 فنجان آب
 • نحوه آماده سازی این نوشیدنی لاغر کننده بعد از ورزش : همه مواد را داخل مخلوط کن اضافه کنید. برای تنظیم غلظت می توانید آب اضافه کنید.
شیک پروتئین تمشک

شیک پروتئین کره بادام زمینی – موز ( پروتئین – 43.54 گرم )

 • این بهترین نوشیدنی چربی سوز غنی از پروتئین بوده و می توانید آن را به عنوان وعده غذایی بعد از تمرین میل کنید و چربی بسوزانید.
 • مواد تشکیل دهنده : 2 عدد موز ، 2 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی ، 2 فنجان ماست یونانی ، 100 میلی لیتر شیر پرچرب ، 1 قاشق غذاخوری دانه چیا ، پودر کاکائو
 • نحوه آماده سازی این نوشیدنی لاغر کننده بعد از ورزش : موز ، ماست ، شیر و کره بادام زمینی را در مخلوط کن ترکیب کنید. دانه های چیا را اضافه کرده و روی آن را پودر کاکائو بپاشید. لذت ببرید!
بهترین نوشیدنی چربی سوز موز و کرده بادام زمینی

شیک پروتئین بادام و نارگیل ( پروتئین – 17.27 گرم )

 • بادام منبع غنی از پروتئین است – 20 عدد بادام حاوی حدود 5 گرم پروتئین است. شیر دوز اضافی پروتئین را فراهم کرده و دانه های کتان دوز روزانه امگا 3 را تامین می کنند.
 • مواد تشکیل دهنده : 20 عدد بادام ، نارگیل خشک نپخته ، 1 فنجان آب ، 1 قاشق غذاخوری پودر دارچین ، 1 قاشق غذاخوری عسل ، 2 قاشق غذاخوری پودر دانه کتان ، 2 فنجان شیر
 • نحوه آماده سازی این نوشیدنی لاغر کننده بعد از ورزش : بادام و نارگیل خشک را یک شب در آب خیس کنید. صبح آب آن را خالی کرده و بادام و نارگیل را سرخ کنید تا یک پودر درشت بدست آورید. شیر و آن ترکیب را مخلوط کنید تا یک شیک غلیظ و نرم بدست آید. پودر دارچین ، بذر کتان آسیاب شده و عسل را خوب مخلوط کنید.
شیک پروتئین بادام و نارگیل

نوشیدنی لاغر کننده بعد از ورزش : شیک بلغور جو دوسر و بلوبری ( پروتئین – 12.72 گرم )

 • این اسموتی شگفت انگیز پر از پروتئین یک وعده غذایی جایگزین عالی و بهترین شیک پروتئین و نوشيدني هاي لاغر کننده خانگی بعد از تمرین است.
 • مواد تشکیل دهنده : ½ فنجان بلوبری ، 1 قاشق غذاخوری دانه چیا ، 2 قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر ، 1 فنجان شیر ، 1 قاشق غذاخوری عسل
 • نحوه آماده سازی : همه مواد را با سرعت زیاد مخلوط کنید تا یک شیک غلیظ و نرم بدست آید. یک مشت یخ داخل میکسر بریزید و از این نوشیدنی چربی سوزی لذت ببرید!
شیک بلغور جو دوسر و بلوبری

شیک پروتئین انبه و بادام ( پروتئین – 14.84 گرم )

 • همان طور که از نام این نوشیدنی چربی سوز پیداست ، می توانید بفهمید که چقدر خوشمزه است! این یک شیک عالی بعد از تمرین است ، زیرا کربوهیدرات های انبه به شما کمک می کند قند بد موجود در بدن را بلافاصله دوباره پر کنید. بادام با تامین مقدار کافی شیر و پروتئین چیا به ریکاوری عضلات کمک می کند.
 • عناصر تشکیل دهنده : 1 فنجان انبه خرد شده ، 1 فنجان شیر بادام ، 1 قاشق غذاخوری دانه چیا ، 1 فنجان ماست سرد یونانی
 • نحوه آماده سازی : انبه خرد شده ، شیر و ماست سرد را در مخلوط کن بریزید. آن را تکان دهید و در یک لیوان بلند بریزید. دانه های چیا را اضافه کرده و قبل از نوشیدن خوب تکان دهید.
چربی سوز شیک پروتئین انبه و بادام

بهترین نوشیدنی چربی سوز شیک پروتئین شیر سویا-توت فرنگی ( پروتئین – 24.72 گرم )

 • یکی دیگر از نوشیدنی لاغر کننده بعد از ورزش گیاهی این شیک است.
 • مواد تشکیل دهنده : 2 فنجان شیر سویا ، 1 فنجان توت فرنگی خرد شده ، 1 قاشق غذاخوری بادام آسیاب شده ، 1 قاشق غذاخوری پودر هندوانه آسیبا شده ، 1 قاشق غذاخوری پودر کاکائو
 • نحوه آماده سازی : همه مواد را در مخلوط کن ریخته و یک اسموتی غلیظ تهیه کنید. آن را در 1 لیوان بریزید. اگر می خواهید دو قطعه یخ اضافه کنید و بنوشید!
شیک پروتئین شیر سویا-توت فرنگی

حرف آخر :

نوشیدنی های خاصی مانند چای سبز ، قهوه و چای زنجبیل ممکن است به تقویت سوخت و ساز بدن ( متابولیسم ) ، به حداقل رساندن گرسنگی و افزایش احساس سیری کمک کند و همه این موارد باعث کاهش وزن می شود. علاوه بر این ، این نوشیدنی ها حاوی مواد مغذی مفیدی مانند آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات قدرتمند هستند که می توانند برای سلامتی شما مفید باشند. جایگزین کردن نوشیدنی های پر کالری مانند سودا و آب میوه با نوشیدنی های ذکر شده در بالا راهی هوشمندانه برای کاهش کالری دریافتی و کمک به شما در دستیابی به اهداف کاهش وزن است!

جهت مشاهده سایر مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه ورزش و تغذیه و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید