نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

healthy office snacks - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

از مصرف تنقلات بپرهیزید، بعد از ناهار یک پیاده روی کوتاه داشته باشید ، کیبوردتان را تمیز کنید ، آنگاه در مسیر حفظ سلامتی در محل کار قدم بر داشته اید. ۸ ساعت روی صندلی جلوی کامپیوتر در ۵ یا ۶ روز هفته عوارض زیادی به همراه خواهد داشت. از خستگی چشم و درد گردن تا کالری های اضافه ای که در طول روز به دعوت همکاران مصرف می کنید. در این مطلب ۱۰ نکته که می تواند به حفظ سلامتی در محل کار به شما کمک کند اشاره کرده ایم.

۱. از خوردن تنقلات همکاران بپرهیزید

تنقلاتی که همکارانتان روی میز هایشان قرار می دهد می تواند صدها کالری به رژیم غذایی روزانه شما بیافزاید و اگر مراقب نباشید وقتی به خود می آیید که اضافه وزن پیدا کرده اید. پس اگر یه ظرف شکلات روی میز همکارتان است، نزدیک میز او نشوید تا تحریک نشوید. یک استراحت کوتاه بکنید ، کنار پنجره نفس عمیق بکشید و شکلات ها را نادیده بگیرید. اگر گرسنه هستید ، میوه های قند دار بخورید. از هر ۵ آمریکایی ۳ نفر اضافه وزن دارند و این بدین معنی است که بیش از یک نفر در دفتر کارتان دچار اضافه وزن است. در اکثر دفاتر کار ، افرادی هستند که رژیم غذایی دارند ، پس سعی کنید بیشتر با این افراد در محل کار ارتباط داشته باشید و ظرف های شکلات را به ظروف میوه تبدیل کنید.

در محل کار - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۲. آب زیاد بنوشید

نوشیدن آب به میزان کافی – ۸ تا ۱۰ لیوان در روز – آب مورد نیاز بدنتان را تامین می کند. بسیاری از میوه جات نیز منبع خوبی برای آب هستند: پرتغال ، گریپ فروت ، انگور ، هندوانه و سیب، آب و سلامتی مورد نیاز بدن شما در محل کار را حفظ می کنند. حدود ساعت ۳ بعد از ظهر معمولا زمانی است که بدن به آب زیادی نیاز دارد، پس سعی کنید آب زیاد بنوشید. برای خود هدف گذاری کنید: برای این منظور هر روز یک بطری نیم لیتری آب همراه خود به محل کار ببرید. سعی کنید تا زمان ناهار آن را مصرف کنید. سپس دوباره آن را پر کنید و تا ساعت ۱۵ مصرف کنید و دوباره پر کنید و اینبار تا ساعت ۵ بنوشید. می توانید روی موبایل یا کامپیوتر خود برای این منظور زنگ هشدار بگذارید.

مطلب مرتبط:  آشنایی با مواد غذایی تامین کننده آب بدن

آب min - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۳. فعالیت فیزیکی/بدنی داشته باشید

یکی از مهمترین کارهایی که میتوانید انجام دهید تا به بهبود و حفظ سلامتی در محل کار به شما کمک کند، فعالیت بدنی است. پیاده روی کوتاه در وقت ناهار ایده بسیار خوبی است که نه تنها باعث سوزاندن کالری جذب شده می شود ، می تواند استرس را کاهش داده و سرحالتان کند. سعی کنید برای این منظور یک همراه داشته باشید تا شما را به این کار مجبور کند حتی اگر خودتان حوصله نداشته باشید یا سرتان شلوغ باشد. اگر واقعا نمی توانید در زمان ناهار پیاده روی داشته باشید. ماشینتان را دور تر از محل کار پارک کنید تا صبح و عصر مجبور به پیاده روی باشید یا حتی از پله بجای آسانسور استفاده کنید.

فیزیکی - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۴. ناهار سالم و به اندازه کافی بخورید

خوردن یک غذای سالم یکی از مهمترین بخش های یک رژیم غذایی است. ولی خوردن به میزان کافی مهمتر از آن است. برای پیشگیری از دریافت بار اضافی کالری و بعد از آن پشت میز نشینی برای مدت طولانی سعی کنید در محل کار غذای سالم بخورید و مقدار آن را نیز کنترل کنید. بیشتر وقت ها موضوع، غذای ناسالم خوردن نیست بلکه زیاد خوردن است. به عنوان مثال پیتزا ذاتا غذای بدی نیست ، ولی یک پیتزای کامل خوردن کالری زیادی دارد. بجای این یک پیتزا را با همکار خود شریک شوید و در کنار آن یک سالاد حاوی سبزیحات نیز بخورید.

سالم و به اندازه کافی - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۵. برای تماس های تلفنی از بالشت گردن یا هدست استفاده کنید

سندروم تنش گردن (TNS) زمانی بوجود می آید که گردن و شانه برای مدت زمان طولانی در حالتی غیر عادی ثابت باشند. معمولا برای کسانی که زیاد با تلفن صحبت می کنند اتفاق می افتد.

پروفسور Alan Hedge متغصص ارگونومی در دانشگاه Cornell می گوید: “سندروم تنش گردن باعث درد در ناحیه شانه و گردن ، گرفتگی عضلات ، حساسیت می شود”. جهت جلوگیری از این عارضه ،در هنگام مکالمه با تلفن از تلفن اسپیکردار ، بالشت یا نگه دارنده گردن یا هدست استفاده کنید.

.jpg - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۶. فاصله چشم تا مانیتور کامپیوتر باید حداقل به اندازه یک دست باشد

خستگی چشم یا Eye Strain یکی دیگر از مشکلاتی است که برای کارکنانی که زمان زیادی با کامپیوتر کار می کنند بوجود می آید. این خستگی چشم می تواند عوارض دیگری هم به همراه داشته باشد نظیر سر درد ، عدم تمرکز و افزایش حساسیت به نور. برای جلوگیری از این عارضه ، فاصله مانیتور با چشم باید به اندازه طول یک دست باشد و در این حالت بتوانید به راحتی مطالب روی صفحه را بخوانید. اگر در این فاصله دچار مشکل با خواندن هستید ، فونت های صفحه را درشت کنید.

computer eye strain - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۷. مسافرت طولانی بروید

مسافرت می تواند برای حفظ سلامتی در کار مفید باشد. مسافرت به کاهش استرس و فراغت ذهن از کار کمک می کند ، مخصوصا اگر دچار درگیری هایی در محل کار مانند مشکل با رئیس ، همکار یا یک پروژه دارید. استرس سیستم اسمنی بدن را تجت تاثیر قرار داده و احتمال بیمار شدن فرد را افزایش می دهد.
دکتر کرامر روانشناس و مدیر مرکز “مشاوره روانشناسی کسب و کار” می گوید: “یک سفر نسبتا طولانی برای شارژ شدن دوباره باتری هایتان بسیار مفید است”

1024x640 - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۸. از “تا دیر وقت کار کردن” بپرهیزید

دکتر کرامر معتقد است: “گهگاه مردم روی یک پروژه یا فعالیت تمرکز کرده و تا آن را تمام نکرده اند ، دست از کار نمی کشند ، اما نمی دانند چه عوارضی برای سلامتیشان دارد. آنها متوجه این مشکل نمی شوند تا جایی که استرس به بالاترین حد خود رسیده و خلق و خو و روابطشان را تحت تاثیر قرار می دهد”
این روش موجب فرسودگی می شود و این فرسودگی سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار داده ، همچنین موجب اختلال در خواب و توانایی تمرکز کردن می شود.

zarplata.jpguke600 - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۹. کیبورد ، ماوس و تلفن خود را مرتبا تمیز کنید

کیبورد ، ماوس و تلفن ها حامل هزاران میکروب است که منتظر هستند شما را مریض کنند.
بر اساس تحقیقات Science Daily که در صدمین مجمع عمومی “جامعه میکروبیولوژی آمریکا” بیان شد: “ما می دانیم که ویروس ها می توانند روی سطوح سخت بین چند ساعت تا چند روز زنده بمانند.”
اگر ویروسی مانند روتا که یک ویروس است که موجب اسهال می شود ، روی یک سطح مانند تلفن قرار داشته باشد. می تواند موجب بیماری عفونی برای کسی که از آن تلفن استفاده می کند شود. برای تمیز کردن این دستگاه ها حتما از ضد عفونی کننده هایی که طیف زیادی از ویروس را پوشش می دهند استفاده نمایید.

clean laptop - نکاتی برای بهبود و حفظ سلامتی در محل کار

۱۰. خودتان را بشناسید

مهمترین چیزی که برای سلامتی در محل کار باید انجام دهید خودشناسی و خودآگاهی است. خودتان ، محدودیت ها و نقاط قوت خود را بشناسید. بدانید کی باید استراحت کنید و کی سفر بروید. هر روز در خانه و محل کار فعالیت فیزیکی داشته باشید تا سلامت جسم و روان خود را تضمین کنید.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید