واکسن آنفولانزا بزنم یا خیر؟

واکسن آنفولانزا:

با نزدیکی به فصل توزیع و تزریق واکسن آنفولانزا نگرانی ها در مورد زمان تزریق ، مزایا و عوارض این واکسن زیاد می شود .

بیشترین شیوع  آنفولانزا  از مهرماه تا اردیبهشت ماه است. 

 

بهترین زمان برای تزریق واکسن  آنفولانزا :

اواخر شهریور ماه و مهر ماه می باشد.

 

با واکسن  آنفولانزا  آشنا شوید

موارد آنفولانزای گزارش شده در سال همان  آنفولانزای فصلی شامل سویه‌های  H۱N۱,H۲N۳,B است. که در این میان سویه H۱N۱ از قدرت بیماری‌زایی بیشتری برخوردار است .

ایمنی‌زایی واکسن  آنفولانزا : تنها بر علیه سویه‌های ذکر شده بیماری  آنفولانزا  بوده و هیچ کارایی علیه سایر سویه‌های بیماری آنفولانزا  و همچنین بیماری سرماخوردگی ندارد.

واکسن‌های آنفولانزای ثبت شده در کشور که از طریق مراجع قانونی توزیع می‌شود، سویه‌های سه گانه ویروس  آنفولانزای شایع را پوشش می‌دهد و از نظر ایجاد سطح ایمنی و اثربخشی مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند.

images_26.jpg

آیا واکسیناسیون  آنفولانزا  برای همه افراد ضروری است؟

واکسیناسیون همگانی آنفولانزا  ضرورتی ندارد و فقط برای افراد با ریسک بالا مثل بیماران با نقص ایمنی یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند: بیماری‌های قلبی عروقی، آسم و دیابت با تجویز پزشک توصیه می‌شود.

 همچنان رعایت اصول بهداشت فردی و پرهیز از تماس با افراد آلوده، بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری  آنفولانزا  است .

vaccine-1100x693.jpg

تزریق واکسن  آنفولانزا برای چه افرادی توصیه می شود؟

  • افراد با سن 65 سال و بالاتر، بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی آنها.
  • بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن ریوی یا قلبی شامل آسم.
  • بزرگسالان و کودکان مبتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت.
  • بزرگسالان و کودکان مبتلا به اختلالات مزمن عملکرد کلیه.
  •  بزرگسالان و کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی ناشی از بیماری ها یا مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی (مانند کورتیکواستروئیدها) یا رادیو تراپی.
  • کودکان و نوجوانان شش ماهه تا 18 ساله که ترکیبات محتوی استیل سالیسیلیک اسید (آسپیرین) را برای مدت طولانی مصرف می کنند و به دنبال ابتلا به بیماری آنفولانزا، در معرض خطر ابتلا به سندرم Rreye قرار دارند.

میزان و روش تجویز

مقدار مصرف برای بزرگسالان و کودکان و بزرگ تر از 36 ماه 0.5 میلی لیتر (دوز کامل) است. در کودکان بین شش تا 35 ماه، اطلاعات بالینی محدود بوده و مقادیر 0.25 الی 0.5 میلی لیتر مصرف شده است. کودکانی که برای اولین بار واکسن دریافت می کنند، لازم است بعد از گذشت دست کم چهار هفته، دوباره واکسن دریافت کنند. واکسن به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق می شود.

 

شرایط نگهداری واکسن  آنفولانزا چگونه است؟

مطلوب‌ترین حالت نگهداری واکسن  آنفولانزا در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد یعنی دمای نگهداری در یخچال به شرط محافظت از یخ زدگی واکسن است، لذا باید دمای یخچال به نحوی تنظیم ‌شود که از یخ زدگی جلوگیری شود.

در صورتی که پس از تهیه واکسن از مرکز توزیع مجاز، بلافاصله تزریق آن انجام شود جای نگرانی وجود ندارد. در صورت نیاز به زمان بیشتر جهت نگهداری و یا حمل و نقل می‌توان واکسن را همراه یخ خشک دریافت و در اولین زمان ممکن به یخچال انتقال داد.

3a9a412cc20a47f25354da005ef2a9fd_0.jpg

آیا واکسن  آنفولانزا عوارض دارد؟

عوارض احتمالی که در برخی افراد ایجاد می شود :

واکسن  آنفولانزا متشکل از ویروس های خفته عامل این بیماری در سال گذشته و یا ویروس هایی است که متخصصان گمان می کنند در زمستان سال جاری باعث بیماری های فراگیر می‌شوند. این در حالی است که کماکان افراد از این بیماری در امان نیستند و بعضاً به آن دچار می‌شوند.

احساس سوزش و خارش در محل تزریق واکسن اولین مسئله‌ای است که عمدتاً تا چند روز بیمار را درگیر می‌کند. اساس فرمول واکسن  آنفولانزا  به شکلی است که معمولاً یک تا 2 هفته بعد از تزریق اثر محافظتی خود را بر بدن می‌گذارد.

دانشمندان در سال 2015 با مطالعه واکسن  آنفولانزا دریافتند بیش از 86 الی 92 درصد افرادی که این واکسن را تزریق می‌کنند، دچار قرمزی در محل تزریق، حدود 50 درصد تورم و حدود 45 درصد آنان دچار احساس خارش در محل تزریق می‌شوند.

در چند روز اول پس از تزریق ممکن است عوارض جانبی چون تب، کهیر، خارش پوست ،درد های عضلانی ، سردرد، تهوع، احساس ناراحتی و ضعف در بیمار بروز یابند که جای نگرانی ندارد زیرا به تدریج سیستم ایمنی بدن بر این حالات غلبه می کند اما اگر بیش از یک هفته علائم ادامه پیدا کند ، باید به پزشک مراجعه کرد.

از هر یک میلیون نفری که واکسن  آنفولانزا  تزریق می کنند، 2% ممکن است با علائم واکنش شدید حساسیتی مواجه شوند بویژه اگر فرد سابقه حساسیت به تخم مرغ داشته باشد. در برخی موارد بسیار نادر، تزریق واکسن باعث ابتلای فرد به بیماری فلج پیشرونده به نام ندروم گیلن باره شده است. اما احتمال بروز این بیماری بسیار نادر است و نباید به خاطر درصد بسیار کم خطر از مزایای واکسن بی بهره ماند.

Cold-Influenza-Flu-11-Edt-2-672x372.jpg

موارد منع مصرف

واکسیناسیون لازم است در بیماران مبتلا به تب یا عفونت حاد به تعویق انداخته شود. در صورت داشتن حساسیت به هریک از ترکیبات فعال یا جانبی دارو و باقیمانده های احتمالی ترکیبات تخم مرغ، پروتئین مرغی، فرمالدئید، ستیل تری متیل آمونیوم بروماید، پلی سوربات 80 و یا جنتامایسین، از مصرف واکسن بپرهیزید. 

 

احتیاط های ویژه در حین مصرف

این واکسن را تحت هیچ شرایطی داخل عروق تزریق نکنید. همانند سایر واکسن های تزریقی، این واکسن می تواند منجر به واکنش آنافیلاکتیک در بدن بیمار گردد. برای همین دقت شود که هنگام تزریق، امکانات درمانی و نظارت های لازم در دسترس باشد. تداخل این واکسن را می توان همراه سایر واکسن ها تجویز کرد. ولی در صورت تجویز همزمان دو واکسن، احتمال تشدید عوارض جانبی آنها وجود دارد. واکسیناسیون لازم است بر روی اندام های متفاوتی صورت گیرد. پس از تجویز واکسن آنفولانزا امکان مشاهده پاسخ مثبت کاذب در برخی سنجش های آزمایشگاهی مثل هپاتیت وجود دارد که گذرا است.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

 این واکسن را می توان در دوران شیردهی تجویز کرد. براساس اطلاعات محدود موجود،عوارض ناخواسته مشخصی در ارتباط با تجویز این واکسن در مادر و جنین مشاهده نشده است. این واکسن را می توان در سه ماهه دوم و سوم بارداری تجویز کرد. در زنان بارداری که به دلایل پزشکی، احتمال بروز عوارض ناشی از آنفولانزا در آنها بیشتر است، مصرف این واکسن بدون در نظر گرفتن ماه بارداری توصیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید