ویتامین هایی که پزشکان اطفال توصیه می کنند

انواعی از مکمل های ویتامینی در بازار وجود دارند اما کدام یک از آنها برای کودکان مفید و ضروری هستند؟ در اینجا به بهترین مکمل هایی که پزشکان اطفال توصیه می کنند، اشاره می کنیم.

مکمل ویتامین دی:

تغذیه کودک با شیر مادر، مزیت های فراوانی برای سلامت نوزاد دارد اما مصرف ویتامین دی کافی در میان آن ها محسوب نمی شود. بنابراین لازم است مکمل بیشتری مصرف کنید تا این ویتامین به قدر کافی جذب بدن شود. ناتاشا برگرت-متخصص اطفال در شهر کانزاس می گوید: “همه نوزادان و اطفال شیرخوار باید روزانه 400 واحد مکمل ویتامین دی مصرف کنند تا سلامت استخوان شان حفظ شود”.
درحالیکه مکمل ویتامین دی برای نوزادان و اطفال شیرخوار مهم است اما مصرف آن برای کودکان ضروری است به خصوص وقتی که پوست و بدن کودک را می پوشانیم تا از آسیب های نور آفتاب مصون و ایمن بماند که با این روش از تولید ویتامین دی حاصل از نور آفتاب در پوست کودک جلوگیری می کنیم. تحقیقات، سطح ویتامین دی را با سلامت استخوان و عضله بهم ارتباط داده اند و محققان به رابطه بین کمبود ویتامین دی و مشکلاتی مثل بیماری قلبی، سرطان و ام.اس دست یافتند.

مکمل آهن:

 در طول 4 تا 6 ماهگی لازم است روزانه از مکمل آهن برای نوزادان استفاده کنید، چون سطح آهن به طور طبیعی در حوالی 6 ماهگی در شیر مادر افت می کند. همه کودکان نزدیک به 1 سالگی باید از لحاظ آنمی (کم خونی) ناشی از کمبود سطح آهن چک شوند. در صورت وجود شواهدی از فقر آهن در کودک طبق نتایج آزمایش یا سابقه رژِیم غذایی، پزشکان مصرف مکمل های آهن را تا 2 سالگی توصیه می کنند.
به کودکان، غذاهای سرشار از آهن بدهید تا کمبود این عنصر در آنها کاهش یابد.

مولتی ویتامین:

مولتی ویتامین در یک کودک معمولی می تواند ویتامین های بدن او را تامین کند. بدانید که مولتی ویتامین،      یک مکمل بسیار خوب است. اما مراقب باشید که دوز مجاز ویتامین  آ  را رعایت کنید. تا سن 13 سالگی روزانه 300 تا 600 میکروگرم ویتامین آ برای کودکان کافی است چون مصرف زیاد ویتامین آ منجر به مشکلاتی مثل شب کوری و سایر مشکلات بینایی می شود. تامل کنید کدام ویتامین ها واقعا ارزش سرمایه گذاری دارند.

مکمل منیزیم:

رژیم غذایی معمولی حاوی منیزیم کم می تواند منجر به مشکلاتی در زمینه آرامش روحی، گرفتگی عضلات، یبوست و سردرد شود. منیزیم به تسکین درد و شل شدن دستگاه گوارش کمک می کند و این مکمل می تواند گزینه خوبی برای یبوست های موقتی باشد. به همین دلیل است که بسیاری از داروهای یبوست حاوی منیزیم هستند مثل شیر منیزیم و منیزیم سیترات”.

 

امگا 3:

بسیاری از مطالعات نشان دادند که بین مصرف امگا 3 و رشد مغز ارتباط وجود دارد، به همین دلیل است که بیشتر مکمل های امگا 3 طرفدار دارند. برخی مطالعات نشان دادند که بین کاهش سطح امگا 3 و ADHD و افسردگی ارتباط وجود دارد.
omg3_0.jpg

پروبیوتیک ها می توانند گزینه مفید و سودمندی باشند:

ثابت شده است که پروبیوتیک ها در کاهش دفعات اسهال عفونی مفید بوده و مزیت های دیگری نیز دارد که باید مورد تحقیق قرار گیرند. بیشتر پزشکان همزمان با مصرف داروهای آنتی بیوتیک، استفاده از مکمل های پروبیوتیک را برای بهبود سلامت روده توصیه می کنند.
pro.jpg

فیبر:

اگر کودک تان از خوردن پاستا و پنیر لذت می برد، اضافه کردن فیبر بیشتر به غذای او می تواند ایده خوبی باشد. به طور کلی، اکثر مردم در رژیم غذایی شان فیبر را به اندازه کافی مصرف نمی کنند. مصرف مکمل فیبر ایده بدی نیست اما ضروری هم نیست.

مصرف مولتی ویتامین در نوجوانان:

زمانی که کودکان در اوج مراحل رشد هستند، شما به تدریج کنترل عادات غذایی آنها را از دست می دهید و از دادن مکمل به آنها غافل می شوید. دادن مکمل های بیشتر به کودکان هیچ ضرر و خطری ندارد. همان طور که کودکان مراحل رشد را طی می کنند و به مرحله نوجوانی و جوانی می رسند، بهتر است غذاها را با یک مولتی ویتامین کامل ترکیب کنید چون دختران نوجوان نیاز به فولات، کلسیم و ویتامین دی دارند.  

توجه به کمبودهای غذایی:

برخی کودکان که رژیم غذایی محدودی دارند مثل رژیم گیاهخواری، بدون فرآورده های لبنی نیاز به مصرف مکمل های ویتامینی دارند. اگر شما رژیم گیاهخواری را دنبال می کنید، لازم است از مکمل ویتامین B12، آهن و زینک (روی) استفاده کنید تا نیاز کودک به این مکمل ها برطرف شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید