ویتامین C و کاهش وزن ؛ ویتامین C چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

vitamin c 1200x630 1 - ویتامین C و کاهش وزن ؛ ویتامین C چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

ویتامین C و کاهش وزن ؛ ویتامین C چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

محققان دانشگاه کلورادو تاثیر مکمل های ویتامین c را به اندازه ورزش در افرادی که نمی توانند فعالیت ورزشی مستمری برای کاهش وزن خود داشته باشند مناسب می دانند. افراد چاق که دارای اضافه وزن هستند دچار تنگ شدن رگ های خونی بدن شده و با مصرف این ویتامین می توانند از بروز مشکل تا حدودی پیشگیری کنند. بررسی های جدید نشان داده­، برخی افراد بزرگسال که با مشکل چاقی و یا اضافه وزن مواجه هستند، مصرف مکمل های ویتامین C، برای آنها جایگزین مناسبی به جای ورزش است. در ادامه به بررسی ارتباط ویتامین C و کاهش وزن خواهیم پرداخت.

ویتامین C و کاهش وزن: اما ویتامین C چگونه می تواند به شما کمک کند؟

ویتامین C همانند یک سلاح مخفی برای کاهش وزن است. این ویتامین و گلوکز دارای ساختارهای شیمیایی مشابه هستند. آنها پیوسته در حال رقابت برای ورود به سلول های شما هستند و در این میان شرایط برای ویتامین C دشوارتر است. یک گیرنده به نام Glut-1 وجود دارد که هم به گلوکز و هم به ویتامین C اجازه ورود به سلول ها را می دهد. متاسفانه، این گیرنده بیشتر به گلوکز علاقه دارد. این به معنای آن است که ویتامین C برای ورود باید به تعداد بیشتری ظاهر شود. هنگامی که با کمبود ویتامین C مواجه هستید، گلوکز بیشتری نسبت به آنچه بدن برای تامین انرژی روزانه خود نیاز دارد، وارد سلول ها می شود. این شرایط موجب تحریک تولید انسولین می شود. انسولین به بدن در جذب گلوکز کمک می کند، در شرایطی که به طور همزمان به بدن شما می گوید سوزاندن چربی ذخیره شده را متوقف کرده و توجه خود را به جذب آنچه وارد می شود، معطوف کند.

بنابراین،  ویتامین C ناکافی … گلوکز بیش از اندازه … انسولین بیشتر … چربی سوزی کمتر … وزن بیشتر.

ویتامین C و کاهش وزن: برای تاثیرگذاری ورزش به ویتامین C نیاز دارید

کارشناسان در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد فعالیت جسمانی با شدت متوسط به مدت حداقل 30 دقیقه در روز را برای کاهش مطلوب چربی شکم توصیه می کنند. اگر با درد آرتریت مواجه هستید ممکن است در این زمینه با محدودیت مواجه شوید. در نتیجه، اهمیت میزان کافی از ویتامین C هرچه بیشتر خود را نشان می دهد. سطوح ناکافی از ویتامین C امکان چربی سوزی کارآمد را حتی در صورت دنبال کردن یک رژیم ورزشی خوب از بدن سلب می کند. ویتامین C برای سوخت و ساز چربی نیاز است. از این رو، شما بدون مقدار کافی از آن قادر به کاهش چربی شکم خود حتی در صورت انجام ورزش نخواهید بود. نتایج یک مطالعه نشان داده است افرادی که به میزان کافی ویتامین C مصرف می کنند، طی انجام ورزش با شدت متوسط 30 درصد بیشتر از افرادی که به میزان کم ویتامین C مصرف می کنند، چربی می سوزانند.

Step Aerobic e1483700303527 - ویتامین C و کاهش وزن ؛ ویتامین C چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

ویتامین C و کاهش وزن: ویتامین C از تنش آدرنال و افزایش وزن پیشگیری می کند

پشتیبانی از غدد آدرنال با مقادیر کافی از ویتامین C می تواند موجب کوتاه شدن چرخه دیگری از رویدادها شود که به افزایش وزن منجر می شود. غدد آدرنال میزبان بالاترین میزان تراکم ویتامین C در بدن هستند. ویتامین C برای تولید کورتیزول، هورمون استرس مسئول واکنش جنگ یا گریز ضروری است. بدون مقدار کافی از ویتامین C، غدد آدرنال دچار تنش شده و کورتیزول بیشتری ترشح می کنند. این شرایط اثر منفی بر سطوح قند خون می گذارد و به صورت مستقیم تجمع چربی شکمی ناسالم را موجب می شود.

مطلب مرتبط:  ویتامین C، اهمیت آن برای سلامت بدن و علائم کمبود اسید آسکوربیک

ویتامین C و کاهش وزن: ویتامین C را به بخشی از رژیم غذایی روزانه خود تبدیل کنید

ویتامین C در طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات یافت می شود. از جمله بهترین منابع برای این ویتامین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فلفل قرمز شیرین، نصف فنجان خام، 95 میلی گرم.

کیوی، یک عدد، 91 میلی گرم.

توت فرنگی، یک فنجان، 85 میلی گرم.

پرتقال، یک عدد اندازه متوسط، 70 میلی گرم.

بروکلی، نصف فنجان پخته، 51 میلی گرم.

گریپ فروت، نصف یک میوه اندازه متوسط، 38 میلی گرم.

گوجه فرنگی، یک عدد اندازه متوسط، 16 میلی گرم.

اسفناج، یک فنجان خام، 8 میلی گرم.

مطلب مرتبط: مواد غذایی سرشار از ویتامین C برای تامین میزان ویتامین C مورد نیاز بدن

bigstock food with vitamin c 134547530 908128 large - ویتامین C و کاهش وزن ؛ ویتامین C چگونه باعث کاهش وزن می شود؟

همچنین، شما می توانید روزانه از مکمل ویتامین C استفاده کنید. برای پیشگیری از کمبود این ماده مغذی مقدار مصرف توصیه شده روزانه حداقل 65 تا 75 میلی گرم است، اما این میزان حداقلی محسوب می شود. دوز بالاتر از 200 تا 400 میلی گرم در روز نشان داده است که سطوح ویتامین C را در خون پایدار نگه می دارد. پیش از مصرف مکمل ویتامین C می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

به منظور بهره مندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی اینترنتی دکتر رویا خادمیان

دیدگاهتان را بنویسید