پروتئین وی و معرفی پودر گلد استاندارد وی اپتیمم

افراد عموما از پروتئین آب پنیر (وی پروتئین) به عنوان مکمل، در کنار ورزش های مقاومتی و سنگین، جهت بهبود سنتز پروتئین ماهیچه و تقویت رشد توده عضلانی ضعیف و لاغر استفاده می کنند. اما این پروتئین چیست و فواید استفاده از آن چه می باشد؟

در این مقاله به خواص و مزایای پروتئین آب پنیر (وی پروتئین) پرداخته و محصولی موثر و بسیار قوی به نام پودر گلد استاندارد وی 100% اپتیمم (ON) معرفی و مورد بررسی قرار می گیرد.

(جهت مشاهده محصول و خرید کلیک کنید)

 

مکمل های ورزشی را می توانید از داروخانه ها و سایت های معتبر تهیه نمایید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل ابتدا از نیازهای بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با کارشناس ورزشی یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

پروتئین وی چیست؟

شیر از دو پروتئین تشکیل شده است، کازئین و وی.

وی پروتئین یا به اصطلاح پروتئین آب پنیر را می توان از کازئین موجود در شیر جدا نمود که به عنوان محصول فرعی در هنگام ساخت پنیر بدست می آید. به عبارت دیگر وی پروتئین، پروتئین موجود در آب پنیر است، قسمت مایع و آبکی شیر که در هنگام تهیه پنیر از آن جدا می شود.

این پروتئین، یک پروتئین کامل محسوب می شود و شامل 9 اسید آمینه ضروری است. این ترکیب حاوی محتوای لاکتوز کم می باشد.

در رابطه با مصرف وی پروتئین، فواید بسیاری برشمرده شده است و محققان دائما در حال یافتن خواص درمانی جدید و جدیدتر می باشند. در ادامه مزایای این ترکیب مورد بررسی و بعضا برخی خطرات احتمالی و عوارض جانبی ذکر می گردد.

حقایقی سریع در مورد پروتئین وی:

* بسیاری از مزایای بالقوه ذکر شده براساس مطالعات منفرد بوده و پیش از قضاوت قطعی، شواهد بیشتری مورد نیاز می باشد.

* پروتئین آب پنیر ترکیبی از بتا-لاکتوگلوبولین، آلفا لاکتالبومین، آلبومین سرم گاوی و ایمونوگلوبین می باشد.

* فواید احتمالی آن شامل کاهش وزن و کلسترول است.

* خطرات احتمالی آن شامل تهوع و سردرد می باشد، اما در دوزهای متوسط، این پروتئین خطرناک تلقی نمی شود.

مزایا:

کمک به کاهش وزن:

در یک مطالعه انجام شده متشکل از 158 نفر که در نشریه Nutrition & Metabolism منتشر شده است، افرادی که به آن ها پروتئین وی داده شد در مقایسه با افرادی که مصرف مشروبات الکلی در آنها کنترل شده و کاهش یافت، چربی بدن بطور قابل توجهی کاهش پیدا کرد و حفظ ماهیچه در آنها بیشتر نشان داده شد.

خواص ضدسرطان:

در این خصوص نتایج امیدوارکننده ای در مجله Anticancer Research جهت استفاده از کنسانتره پروتئین وی در درمان سرطان منتشر شده است. هرچند در این خصوص تحقیقات بیشتری لازم است.

کاهش کلسترول:

در مطالعه ای که در یک مجله تغذیه ای بریتانیایی منتشر شده است، مکمل وی پروتئین به مدت 12 هفته به 70 خانم و آقای دارای اضافه وزن داده شد و در انتها تعدادی از پارامترها از جمله سطح لیپیدها و انسولین مورد اندازه گیری قرار گرفت. در این خصوص کاهش معناداری در کلسترل کلی و کلسترول LDL، در افراد مصرف کننده پروتئین وی در مقایسه با مصرف کنندگان گروه کازئین مشاهده گردید.

آسم:

پروتئین آب پنیر می تواند پاسخ ایمنی در کودکان مبتلا به آسم را بهبود بخشد. در یک مطالعه کوچک منتشر شده در ژورنال بین المللی Food Science and Nutrition، بررسی بر روی 11 کودک نشان داد که کودکان مبتلا به آسم که روزانه 10 گرم پروتئین وی را دوبار در روز و به مدت یک ماه مصرف نمودند، پاسخ ایمنی بدن بهبود یافت.

فشار خون و بیماری های قلبی عروقی:

تحقیقات منتشر شده در ژورنال بین المللی لبنیات نشان داد که نوشیدنی های حاوی پروتئین آب پنیر، سبب کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا می شوند. همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و یا سکته مغزی نیز کاهش می یابد.

کاهش لاغری در مبتلایان به HIV:

براساس مطالعه منتشر شده در مجله Clinical and Investigative Medicine، پروتئین آب پنیر می تواند باعث از دست دادن وزن کمتری در بیماران مبتلا به HIV گردد.

خطرات احتمالی:

خطرات احتمالی مصرف پروتئین آب پنیر، شامل درد معده و شکم در هنگام مصرف زیاد آن می باشد.

برخی از افرادی که به شیر حساسیت دارند ممکن است مشخصا به وی پروتئین حساسیت داشته باشند.

بطور معمول پروتئین وی در دوزهای متوسط، هیچ گونه عارضه جانبی ایجاد نمی کند. با این وجود مصرف آن در دوزهای بسیار بالا می تواند باعث موارد زیر گردد:

درد معده

گرفتگی عضلات

کاهش اشتها

حالت تهوع

سردرد

خستگی و کوفتگی

مصرف مقادیر بالای پروتئین آب پنیر، همچنین ممکن است سبب ایجاد آکنه گردد.

برخی افراد بر این باورند که خطرات ناشی از غذاهای تصفیه شده همانند این ترکیب وجود دارد، زیرا اگرچه این ترکیبات حاوی مقادیر تغذیه ای بسیار بالا می باشند، اما تعادل و بالنس تعذیه ای بشدت به سمت پروتئین کشیده می شود.

انواع پروتئین وی:

سه نوع پروتئین آب پنیر وجود دارد.

کنسانتره وی پروتئین (whey protein concentrate (WPC)): حاوی سطوح پایین چربی و کربوهیدرات ها می باشد. درصد پروتئین در WPC به میزان غلظت آن بستگی دارد. کنسانتره های با غلظت پایین عموما متمایل به 30% پروتئین و در غلظت های زیاد، بالاتر از 90% می باشد.

وی پروتئین ایزوله (جداشده): (whey protein isolate (WPI)): این نوع پروتئین بیشتر جهت حذف چربی و لاکتوز، پردازش و تهیه می شوند. WPI ها معمولا حاوی حداقل 90% پروتئین می باشند.

وی پروتئین هیدرولیز: (whey protein hydrolysate (WPH)): این نوع پروتئین آب پنیر بعنوان “پیش هضم شده” در نظر گرفته می شود که تحت هیدرولیز جزئی قرار گرفته است، فرآیندی که جهت جذب پروتئین برای بدن لازم می باشد.

WPH به میزان دو فرم دیگر پروتئین وی، نیاز به هضم ندارد.

همچنین این فرم بدلیل بهبود هضم غذا و کاهش پتانسیل آلرژن، عموما در مکمل های پروتئینی پزشکی و در فرمولاسیون شیرخواران مورد استفاده قرار می گیرد.

 

عضله سازی و کاهش وزن

مکمل پروتئین وی به همراه ورزش مقاومتی می تواند به بهبود سنتز پروتئین ماهیچه کمک و رشد بافت عضلانی را تقویت نماید.

براساس مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی Sport Nutrition and Exercise Metabolism، این نتیجه گیری حاصل گردید که مصرف مکمل وی پروتئین در طول تمرینات استقامتی در مقایسه با ورزش های استقامتی به تنهایی، مزایایی را در بر دارد. در آقایانی که از پروتئین وی در کنار تمرینات خود استفاده نمودند، رشد توده عضلانی بیشتری مشاهده گردید.

مکمل وی پروتئین نسبت به کازئین، دستیابی به قدرت و استحکام بیشتری را به همراه دارد.

براساس مطالعه دیگری که در مجله فوق ذکر درج گردیده بود، در دو گروه یکسان در طی یک برنامه تمرین ده هفته ای، ورزشکاران مقاومتی که از وی پروتئین ایزولیت استفاده نمودند، در مقایسه با مکمل کازئین، افزایش قابل توجهی در حصول قدرت و استحکام بدنی، بافت عضلانی و کاهش توده چربی مشاهده گردید.

بررسی پودر گلد استاندارد وی اپتیمم:

برند اپتیمم (ON)، برند امریکایی بسیار قدرتمند جهانی در زمینه تغذیه ورزشی می باشد که در سال 1986 تاسیس گردید.

این برند از طریق تعهد خود در جهت کیفیت بالای محصولات و نوآوری، به تعریف صنعت مدرن تغذیه ورزشی کمکی شایان نموده است.

این شرکت همچنین با توجه به نیازهای روزافزون مشتریان و برآورده نمودن خواسته های بازار پویا، بواسطه محصولات نوآورانه خود شناخته شده است. ON با دارا بودن پنج مرکز پیشرفته در ایالات متحده و انگلستان، تنها شرکت تغذیه ورزشیست که در دسته های گوناگون از جمله مواد مغذی، پودرهای پروتئین، پروتئین بار، نوشیدنی ها و … از سلامت و سبک زندگی سالم مدرن پشتیبانی می کند.

” ™GOLD STANDARD 100% WHEY” بعنوان یکی از پرفروش ترین محصولات وی پروتئین در جهان شناخته شده است.

در حال حاضر محصولات ON در بیش از 130 کشور جهان به فروش می رسد.

پودر گلد استاندارد وی 100% اپتیمم، شامل پروتئین آب پنیر ایزوله خالص بوده که به عنوان ماده اصلی فرمولاسیون استفاده شده است.

پروتئین وی ایزوله (WPI)، خالص ترین نوع پروتئین وی است که در حال حاضر وجود دارد.

هر چند این فرم از وی پروتئین پرهزینه است اما جزء بهترین پروتئین هایی است که ارزش خرید دارد. به همین دلیل است که “Gold Standard” اولین چیزیست که در برچسب فرمولاسیون محصول می خوانید.

در فرمولاسیون محصول، WPI همراه با کنسانتره وی پروتئین فوق تصفیه شده (WPC) بکار رفته که هر وعده آن، 24 گرم پروتئین آب پنیر و 5.5 گرم اسیدهای آمینه زنجیره ای شاخه دار (BCAAs) که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و برای ورزشکاران بسیار ارزشمند است را فراهم می کند.

این پودر دارای کیفیتی بسیار مطلوب بوده و به راحتی با استفاده از لیوان شیکِر و یا یک لیوان و قاشق مخلوط می گردد.

وی پروتئین گلد استاندارد 100%:

از وی پروتئین ایزوله به عنوان ماده اصلی استفاده نموده است.

حاوی کنسانتره آب پنیر فوق تصفیه می باشد.

حاوی پپتیدهای آب پنیر جهت حمایت از بافت عضلانی می باشد.

تامین کننده بیش از 4 گرم گلوتامین و اسید گلوتامیک در هر وعده.

تامین بیش از 5 گرم از آمینواسیدهای زنجیره ای شاخه دار طبیعی (BCAAs) لوسین، ایزولوسین و والین در هر وعده

دارای استاندارد طلا برای کیفیت مطلوب پروتئین

حاوی 3-4 گرم کربوهیدرات، 1-3 گرم شکر و 1-105 گرم چربی می باشد.

فاقد گلوتن و سوکرالوز

در طعم و سایزهای مختلف

موارد استفاده:

اولین محصول خوراکی در صبح

پیش از ورزش

پس از ورزش

پیشنهاد می گردد میزان دوز مناسب جهت مصرف برای هر فرد، بطور ویژه و تحت نظر متخصص تغذیه تعیین گردد، زیرا این میزان با توجه به فعالیت بدنی هر فرد و لایف استایل (سبک زندگی) او می تواند متفاوت باشد، همچنین نوع مواد فعال موجود در برندهای مختلف نیز با یکدیگر متفاوت می باشند.

هشدارهای ایمنی:

محصول دور از دسترس کودکان قرار گیرد.

این محصول حاوی شیر و سویا (لستین) می باشد. از این محصول به عنوان تنها منبع تغذیه ای جهت کاهش وزن و یا حفظ آن استفاده نکنید. محصول با توجه به استانداردهای تعیین شده در ایالات متحده تهیه و لیبل شده است و ممکن است با محصولات مشابه فروخته شده در جاهای دیگر، از نظر موارد تشکیل دهنده آن، برچسب و هشدارهای آلرژی متفاوت باشد.

سلب مسئولیت حقوقی:

اظهارات ارائه شده مربوط به مکمل های غذایی توسط FDA ارزیابی نشده اند و محصولات مکمل، جهت تشخیص، معالجه، درمان و یا پیشگیری از بیماری یا وضعیت سلامتی در نظر گرفته نشده است.

ترکیبات:

ترکیب پروتئین (وی پروتئین های ایزوله، کنسانتره وی پروتئین، پپتیدهای وی پروتئین)، طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی، لستین، اسسولفام پتاسیم، آمینوژن، لاکتاز.

نقد و بررسی نظرات مصرف کنندگان

همانگونه که پیشتر عنوان گردید پودر گلد استاندارد وی پروتئین اپتیمم (ON) یکی از پرفروش ترین و بهترین محصولات وی در این راستا می باشد. براساس نظر سنجی مصرف کنندگان این محصول که جامعه آماری بالایی را شامل می شود (حدود 10000 مصرف کننده)، 87% مصرف کنندگان از محصول، مزایا و اثرات آن رضایت داشته اند که این درصد خود نشان از کیفیت بالای این محصول می باشد.

امتیازات ارائه شده برحسب ویژگی های محصول (معیار از 5 نمره):

بلع آسان : 5.0

کیفیت ترکیبات: 4.6

قدرت مخلوط شدن: 4.6

طعم: 4.4

عمده نارضایتی برخی از مصرف کنندگان در طعم های مختلف محصول می باشد که کاملا سلیقه ایست.

در صورتیکه مصرف کننده این مکمل بوده اید، با به اشتراک گذاری نظرات خود ما را در جهت اطلاع رسانی هر چه بیشتر به عزیزان یاری نمایید تا دیگران نیز از تجربیات مصرف شما استفاده نمایند.

 

مکمل های ورزشی را می توانید از داروخانه ها و سایت های معتبر تهیه نمایید، با این وجود توصیه می شود قبل از انتخاب و شروع مصرف هر نوع مکمل ابتدا از نیاز های بدن خود مطمئن شده و سپس براساس کمبودهای غذایی با مشورت با کارشناس ورزشی یا کارشناس تغذیه ای اقدام به مصرف آنها نمایید.

در افراد مبتلا به بیماری های خاص یا کسانی که تحت درمان دارویی قرار دارند، مصرف مکمل بدون تایید پزشک ممنوع است.

مطالب جمع آوری شده، صرفا جهت بالا بردن اطلاعات عمومی افراد بخصوص مصرف کنندگان این مکمل می باشد.

اویرو در خصوص انتخاب مکمل ها و لزوم مصرف آنها به غیر از مقاله ی درج شده هیچگونه مشاوره ای ارائه نمی دهد. 

 

۱ » ۲ » ۳ » ۴ » ۵ به این مقاله امتیاز میدم !

[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید