پروتئین وی چیست

پروتئین وی چیست

پروتئین یک ماده مغذی اساسی برای زندگی است که وظایف بی شماری از جمله پشتیبانی از ساختار بافت ها ، سلول ها و ماهیچه ها را بر عهده دارد. پروتئین ها از مجموعه حداکثر 20 اسید آمینه ساخته می شوند. از این تعداد ، 8 مورد به عنوان آمینو اسید ضروری طبقه بندی می شوند ، زیرا آنها نمی توانند در بدن ساخته شوند و باید از طریق رژیم غذایی تهیه شوند و 12 مورد دیگر به عنوان اسیدهای آمینه غیر ضروری شناخته شده اند. همه آنها برای انجام وظایف خود در بدن به روش های مختلفی همکاری می کنند ، بنابراین برای حفظ سلامتی ما به تعادل خوبی نیاز داریم.

همه پروتئین ها مانند هم نیستند. برخی مدل های پروتئین مانند پروتئین وی ، بهتر از دیگر پروتئین ها است. تمامی ورزشکاران کنجکاوند بدانند پروتئین وی چیست. پروتئین وی حاوی طیف وسیعی از آمینو اسیدهای ضروری بوده که به سرعت جذب می شوند. مطالعات متعددی نشان می دهد که مصرف پروتئین وی منجر به افزایش قدرت ، افزایش عضلات و کاهش مقدار قابل توجهی چربی می گردد.

با این حال ، وی چیزی فراتر از یک پروتئین بوده و شامل مواد مغذی دیگری با اثرات بالقوه بیولوژیکی می باشد. در این مقاله سعی کرده ایم برای شما توضیح دهیم که پروتئین وی چیست و چگونه در دستیابی به اهداف تناسب اندام و سلامتی شما کمک می کند. پس با کیمیا مکمل همراه باشید!

پروتئین وی چیست ؟

پروتئین وی ترکیبی از پروتئین های گرفته شده از آب پنیر بوده و در واقع قسمت مایع شیر به حساب می آید که در طول فرآیند تولید پنیر جدا می شود. شیر حاوی دو نوع پروتئین است :

  • پروتئین کازئین ( 80% )
  • پروتئین وی ( 20% )

وی در قسمت مایع شیر موجود است. در زمان تولید پنیر ، قسمت های چرب شیر منعقد شده و وی به عنوان یک محصول فرعی از آن جدا می شود. پس از جداسازی در فرآیند تولید پنیر ، وی وارد فرآیندهای مختلف فرآوری می شود تا تبدیل به پروتئین وی گردد. پروتئین وی به تنهایی مزه خوبی ندارد ، از این رو همیشه مکمل های وی را طعم دار تولید می کنند. محبوب ترین طعم های پروتئین وی توت فرنگی ، وانیل و شکلاتی است.

حتما باید لیست اجزای تشکیل دهنده این مکمل را مطالعه کنید ، زیرا برخی محصولات ممکن است شامل مواد افزودنی ناسالم مانند شکر تصفیه شده باشند. مصرف پروتئین وی راهی آسان برای افزودن 25 تا 50 گرم پروتئین به برنامه غذایی روزانه شما است. این موضوع برای بدنسازان و افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند ، بسیار حائز اهمیت است.

خلاصه :

اکنون می دانیم پروتئین وی چیست. پروتئین وی ترکیبی از پروتئین ها در آب پنیر است که یک محصول جانبی در تولید پنیر به حساب می آید. مکمل های وی معمولا به صورت طعم دار در بازار موجود هستند.

پروتئین یک ماده مغذی است که در بسیاری از غذاها مانند گوشت ، فرآورده های لبنی ، آجیل و بسیاری مواد دیگر وجود دارد. پروتیین شامل آمینو اسیدها ، بلوک های ساختاری بافت های کم چرب بدن بوده که منجر به تقویت پوست ، مو ، استخوان ها ، ناخن و همچنین عضلات می گردد.

فواید مکمل وی چیست ؟

تاثیر پروتئین وی در افزایش حجم عضلات و قدرت

شناخته شده ترین هدف استفاده از مکمل پروتئین وی ، افزایش حجم عضلات و افزایش قدرت می باشد. مصرف این مکمل در میان بدنسازان ،‌ مدل های فیتنس و افرادی که به دنبال بهبود عملکرد خود در حین تمرینات هستند ، بسیار رایج است. اکنون می دانیم مکمل وی چیست و باید اطلاعات جامعی درباره کاربرد پروتئین وی چیست به دست آوریم.

کاربرد پروتئین وی چیست :

  • بلوک های ساختاری : این مکمل پروتئین و آمینو اسیدهایی را فراهم می کند که به عنوان بلوک های ساختاری افزایش رشد عضلات عمل می کنند.
  • هورمون ها : وی منجر به آزادسازی هورمون های آنابولیک همچون انسولین می گردد ( این هورمون ها باعث تحریک رشد عضلات می شوند ).
  • لوسین : پروتئین وی غنی از آمینو اسید لوسین است ، که به عنوان تحریک کننده سنتز پروتئین عضلات در سطح مولکولی و ژنتیکی شناخته شده است.
  • جذب سریع :‌ پروتئین وی در مقایسه با سایر انواع پروتئین بسیار سریع جذب شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما مطالعه کنید : فواید پروتئین وی

تحقیقات انجام شده بر روی این مکمل نشان می دهد که اگر قبل ، بعد و یا در حین تمرینات مصرف شود تاثیر به سزایی در افزایش رشد عضلات خواهد داشت. سنتز پروتئین عضلانی معمولا در دوره زمانی بعد از تمرین افزایش می یابد. در مقایسه با سایر پروتئین ها ( همچون پروتئین سویا ) ، این پروتئین بهتر و سریع تر در داخل بدن عمل می کند.

تاثیر پروتئین وی در کاهش وزن

پروتئین یک ماده مغذی موثر در احساس سیری و نهایتا کاهش وزن محسوب می شود. پروتئین منجر به بهبود مصرف انرژی تا 100-80 کالری در روز می شود و کمک می کند تا حدود 141 کالری کمتر در طی روز مصرف کنید. مصرف مکمل وی یکی از بهترین روش های دریافت پروتئین مورد نیاز روزانه است و از این رو تاثیر به سزایی در کاهش وزن خواهد داشت.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد جایگزین سایر منابع کالری با پروتئین وی به همراه انجام تمرینات وزنه برداری منجر به کاهش وزن 3.5 کیلوگرمی و افزایش حجم توده های عضلانی می گردد.

سایر مزایا و کار پروتئین وی چیست ؟

ممکن است برای شما این سوال پیش آید که کار پروتئین وی چیست . وی چیزی فراتر از یک پروتئین ساده است و حاوی مواد مغذی دیگری همچون لاکتوفرین ، بتا-لاکتوگلوبولین ، آلفا-لاکتالبومین و ایمونوگلوبولین ها نیز می باشد. علاوه بر افزایش حجم عضلات و قدرت این ماده منجر به کاهش فشار خون ، کاهش قند خون و علائم استرس زا و افسردگی می گردد. دیگر مزایا و کار پروتئین وی چیست : این ماده در مقابل انواع سرطان از بدن شما محافظت کرده و علائم هپاتیت را کاهش می دهد ، منجر به افزایش تراکم استخوان شده ، سیستم ایمنی بدن در بیماران مبتلا به HIV را بهبود داده و باعث افزایش طول عمر می گردد.

مزایای مصرف مکمل وی
مزایای مصرف مکمل وی

تمامی این مزایا به دلیل وجود آمینو اسید سیستئین است. سیستئین مزایای بسیار زیادی داشته و این کار را با افزایش سطح گلوتاتیون ، ماده اصلی آنتی اکسیدان موجود در سلول های بدن ، انجام می دهد. اکنون می دانیم کار پروتئین وی چیست و به ترکیبات آن می پردازیم.

ترکیبات پروتئین وی چیست ؟

انواع مختلفی از پروتئین وی وجود دارد. تفاوت اصلی آن ها در نحوه پردازش آن ها می باشد. در ادامه می خواهیم به شما نشان دهیم که ترکیبات پروتئین وی چیست :

  1. کنسانتره : حدود 70% الی 80% پروتئین – شامل لاکتوز ( شکر شیر ) و چربی – طعم دار
  2. ایزوله : 90% پروتئین ( و یا بالاتر ) – شامل لاکتوز ، چربی و مواد مغذی کمتری نسبت به نوع کنسانتره
  3. هیدرولیزه : همچنین به عنوان وی هیدرولیزه شناخته شده است. از آنجایی که این دسته از پروتئین ها از پیش تجزیه شده اند ، راحت و سریع تر جذب می شوند. این نوع وی منجر به افزایش 28 الی 43 درصدی سطح انسولین می گردد ( نسبت به مدل ایزوله ).

حتما مطالعه کنید : پروتئین وی ایزوله

اکنون می دانیم ترکیبات پروتئین وی چیست.کنسانتره پروتئین وی بهترین گزینه به حساب می آید. این مدل از وی جز ارزان ترین ها بوده و حاوی بیشترین مواد مغذی مفید می باشد. اگر به نوع کنسانتره حساسیت دارید و یا سعی می کنید بر روی پروتئین زیاد با میزان کربوهیدرات و چربی کم تمرکز داشته باشید ، پروتئین وی ایزوله و یا حتی هیدرولیزه گزینه های مناسب تری هستند.

خلاصه :

انواع اصلی پروتئین وی کنسانتره ، ایزوله و هیدرولیز شده است. آن ها از لحاظ میزان پروتئین موجود ، مزه ، قابلیت هضم و قیمت تفاوت دارند.

دوز مصرفی پروتئین وی چیست ؟

اکنون که می دانیم ترکیبات پروتئین وی چیست توصیه می شود روزانه 1 الی 2 قاشق بزرگ ( 25 الی 50 گرم ) ، معمولا بعد از تمرین میل کنید. باید حتما از روی دستورالعمل نوشته شده روی برچسب پیروی کنید. به خاطر داشته باشید که اگر میزان دریافت پروتئین شما در حال حاضر زیاد است ، افزودن این مکمل به برنامه غذایی خود کاملا غیر ضروری می باشد.

به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب ، سعی کنید مصرف این پروتئین را در طول روز پخش کنید. تحقیقات انجام شده اخیر نشان می دهد که مصرف 20 گرم هر سه ساعت تاثیر بیشتری در سنتز پروتئین عضلات خواهد داشت. مصرف شیک پروتئین صبح زود بهترین راه دریافت مواد مغذی پس از 8‌ ساعت خواب می باشد. یک الی دو قاشق پروتئین وی قبل از خواب ، پروتئین مورد نیاز عضلات در طول شبانه روز را فراهم می کند. 30 دقیقه قبل از شروع تمرین توصیه می شود از این مکمل استفاده نمایید.

اگر کنسانتره پروتئین وی حاوی 80% پروتئین باشد ، 20% دیگر چیست ؟

هر پودر پروتئین ( وی ، سویا ، کازئین و غیره ) رطوبت دارد ، بدین معنا که 5% فرمول کلی آب آن است. 5-3% دیگر از مواد معدنی موجود در آب پنیر تشکیل شده اند. 12-10% باقی مانده ترکیبی از کربوهیدرات ها و چربی ها هستند.

آیا کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند ، می توانند از مکمل وی استفاده کنند ؟

پروتئین وی ایزوله فاقد لاکتوز بوده و اکثر افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند می توانند از این نوع مکمل وی استفاده کنند. با این حال قبل از شروع مصرف این مکمل ، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب پیشنهادی :

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید