پروتئین گیاهی در بدنسازی

پروتئین گیاهی در بدنسازی

گرچه پروتئین وی یکی از محبوب ترین و در دسترس ترین پودرهای پروتئین در میان بدنسازان محسوب می شود ، اما با توجه به گرایش اکثریت مردم به زندگی بر پایه گیاه-خواری در سال های اخیر ، پروتئین گیاهی در بدنسازی نیز مورد توجه بسیاری از بدنسازان و ورزشکاران قرار گرفته است. پودرهای پروتئین گیاهی از منابعی همچون شاهدانه ، نخود فرنگی و برنج قهوه تشکیل شده اند.

پودر پروتئین گیاهی در بدنسازی چیست ؟

پودرهای پروتئین مکمل هایی هستند که شامل مقداری کنسانتره پروتئین از منابع حیوانی و یا گیاهی می باشند. از این پودرها به منظور افزایش پروتئین دریافتی ، بهبود رشد و بازسازی عضلات ، بهبود عملکرد در حین تمرینات و یا افزایش کالری دریافتی برای افزایش وزن استفاده می شود. پودرهای پروتئین در انواع مختلفی بسته به نحوه پردازش و مواد مغذی موجود در آن ها ، وجود دارند. برخی از رایج ترین انواع پودرهای پروتئین عبارتند از :

 • کنسانتره پروتئین : این نوع پروتئین با استخراج پروتئین از منابع غذایی کامل به دست می آید. کنسانتره پروتئین به طور کلی بین 60 تا 80 درصد کالری از پروتئین و 20 تا 40 درصد کالری از چربی و کربوهیدرات دارد.
 • پروتئین ایزوله شده : این نوع پودر پروتئین چربی و کربوهیدرات کمتری دارد و بیشتر شامل پروتئین می باشد. پروتئین ایزوله شده معمولا 90 تا 95 درصد کالری از پروتئین و 5 الی 10 درصد کالری از چربی و کربوهیدرات دارد.
 • پروتئین هیدرولیز شده : در این نوع پودر پروتئین ، پیوند بین آمینو اسیدها شکسته شده تا مکمل پروتئین غلیظی ایجاد شود که استفاده و جذب آن بسیار راحت است.

با این حال اگر شما گیاه خوار هستید و به دنبال پودر پروتئین مورد نظر خود می باشید ، انواع پروتئین گیاهی در بدنسازی وجود دارد که فاقد مواد لبنیاتی هستند. نه تنها این دسته از پودرها ، پروتئین مورد نیاز روزانه شما را تامین می کنند ، بلکه مزایای بالقوه دیگری همچون بهبود سلامتی قلب دارند.

پروتئین گیاهی در بدنسازی
پروتئین گیاهی در بدنسازی

بهترین پودرهای پروتئین گیاهی در بدنسازی عبارتند از :

 1. پودر پروتئین بوته شاهدانه
 2. پودر پروتئین نخود فرنگی
 3. پودر پروتئین برنج قهوه ای
 4. پودر پروتئین مخلوط گیاهان

پودر پروتئین شاهدانه

این نوع پروتئین محصولی از بوته شاهدانه است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این نوع پروتئین به راحتی هضم می شود که شامل دوز مناسبی از فیبر است ، همین موضوع باعث می شود تا سطح قند خون نیز کنترل شود. همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که به کاهش التهابات و محافظت در مقابل اختلالات سیستم عصبی و کنترل وزن بدن کمک شایانی می کند.

پودر پروتئین نخود فرنگی

با توجه به اجزای تشکیل دهنده این پروتئین ، یکی از محبوب ترین پودرهای پروتئین گیاهی در بدنسازی محسوب می شود. این پودر پروتئین قوی از نخود فرنگی تشکیل شده و پروتئین کامل در نظر گرفته می شود ، بدین معنا که شامل تمامی آمینو اسیدهای ضروری که بدن برای عملکرد صحیح نیاز دارد می باشد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد مصرف پروتئین نخود فرنگی به اندازه پروتئین وی در عضله سازی ( به همراه تمرینات سنگین ) مفید است. برخی دیگر از تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این پروتئین سرعت هضم را کاهش می دهد و سطح هورمون های میل به غذا را تنظیم می کند ، از این رو منجر به بهبود کاهش وزن نیز می گردد.

پودر پروتئین برنج قهوه ای

پودر پروتئین برنج قهوه ای حاوی مواد مغذی بسیار زیادی است ، از این رو جای تعجب ندارد که هر وعده آن شامل انواع ویتامین ها و مواد معدنی مهمی همچون آهن ، ویتامین C و کلسیم است. این پروتئین همانند پروتئین وی تاثیر به سزایی در شکل گیری بدن و بهبود عملکرد در حین تمرینات دارد. همچنین حاوی فیبر زیادی است ، که باعث شده است یکی از بهترین پودرهای پروتئین برای کاهش وزن محسوب شود.

پودر پروتئین مخلوط گیاهان

از آنجایی که همه پودرهای پروتئین گیاهی شامل تمامی آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن انسان نیستند ، محصولاتی وجود دارند که متشکل از انواع گیاهان مختلف بوده تا تمامی نیازهای شما را برآورده کنند.

رایج ترین منابع پروتئین های مورد استفاده برای تولید پودر پروتئین مخلوط گیاهی عبارتند از :

 • نخود فرنگی
 • برنج قهوه ای
 • بوته شاهدانه
 • یونجه
 • دانه چیا
 • کوینولا
 • تخم کتان
 • تخمه کدو حلوایی

علاوه بر این ، بسیاری از پروتئین های گیاهی مخلوط نیز حاوی مواد تشکیل دهنده دیگری برای افزایش محتوای فیبر و مواد مغذی ، از جمله عصاره میوه ها و سبزیجات هستند. از آنجایی که این نوع پودر پروتئین شامل مجموعه ای گسترده تر از مواد تشکیل دهنده است ، اغلب به عنوان بهترین پودر پروتئین گیاهی در بدنسازی شناخته شده است. به یاد داشته باشید که به دلیل محتوای فیبر زیاد موجود در پودرهای پروتئین مخلوط ، سرعت هضم آن در مقایسه با سایر پروتئین ها از جمله وی بسیار کم است.

نحوه استفاده از پودر پروتئین گیاهی در بدنسازی :

اگر هدف شما از استفاده  از پودرهای پروتئین گیاهی افزایش میزان پروتئین دریافتی برای بهبود و افزایش رشد عضلات و ریکاوری است ، روزانه 1 وعده در کنار تمرینات خود باید میل کنید. اگر قصد افزایش وزن دارید ، روزانه 2 الی 3 وعده به همراه وعده های غذایی میل کنید تا میزان کالری دریافتی خود را افزایش دهید.

جهت مشاهده مقالات مرتبط با این مقاله ، به صفحه مکمل بدنسازی و جهت مشاهده سایر مقالات به صفحه کیمیا بلاگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید