پروتز مو به روش پانچ مو به چه صورت انجام می‌شود؟


پانچ مو امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی به عنوان یکی از روش‌های درمانی برای طاسی مو به وجود آمده است. بخش عظیمی از این روش‌های درمانی ارتباط نزدیکی به جوان‌سازی و ترمیم مو دارد. علاوه بر پروتز مو یکی از این روش‌های درمانی، کاشت موی طبیعی است. پیوند مو به دو روش FIT و FUT قابل اجرا است. در هر دوی این شیوه‌های درمانی شخص نیاز به بانک مو دارد. به طور کلی هر قسمتی از پوست سر که موهای پر تراکم و ضخیمی داشته باشد را بانک مو می‌گویند.

راهنمای مطالعه:

پانچ مو چیست؟

ترمیم مو با استفاده از پروتزهای مو به روی پوست سر یک روش نیمه دائمی است و مزایای زیادی دارد. پروتز مو انواع مختلفی دارد و انواع روش‌های نصب پروتز مو که یکی از آن‌ها پانچ مو است برای افرادی که از موی کم پشت و یا حتی طاسی رنج می‌برند مناسب است. افرادی که به دلیل بیماری‌های همچون بیماران آلوپسی، پسوریازیس و افرادی که به هر عنوان قادر به عمل جراحی نیستند می‌توانند از این روش استفاده کنند.

در این روش ابتدا نمونه‌ای از موی سر فرد و ابعاد سر می‌گیرند و سپس تار موی مشابه از نظر جنس مو، رنگ مو و حالت مو تهیه می‌کنند و با کمک دستگاه پانچ آن را به صورت تار به تار در روی سر قرار می‌دهند. در این روش می‌توان حدود ۱۴۰۰۰ تار مو را به سرعت خیلی بالا انتقال داد، در این روش به بانک موی افراد هیچ‌گونه نیازی نیست.

استفاده از این روش به کمک موهای کاملا طبیعی صورت می‌گیرد به طوری که حتی آرایشگرهای حرفه‌ای هم متوجه عمل شما نخواهند شد.

چرا باید پانچ مو انجام دهیم؟

ترمیم مو به روش پانچ مو معایب روش‌های قبلی ترمیم مو را برطرف می‌سازد. یکی از این معایب خط رویش طبیعی و خط فرق طبیعی است. پانچ مو نیازی به عمل جراحی ندارد همچنین در این روش شما نیاز به بانک مو ندارید زیرا تار موهای طبیعی را از قبل آماده وجود دارد.

این روش درمانی تنها در یک جلسه و بدون نیاز به بیهوشی و بی‌حسی صورت می‌گیرد. توجه داشته باشید این روش برای تمامی افراد قابل انجام است حتی بیماران هم می‌توانند از آن استفاده کنند. موهای استفاده شده در این شیوه صد در صد طبیعی می‌باشد. ترمیم مو به‌صورت قطعی و تضمینی هست.

ترمیم مو به روش پانچ

همان طور که گفته شد روش پانچ مو یک روش ترمیم مو می‌باشد و همه افراد می‌توانند از این روش استفاده کنند:

 • افرادی که تمام پوست سرشان خالی از مو باشد
 • افرادی که قسمت‌های از سرشان خالی از مو است.
 • اگر شخصی قسمت‌های از پوست سرش خالی از مو باشد مثل جلوی سر می‌توانند ار روش پانچ مو استفاده کنند. در این روش تار موهای طبیعی را به کمک دستگاه پانچ در زیر پوست سر قرار می‌دهند. در این روش بر خلاف کاشت مو نیازی به استراحت بعد از عمل، پانسمان، بخیه و … ندارد.

  در پروتز مو نتیجه‌ی کلی در همان روز اول مشخص می‌شود اما در کاشت مو برای مشاهده‌ی نتیجه‌ی عمل باید بیش از شش ماه منتظر ماند.

  روش پانچ پروتز مو

  در این روش ابتدا موهای طبیعی را انتخاب می‌کنند و به کمک دستگاه پانچ در زیر پوست قرار می‌دهند. این روش نوعی پروتز مو محسوبمی‌شود و نیازی به بانک موی افراد ندارد. این شیوه‌ی ترمیم مو نیاز به بیهوشی و بی حسی ندارد. این شیوه‌ی ترمیم به کمک دستگاه پانچ انجام می‌شود و تفاوت‌های آشکاری با کاشت مو دارد. روش پانچ پروتز مو به صورت تار به تار انجام می‌گیرد و هیچ گونه درد و خونریزی به چشم نمی‌خورد.

  پروتز مو به روش میکرو پانچ چگونه انجام می‌شود؟

  یکی دیگر از روش‌های ترمیم مو پروتز مو به کمک میکرو پانچ است. در این نوع ترمیم مو ابتدا دستگاه پانچ را برداشته و به سر آن سوزن‌های مخصوص را وصل می‌کنیم. در نهایت به کمک همان سوزن‌ها تارهای مو را به نواحی که نیاز به مو دارد متصل می‌کنیم.

  ترمیم مو به روش میکرو پانچ به این شکل است که تارهای مو در زیر پوست قرار می‌گیرد. این روش دائمی نیست و برای نگه داری طولانی مدت نیاز به مراقبت و ترمیم دوباره دارد.

  دستگاه پانچ کاشت مو بر بیس پروتز مو

  پروتز مو به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد. یکی از این روش‌ها از طریق چسب به پوست سر متصل می‌شود. در روش دیگر به کمک گیره به پوست سر متصل می‌شود. در هر دوی این روش‌ها ابتدا تارهای مو به روی پوسته یا کلاهی از جنس سیلیکونی محکم دوخته شده است.

  سپس این شبکه از موها یا به کمک چسب و یا به کمک گیره به روی سر متصل می‌شوند. اما در روش پانچ اتصال موها به صورت تار به تار است و از طریق دستگاه پانچ شکل می‌گیرد. دستگاه پانچ احتیاج به سوزن دارد. شما می‌توانید برای این دستگاه از دو نوع سوزن مختلف استفاده کنید.

 • سوزن سنتی
 • سوزن‌های مهره‌ای کوچک
 • سوزن سنتی را شما می‌توانید در خانه و با بریدن چشم سوزن خیاطی در خانه درست کنید. توجه داشته باشید سوزن‌هایمهره‌ای بهترین عملکرد را دارند. یکی از معایب یوزن های مهره‌ای این است که شما بیشترمواقع مجبور می‌شوید موها را به دو نیم کنید و این باعث می‌شود که ۲ مو از سوراخ خارج شود.

  همچنین مدت زمان طولانی طولمی‌کشد تا شما مجبور شوید موها را جداگانه بگیرید قبل از اینکه آن‌ها را به داخل فشار دهید.

  دستگاه پانچ کاشت مو

  اگر شخصی تمایل به خرید این دستگاه را داشته باشد می‌تواند از مراکز خرید تجهیزات پزشکی این محصول را تهیه کند و یا سفارش دهد. این دستگاه انواع مختلفی دارد که می‌توان با قیمت‌های متفاوت تهیه کرد. از این دستگاه در برندهای مختلفی در بازار موجود است.

  • برند ماراتن، ساخت کره جنوبی همراه با هندپیس قابل اتوکلاو ۱۴۷ گرم
  • برند ماراتن، ساخت کره جنوبی، مدل ۲۴ کمبی،۲۵۰۰۰ دور
  • میکرو موتور کاشت مو، برند میکرو ان ایکس، ساخت کره جنوبی، با هندپیس بسیار سبک، در حد ۱۰۰ گرم، ۲۴۰۰۰ دور.
  • و …

  پانچ موی سر چگونه انجام می‌گیرد؟

  همان‌طور که اشاره شد یکی از روش‌های ترمیم مو پروتز به کمک پانچ است. اما این روش چگونه انجام می‌گیرد؟ در این روش ابتدا تار موهای طبیعی هم جنس و هم‌رنگ موهای شخص را انتخاب نموده و به کمک سوزن‌های که در ابتدای دستگاه پانچ قرار گرفته به زیر پوست انتقال داده می‌دهند. گاهی برای پوشاندن طاسی سر از تار موهای مصنوعی استفاده می‌کنند.

  باید توجه داشت اگر از این روش برای ترمیم موهای خود استفاده می‌کنید باید مراقبت‌های بعد از آن را به صورت دقیق اجرا کنید تا طول مدت بیشتری به روی پوست سر شما قرار بگیرد. ترمیم مو به روش پانچ یک روش نوین است که به تازگی در بعضی از مراکز زیبایی و درمانی انجام می‌گیرد.

  بهترین کلینیک برای پانچ موی سر

  با توجه به اینکه روش‌های مختلفی جهت برای ترمیم مو وجود دارد؛ اما امروزه بیشتر مردم از این روش برای زیبایی استفاده می‌کنند. می‌توان گفت اکثرا بازیگران و فوتبالیست های معروف در جهان شیوه‌ی پروتز مو را انتخاب کرده‌اند.

  بدون شک اگر می‌خواهیدنتیجه‌ی قابل قبولی از عمل خود بگیرید باید به مراکز زیبایی معتبری رجوع کنید. البته تمامی مراکز زیبایی از این روش درمانی و زیبایی برای تراکم موها استفاده نمی‌کنند.

  فعالیت متخصصان متبحر در کلینیک هوپو باعث شده است که افراد زیادی برای رفع مشکل خود به این کلینیک مراجعه کنند. متخصصان و فعالان در این کلینیک با استفاده از بهترین متریال و مرغوبترین ابزارات می‌توانند به شما کمک کنند تا از ترمیم موی خود بهترین نتیجه را بگیرید.

  مزایا و معایب ترمیم مو به روش پانچ

  تمام روش‌های درمانی و زیبایی معایب و مزایای خود را دارند. پروتز مو به کمک دستگاه پانچ نیز معایب و مزایای خاص خود را دارد. در ابتدا مزایای این روش را بیان می‌کنیم:

  • امکان رفتن به استخر و حمام
  • امکان رنگ کردن موها
  • امکان کوتاه کردن و حالت دادن
  • قابلیت بازسازی و ترمیم دوباره

  همچنین برای استفاده از این روش شما نیازی به بیهوشی ندارید علاوه بر بیهوشی برای انجام این عمل احتیاج به بی حسی نیست. در این روش ترمیمی هیچ گونه خونریزی و دردی دیده نمی‌شود. توجه داشته باشید این روش بدون استفاده از داروی بی‌حسی انجام می‌گیرد؛ بنابراین عوارض داروی بی حسی وجود نخواهد داشت.

  اما از معایب این روش باید گفت که در این شیوه شما باید مرتب موهای خود را بازسازی کنید زیرا پروتز مو به کمک پانچ یکی شیوه‌ی دائمی نیست و کاملا موقتی می‌باشد. استفاده از این روش شما را با ریزش موهای پانچ شده روبرو می‌کند.

  زمانی که به حمام می‌روید باید به آرامی موهای خود را بشورید و از چنگ زدن موها خودداری کنید. زمان شانه زدن موها به آرامی موها را شانه کنید زیرا این امر منجر به ریزش به‌یک‌باره‌ی موهای پانچ شده می‌شود. استفاده از چسب‌ها و تار موی دیگران گاهی ممکن است حساسیت‌های پوستی برای شخص ایجاد کند.

  ایجاد خارش و سوزش که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی است. اگر شما به مراکز معتبری مراجعه نکرده باشید ممکن است از متریال نامرغوبی استفاده شود و این امر منجر به سر درد و سرگیجه شود. اگر شما از این روش استفاده کنید نیاز به چکاپ های دوره‌ای جهت تعویض چسب پروتز مو دارید.

  گاهی ممکن است برای تعویض مرتب چسب و پروتز مو هزینه‌های بالایی را پرداخت کنید. زمانی که شما از پروتزمو استفاده کنید ممکن است به دلایلی مجبور شوید دیرتر به حمام بروید. شستشوی دیر هنگام موی پانچ شده منجر به بوی بد و آزار دهنده می‌شود. همچنین موهای پروتز شده غیر قابل رشد هستند و بلند نمیشوند.

  مزایا و معایب پانچ پروتز مو

  در کنار مزایا همیشه معایبی برای این روش وجود خواهد داشت. زمانی که شما از روش پانچ استفاده می‌کنید به سرعت ممکن است موهای پانچ شده ریزش پیدا کند. بنابراین مراقبت از این موها بسیار دشوار خواهد بود. اگر شما برای ترمیم این موها مرتب به مراکز درمانی بروید وقت زیادی از شما گرفته میشود. زیرا پانچ پروتز مو یک روش دائمی نیست و موقتی می‌باشد.

  علاوه بر صرف وقت شما باید در هر ترمیم دوباره هزینه‌ی زیادی را پرداخت کنید. این هزینه‌ها صرف رفت و برگشت، موهای پانچ شده، چسب استفاده شده و هزینه‌ی متخصص خواهد شد. باید توجه داشته باشید شما زمانی که از این روش برای ترمیم موهای خود استفاده می‌کنیدبه هیچ عنوان نباید از نرم‌کننده‌ی مو استفاده کنید؛ بنابراین ممکن است با خشن شدن و زبر شده موهای خود روبرو شوید.

  اما این روش مزایای منحصر به فرد خود را دارد. یکی از این مزایا استفاده نکردن از داروهای بی حسی و بیهوشی می‌باشد. همچنین در این روش شما هیچ دردی را نخواهید داشت. در این روش شما بلافاصله نتیجه‌ی کار را می‌بیند اما در بهترین روش های کاشت مو حداکثر بعد از شش ماه در کنار مراقبه‌ای ویژه نتیجه‌ی کار را مشاهده می‌کنید.

  در این روش نیازی به بانک نیست و می‌توان از دیگر تارهای مو برای پانچ استفاده کرد. در صورتی که در روش کاشت موی دائمی حتما به بانک مو احتیاج خواهید داشت. در روش پانچ مو شما می‌توانید از موهای مصنوعی نیز استفاده کنید در صورتی که در دیگر روش‌های درمانی به هیچ عنوان نباید از موهای مصنوعی استفاده کرد. یکی دیگر از مزایای استفاده از این روش مقرون به صرفه بودن این شیوه نسبت به کاشت مو است.

  ویژگی‌های پروتز مو به روش پانچ

  مو به روش پانچ ویژگی‌های منحصر به فردی دارد. گاهی این ویژگی‌ها را هیچ یک از دیگر روش‌های ترمیم مو ندارد. به طور مثال زمانی که یک فرد از روش مزوتراپی برای ترمیم موهای کم پشت خود استفاده می‌کند باید حداکثر یک ماه منتظر بماند تا فولیکول‌های مو تقویت شوند.

  اما در روش استفاده از پروتز مو شما می‌توانیدنتیجه‌ی کار را در همان لحظه مشاهده کنید. یکی دیگز از روش‌های ترمیم مو پی آرپی است. در این روش از بیمار به‌اندازه‌ی ۱۰ میلی‌لیتر خون گرفته می‌شود سپس این خون را در دستگاهی به نام دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌دهند. طی عملیاتی که این دستگاه به روی خون بیمار انجام می‌دهد پلاسمای غنی از پلاکت از دیگرمحتویات خون جدا می‌شود. در نهایت پزشک متخصص این ماده را به زیر پوست سر بیمار تزریق می‌کند.

  این روش درمانی حتما باید چند جلسه انجام شود تا بیمار بعد از یک ماه نتیجه‌ی عمل خود را مشاهده کند. اما در روش پروتز مو اصلا چنین عملیاتی دیده نمی‌شود. بلکه فقط در یک جلسه به کمک چسب، گیره و یا پانچ موهای مصنوعی و یا طبیعی به روی پوست سر متصل می‌شوند و منجر به تراکم موهای بیمار می‌شود.

  روش پی آر پی یک روش نیمه تهاجمی است در صورتی که روش پروتز مو به هیچ عنوان تهاجمی و نیمه تهاجمی نیست. در روش پی آرپی و مزوتراپی حتما پوست سر بیمار به کمک داروهای بی حسی، بی حس می‌شود اما در مقابل روش پانچ پروتز مو نیازی به داروهای بی حسی ندارد.

  اگر بخواهیم ویژگی‌های این روش را با کاشت مو مقایسه کنیم باید بگوییم که در روش درمانی پیوند مو حداقل بعد از شش ماه شما شاهد نتایج عمل خود خواهید بود. در صورتی که در روش پانچ مو این چنین نیست. توجه به هزینه‌های پروتز و دیگر روش‌های درمانی نیز قابل ذکر است. هزینه‌ پروتز مو نسبت به دیگر روش‌های درمانی همچون پی آرپی، مزوتراپی و کاشت بسیار ارزان‌تر است.

  در صورتی که روش کاشت مو هزینه بردار است و نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای بعد از عمل دارد. زمانی که شما از روش پانچ استفاده می‌کنیدمی‌توانید بلافاصله به حمام بروید و موهای پانچ شده را بشورید. در حالی که در روش کاشت شما باید بعد از دو روز پوست سر و موهای خود را بشورید.

  شستشوی موهای کاشته شده نیاز به صبر و حوصله‌ی زیادی دارد. شخصی که از روش کاشت مو استفاده می‌کند نباید مستقیم زیر دوش آب برود بلکه باید به کمک یک‌کاسه‌ی آب گرم و یا اسپری موهای خود را به آرامی بشوید. اگر این مراقبت‌ها در کاشت مو به درستی انجام نگیرد تمام زحمات پزشک و بیمار از بین خواهد رفت. در صورتی که در روش‌های ترمیمی مانند پانچ احتیاج به چنین مراقبت‌هایویژه‌ای نیست.

  چه افرادی از پانچ مو استفاده کرده‌اند؟

  تمامی افراد بدون هیچ محدودیتی می‌توانند از این روش استفاده کنند. پانچ مو برای برطرف کردن مشکلات طاسی و کم پشتی موهای بسیار کاربرد دارد و تمامی افراد به ویژه هنرپیشه‌های معروف از این روش استفاده می‌کنند. فرقی نمی‌کند که شما خانم باشید یا آقا در هر جنسیتی که باشید می‌توانید این روش را انتخاب کنید. یکی از ویژگی‌های استفاده از این روش برای افرادی است که مبتلا به بیماری سرطان هستند و تحت شیمی درمانی می‌باشند.

  افرادی که شیمی در مانی می‌شوند به سرعت دچار ریزش مو و طاسی سر می‌شوند. این افراد می‌توانند به راحتی از این شیوه برای پوست سر خود استفاده کنند. این شیوه‌ی درمانی کاملا طبیعی جلوه می‌کند و هیچ شخصی متوجه نخواهد شد که شما در روی سر خود عملی انجام داده‌اید.

  در صورتی که افراد مبتلا به سرطان به هیچ عنوان نباید از روش پی آرپی استفاده کنند. همچنین افرادی که دچار بیماری‌های مانند پسوریازیس هستند نمی‌توانند از روش کاشت استفاده کنند.

  زنانی که با ریزش شدید موها مواجه هستند نباید از روش پیوند مو استفاده کنند. همان طور که متوجه شدید روش کاشت مو با محدودیتی‌های روبرو است؛ اما در روش پانچ مو هیچ یک از این محدودیت‌ها به چشم نمی‌خورد. در کاشت مو افراد باید بعد از سن ۱۸ سالگی یا ۲۵ سالگی این عمل را انجام دهند درحالی‌که در روش پانچ هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد.

  تمامی خانم‌ها و آقایان با هر شرایطی که داشته باشند می‌توانند از این روش برای ترمیم موهای خود استفاده کنند.

  خلاصه مقاله

  همان طور که می‌دانید روش‌های گوناگونی برای ترمیم مو وجود دارد:

  • روش‌های تهاجمی مانند کاشت مو.
  • روش‌های نیمه تهاجمی مانند پی آرپی
  • و روش‌های که غیر تهاجمی هستند مانند مزوترواپی.

  تمام روش‌های ذکر شده دائمی هستند؛ اما در این بین روش‌های موقت هم به چشم می‌خورند. روش‌هایی مانند پانچ و پروتز مو، در این شیوه هیچ عمل جراحی به چشم نمی‌خورد و فرد بدون بیهوشی و بی حسی تنها در یک جلسه صاحب موهای پرتراکم می‌شود.

  البته این روش ترمیمی مزایا و معایب خاص خود را دارد؛ از مزایای این روش می‌توان به نبود بی حسی و بخیه اشاره کرد. این روش ترمیمی نسبت به دیگر روش‌های درمانی هزینه‌ی کمتری دارد و شما می‌توانید تنها در یک جلسه صاحب موهای پرتراکم شوید.