پف زیر چشم و کبد با هم ارتباط دارند؟ ( بررسی کامل )

معمولا پف زیر چشم، مشکل خاصی رو برای افراد ایجاد نمی کنه ( البته اگر تاثیر منفی که روی زیبایی و اعتماد به نفس میزاره رو مشکل حساب نکنیم ). اما همیشه هم اینطور نیست! خیلی وقت ها یک علامت ظاهری میتونه خبر از یک بیماری یا مشکل توی یک قسمت دیگه از بدن بده. یکی از همین موارد ارتباط پف زیر چشم و کبد هست که توی این مقاله میخوام راجع بهش صحبت کنم ( در مورد تمام علت های پف زیر چشم به صورت کامل توی یک مطلب دیگه صحبت شد. این طلب صرفا راجع به رابطه ی کبد و پف زیر چشم هست ).

پف زیر چشم و کبد

پف زیر چشم و کبد و ارتباط این دو با هم

پف زیر چشم و کبد و البته ارتباط این دو تا با هم، موضوع اصلی صحبت ما هست اما قبل از رفتن به سراغ موضوع اصلی، میخوام یه توضیح مختصر درمورد کبد و وظیفه هایی که داره بهتون بدم که راحت تر بتونید رابطه ی این دو موضوع رو درک کنید.

کبد در بدن ما چه کاری انجام میده؟

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین عضو بدن همین کبد هست. زندگی بدون کبد امکان نداره و مرگ انسان حتما اتفاق میوفته. کبد سلول هایی به نام کویفر داره که وظیفه ی اونها از بین بردن میکروب هایی هست که وارد خون میشن. این عضو از بدن ما وظایف دیگه ای هم داره که در قسمت زیر به صورت آیتمی برای شما نمایش داده شده.

 • ذخیره سازی و متابولیسم چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها
 • سنتز آلبومین(پروتئینی که تبادل آب، میان خون و بافت های بدن رو تنظیم می کنه)
 • ذخیره ی چربی ها و ویتامین هایی مثل: A،D،E،K،B12
 • و…

بعد سراغ انواع ورم ها میریم برای درک بیشتر، نسبت به ارتباط پف زیر چشم و کبد، ورم ها به دو دسته تقسیم میشن:

 • ورم هایی که در تمام بدن منتشر میشن (که بهشون ورم های کلی نیز گفته میشه)
 • ورم های موضعی که فقط در یه نقطه ی خاص از بدن به وجود میاد

همچنین از یک زاویه ی دیگه می تونیم این ورم ها رو به دو دسته ی گوده گذرا و غیر گوده گذار تقسیم کنیم. ورم‌های گوده‌گذار به این صورت هست که مثلا وقتی به مدت 30 ثانیه محل ورم کرده رو فشار و نگه ‌داریم، بعد از برداشتن دست،  جای انگشتمون در اون ناحیه ای که فشار آوردیم باقی می‌مونه.

این حالت بخاطر منتقل شدن مایع میان‌بافتی در زیرسلول‌ها به اطراف هست که گودی رو در اون ناحیه ایجاد می‌کنه. اما در ورم‌های غیرگوده‌گذار با فشار انگشت، جاش باقی نمیمونه. ورم‌های گوده‌گذار معمولا بخاطر بیماری‌هایی مثل بیماری‌های کلیوی، قلبی، کمبود پروتئین، کبدی و… به وجود میان.

پف زیر چشم و کبد

نوبت به ارتباط بین پف زیر چشم و کبد میرسه!

بیشترمون صبح ها چشم پف کرده ای داریم. اگر فقط یک روز اون علائم رو داشته باشیم، ممکن هست که شب قبل آب زیادی خورده باشیم. اما اگر روزها بگذره و پف چشم ها کمتر نشه و همونطور باقی بمونه، میتونه عاملی باشه برای نشون دادن بیماری های جدی توی بدن. بیماری هایی مثل مشکلات کبدی، قلبی و کلیوی.

یکی از علت های رایج ورم کلی، افزایش فشار داخل رگ هاست که یکی از دلایل اون کمبود پروتئین آلبومین توی خون هست. به عبارت دیگه وظیفه ی این ورید یا رگ برگشت دادن آب میان بافتی هست. حالا در صورتی که درونش پر از فشار باشه ورم می کنه و باعث پف زیر چشم و ورم در نواحی دیگه میشه.

همونطور که در بالا گفتیم یکی از وظایف کبد تولید همین پروتئین های آلبومین هست که در اثر بیماری های کبدی این تولید پروتئین کم میشه در نتیجه ما به وضوح ارتباط بین پف زیر چشم و کبد رو میبینیم.

از طرفه دیگه یکی از علت های ورم گوده گذار کمبود پروتئین هست که ارتباط بین پف زیر چشم و کبد رو شکل میده. یعنی بخاطر پایین بودن پروتئین درون عروق، آب نفوذ می کنه و وارد بافت های زیرین میشه. در نتیجه ورم و پف زیر چشم به وجود میاد. این مورد هم با بیماری های کبدی میتونه با بیماری های کبدی مرتبط باشه. چون کبد در ذخیره سازی و متابولیسم پروتئین ها نقش داره.

ویتامینB12

مورد بعد سراغ ویتامین B12 میریم. یکی از وظایف های کبدی ذخیره ی ویتامین هایی از قبیل B12 هست، حالا ارتباط این پف زیر چشم و کبد چیه؟

این ویتامین مانند سایر ویتامین هایB محلول در آب هست و وارد شریان های خونی میشه، برخی از وظایف هایی که ویتامین B12 در اونها نقش داره شامل:

 • سرعت بخشیدن به فعالیت های متابولیکی
 • کمک به بهترشدن جذب چربی ها و پروتئین ها
 • نقش داشتن در عملکرد برخی از آنزیم هایی که موجب کنترل چربی میشن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • تاثیر روی کیفیت پوست
 • و…

ارتباط مختصری از پف زیر چشم و کبد و ویتامین B12

کبد بخاطر شکستن و متابولیسم سم ها، پروتئین ها و الکل ها خیلی تحت فشار قرار می گیره. وقتی مقداری از ویتامین B12 که از کبد پشتیبانی می کنه، به بدن برسه باعث میشه پف زیر چشم  با سرعت زیادی از بین بره.

پف زیر چشم و کبد

چه زمانی کبد چرب اتفاق میوفته؟

وقتی چربی های اشباع شده وارد مویرگ هایی میشن که وظیفه ی اون مویرگ ها رسوندن خون به کبد هست. در نهایت جلوی خون رسانی گرفته میشه و خودشون جایگزین خون میشن. از طرفه دیگه سلول هایی که در کبد هستن دچار کم خونی و در نهایت محکوم به مرگ میشن. به این صورت کبد چرب اتفاق میوفته.  این بیماری تاثیرات جزئی مثل ورم و باز شدن منافذ پوستی، روی پوست میزاره.

ارتباط آلرژی بین پف زیر چشم و کبد

وقتی که کبد برای از بین بردن سموم خون دچار مشکل میشه، سیستم ایمنی بدن بیش از حد به تکاپو میوفته و باعث واکنش آلرژیک می شه. پس اگر دلیل آلرژیتون حسایت های فصلی نباشه، مشکل از کبد هست. از طرفه دیگه ما میدونیم که یکی از علت های پف زیر چشم آلرژی هست که موجب جمع شدن آب در سینوس ها و اطراف چشم میشه.

پف زیر چشم و کبد

بدتر شدن نواحی تیره

نواحی تیره و سایر مشکلات چشمی می تونن نشون دهنده ی بیماری کبدی باشن. اگر تنها علامت، نواحی تیره و پف دار در زیر چشم ها باشه ممکن هست دلیل ایجاد اون، بیماری کبدی نباشه اما اگر همراه با زردی چشم و حالت تهوع بی دلیل ایجاد شده باشه، میتونه یه مشکل کبدی رو بهمون نشون بده و دلیلی بشه برای ارتباط بین پف زیر چشم و کبد.

ورم

کبدی که درحال تقلا و درگیری هست نمیتونه فرایند های گردش خون رو به خوبی تنظیم کنه بنابراین مایعات به صورت طبیعی در نواحی پایین تر بدن ایجاد میشن ( وقتی کبد به درستی کار نکنه، بدن تمایل داره که این مایعات رو حفظ کنه در نتیجه تورم به وجود میاد مخصوصا قسمت های پایین بدن).

مصرف زیاد کربوهیدراتها و ارتباط آن با پف زیر چشم و کبد

میدونیم که وظیفه ی دیگه ی کبد متابولیسم کربوهیدراتها و ذخیره ی قند یا همون گلوکز خون هست که به صورت گلیکوژن ذخیره می کنه. از طرفی اگر این کربوهیدرات ها زیاد مصرف بشه یا کبد در متابولیسم کربوهیدرات ها و ذخیره سازی دچار مشکل بشه، این امر موجب ترشح بیشتر انسولین و باقی موندن سدیم در بدن میشه. هرچه قدر مقدار سدیم بیشتر بشه، کمک میکنه که آب بیشتری در بافت ها جمع بشن.

تشخیص علت ورم

ممکنه این سوال پیش بیاد که چطور باید بفهمیم که ورم و پف زیر چشم ها با کبد ارتباط داره یا نه!؟ برای تشخیص دادن ورم هایی که علتش می تونه بیماری های کبدی باشه میشه از روش های زیر استفاده کرد:

 • درخواست آزمایش هایی برای اندازه گیری پروتئین آلبومین و سایر پروتئین های موجود در خون
 • سونوگرافی
 • اندازه گیری آنزیم هایی که مختص کبد هستن، PT و…

پف زیر چشم و کبد

آزمایش های کبدی شامل 7 تست هستن

 • LFT
 • AST
 • ALT
 • Alkaline phosphatase
 • Bilirubin
 • Total protein
 • Albuminlkaline phosphatase
 • Bilirubin
 • Total protein
 • Albumin

تا اینجا از ارتباط پف زیر چشم و کبد تاحدودی صحبت کردیم و به علت های ایجاد اون رسیدیم. نکته ای که قابل توجه هست این که، حدود نیمی از دلایل آسیب های کبدی هیچ علائمی رو نشون نمیده و زمانی که تشخیص داده میشه تازه میفهمیم کبد چقدر آسیب دیده. هرچه فرد بیشتر منتظر بمونه تا یه روزی خودشو معالجه کنه، مشکل جدی تر میشه.

علاوه برای این بعضی از افراد از علائمی مثل خستگی یا فرسودگی و کوفتگی چشم پوشی می کنن و تصور می کنن هیچ علامتی از بیماری های کبدی ندارن. در صورتی که تغییری در بدنتون (حتی خستگی) بیش از چند روز به وجود اومد، بهتر هست با پزشکتون صحبت کنین.

گاهی بیماری های کبدی همراه با علائم و نشانه هایی هستن که باهم متفاوتن. دلیلش هم اینه که هر نشانه بستگی به نوع دقیق بیماری های کبدی داره.این نشانه ها شامل: زردی، درد و تورم شکم، خارش پوست، رنگ تیره ی ادرار، حالت تهوع و استفراغ، خستگی مزمن، مدفوع خونین، کم رنگ شدن مدفوع، تورم در مچ پا و پاها، از دست دادن اشتها، پف زیر چشم و به راحتی کبود شدن هست.

آیا هر ورم و پف زیر چشمی نشون دهنده ی یه خطره؟

نه اینطور نیست. امروزه بیشتر علت ورم ها مثل بیماری های کبدی، کلیوی، کمبود پروتئین، قلبی و… قابل درمان هستن. ورمی که بخاطر این بیماری ها به وجود اومده با رعایت کردن مصرف نمک های غذایی و استفاده از داروهای اختصاصی امکان پذیره. وقتی نمک خون بالا بره باعث جمع شدن آب و تجمع اونها در بافت میشه.

 از طرفی ما میدونیم که یکی از وظایف کبد تعادل غذایی هست. بنابراین اگه کسی پرخوری کنه و دائما غذاهای نامناسب بخوره باعث میشه به کبدش فشار بیاد و آسیب ببینه. در نهایت هم دچار بیماری های کبدی و علائم های مربوطه میشه.

علاوه بر مواردی که راجع بهش صحبت کردیم، مصرف ادویه ها، سس ها، چاشنی ها و انواع غذاهای سرخ شده، به صورت دائمی روی کبد تاثیر میزارن. چون کبد باید آثار سوء این موادها رو که با غذا مصرف شدن، خنثی کنه.

پف زیر چشم و کبد

چگونه این بیماری های کبدی درمان میشن؟

خیلی از بیماری های کبدی مزمن هستن. به این معنی که سال ها با ما زندگی می کنن و ممکن هست هیچ وقت هم از بین نرن. اما حتی همین بیماری های مزمن کبدی معمولاً قابل درمان هستن. بعضی از افراد، با تغییرات شیوه زندگیشون می تونن با این بیماری کبدی مقابله کنن. تغییراتی مثل:

 • محدود کردن مصرف الکل
 • نوشیدن آب بیشتر
 • حفظ کردن وزن سالم
 • داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای کبد ( که فیبر زیادی داشته باشه در حالی که چربی ، قند و نمک اون کمتر باشه )

وقتی که آب کافی استفاده نشه و یا موارد مصرفتون نوشیدنی‌های کافئین‌دار، الکل و مواد پرنمک باشه بدن به اجبار برای دفع اونها آب اضافی تولید می کنه. در نهایت این آب اضافی در بافت ها حبس میشه و باعث پف زیر چشم میشه.

البته بسته به شرایط کبدی ممکنه رژیم های غذایی متفاوتی توصیه بشه مثلا: افرادی که مبتلا به بیماری ویلسون هستن باید در رژیم های غذاییشون غذاهایی که حاوی مس هستن (حلزون صدف دار، آجیل و قارچ) رو محدود و کم کنن.

درمان مشکلات کبدی

بسته به شرایطی که روی کبدتون تأثیر میزاره، ممکن هست که به درمان پزشکی نیاز داشته باشین. این درمان ها عبارتند از:

 • داروهای ضد ویروسی برای درمان هپاتیت
 • استروئیدها برای کاهش التهاب کبد
 • داروی فشار خون
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهایی برای هدف قرار دادن علائم های خاص، مانند خارش پوست
 • ویتامین ها و مکمل ها برای تقویت سلامت کبد

در بعضی موارد، ممکن هست که نیاز به عمل جراحی داشته باشین تا همه یا بخشی از کبدتون خارج بشه. به طور کلی، پیوند کبد فقط در صورتی انجام میدن که بقیه ی گزینه ها موفقیت آمیز نباشه و روی فرد تاثیری نزاره. البته این موضوع رو همینجا باید بگم که هدف من از نوشتن این مطلب، توضیح کامل ارتباط پف زیر چشم و کبد هست و قرار نیست شما رو با اسم بردن از عمل جراحی، بترسونیم. هدف کامل و جامع بودن این مطلبه.

دیدگاهتان را بنویسید