سیتروسل یک مکمل رایج است که اغلب به عنوان اولین خط دفاعی در برابر یبوست استفاده می شود.

این در اشکال مختلف، به طور گسترده در دسترس و آسان برای استفاده در دسترس است.

با این حال، بسیاری از مردم در مورد مواد تشکیل دهنده آن، بی خطر بودن و کارایی آن مطمئن نیستند.

این مقاله سیتروسل چیست، نحوه استفاده از آن و مقایسه آن با برخی از رقبا را شرح می دهد.

قرص سیتروسل در زمینه صورتیدر پینترست به اشتراک بگذارید
Pixel Stories/Stocksy United

سیتروسل چیست؟

سیتروسل برای تسکین یبوست با حجم دادن به مدفوع شما طراحی شده است و به عبور آسانتر آن از دستگاه گوارش کمک می کند. این به دلیل محتوای فیبر متیل سلولز است (۱).

همچنین حاوی چندین ماده دیگر از جمله رنگ های غذایی، طعم دهنده های طبیعی و نگهدارنده هایی مانند اسید سیتریک است.

این دارو به صورت کپسول و پودر برای مخلوط کردن با آب در دسترس است.

خلاصه

سیتروسل یک محصول کپسول یا پودری است که حاوی فیبری به نام متیل سلولز است. در نظر گرفته شده است که با اضافه کردن حجم به مدفوع، یبوست را کاهش دهد.

تغذیه

تجزیه غذایی سیتروسل بسته به محصول متفاوت است (۲):

پودر سیتروسل معمولیپودر سیتروسل بدون شکرقرص سیتروسل
کالری۶۰۲۴۵
کربوهیدرات ها۱۷ گرم۸ گرم۰ گرم
متیل سلولز۲ گرم۲ گرم۰.۵ گرم

سیتروسل حاوی نوع متفاوتی از فیبر نسبت به سایر مکمل های فیبر محبوب است.

به عنوان مثال، محصولی به نام متاموسیل حاوی فیبر پسیلیوم است. پسیلیوم از گیاهی به نام می آید Plantago ovataکه به نام چنار بور نیز شناخته می شود و حاوی فیبر محلول و نامحلول است. فیبر نامحلول به طور دست نخورده از دستگاه گوارش شما عبور می کند (۳، ۴).

در حالی که پسیلیوم می تواند علائم یبوست را بهبود بخشد، همچنین می تواند باعث کاهش اشتها شود. به علاوه، بسیاری از مردم طعم و بافت را دوست ندارند (۵).

بنابراین، برخی از مردم محصولاتی مانند سیتروسل را ترجیح می دهند. فقط فیبر محلول دارد، نوعی که در آب حل می شود و بافت ژل مانندی ضخیم ایجاد می کند.۴).

خلاصه

محتوای غذایی سیتروسل متفاوت است. این شامل ۱۰۰٪ فیبر محلول است، در حالی که سایر محصولات مانند متاموسیل حاوی ترکیبی از فیبر محلول و نامحلول است.

استفاده می کند

سیتروسل حاوی متیل سلولز است، نوعی فیبر که حجم مدفوع شما را افزایش می دهد. این به آن کمک می کند تا راحت تر از طریق دستگاه گوارش شما حرکت کند (۱).

مطالعات متعدد در دهه ۱۹۸۰ نشان داد که می تواند یبوست را درمان کند و دفعات، قوام و سهولت دفع مدفوع را بهبود بخشد.۶، ۷).

به گفته سازنده، سیتروسل ممکن است ۱۲ تا ۷۲ ساعت طول بکشد تا اجابت مزاج ایجاد کند (۲).

همانطور که گفته شد، نوع فیبر موجود در سیتروسل به عنوان فیبر محلول طبقه بندی می شود. علاوه بر ترویج منظم، افزایش مصرف فیبر محلول ممکن است چندین مزیت دیگر برای سلامتی داشته باشد.

به عنوان مثال، مطالعات نشان می دهد که فیبر محلول می تواند سطح قند و کلسترول خون را کاهش دهد، احساس سیری را برای حمایت از کاهش وزن افزایش دهد و به محافظت در برابر انواع خاصی از سرطان کمک کند.۸).

خلاصه

سیتروسل می تواند علائم یبوست را کاهش دهد. این حاوی فیبر محلول است که نشان داده است سطح قند و کلسترول خون را کاهش می دهد، احساس سیری را افزایش می دهد و به محافظت در برابر انواع خاصی از سرطان کمک می کند.

اثرات جانبی

اگرچه سیتروسل ممکن است چندین فواید سلامتی را ارائه دهد، اما برخی از عوارض جانبی بالقوه نیز دارد.

به طور خاص، مکمل‌های فیبر تشکیل‌دهنده حجیم مانند سیتروسل می‌توانند باعث مشکلاتی مانند نفخ، حالت تهوع، استفراغ و اسهال در برخی افراد شوند.۱).

به گفته سازنده، مصرف سیتروسل بدون مایعات کافی نیز می تواند باعث تورم پودر در گلو و خطر خفگی شود (۲).

بنابراین، مهم است که هنگام استفاده از سیتروسل، مقدار زیادی آب بنوشید، صرف نظر از اینکه آن را به صورت پودر یا کپسول مصرف می کنید.

بهتر است با دوز کم شروع کنید و در صورت نیاز به سمت بالا بروید. این به جلوگیری از عوارض جانبی مانند گاز یا نفخ کمک می کند که اگر مصرف فیبر خود را خیلی سریع افزایش دهید (۹).

خلاصه

سیتروسل ممکن است باعث مشکلات گوارشی شود و اگر بدون مایع کافی مصرف شود، خطر خفگی ایجاد می کند. به همین دلیل، مهم است که مصرف خود را به آرامی افزایش دهید و مقدار زیادی آب بنوشید.

اقدامات احتیاطی و نحوه مصرف

سیتروسل را فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید. سازنده توصیه می کند که بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال با ۱ قاشق غذاخوری (۱۱ گرم) پودر در روز شروع کنند. اگر این کافی نیست، می توانید مقدار آن را به آرامی در صورت نیاز افزایش دهید و روزانه تا ۳ قاشق غذاخوری (۳۳ گرم) مصرف کنید (۲).

در صورت استفاده از کپسول، می توانید با ۲ عدد در روز شروع کنید. اگر به مقدار بیشتری نیاز دارید، می توانید تا ۲ کپسول ۶ بار در روز، در مجموع ۱۲ کپسول در روز کار کنید.

صرف نظر از دوز و شکل ترجیحی خود، هنگام استفاده از سیتروسل حتما آب زیادی بنوشید تا از عوارض جانبی گوارشی و کاهش خطر خفگی جلوگیری کنید.

می تواند ایده خوبی باشد که سیتروسل را هر روز در زمان مشخصی مصرف کنید تا به خاطر سپردن آن آسان تر باشد. به عنوان مثال، می توانید آن را بلافاصله بعد از مسواک زدن در صبح یا با صبحانه مصرف کنید.

از آنجایی که سیتروسل می تواند در جذب سایر داروها اختلال ایجاد کند، آن را حداقل ۲ ساعت قبل یا بعد از سایر داروها مصرف کنید.

علاوه بر این، اگر داروهای دیگری مصرف می کنید یا هر گونه بیماری زمینه ای دارید، بهتر است قبل از استفاده از سیتروسل با پزشک خود صحبت کنید.

خلاصه

سیتروسل را فقط طبق دستورالعمل استفاده کنید. آن را با آب فراوان جفت کنید و حداقل ۲ ساعت قبل یا بعد از هر داروی دیگری مصرف کنید.

چه چیز دیگری باید بدانم؟

مکمل های فیبر مانند سیتروسل می توانند یک راه آسان و موثر برای افزایش مصرف فیبر و ترویج منظم بودن باشند.

با این حال، مگر اینکه توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی توصیه شود، نباید سیتروسل را بیش از ۱ هفته استفاده کنید.

اگر یبوست بیش از یک هفته ادامه یافت، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید که آیا مسائل دیگری برای درمان ریشه ای مشکل وجود دارد یا خیر.

علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که مکمل های فیبر مانند غذاهای غنی از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل و دانه ها دارای مواد مغذی نیستند.

بنابراین، در حالی که سیتروسل و سایر مکمل‌ها می‌توانند در کوتاه‌مدت به افزایش دریافت فیبر شما کمک کنند، مطمئن شوید که آنها را با یک رژیم غذایی سالم و کامل همراه کنید تا اطمینان حاصل کنید که نیازهای تغذیه‌ای شما برآورده می‌شود.

خلاصه

در حالی که سیتروسل را می توان به صورت کوتاه مدت برای افزایش مصرف فیبر استفاده کرد، آن را بیش از ۱ هفته استفاده نکنید. برای بهترین نتیجه آن را با یک رژیم غذایی متعادل همراه کنید.

خط پایین

سیتروسل یک مکمل فیبر است. حاوی متیل سلولز، نوعی فیبر محلول است.

فیبر محلول علاوه بر تقویت منظم، ممکن است سطح قند و کلسترول خون را کاهش دهد، احساس سیری را افزایش دهد و به محافظت در برابر انواع خاصی از سرطان کمک کند.

با این حال، می تواند عوارض جانبی منفی گوارشی ایجاد کند. شما نباید آن را به مدت طولانی استفاده کنید، مگر اینکه توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای این کار تجویز شود.

علاوه بر این، مهم است که سیتروسل را به عنوان جایگزینی برای یک رژیم غذایی سالم و کامل و غنی از غذاهای طبیعی غنی از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات، آجیل و دانه ها استفاده نکنید.