چرا باید خودکشی با کلونازپام را جدی بگیریم؟ عوارض اوردوز این داروی خطرناک

یکی از رایج ترین داروها در بازار، کلونازپام است که با نام تجاری Klonopinشناخته می شود. این ماده متعلق به یک دسته از داروهای تجویزی مشابه بنزودیازپین است. مانند کلیه داروهای مشابه، کلونازپام برای احیای توازن ناسازگار در سیستم عصبی مرکزی بدن، یعنی مسائل مربوط به تشنج و اپیزود صرعی، کار می کند. طبیعت آرامبخش آن نیز برای درمان پارانویایی و سایر مشکلات سلامت روان ناشی از فعالیت مغز نامنظم استفاده می شود.

نکات مهم

کلونازپام به طور کلی ضعیف تر از بنزودیازپین های دیگر مانند Xanax و Valium می باشد. با این حال، بسیاری از کاربران آن را بنزودیازپین ترجیح داده شده بحساب می آورند، به دلیل اینکه نسبت به آن احساس رضایت می کنند. همچنین گفته شده است که در بسیاری از موارد یک واکنش مشابه به نوعی مستی ایجاد می شود. هیچ شکی وجود ندارد که، مثل همه بنزودیازپین ها، کلونازپام احتمال وابستگی، اعتیاد و حتی مصرف بیش از حد مواد شیمیایی را ایجاد می کند.

از آنجایی که عده ای دست به خودکشی با کلونازپام می زنند پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانند. در بسیاری موارد اوردوز یا مصرف زیاد کلونازپام جهت خودکشی، نه تنها باعث مرگ نمی شود بلکه فرد را فلج کرده یا دچار مشکلات مغزی و تشنج می کند. حتی دوزهای 10 تا 12 گرمی (130-230 قرص) هم باعث مرگ انسان نمیشود اگر افسرده هستید یا هر مشکلی که باعث شده تصمیم به خودکشی بگیرید یک مراجعه ساده به روانپزشک مشکلتان را حل خواهد کرد. این موضوع دقیقا مثل خودکشی با پرانول است که در این مطلب نتایج آن را خواندید!

اوردوز با کلونازپام (میلی گرم)

تعداد زیادی از عوامل باید هنگام پیش ‌بینی مقدار مصرف بیش از حد مورد توجه قرار گیرند. و حتی بهترین برآوردها در محدوده وسیعی قرار خواهند گرفت. واقعیت این است که هیچ متخصصی پاسخ دقیقی ندارد. فیزیولوژی هر فرد، ژنتیک، میزان تحمل و مصرف هر فرد بخشی از پازل این نسخه پیچیده است.

با این حال، به عنوان یک مبنای اصلی، دوز توصیه شده را ارائه می دهیم. میزان دوز تجویزی برای اکثر بزرگسالان 1.5 میلی گرم در روز است. این میزان می تواند با فواصل 0.5 میلی گرم در صورت نیاز افزایش یابد. حداکثر مقدار قابل تایید روزانه 20 میلی گرم است که این میزان برای بیماران مبتلا به تشنج شدید می باشد.

کلونازپام نیز دارای LD50 بسیار بالا و یا میزان مرگ و میر مورد انتظار 50 درصد از افراد آزمایشی است. برای موش آزمایشگاهی، این مقدار می تواند تا 4000 میلی گرم بر کیلوگرم باشد. از آنجا که این مقدار خیلی زیاد است، برای معادل انسانی هیچ تبدیلی وجود ندارد. با استفاده از کلونازپام با چند صد هزار میلی گرم مصرف بیش از حد احتمال مرگ و میر وجود دارد که احتمال مصرف این میزان از کلونازپام توسط یک انسان بسیار پایین است.
با این وجود، خطر واقعی مصرف بیش از حد کلونازپام زمانی است که این دارو با سایر ترکیبات آرامبخش مانند الکل ترکیب شود. علاوه بر این، کلونازپام طولانی تر از دیگر بنزودیازپین ها مانند Xanax در بدن باقی می ماند. این به این معنی است که ترکیب این داروها ممکن است خطرناک باشد.

نشانه های اوردوز کلونازپام

شدت علائم مصرف بیش از حد حدکلونازپام بستگی به میزان مسمومیت دارد. با این حال، علائم معمولا یک الگوی قابل مشاهده و مشابه را دنبال می کنند. علائم خاص عبارتند از:

  • آرامش و خواب آلودگی شدید: این علائم باید حتی زمانی که فرد با سر و صدای بیش از حد احاطه شده است، وجود داشته باشند. این علائم در یک محیط تفریحی ظاهر می شود که در آنجا بی حالی و رخوت برجسته به نظر می رسد.
  • اضطراب ذهنی و پریشانی: کلونازپام فعالیت الکتریکی را در مغز کند می کند. به همین ترتیب، برخی از فرآیندهای شناختی ممکن است مبهم یا ناقص باشند، که منجر به ناامنی می شود.
  • دید مبهم و تار: ابهام چشم ذهن ممکن است خود را در یک دید واقعی نشان دهد. ناتوانی در دیدن و یا پردازش محیط اطراف هم برای سلامت جسمی خطرناک است و هم می‌تواند به حس ترس از آسیب ناگهانی یک حس اساسی کمک کند.
  • کلمات ناخوشایند یا تنفس سخت: این ممکن است به صورت یکپارچه یا به عنوان نشانه های غیر مرتبط رخ دهد. بنابراین باید توجه ویژه ای به مسائل تنفسی داشته باشید.

از آنجا که کلونازپام در چند ساعت پس از مصرف اولیه در بدن انسان باقی می ماند، علائم اوردوز در هر زمان از مصرف ممکن است. اگر معتقدید که شخصی بیش از حد کلونازپام مصرف کرده است، سعی کنید به او کمک برسانید.

اثرات طولانی مدت مصرف بیش از حد کلونازپام

کلونازپام در اغلب موارد و به طور قانونی و دقیقا بر اساس تجویز پزشک، ایمن است. اما گاهی اوقات خطراتی حتی در شرایط ایمن وجود دارد. موسیقیدان مشهور Stevie Nicks از شرایط خود هنگام مصرف کلونازپام در طول سال ها صحبت کرده است. همیشه میزانی غیرقابل ‌پیش ‌بینی بودن با مصرف بنزودیازپین ها وجود دارد. اگر به افسردگی دچار هستید این مطلب را بخوانید!

این پدیده در دراز مدت با برخی اثرات جانبی نگران‌کننده مرتبط ‌است. استفاده گسترده ‌تر می ‌تواند منجر به افزایش افکار و تمایلات به خودکشی شود. این دارو ممکن است به طور مختصر یا برای همیشه بر روی حافظه تاثیر بگذارد و در صورت استفاده با الکل، به کبد آسیب برساند. هم چنین گاهی وقوع سرگیجه، غش، سردرگمی و کاهش زمان واکنش نیز می ‌تواند بخاطر مصرف کلونازپام وجود داشته باشد. این دارو ممکن است در کوتاه‌ مدت به بیماران کمک کند؛ منتها بنزودیازپین ها نباید برای مدت طولانی مصرف شوند.

درمان اوردوز با کلونازپام

مصرف بیش از حد کلونازپام به طور تقریبا مشابه با سایر بنزودیازپین ها است. هنگامی که قربانی به مرکز اورژانس می رسد، علائم او یک به یک چک می شوند. ابتدا، هر گونه ناهنجاری تنفسی مورد بررسی قرار می گیرد. هنگامی که یک وضعیت پایدار مشاهده شد، پزشکان ممکن است تصمیم بگیرند که یک پادزهر بنزودیازپین به نام فلماسینیل تجویز کنند.

این انتخاب به صلاح دید پزشک است، زیرا گاهی اوقات فلماسینیل باعث تشنج می شود. بنابراین بدیهی است که نتیجه مطلوب نیست، با توجه به این که در کسانی که کلونازپام را حداقل به لحاظ قانونی مصرف می کنند، به احتمال زیاد به منظور جلوگیری از تشنج ها انجام می شود. با هر روش انتخابی، قربانیان مصرف بیش از حد کلونازپام، زمانی که تحت مراقبت های مناسب قرار گیرند، احتمال زنده ماندن بالایی دارند.

حتما بخوانید: کلونازپام –عوارض، کاربرد، نحوه استفاده اصولی و سایر نکات مهم

اگر تفکر خودکشی دارید

  • یک مراجعه ساده به روانپزشک و داروهای ضد افسردگی شما را تا حد بسیار زیادی درمان می کند
  • دقت کنید که خودکشی موضوعی نیست که فقط شما را راحت کند بلکه ضربه سنگینی به اطرافیان تان وارد می کند
  • سعی کنید محیط زندگی تان را عوض کنید. کمی به خودتان وقت بدهید.
  • ورزش کردن و تحرک کمک زیادی به بهبودتان می کند
  • می توانید با شماره تلفن110 بخش مشاوره تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید