چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

10 reasons always feel hungry 1 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند. فکر می‌کنید این موضوع طبیعی است؟ با ما همراه باشید تا 15 علت گرسنگی دائمی را با شما در میان بگذاریم. اگر به باشگاه می‌روید و سخت ورزش می‌کنید، افزایش اشتها امری طبیعی محسوب می‌شود. همچنین اگر باردار هستید، احتمالاً شاهد افزایش اشتهای خود خواهید بود. با این حال، اگر بدون هیچ دلیلی همیشه احساس گرسنگی دارید و فکر می‌کنید ته معده شما سوراخ شده و هرگز پر نمی‌شود، احتمالاً مشکلی وجود دارد. گرسنگی یک نیاز روانی به کالری، آب و نمک است که در اثر عوامل مختلفی تحریک می‌شود. شناسایی علت گرسنگی مداوم، حائز اهمیت است؛ زیرا عدم درمان این مشکل باعث می‌شود دچار مشکلات فیزیکی یا روانی شوید. در ادامه 15 علت گرسنگی را بررسی کرده‌ایم.

۱. بدن‌تان به پروتئین نیاز دارد

پرکردن بشقاب‌ با غذاهای کم‌پروتئین و ناسالم موجب تداوم احساس گرسنگی در فرد می‌شود. مواد غذایی سرشار از پروتئین (گوشت بدون چربی، ماهی و لبنیات) و یا غنی از فیبر (میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات) سبب کاهش حس گرسنگی می‌شوند. در مقابل با مصرف شیرینی‌جات و نان تهیه شده با آرد تصفیه شده، حتی اگر در مقادیر زیاد خورده شوند، به سرعت فرد احساس گرسنگی خواهد کرد.مصرف حداقل ۴۶ گرم پروتئین در روز برای زنان و ۵۶ گرم برای مردان (ماست یونانی، تخم‌مرغ، گوشت بدون چربی و انواع دانه‌ها) لازم است.

bigstock Ingredients For Protein Diet 49497017 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

۲. بدن شما دچار کمبود آب شده است

کم شدن آب بدن، یکی از دلایل احساس گرسنگی است، در واقع کمبود آب در بدن حتی در سطح خفیف به عنوان نشانه گرسنگی ظاهر می‌شود. اعلام گرسنگی و تشنگی از طریق هیپوتالاموس انجام می‌گیرد. زمانی که بدن دچار کمبود آب شود، سیم‌های هیپوتالاموس روی هم می‌افتند و شما به جای یک بطری آب، یک بسته چیپس می‌خورید. اگر همواره آب موردنیاز بدن را تأمین کنید، می‌توانید از بروز این اشتباه جلوگیری کنید.رامسی توصیه می‌کند: «برای اینکه بدن را در چنین حالتی قرار ندهید، بهتر است هر روز صبح یک لیوان آب بنوشید. اگر احساس گرسنگی می‌کنید و فکر می‌کنید در طول روز آب کافی ننوشیده‌اید، بهتر است اول یک لیوان بنوشید و ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید. اگر هنوز هم گرسنه هستید به سراغ غذا بروید.»

مطلب مرتبط:  رژیم آب درمانی (هیدروتراپی)، کاهش وزن و عوارض آن

drinking water nooshidane ab - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

۳. خواب ناآرام دارید

از دلایل دیگر احساس گرسنگی نداشتن خواب کافی و خوب در شب است به عبارتی اگر شب آرام و راحتی را پشت سر نگذاشته باشید، دو هورمونی که با اشتها ارتباط دارند، ترشح می‌شوند. کمبود خواب باعث افزایش هورمون گرلین که محرک اشتها است و کاهش هورمون لپتین که محرک احساس سیری است، می‌شود. سعی کنید شب‌ها ۷ الی ۸ ساعت بخوابید تا هورمون‌های اشتها مجدداً تنظیم شوند.

مطلب مرتبط: گرلین ، هورمون گرسنگی چیست؟

بی خوابی بعد از ترک اعتیاد - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

۴. مواد نشاسته‌ای و کربوهیدرات زیاد می‌خورید

تا حالا دقت کرده‌اید وقتی یک دونات یا بیسکویت می‌خورید، هیچ مقاومتی در برابر آن ندارید و تا تمام‌شدن بسته به خوردن ادامه‌ می‌دهید؟ این عکس‌العمل شما به‌خاطر وجود کربوهیدرات و مواد نشاسته‌ای است. مون می‌گوید: «کربوهیدرات‌ها شامل شکر هستند و موادغذایی مانند شیرینی‌ها و بیسکویت‌ها که از آرد سفید تهیه می‌شوند، سطح قند خون را به‌سرعت افزایش می‌دهند و بعد از مدت کوتاهی قندخون به‌شدت افت می‌کند. افت قند خون موجب تشدید گرسنگی و خوردن مواد نشاسته‌ای می‌شود و این چرخه به همین‌صورت ادامه می‌یابد.»

توصیه می‌شود تا جایی‌که امکان دارد برای رفع گرسنگی از کربوهیدرات‌ها استفاده نکنید، چون افزایش ناگهانی قندخون و افت ناگهانی آن موجب ایجاد احساس گرسنگی در شما می‌شود. برای رفع گرسنگی بهتر است غذاهای حاوی فیبر را جایگزین مواد نشاسته‌ای و کربوهیدرات‌ها بکنید. بادام، سیب، دانه‌ی چیا و پسته گزینه‌های سالم و مغذی هستند که می‌توان جایگزین مواد نشاسته‌ای کرد.

Carbohydrtaes 177273143 1280x960 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

۵. استرس دارید

کسی هست که بعد از یک روز سخت کاری یا بعد از یک دعوای سخت دوست نداشته باشد یک دسر یا بستنی بخورد؟ وقتی استرس دارید و یا یک روز سخت را پشت‌سر گذاشته‌اید، حرص شما برای خوردن غذا بیشتر می‌شود.

رامسی می‌گوید: «هنگام استرس، ترشح هورمون‌های آدرنالین و کورتیزول افزایش می‌یابد. افزایش سطح این هورمون‌ها در خون موجب می‌شود، بدن احساس کند موردحمله قرار گرفته و به انرژی زیادی نیاز دارد و درنتیجه احساس گرسنگی می‌کنید». اضطراب و استرس سطح ترشح هورمون سروتونین (یک انتقال‌دهنده عصبی و یکی از انواع هورمون های شادی) را در مغز کاهش می‌دهد. از طرف دیگر مون نیز معتقد است: «کاهش ترشح این هورمون در مغز موجب می‌شود احساس گرسنگی کاذب داشته باشید». رفتن به کلاس یوگا و انجام کارهایی که احساس آرامش بیشتری به شما می‌دهند کمک می‌کند استرس خود را کاهش بدهید و درنتیجه احساس گرسنگی کاذب نیز نکنید.

8a56f9e0 1731 40f8 850b 475f95003f26 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

۶. چربی کافی در رژیم غذایی‌تان وجود ندارد

درست مانند پروتئین، چربی غیراشباع نیز ارتباط مستقیمی با احساس سیری دارد. رامسی در همین رابطه می‌گوید: «وقتی بعد از هر وعده‌ی غذایی احساس سیری می‌کنید در واقع دیگر پیامی مبنی بر گرسنه‌بودن به مغز مخابره نمی‌شود و تا وقتی واقعا گرسنه نشوید تمایلی به خوردن غذا ندارید». مصرف چربی سالم در تقویت مغز مؤثر است و این چربی در انواع روغن‌ها، آجیل‌ها، دانه‌ها و آووکادو وجود دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که میزان چربی دریافتی در رژیم‌غذایی بزرگسالان بین ۲۰ تا ۳۵ درصد است.

Healthy Fats mini 730x400 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

7. مشکلات تیروئید

گرسنگی بیش از حد به پُر کاری تیروئید نیز می‌تواند مربوط باشد که یکی از بیماری‌های شایع تیروئیدی است. وقتی سطح هورمون تیروئیدبسیار بالاست، عملکردهای حیاتی بدن نیز سرعت گرفته و شما انرژی بیشتری صرف می‌کنید. در نتیجه با سرعت گرفتن متابولیسم، گرسنگی بیشتری هم احساس خواهید کرد. اگر دچار پُر کاری تیروئید باشید، حتی بعد از پُر خوری کردن هم وزن اضافه نخواهید کرد، بلکه به دلیل کالری سوزی سریع‌تر، وزن از دست خواهید داد. علاوه بر تغییر اشتها و بزرگ شدن غده‌ی تیروئید، سایر علائم پُر کاری تیروئید شامل نبض تند، بیرون زدگی چشم‌ها، احساس اضطراب، تعریق زیاد، ضعف عضلانی و احساس تشنگی حتی بعد از نوشیدن آب می‌شود.

مطلب مرتبط: رژیم غذایی مناسب در پرکاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم)

تیروئید - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

8. پایین بودن قند خون

پایین بودن قند خون یا هیپوگلیسمی یعنی اینکه گلوکز موجود در بدن‌تان به سطح خیلی پایینی افت کرده است. پایین بودن قند خون می‌تواند احساس گرسنگی به شما بدهد. مغز به انرژی نیاز دارد و گلوکز را به عنوان سوخت مصرف می‌کند. بنابراین زمانی که قند خون‌تان افت می‌کند، قدرت مغزتان هم کم می‌شود. سپس مغز سیگنال‌هایی می‌فرستد که اعلام کند بدن به سوخت نیاز دارد و در نتیجه شما احساس گرسنگی می‌کنید. افرادی که قند خون‌شان معمولا پایین است، زود هم عصبانی می‌شوند که دلیل آن همان گرسنگی ناشی از افت قند خون است و به آن «hangry» می‌گویند.

635349154667668661 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

9. یک وعده‌ی غذایی خود را حذف می‌کنید

حذف وعده‌ی صبحانه یا هر وعده‌ی غذایی دیگر در طول روز اشتهایتان را تحریک می‌کند. رامسی معتقد است: «حذف یک وعده‌ی غذایی موجب می‌شود معده‌ی شما برای مدت زیادی خالی باشد و درنتیجه، ترشح هورمون گرلین که مسئول تحریک‌ اشتهاست، افزایش می‌یابد». با افزایش ترشح این هورمون در بدن تمایل فرد برای خوردن غذا به‌شدت افزایش می‌یابد. در حالت کلی، اجازه ندهید بین وعده‌های غذایی‌تان بیش از ۴ الی ۵ ساعت فاصله بیفتد. اگر دوست ندارید صبحانه بخورید بهتر است بعد از بیدارشدن از خواب ماست، کره‌ی‌بادام‌زمینی، سیب یا شیر سویا بخورید.

23460 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

10. سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

زنانی که در دوره‌ی پیش از شروع قاعدگی هستند نیز ممکن است احساس کنند اشتهای‌شان بیشتر شده است. تغییرات هورمونی که طی نیمه‌ی دوم سیکل قاعدگی روی می‌دهد و یک تا دو روز بعد از شروع قاعدگی برطرف می‌شود می‌تواند تمام وقت احساس گرسنگی به شما بدهد. همچنین تغییرات دمای بدن در این دوره نیز روی اشتها اثر می‌گذارد. علائم سندرم پیش از قاعدگی علاوه بر احساس گرسنگی، شامل احساس خستگی و دهیدراته شدن بدن می‌شود. سایر علائم نیز شامل نفخ، سر درد، حساس شدن سینه‌ها، نوسانات خلقی، خستگی و مشکلات خواب می‌شود. برای کنترل اشتها قبل از شروع قاعدگی، در هر وعده غذاهای سرشار از پروتئین مصرف کنید و غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات‌های تصفیه شده و قندها را به حداقل برسانید.

72152 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

11. بارداری

بسیاری از مادران باردار افزایش اشتها را تجربه می‌کنند که چیز بدی نیست. در واقع افزایش اشتها باعث می‌شود جنین، مواد مغذی کافی برای رشد دریافت کند. افزایش وزن در دوران بارداری کاملا طبیعی است. اما افزایش اشتها در زمان بارداری به معنی چراغ سبزی برای خوردن هر چیزی که دوست دارید نیست. دریافت کالری در دوران بارداری باید بیشتر شود اما شما به خوردن غذاهای سالم نیاز دارید؛ غذاهای طبیعی، سبزیجات سبز، میوه‌های تازه و مغزها برای شما عالی و لازم هستند. حتما می‌دانید که باید از خوردن غذاهای فرآوری شده و بسیار شیرین پرهیز کنید. مصرف غذاهای خوب و سالم، هم شما و هم جنین‌ در حال رشدتان را سالم نگه می‌دارد و جلوی پُر خوری‌تان را می‌گیرد.

pregnancy food - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

12. در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال صفحات آشپزی و غذا هستید

اگر در شبکه‌های اجتماعی عکس غذاهای مختلف را می‌بینید، در فیس‌بوک عکس ناهار به‌اشتراک‌گذاشته‌ی دوست خود را می‌بینید و برنامه‌ی آخر شب تلویزیون تبلیغ پیتزاست، اصلا جای تعجب ندارد که همیشه احساس گرسنگی داشته باشید. ارتباط بین چیزی که می‌بینیم و چیزی که آرزو داریم، از طریق علمی نیز اثبات شده‌ است.

مطالعات انجام‌شده در مجله‌ی Obesity در سال ۲۰۱۲ نشان‌ می‌دهد که فقط با نگاه‌کردن به غذا ترشح هورمون گرلین افزایش می‌یابد. بوکردن غذا نیز تأثیر مشابهی بر ترشح این هورمون دارد. مون معتقد است: «بوی مطبوع غذا واکنش فیزیولوژیک غیردائمی را تحریک می‌کند، بزاق دهان ترشح و معده منقبض می‌شود و درنتیجه، فرد احساس گرسنگی می‌کند». البته شما نمی‌توانید احتمال دیدن یا بوییدن غذا را به‌طور کامل حذف کنید، اما اگر سعی کنید کمتر خود را در معرض تبلیغات تلویزیونی و غذاهای وسوسه‌انگیز در اینستاگرام قرار دهید، تا حد زیادی می‌توانید از گرسنگی کاذب و ولعِ خوردن جلوگیری کنید.

com.mufumbo.android.recipe.search.restoftheworld8 - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

13. نوشیدن الکل

مصرف روزانه‌ی الکل نیز می‌تواند دلیلی برای احساس گرسنگی مداوم‌تان باشد. نوشیدن الکل می‌تواند موجب افزایش هورمون گرلین شود که مسئول ایجاد احساس گرسنگی است. همچنین معلوم شده هنگام نوشیدن الکل، تمایل به غذا بیشتر می‌‌شود. همچنین مصرف الکل می‌تواند بدن را دهیدراته کند و در نتیجه شما را گول بزند و فکر کنید نیاز دارید غذا بخورید در حالیکه به آب نیاز دارید. مطالعات نیز نشان داده که الکل، مغز را در حالت گرسنگی کشیدن قرار می‌دهد و اشتها را بیشتر می‌کند.

candrink - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

14. غذا را می‌بلعید

وقتی غذا را خیلی سریع می‌خورید، ممکن است معده‌تان پر شود، ولی برای رسیدن پیام سیری به مغز کمی زمان لازم است. وقتی مغز شما هنوز هیچ پیامی مبنی‌بر پربودن معده دریافت نکرده‌ است، اشتهایتان کماکان زیاد است و احساس سیری نمی‌کنید. در سال ۲۰۱۳ نتایج تحقیقی در نشریه‌ی غدد درون‌ریز و متابولیسم بالینی منتشر شد که نشان می‌داد خوردن غذا در یک فضای آرام موجب رهاشدن هورمونی می‌شود که پیام سیری را به مغز می‌رساند. پس غذا را به‌آرامی بخورید، هر لقمه را خوب بجوید و از غذاخوردن لذت ببرید. رامسی می‌گوید: «قبل از اینکه مطمئن شوید آیا باز هم نیاز به خوردن غذا دارید یا نه، حداقل ۲۰ دقیقه به خود فرصت دهید تا پیام سیری را از مغزتان دریافت کنید».

a5e765d5 2d9b 4088 80f2 f5df9dc355af - چرا برخی افراد همیشه احساس گرسنگی می‌کنند؟

15. داروی خاصی مصرف می‌کنید

گاهی مصرف دارویی خاص به‌طور منظم موجب تحریک اشتهای شما می‌شود. رامسی می‌گوید: «داروهای ضد افسردگی مانند Zoloft و Paxil و داروهای کورتیکواستروئیدها مانند prednisone (که برای درمان نقص سیستم ایمنی به‌علت آلرژی، آسم، بیماری‌های التهابی روده مانند بیماری کرون و برخی از سرطان ها تجویز می‌شود) روی اشتها اثر می‌گذارند». اگر شما یکی از این داروها را مصرف می‌کنید و بعد از خوردن یک وعده‌ی غذایی معمولی باز هم احساس گرسنگی دارید، بهتر است با دکتر خود مشورت کنید تا در صورت امکان داروی دیگری را جایگزین کند.

برای بهرمندی از رژیم غذایی آنلاین دکتر رویا خادمیان بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت رژیم غذایی

دیدگاهتان را بنویسید