چرا زنان باردار باید به کلینیک های دوران بارداری مراجعه کنند؟


اهداف کلینیک دوران بارداری

هدف کلی مراقبت های دوران بارداری، نظارت بر پیشرفت بارداری به منظور حمایت از سلامت مادر و رشد طبیعی جنین است.

اهداف دیگر عبارتند از:

 • ارزیابی، ترویج و حفظ اثرات جسمی، روانی و اجتماعی بارداری بر روی زن.
 • نظارت بر پیشرفت بارداری به منظور اطمینان از سلامت مادر و رشد طبیعی جنین در دوران بارداری.
 • برای جلوگیری از کزاز مادر و نوزاد.
 • تبادل اطلاعات با زن و خانواده او و توانمند ساختن آنها برای انتخاب آگاهانه در مورد بارداری و تولد.
 • تشخیص زودهنگام حاملگی پرخطر مانند حاملگی در نوجوانی، زن باردار بالای ۳۵ سال، زنان با بیماری های زمینه ای (آسم، دیابت، بیماری های کلیوی، کم خونی شدید، بیماری روانی و غیره)، حاملگی چند قلو، زن با بیش از چهار فرزند و غیره
 • برای اطمینان از زایمان ایمن یک نوزاد زنده و سالم.
 • درمان اختلالات جزئی در بارداری مانند استفراغ بارداری
 • شناخت عوارض بارداری مانند پره اکلامپسی.
 • کمک به زن و همسرش برای برنامه ریزی زایمان و انتخاب کمک زایمان.
 • مراقبت های دوران بارداری به زن کمک می کند تا برای شیردهی و والدین آماده شود.
 • حمایت و تشویق خانواده در حالی که آنها با رشد روانی و فیزیولوژیکی والدین سازگار می شوند.
 • برای آموزش نیاز به تنظیم خانواده به زن باردار

انواع مراقبت های دوران بارداری

۱. مراقبت های قبل از زایمان متمرکز که یک رویکرد هدف گرا است که در سال ۲۰۰۱ توسط محققان توصیه و در سال ۲۰۰۲ توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) اتخاذ شد.

۲. مراقبت های سنتی قبل از زایمان مراقبت های گروهی به زنان باردار است. یک نوع قدیمی و رایج است.

مراحل در کلینیک قبل از زایمان

 • رزرو: اولین تماس زن با خدمات مادر است. شامل:

*غربالگری

مراقبت های دوران بارداری خوب شامل غربالگری منظم است که می تواند عوارض اولیه مانند فشار خون بالا و دیابت بارداری را شناسایی و از آن جلوگیری کند. که هر دو می توانند به طور چشمگیری بر جنین تأثیر بگذارند. تشخیص زودهنگام به معنای نظارت و درمان منظم است. آزمایشات خونی مانند شمارش کامل خون، HIV/AIDS، گروه خونی، ژنوتیپ، فاکتور رزوس و آزمایش ادرار و غیره نیز انجام می شود.

*تغذیه کافی

غذاهای خاصی وجود دارد که در دوران بارداری باید از مصرف آنها پرهیز کرد. غذاهایی مانند ماهی خام، تخم مرغ نیم پز، و پنیر غیرپاستوریزه/نرم (unone wara) که حاوی آنزیم ها و پروتئین هایی هستند که برای جنین در حال رشد خطرناک هستند. سیستم ایمنی بدن شما نیز برای دو نفر کار می کند و آن را مستعد حملات باکتریایی می کند.

*ویتامین های مهم

ویتامین های دوران بارداری نقش مهمی در سلامت کودک شما دارند. حتی با یک رژیم غذایی سالم، به دلیل کار سختی که بدن شما انجام می دهد، به مکمل ها نیاز خواهید داشت. مواد مغذی کلیدی اضافی معمولاً در اسید فولیک و مولتی ویتامین‌های بارداری یافت می‌شوند که هر دو به حمایت از نقص لوله عصبی، رشد کودک و پیشگیری از کم خونی کمک می‌کنند.

*کلاس های قبل از زایمان

باردار بودن فوق‌العاده است و وقتی با والدین دیگری ملاقات می‌کنید بهتر است. نه تنها کلاس های دوران بارداری فرصتی برای حمایت دوستانه فراهم می کند، بلکه به شما در مورد نکات ظریف برخورد با بارداری، چگونگی رشد فرزندتان، انتظار چه چیزی هنگام زایمان و نحوه ارائه بهترین ها به فرزندتان آموزش داده می شود. بعد از تولد به دنبال کلاس هایی باشید که تمام گزینه های زایمان آزمایشگاهی و همچنین مراقبت های اولیه نوزاد را پوشش می دهند.

* شرکا

نیمه دیگر شما ممکن است کاملاً طرف دیگر بارداری را درک نکند، سمتی که پدر وارد آن می‌شود. مراقبت‌های دوران بارداری به پدران باردار کمک زیادی می‌کند تا به پدران باردار کمک کنند. برخی از پدران آینده ممکن است احساس درماندگی کنند اما اینطور نیست و نقش آنها بزرگ و مهم است. آنها فقط باید راه را نشان دهند. بسیاری از والدین آینده مطمئن نیستند که همه افراد در طرح اولیه کارها کجا قرار می گیرند، اما یک ارائه دهنده خوب مراقبت های دوران بارداری می تواند راهنمایی کند.

بارداری سرگرم کننده و هیجان انگیز است و گاهی اوقات سخت و طاقت فرسا است، اما مقدار زیادی کمک وجود دارد. با مراقبت های دوران بارداری، گزینه های زایمان، مراقبت از نوزاد، شیردهی، واکسیناسیون و تنظیم خانواده را مورد بحث قرار خواهید داد.

در اولین کلینیک مراقبت های دوران بارداری خود چه انتظاری دارید؟

خوب، می توان انتظار داشت که اکثر زنان باردار زایمان طبیعی را بدون استرس تجربه کنند، اما عوارض اغلب در زنان باردار که به عنوان “بارداری پرخطر”. به همین دلیل ضروری است که در اولین مراجعه خود به بیمارستان، تاریخچه بهداشتی، سابقه خانوادگی و سلامت باروری کافی را به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بدهید.

سوالات در مورد شما سابقه سلامت عمومی از شما خواسته می شود که بدانند آیا تحت هر گونه برش جراحی، هر گونه بیماری زمینه ای مانند کم خونی شدید، دیابت، فشار خون بالا، مصرف هر گونه دارو یا بیماری قلبی، کبدی یا کلیوی قرار گرفته اید یا خیر.

وضعیت فعلی بارداری فعلی همچنین سؤال می شود که آیا هر گونه ناهنجاری مانند استفراغ مداوم، خونریزی واژن، خستگی مکرر، تورم صورت و پا و سایر اختلالات جزئی بارداری وجود دارد یا خیر. قد، وزن، دما، فشار خون، نبض، تنفس مادران باردار برای مراجعات بیشتر بررسی و ثبت می شود. ادرار همچنین برای بررسی وجود آلبومین و قند جمع‌آوری و آزمایش می‌شود، در حالی که خون جمع‌آوری می‌شود تا بررسی شود که آیا شمارش خون کافی یا کاهش سطح در بدن وجود دارد یا خیر.

از شما نیز خواسته خواهد شد سابقه سلامت خانواده آگاهی از وضعیت سلامت مادر باردار، همسر او، فرزندانی که قبلاً متولد شده اند و والدین والدین باردار. جزئیات هر گونه مرگ و میر اخیر، بیماری جدی مانند روانی، سرطان و سایر بیماری های ارثی به منظور آگاهی از اقدامات برای کاهش شیوع بیشتر در خانواده پرسیده می شود.

تاریخچه سلامت اجتماعی که شامل الگوهای غذایی، عادات غذایی، نوع زندگی در خانه، محیط، سبک زندگی کم تحرک مانند سیگار کشیدن، الکل و سوء مصرف مواد می باشد.

سابقه سلامت باروری مانند تاریخچه اولین قاعدگی، مدت و سیکل در هر ماه، سقط جنین، مرده زایی، زایمان یا مرگ زودرس، خونریزی قبل از زایمان، خونریزی پس از زایمان، تکمیل یا ناتمام بودن بارداری قبلی، مراقبت های بهداشتی مورد استفاده در بارداری های قبلی درخواست می شود. تاریخ تخمینی بارداری نیز محاسبه می شود.

معاینهی جسمی که ارزیابی سر تا پا برای تشخیص هر گونه ناهنجاری است. این به ارائه توصیه های مناسب به زن باردار یا ارجاع برای مراقبت بیشتر کمک می کند.

معاینه سر و گردن برای نشان دادن اینکه آیا زن باردار سالم است یا بیمار، تغذیه شده یا سوء تغذیه، خوشحال یا غمگین، صورت یا گردن متورم یا گواتر است. پوست از نظر تورگ، رژیم غذایی کافی یا رنگ پریدگی ارزیابی می شود. رنگ پریدگی لثه ها، لب ها و ملتحمه چشم ممکن است نشان دهنده کم خونی باشد در حالی که دندان ها و لثه ها ممکن است خونریزی یا کمبودهای تغذیه ای را نشان دهند.

سینه و سینه بررسی می شود تا پستان را در صورت مناسب بودن برای شیردهی معاینه کرده و هرگونه ناهنجاری را رد کند. سینه‌ها از نظر عدم تقارن، فرورفتگی و کشیدن نوک پستان یا سطح پوست بررسی می‌شوند، همچنین اندازه و شکل آن‌ها بررسی می‌شود تا مشخص شود که آیا آنها وارونه هستند یا طبیعی، بزرگ شدن، توده‌ها یا سرطان هستند.

سمع قلب و ریه ها برای بررسی بی نظمی ها انجام می شود.

اندام فوقانی و تحتانی (دست و پا) از نظر ادم (متورم)، واریس، رنگ یا حرکات محدود و رنگ پریدگی (رنگ پریدگی) بررسی می شوند. رنگ پریدگی در کف دست نشان دهنده کم خونی (سطح ناکافی خون)، ادم مچ پا و پا (ورم) نشان دهنده سموم است. تمایل به واریس در دوران بارداری افزایش می یابد.

معاینه شکم برای تشخیص هرگونه حساسیت یا توده، مشاهده علائم بارداری، ارزیابی اندازه و رشد جنین، ارزیابی سلامت جنین، تشخیص محل جنین و تشخیص هر گونه ناهنجاری انجام می شود. معاینه شکم بعد از هفته سی ام بارداری به تخمین مرحله بارداری، وضعیت جنین، وجود مایعات زیاد و احتمال دوقلو شدن کمک می کند.

برای کمک به تخمین مرحله بارداری، بازرسی در بالای سمفیز پوبیس انجام می شود. پیشرفت بارداری از سمفیز پوبیس تا بالای فوندوس اندازه گیری می شود. اندازه و شکل رحم و فوندوس معمولاً در طی هر مراجعه به بیمارستان اندازه گیری می شود تا سرعت رشد جنین را کنترل و ثبت کند.

در طول ویزیت قبل از زایمان، فرج برای تشخیص وجود هرگونه شکایت در مورد ترشحات واژن، خارش یا زخم در واژن بررسی می شود. ضایعات، اسکارها، قرمزی یا عفونت‌ها نیز برای شناسایی عفونت‌هایی که ممکن است منجر به عوارض جدی یا بالقوه شوند، بررسی می‌شوند. در صورت مشاهده ترشحات و بوی زیاد واژن، آزمایش پاپ اسمیر برای غربالگری سلول های سرطان دهانه رحم یا سوزاک انجام می شود.

لمس کردن بر روی زن باردار نیز انجام می شود، ارتفاع فوندوس اندازه گیری می شود، فوندوس لمس می شود. این به تخمین دوره یا مرحله بارداری کمک می کند، تعیین می کند که آیا جنین بریچ (باسن) است یا سفالیک (سر).

آموزش سلامت بر سبک زندگی سالم زیر تاکید خواهد شد:

 • مصرف مواد مغذی کافی شامل هر شش کلاس غذا (پروتئین، کربوهیدرات، چربی و روغن، ویتامین ها، نمک معدنی).
 • مصرف آب کافی.
 • مصرف میوه و سبزیجات.
 • اهمیت بهداشت فردی.
 • استراحت و خواب کافی.
 • مراقبت سالم از سینه.
 • پوشیدن پارچه های راحت.
 • پیاده روی سریع.
 • پرهیز از معجون های گیاهی
 • از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.

سبک زندگی سالم ذکر شده در بالا به زن باردار کمک می کند تا از سلامت جسمی و روحی خوبی برخوردار باشد و به خود افتخار کند، عزت نفس و ظاهر خود را در دوران بارداری بهبود بخشد.

بارداری باید یک موقعیت پر حادثه و تجربه سازنده برای زنان باردار و خانواده آنها باشد. در مقاله بعدی، بحث در مورد باید ها و نباید ها در دوران بارداری بر آن تاکید خواهد شد.